2022-10-26

Awaria samochodu na autostradzie — czy otrzymasz pomoc z assistance?

Na jaką pomoc możesz liczyć w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Awaria samochodu na autostradzie — czy otrzymasz pomoc z assistance?

Jazda autostradą może znacznie skrócić czas podróży. Jednak wszelkie zdarzenia drogowe tam występujące mogą być o wiele bardziej niebezpieczne niż w przypadku podróży zwykłymi drogami. Przed każdą planowaną trasą warto więc zadbać o dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta oraz zakup odpowiedniego ubezpieczenia.

Awaria samochodu na autostradzie może uniemożliwić szybkie i wygodne dotarcie do celu podróży. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zachować się w razie wykrycia usterki w pojeździe. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć w ramach ubezpieczenia samochodu i rozszerzenia ochrony assistance.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie assistance?

Awaria na autostradzie w kraju lub za granicą może wykluczyć Cię z dalszej podróży. Aby temu zapobiec, zapewnij sobie ochronę assistance. Dzięki niej zyskasz pomoc zawsze wtedy, gdy Twoje auto zepsuje się w trasie i będzie wymagało naprawy.

Ubezpieczenie od awarii samochodu przydaje się nie tylko w czasie długich podróży, ale także podczas jazdy po mieście. Assistance zapewni Ci też wsparcie, jeśli do stłuczki dojdzie za granicą i będziesz potrzebował tłumacza. Otrzymasz pomoc również wtedy, gdy stracisz swój pojazd – uzyskasz auto zastępcze.

Co zrobić w przypadku awarii samochodu w trasie?

Co zrobić w razie awarii samochodu w trasie? Tutaj niezbędny będzie kontakt z pomocą drogową. Gdy podczas Twojej całej podróży dojdzie do jakiejkolwiek usterki pojazdu i nie będziesz w stanie kontynuować jazdy, zadzwoń pod numer centrum alarmowego, który znajdziesz na polisie – firma udzielająca asysty zajmie się organizacją pomocy w takim zakresie, jaki został określony w umowie ubezpieczenia – w tym wypadku będzie chodziło głównie o wsparcie w ramach assistance. Z takiej pomocy możesz korzystać też za granicą, o ile wykupisz właściwy zakres terytorialny.

Jak zasygnalizować awarię pojazdu na autostradzie?

Autostrada to miejsce, gdzie pod żadnym pozorem nie wolno się zatrzymywać. Utrzymanie odpowiedniej prędkości gwarantuje bezpieczną jazdę. Dlatego tak ważne jest szybkie i właściwe sygnalizowanie awarii pojazdu. Dzięki zachowaniu właściwych procedur zapewnisz bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Jak zachować się po rozpoznaniu problemu w aucie? W przypadku awarii samochodu na autostradzie powinno się natychmiast zjechać na pas awaryjny, a postój pojazdu na drodze zasygnalizować poprzez włączenie świateł awaryjnych i wystawienie trójkąta ostrzegawczego (na autostradzie w odległości 100 m od pojazdu). W takcie dokonywania tych czynności powinieneś założyć kamizelkę odblaskową.

Warto wiedzieć!

Pas awaryjny na autostradzie jest szerokim poboczem oddzielonym od pasa ruchu ciągłą linią krawędziową P-7b. W razie awarii na autostradzie postaraj się ustawić auto jak najbliżej bariery ochronnej. Dopiero tam zatrzymaj samochód i włącz światła awaryjne. Nie wysiadaj od razu! Następnie możesz zadzwonić po służbę drogową – telefon to: 19111 Infolinia jest ogólnopolska i całodobowa.

Jakie są główne przyczyny awarii aut w podróży?

Nawet posiadając nowoczesne i nisko eksploatowane auto o doskonałych parametrach technicznych jesteśmy narażeni na usterki podczas podróży. Samodzielne próby naprawy pojazdu czy pchanie samochodu na niewiele się zdają, jeśli problem wymaga specjalistycznego sprzętu, a często także odholowania auta do warsztatu. Nie zawsze przyczyn awarii należy szukać w stłuczce. Do najczęstszych powodów, dla których auta odmawiają nam posłuszeństwa na trasie, zaliczyć można:

  • awarie układu elektrycznego (przepalenie bezpiecznika, rozładowany akumulator itp.);
  • usterki sprzęgła;
  • przebite opony;
  • awarie silnika;
  • awarie hamulców.

Warto wiedzieć!

Jak rozpoznać awarię samochodu? Pojazd często o wiele wcześniej sygnalizuje usterki. Dlatego niezwykle istotne są regularne przeglądy pojazdów. Do typowych objawów istniejącej usterki zaliczyć można: nierównomierne zużycie opon, niepewne prowadzenie auta na zakrętach, wydłużoną drogę hamowania.

Pomoc drogowa na autostradzie – co otrzymamy w ramach assistance?

Ochronę assistance w dowolnym wariancie możesz wykupić zarówno do obowiązkowego OC, jak i osobno. Jest to dobrowolna polisa o najbardziej rozbudowanym zakresie usług w ramach ubezpieczenia auta. Ochrona assistance opiera się głównie na zapewnieniu holowania, choć może obejmować także inne świadczenia, takie jak np. pojazd zastępczy czy naprawa auta na miejscu zdarzenia – wszystko zależy od wybranego wariantu polisy.

Assistance chroni nie tylko w razie wypadku czy awarii, ale również gwarantuje szereg dodatkowych świadczeń. Polisa umożliwia też np. dowiezienie paliwa, pomoc w zakwaterowanie po zdarzeniu w cenie składki za polisę (zależnie od oferty towarzystwa). Jeśli masz starsze auto lub potrzebujesz ochrony tylko w wybranym zakresie, skorzystaj z propozycji mini assistance – w tej poradzie znajdziesz więcej informacji na jego temat.

Awaria samochodu – jaki assistance wybrać?

Przed wykupieniem odpowiedniego wariantu assistance należy pamiętać, że holowanie pojazdu zawsze ograniczone jest limitem kilometrowym – za każdym razem warto dokładnie sprawdzić więc, jaki zakres ubezpieczenia gwarantuje wybrany wariant. Zakres terytorialny może np. obejmować Polskę i Europę – wyjeżdżając za granicę, koniecznie zwróć na to uwagę!

Pamiętaj też, że kupując ubezpieczenie w pakiecie (z OC lub AC) często zyskasz lepszą ofertę cenową niż w przypadku zakupu polisy assistance osobno. Ponadto ochrona będzie świadczona przez cały rok, nie tylko np. podczas urlopu. Sprawdź, jaki zakres ubezpieczenia proponują w swojej ofercie dane towarzystwa i wybierz taką, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Zanim dokonasz zakupu polisy assistance, przeczytaj też nasz artykuł: Jakie auto assistance wybrać?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Holowanie auta na autostradzie – co warto wiedzieć?

Czy na autostradzie można holować auto? Zgodnie z zapisami Prawa o ruchu drogowym, a dokładniej art. 31 ust. 2 pkt 2 jest to zabronione. Ustawa jasno określa, że „zabrania się holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych”. W przypadku awarii na autostradzie możemy skorzystać jedynie z usług pomocy drogowej.

To ważne!

Słupki na autostradzie spełniają ważną funkcję. Dzięki podaniu ich numerów można określić położenie wypadku, nawet bez znajomości nazwy miejscowości. Pierwsza liczba (znajdująca się na samej górze) wskazuje numer drogi, na której aktualnie znajduje się kierowca. Kolejna określa kilometr drogi, po którym w tym momencie porusza się pojazd. Trzecia z liczb ma za zadanie doprecyzować dystans – mówi o setnej części kilometra.

Na co zwrócić uwagę, wykupując ochronę assistance?

Ubezpieczenie od awarii samochodu w ramach assistance powinno przede wszystkim objąć pomoc w razie wypadku i kolizji, ewentualnie holowanie oraz koszty naprawy (do określonego umową limitu – również na miejscu zdarzenia). Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem ochrony assistance jest właśnie jej zakres. O doborze właściwej polisy powinny zadecydować następujące kwestie:

  • zakres pomocy w ramach awarii auta;
  • wsparcie w przypadku kradzieży pojazdu;
  • zakres pomocy po wypadku na drodze;
  • zakres terytorialny pomocy/limity holowania (w Polsce lub za granicą).

Czym jest assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe to dobrowolne ubezpieczenie, które można wykupić na wybrany okres, np. tygodnia lub miesiąca. Zakres ochrony jest uzależniony od wybranej oferty towarzystwa. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują dłuższą podróż samochodem (również za granicę) i obawiają się nieprzewidzianych sytuacji w trasie. Wśród nich są nagłe awarie auta poza miastem, brak paliwa, złapanie "gumy" czy holowanie w razie wypadku. Więcej informacji na temat assistance krótkoterminowego znajdziesz w tej poradzie – sprawdź, kiedy warto je wykupić.

Polisa komunikacyjna z ochroną assistance – sprawdź oferty w CUK!

Wiesz już, jak zachować się w razie awarii na autostradzie i dlaczego polisa assistance może okazać się przydatna niezależnie od typu dróg, jakimi podróżujesz. Zadbaj więc o pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych dostosowanych do Twoich potrzeb w korzystnej cenie! W zależności od oferty towarzystwa zyskujesz kilka wariantów ubezpieczenia assistance. Jego podstawową wersję często otrzymasz jako dodatek do ubezpieczenia OC lub AC – wykonaj prostą kalkulację na naszej stronie i zyskaj dostęp do najlepszych ofert polis komunikacyjnych na rynku!

Oceń artykuł

4.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku