2023-06-28

Opłaty za autostradę A2 w 2023 roku – odpowiadamy na pytania

Ile zapłacisz za jazdę po autostradzie A2?

Opłaty za autostradę A2 w 2023 roku – odpowiadamy na pytania

Autostrada A2 nazywana Autostradą Wolności to jedna z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Wielu kierowców przemierza ją, podróżując do Berlina lub na trasie Warszawa – Poznań. Niestety trzeba pamiętać o płatnych odcinkach tej drogi! Inflacja przyniosła w tym obszarze kolejne podwyżki. Warto poznać zatem nowe stawki!

Jedną z ważniejszych informacji o autostradzie A2 jest opłata za przejazd. Jak bowiem wiadomo, za podróżowanie wieloma odcinkami polskich autostrad trzeba sporo zapłacić. Z roku na rok opłaty za przejazdy mogą stawać się coraz wyższe! Z czego to wynika? Jak dokonać opłat bez zatrzymywania się na bramkach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat obowiązującej w 2023 roku opłaty za przejazd na autostradzie A2!

Autostrada A2 – co warto o niej wiedzieć?

Autostrada A2 (Autostrada Wolności) stanowi przedłużenie niemieckiej autostrady A12 z Berlina oraz fragment drogi międzynarodowej E30. Jest jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Przebiega od granicy z Niemcami w Świecku przez województwa lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie do granicy z Białorusią w Kukurykach, łącząc m.in. aglomeracje Poznania, Łodzi i Warszawy. W okolicach Strykowa pod Łodzią krzyżuje się z autostradą A1, a od 2000 roku jest także częścią drogi krajowej nr 2.

Z czego wynika wzrost opłat za autostrady w 2023 roku?

Opłaty na autostradzie A2 oraz wielu innych odcinkach polskich autostrad znacząco wzrosły w porównaniu do ubiegłych lat. Nie jest to jedyny obszar, w którym można dostrzec sporą podwyżkę cen za usługi. Według danych GUS już na początku stycznia 2023 roku odnotowano największy od 26 lat wzrost inflacji – aż 17,2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Wyższe ceny za usługi i energię wpłynęły na zwiększenie kosztów utrzymania autostrad. W 2023 roku podziewaj się zatem również wyższej opłaty za przejazd autostradą A2.

Czytaj także:Płatne odcinki A4” oraz „Opłaty na autostradzie A1”.

Gdzie są bezpłatne odcinki autostrady A2?

Jeśli planujesz przejazd autostradą A2 ze wschodu na zachód, możesz spodziewać się tam kilku bezpłatnych odcinków – oto one: 

 • Obwodnica Mińska Mazowieckiego
 • Warszawa – Stryków
 • Konin Modła – Sługocin (zjazd Ciążeń/Golina)
 • Poznań Wschód – Poznań Zachód (obwodnica Poznania)
 • Rzepin – Świecko

Autostrada A2 – opłaty za przejazd w 2023 roku

Autostrada A2 jest podzielona na odcinki zarządzane przez GDDKiA oraz Autostradę Wielkopolską (2 odcinki:  Świecko-Nowy Tomyśl → 104,5 km oraz Nowy Tomyśl-Konin → 149 km).

Za przejazd częścią prywatną trzeba zapłacić więcej. Odcinek zarządzany przez GDDKiA jest natomiast dużo tańszy (opłata za pokonanie blisko 100-kilometrowego odcinka samochodem osobowym lub motocyklem to 9,9 zł). Przejazd autostradą A2 jest płatny od zachodniej granicy Polski w Świecku do Strykowa w centralnej Polsce.

Od 9 marca 2023 roku kierowcy osobówek za przejazd każdym z trzech wielkopolskich fragmentów autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem płacą 28 zł. Przebycie całego 149-kilometrowego odcinka to obecnie koszt 84 zł. Oznacza to, że za każdy przejechany kilometr trzeba zapłacić 56 groszy. Za przejazd w dwie strony kierowcy aut osobowych zapłacą natomiast 168 zł.

Należy pamiętać, że opłaty za przejazd A2 uzależnia typ pojazdu oraz odcinek, jakim aktualnie się poruszamy – dokładne ceny z podziałem na kategorie pojazdów znajdziesz na tej stronie: Cennik autostrady A2

 • Opłata za A2 Stryków – Konin

Na płatnym odcinku autostrady A2 Konin Wschód – Stryków opłaty pobiera GDDKiA. Należy tu kupić e-bilet autostradowy. Wysokość opłaty za przejazd autostradą A2 jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz długości przejechanej trasy. Stawka za kilometr na tym odcinku dla pojazdów do 3,5 tony wynosi 10 groszy, a dla motocykli 5 groszy. E-bilet autostradowy warto kupić elektronicznie w aplikacji e-TOLL lub u partnerów systemu e-TOLL. Bilety można też kupić na stacjach paliw lub na www.etoll.gov.pl.

 • Opłaty na A2 Poznań – Warszawa

O tej trasie warto wspomnieć osobno, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych fragmentów całej trasy wśród kierowców podróżujących autostradą A2. Ile kosztuje autostrada na tym odcinku w 2023 roku? Niestety tutaj opłata za A2 również wzrosła!  Koszt przejazdu autostradą z Warszawy do Poznania wynosi łącznie niemal 66 zł.

Opłaty na A2 – jak płacić za przejazd?

Ministerstwo Finansów podaje w tej kwestii następujący komunikat:

„Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przypomina, że użytkownicy pojazdów lekkich opłacają przejazdy odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w systemie e-TOLL. Mogą to zrobić, kupując e-bilet autostradowy w aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów e-TOLL, w sklepie internetowym etoll.gov.pl oraz stacjonarnie na 1398 stacjach paliw. Przejazd tymi odcinkami autostrad odbywa się płynnie, bez zatrzymywania przed szlabanami”.

Na A2 opłaty nie zawsze odbywają się przez bramki honorujące tradycyjne płatności. Obecnie na płatnych odcinkach tej autostrady, którymi zarządza GDDKiA, nie funkcjonuje Manualny System Poboru Opłat. Opłata za przejazd A2 może zostać wniesiona online za pomocą e-TOLL. Jedną z możliwych metod płatności dla użytkowników pojazdów o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykli jest natomiast e-bilet autostradowy. Jego zakup nie wymaga rejestracji w e-TOLL.

Opłaty na A2 może ułatwić aplikacja mobilna e-toll, którą można pobrać w sklepach Google Play lub w AppStore. Do skorzystania z niej wymagana jest rejestracja w systemie e-TOLL na www.etoll.gov.pl. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, dzięki czemu nie trzeba już z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu, dlatego w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Uwaga!

Kierowcy pojazdów lekkich mogą także płacić za przejazdy autostradą A2, wykorzystując urządzenia pokładowe OBU i ZSL, które są dopuszczone do systemu e-TOLL i przekazują dane GPS pojazdu do tego systemu. Więcej na ten temat znajdziesz na tej stronie.

Na co uważać, podróżując autostradą A2?

Przede wszystkim na to, by nie dostać mandatu! Bezpieczna jazda to podstawa, dlatego dbaj o utrzymanie właściwej prędkości jazdy. Pamiętaj też, że na A2 funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie – gdzie dokładnie? Są to dwie poniższe lokalizacje:

 • Konin – A2 – MOP Leonia/Kuny do PPO Żdżary
 • Tarnowo Podgórne – Poznań Ławica – S11

Podczas jazdy autostradą, trzymaj się następujących zasad:

 • Zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów.
 • Trzymaj się prawego pasa (bez blokowania lewego).
 • Zawsze dostosuj prędkość do warunków pogodowych.
 • Wykorzystuj całą długość pasa rozbiegowego.
 • Podczas zmiany pasa pamiętaj o lusterkach i kierunkowskazach.
 • Unikaj gwałtownych manewrów.
 • Przed każdą podróżą zadbaj o odpowiedni wypoczynek!

Potencjalne problemy może sprawiać też samo korzystanie z aplikacji e-TOLL. Oto najczęstsze sytuacje:

 • 1
  Choć posiadasz aplikację e-TOLL, wyczerpały Ci się środki podczas jazdy płatnym odcinkiem. Co zrobić? Możesz jechać dalej do celu, lecz gdy skończysz przejazd, będziesz zobowiązany przelać na konto brakującą kwotę w czasie do 3 dni roboczych.
 • 2
  Wjechałeś na trasę bez biletu, pominąłeś zjazd/Twój bilet stracił ważność. Co wtedy? Brak opłaty za przejazd (lub kontynuacja przejazdu) będą wiązać się z opłatą dodatkową. Wezwanie do jej uiszczenia wystawia Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Opłata pobierana jest niezależnie od przejazdów w ciągu jednej doby – obecnie jest to 500 zł. Tyle samo zapłacisz za wjazd z zasłoniętymi tablicami rejestracyjnymi.
 • 3
  Twój telefon się rozładował/stracił sygnał podczas działania aplikacji e-TOLL. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Jeśli telefon straci sygnał GPS na dłużej niż 15 minut, będziesz musiał zjechać najbliższym zjazdem lub zatrzymać się w miejscu obsługi podróżnych. Za zaniechanie tej czynności zapłacisz karę 500 zł.

Przeczytaj też poradę: Awaria samochodu na autostradzie — czy otrzymasz pomoc z assistance?”

Wybierasz się w trasę autostradą? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Niezależnie od tego, którym odcinkiem autostrady zamierzasz podróżować, nie zapominaj o wykupieniu polisy dla Twojego auta! Kompleksowe ubezpieczenie ochroni Cię na wypadek kolizji, awarii auta czy innych trudnych do przewidzenia zdarzeń na drodze. Już dziś wykup pakiet OC i AC, by optymalnie chronić swój samochód, a także siebie i podróżujących z Tobą pasażerów!

Porównaj ceny składek za polisę i znajdź najlepszy zakres ochrony dopasowany do swoich potrzeb – wykorzystaj w tym celu dokładny kalkulator OC i AC na naszej stronie. Wolisz zapytać o wybraną polisę komunikacyjną osobiście? Nic prostszego! Zadzwoń na infolinię (22 27 00 337), by porozmawiać z doradcą lub odwiedź najbliższą placówkę CUK w Twojej okolicy. Czekamy na Twój kontakt!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Gdzie znajdują się bramki na A2?

Od 1 grudnia 2021 r. na płatnych odcinkach autostrady A2, którymi zarządza GDDKiA, nie funkcjonuje Manualny System Poboru Opłat, a jedynym systemem do wnoszenia opłat za przejazd jest e-TOLL. Pierwsza opłata jest pobierana na PPO Lądek, ok. 19 km za zjazdem na Kalisz i Konin. Pomiędzy tym zjazdem a PPO jest jeszcze jeden zjazd (Ciążeń/Golina, droga nr 467) umieszczony pomiędzy miejscowościami Sługocin i Sługocinek i ok. 5 km przed miejscem poboru opłaty.

 • 2
  Czy za autostradę A2 można płacić kartą?

Możliwa jest płatność mobilna w systemie (przelew w aplikacji banku), jednak należy pamiętać, że od 1 grudnia 2021 na płatnych odcinkach A2 nie funkcjonuje już Manualny System Poboru Opłat. Te można wnosić przez e-TOLL. Jeśli zatem planujesz jechać tą trasą, za autostradę zapłacisz elektronicznie.

 • 3
  Na jakich stacjach Orlen można kupić bilet autostradowy?

Listę stacji Orlen, na których będziesz mógł zakupić bilet autostradowy, znajdziesz na tej stronie ← wejdź w link! Warto ponadto wiedzieć, że można tam kupić bilety nie tylko na wszystkie autostrady w Polsce, ale także na autostrady w innych krajach. Dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

 • 4
  Gdzie są bramki na autostradzie A1?

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.etoll.gov.pl. Następnie wybierz zakładkę „Sklep e-bilet autostradowy”. Takich płatności dokonasz także, nabywając bilet autostradowy w aplikacjach partnerów e-TOLL oraz stacjonarnie na 1398 stacjach paliw.

Oceń artykuł

2.69
(13)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku