2024-04-11

Zasady jazdy po autostradzie w pigułce

Oto kluczowe zasady dla kierowców, którzy wybierają się w podróż autostradą.

Zasady jazdy po autostradzie w pigułce

W Polsce mamy do dyspozycji około 1,8 tys. km autostrad. Nowe odcinki są  sukcesywnie oddawane do użytku. Pokonując trasy autostradą, można nie tylko znacznie skrócić czas podróży, ale także zwiększyć jej komfort. Istotne jednak, aby dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu pamiętać o stosowaniu się do reguł obowiązujących na tego rodzaju drodze. Jakie są zasady jazdy po autostradzie? O czym pamiętać, a czego bezwzględnie nie robić? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak prawidłowo jeździć po autostradzie?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi, sprawdźmy, jak definiowane jest pojęcie autostrady przez prawo. W ustawie o drogach publicznych czytamy, że autostrada to droga o następujących cechach:

  • główne jezdnie przeznaczone są wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych;
  • jezdnie są oddzielne dla obu kierunków ruchu i oddzielone pasem nieprzeznaczonym dla ruchu;
  • łączy się lub krzyżuje z innymi drogami na różnych poziomach;
  • jest oznaczona odpowiednimi znakami.

Prawo o ruchu drogowym w art. 2. precyzuje, że autostrada jest przeznaczona dla pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep. Jedynie pojazdy wykonujące prace remontowe, porządkowe lub modernizacyjne mogą poruszać się po autostradzie, nie spełniając tego warunku. Rozważania, jak jechać po autostradzie, trzeba zacząć zatem od podkreślenia, że nie każdy pojazd może się po niej poruszać.

Przepisy regulują również maksymalną prędkość, która w Polsce dla aut osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wynosi 140 km/h. Aby uniknąć mandatu, zwróć uwagę na odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie. Pamiętaj też o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, ponieważ nie zawsze jazda z maksymalną dopuszczalną prędkością jest bezpieczna. Istotne są także ograniczenia prędkości przy zjazdach z autostrady. Jadąc przez długi czas z dużą prędkością może wydawać się, że zwolniłeś odpowiednio, ale prędkość na liczniku będzie nadal dużo wyższa niż ta na znaku.

Kiedy można się zatrzymać na autostradzie?

Przepisy zabraniają zatrzymywania się na autostradzie poza miejscami ku temu wyznaczonymi. Jeśli zatem potrzebujesz postoju, musisz poczekać do najbliższego MOP-u, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych lub wyjazdu z autostrady. Niekiedy bywają sytuacje, które wymuszają zatrzymanie od razu z przyczyn technicznych, gdy auto odmawia posłuszeństwa lub sygnalizuje poważną usterkę. Jeśli do zdarzenia dojdzie w pobliżu MOP-u, należy skorzystać ze zjazdu i zaparkować w bezpiecznym miejscu. Jeśli nie mamy tyle szczęścia, zjeżdżamy na znajdujący się z prawej strony pas awaryjny, oddzielony od jezdni linią ciągłą i zatrzymujemy auto możliwie najbliżej prawej krawędzi drogi.

Zatrzymanie się na autostradzie czasami wymuszają okoliczności zewnętrzne, takie jak korek czy nagłe hamowanie pojazdu jadącego z przodu. Aby wykonać manewr bezpiecznie, trzeba pamiętać o zachowaniu prawidłowej odległości od poprzedzającego pojazdu. Powinna być nie mniejsza niż połowa prędkości, z jaką się poruszamy. Jeśli jedziesz z prędkością 120 km/h, minimalna odległość powinna wynosić 60 m. Należy też ostrzec pojazdy znajdujące się z tyłu przez włączenie świateł awaryjnych, gdy tylko zauważymy, że konieczne jest radykalne zmniejszenie prędkości. Przepis o minimalnej odległości nie ma zastosowania podczas manewru wyprzedzania.

Uwaga!

Nigdy nie korzystaj z pasa awaryjnego, by wyprzedzić inny pojazd lub ominąć korek.

Co zrobić, gdy złapiemy gumę na autostradzie?

Jeśli konieczne jest zatrzymanie się z powodu przebitej opony czy jakiejkolwiek innej awarii samochodu na autostradzie, uniemożliwiającej dalszą jazdę, po zjechaniu na pas awaryjny pamiętaj o odpowiednim zasygnalizowaniu postoju. Koniecznie:

  • włącz światła awaryjne;
  • załóż kamizelkę odblaskową (pamiętaj, by przechowywać ją pod ręką, a nie w bagażniku);
  • zanim wysiądziesz z pojazdu, upewnij się, że nic nie nadjeżdża lub wysiądź od strony pasażera;
  • ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem.

Na autostradzie nawet wymiana koła może stanowić zagrożenie, zwłaszcza jeśli dotyczy lewej strony pojazdu. Dlatego powiadom służby drogowe, dzwoniąc na całodobowy numer 19111 ze swojego telefonu lub najbliższego telefonu awaryjnego. Obecną lokalizację określisz dzięki słupkom, które wskazują numer drogi i kilometr, na którym się znajdujesz. Odpowiednie zabezpieczenie pojazdu i obszaru wokół niego jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problemu, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Wymianę koła lub usprawnienie pojazdu na miejscu zapewnia odpowiednie ubezpieczenieassistance, które można kupić razem z OC i AC lub jako osobną polisę.

Czego nie robić na autostradzie?

Ze względu na specyfikę ruchu na autostradzie zabronione są niektóre manewry. Niedopuszczalne jest:

  • zawracanie – jezdnia na autostradzie jest jednokierunkowa, w przypadku minięcia właściwego zjazdu, kontynuuj jazdę do kolejnego węzła i skorzystaj z niego, by zmienić kierunek jazdy;
  • cofanie – jeśli przegapisz zjazd w żadnym wypadku nie możesz zatrzymać się i cofnąć, musisz kontynuować jazdę do kolejnego;
  • zatrzymanie lub postój w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
  • holowanie – jest dopuszczalne jedynie przez pojazdy specjalnie do tego przeznaczone do najbliższego wyjazdu lub MOP-u.

Zakaz cofania i zawracania dotyczy także Placów Poboru Opłat.

Nie należy też przebiegać przez pasy ruchu i pas oddzielający jezdnie. Unikaj również gwałtownych manewrów, ponieważ przy dużych prędkościach mogą być one szczególnie niebezpieczne.

Co nie może jeździć po autostradzie?

Zasady jazdy po autostradzie przewidują, że jest ona przeznaczona dla samochodów i motocykli. Niedopuszczalne jest poruszanie się rowerami, motorowerami, ciągnikami, wozami konnymi, pojazdami wolnobieżnymi, hulajnogami czy pieszo. Z przytoczonej na początku artykułu definicji autostrady wiesz już, że pojazdami, które nie mogą poruszać się po autostradzie są również czterokołowce. Nie powinno się zatem wjeżdżać na autostradę quadem lub mikrosamochodem. Za wjazd na autostradę pojazdem do tego nieprzeznaczonym grozi mandat 250 zł.

Czy można jechać lewym pasem, gdy prawy jest wolny?

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, a przepisy mówią, że kierujący powinien poruszać się możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni. Jakie obowiązują zatem w tej kwestii zasady na autostradzie? Lewy pas służy do wyprzedzania. Kierowcy nie powinni blokować i utrudniać ruchu innym, a tak można interpretować pozostawanie na lewym pasie, gdy prawy jest wolny, a samochody za nami jadą szybciej. Poza przepisami warto pamiętać o zwykłej kulturze jazdy, która nie tylko pomaga w utrzymaniu płynności ruchu, ale też zwiększa bezpieczeństwo. Powinni pamiętać o niej wszyscy kierowcy, bez względu na prędkość, z jaką się poruszają.

Jeśli zatem chcesz wyprzedzić pojazd, oceń, korzystając z lusterek, czy możesz bezpiecznie wykonać manewr, bez zajeżdżania pasa innemu kierującemu. Gdy skończysz manewr i prawy pas jest wolny, zjedź na prawą stronę. Jeśli poruszasz się lewym pasem i jedzie przed tobą pojazd wyprzedzający właśnie inny bądź inne, zwolnij i poczekaj, aż zakończy manewr. Aby uniknąć wzajemnej frustracji, warto wykazać się odrobiną zrozumienia i nie ponaglać kierującego, który sprawnie wyprzedza, a z drugiej strony nie blokować lewego pasa, jeśli nie jest to już uzasadnione manewrem wyprzedzania. Przed każdym manewrem pamiętaj o włączeniu kierunkowskazu.

Przy dużym natężeniu ruchu częste zmiany pasa mogą nie być bezpieczne. Warto wtedy zdać się na zdrowy rozsądek i zoptymalizować prędkość, aby nie zmieniać pasa co kilka sekund.

Jak oznaczone są bramki na autostradzie?

W Polsce nieco ponad 1/3 długości autostrad to odcinki płatne. Nie ma jednolitego systemu pobierania opłat, ponieważ autostrady w zależności od odcinka podlegają różnym zarządcom, którzy wprowadzają własne regulacje. Różne są również sposoby płatności. Opłaty na autostradzie A1 za podróż między Rusocinem a Nową Wsią można uiścić u kasjera bądź zostaną pobrane automatycznie z karty podpiętej do aplikacji AmberGo. Bramki rozmieszczone są przy wjazdach i zjazdach. W zależności od wybranej metody płatności przy zjeździe kierujemy się do bramki oznaczonej kamerą i napisem „tylko AmberGo”, jeśli korzystamy z aplikacji lub udajemy się do bramki z konturem postaci, by opłacić pobrany przy wjeździe bilet.

Wszystko na temat opłat za autostradę A2 oraz płatnych odcinków A4 w 2023 roku znajdziesz w innych naszych artykułach.

Jaka jest minimalna prędkość na autostradzie?

Przepisy nie określają minimalnej prędkości, z jaką należy poruszać się po autostradzie. Na pierwszy rzut oka myląca może być w tej kwestii definicja autostrady, podana w Prawie o ruchu drogowym. Pamiętać jednak należy, że określa ona jedynie parametry techniczne i konstrukcyjne pojazdów, jakie mogą poruszać się po autostradzie, a nie minimalną prędkość, z jaką powinna odbywać się jazda na autostradzie. Zasady mówią jednak, że nie powinna być to prędkość utrudniająca innym kierowcom sprawną jazdę.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Podróż autostradą wymaga skupienia i opanowania, w szczególności przy dużym natężeniu ruchu, kiedy wiele rzeczy dzieje się bardzo szybko. Dla bezpieczeństwa swojego i innych pamiętaj o zasadach jazdy na autostradzie. Nie zapomnij również o ubezpieczeniu, w tym o bardzo pomocnym assistance. Dostępne oferty porównasz z pomocą naszegokalkulatora OC i AC, a polisę kupisz online, w najbliższej placówce CUK lub przez telefon.  

FAQ:

  • 1
    Czy na autostradzie trzeba jechać prawym pasem?

    Jeśli nie dokonujesz manewru wyprzedzania, a samochody przed tobą jadą z taką samą prędkością lub większą, trzymaj się prawego pasa. Lewy pas służy do wyprzedzania.

  • 2
    Kto ma pierwszeństwo przy wjeździe na autostradzie?

    Przy wjeździe na autostradę pierwszeństwo mają pojazdy już poruszające się po niej, dlatego musisz ustąpić im pierwszeństwa, aby włączyć się bezpiecznie do ruchu z pasa rozbiegowego.

  • 3
    Czy na autostradzie dwupasmowej można wyprzedzać z prawej strony?

    Powinno się unikać wyprzedzania z prawej strony. Aby nie skłaniać innych kierowców do tego niebezpiecznego manewru, pamiętaj nie blokować lewego pasa.

  • 4
    Jak sprawnie wyprzedzać na autostradzie?

    Przede wszystkim upewnij się, że lewy pas jest wolny. Włącz kierunkowskaz. Zwiększ prędkość, jeśli jest niewiele większa od prędkości wyprzedzanego pojazdu. Gdy znajdziesz się w bezpiecznej odległości, wróć na prawy pas.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku