2022-10-03

Jakie auto assistance wybrać?

Sprawdź jakie ubezpieczenie assistance warto kupić, żeby czuć się bezpiecznie na drogach?

Jakie auto assistance wybrać?

Co to jest assistance pojazdu? Ubezpieczenie typu assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które możesz kupić zarówno do obowiązkowego OC jak i samodzielnie. Jest to ubezpieczenie, które zarówno pod kątem zakresu usług, jak i ilości dostępnych wariantów, jest jednym z najbardziej rozbudowanych ubezpieczeń dobrowolnych.

Ubezpieczenie assistance opiera się głównie na usłudze holowania, natomiast może obejmować również inne dodatkowe świadczenia takie jak pojazd zastępczy czy naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia. Sprawdzimy czym mogą różnić się poszczególne warianty assistance i podpowiemy, czym kierować się przy wyborze tego ubezpieczenia.

Dobry assistance, czyli jaki?

Ubezpieczenie assistance ma zagwarantować Ci szybką pomoc w razie trudnej sytuacji na drodze. Jeżeli dojdzie do awarii czy wypadku, posiadając ubezpieczenie assistance samochodu, masz pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli Ci niezbędnej pomocy.

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd swoim samochodem, nie czekaj! Koniecznie zadbaj o ubezpieczenie assistance samochodu. Pomoże Ci ono uniknąć niepotrzebnego stresu na drodze. Sprawdź zakres ubezpieczenia, zanim zdecydujesz się na zakup polisy. Assistance podstawowy bardzo często ogranicza się jedynie do holowania po wypadku i nie zawiera żadnych dodatkowych rozszerzeń ochrony tj. pojazdu zastępczego czy holowania po awarii. Ubezpieczając pojazd, warto wykupić szerszy zakres ubezpieczenia, który będzie obejmował również holowanie po awarii lub kolizji. Warto zwrócić uwagę na takie rozszerzenia jak możliwość kontynuowania podróży czy transport osób. Poza tymi dodatkami równie ważna będzie możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego nie tylko po wypadku, ale również po awarii na koszt ubezpieczyciela. Wybierając się za granicę, zwróć uwagę, czy zakres ubezpieczenia obejmuje również pomoc tłumacza, która może okazać się niezbędna w przypadku szkody. Posiadając pełen pakiet assistance będziesz mógł bez problemu kontynuować swoją podróż, nawet jeżeli szkoda będzie miała miejsce za granicą.

Na co warto zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie assistance? Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb!

Jeżeli rozważasz zakup ubezpieczenia assistance, czy to jako osobny produkt, czy do ubezpieczenia OC, koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając dla siebie zakres ubezpieczenia. Polisa powinna być dopasowana do Twoich potrzeb, dzięki temu będziesz mieć pewność, że ubezpieczyciel pomoże Ci w sytuacji, w której tej pomocy oczekujesz.Sprawdź również, czy opłaca się kupować ubezpieczenie assistance osobno, czy razem z OC!

Zanim wykupisz polisę assistance zwróć uwagę na zakres świadczonej przez towarzystwo ochrony ubezpieczeniowej. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytania:

 • W jakich sytuacjach ma zadziałać ubezpieczenie? Czy wystarczy, że ochrona będzie świadczona jedynie w wyniku wypadku czy chcesz otrzymać pomoc również w razie awarii na drodze lub kradzieży?
 • Jaki zakres terytorialny ma obejmować Twoje ubezpieczenie? Czy wystarczy, że zadziała ono na terenie Polski, czy może wybierasz się za granicę i tam również możesz poszukiwać najbliższej pomocy drogowej?
 • Koniecznie oceń również limit kilometrów, który obowiązkowo powinieneś posiadać w przypadku podróży, tak, abyś nie musiał dopłacać za usługę holowania z własnej kieszeni. Jeżeli poruszasz się jedynie w obrębie swojego miasta i nie planujesz żadnej dłuższej podróży, wystarczy Ci holowanie do 150-200 km. Jeżeli natomiast planujesz dłuższe trasy, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć swoje potrzeby i wykupić znacznie szerszy limit kilometrów. Niektóre warianty assistance obejmują holowanie nawet do 1 000 km.
 • Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie wariant assistance zapewnia Ci również świadczenie w postaci pojazdu zastępczego. Jeżeli tak, koniecznie dowiedz się, czy samochód zastępczy przysługuje Ci jedynie po wypadku, czy również po awarii i kradzieży oraz przez ile czasu możesz z niego korzystać
 • Zwróć uwagę na dodatkowe świadczenia, które proponuje Ci towarzystwo – bardzo często ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również takie rozszerzenia jak kontynuacja podróży,transport osób czy holowanie przyczepy. Ciekawym rozszerzeniem jest również pomoc tłumacza czy zakwaterowanie ubezpieczonych.
 • Koniecznie zapoznaj się również z wyłączeniami odpowiedzialności, które znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dowiesz się, w jakich sytuacjach towarzystwo nie udzieli Ci pomocy.

Czy podstawowy assistance wystarczy Ci podczas podroży?

W zależności od towarzystwa, do wyboru masz kilka wariantów ubezpieczenia assistance. Jego podstawową wersję bardzo często możesz otrzymać za darmo do ubezpieczenia OC lub AC. Najczęściej podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje pomocy w razie awarii czy kradzieży, a zakres kilometrowy jest bardzo niski.

Co to oznacza w praktyce? Decydując się na najniższy wariant ubezpieczenia assistance musisz mieć świadomość, że w większości towarzystw ochroną ubezpieczeniową objęty będzie jedynie wypadek. Jeżeli w wyniku kolizji Twoje auto nie będzie mogło poruszać się po drogach, ubezpieczyciel odholuje je np. do najbliższego warsztatu. W przypadku awarii, jeżeli posiadasz assistance podstawowy, w większości przypadków pomoc nie zostanie Ci udzielona. Oczywiście nie każde towarzystwo ogranicza podstawowy zakres ubezpieczenia tylko do holowania po wypadku. Przykładowo Uniqa do ubezpieczenia OC, całkowicie za darmo gwarantuje Ci holowanie do 75 km zarówno po wypadku, jak i po awarii. Poza holowaniem możesz również liczyć na pojazd zastępczy na 2 dni.

Czy jednak takie ubezpieczenie wystarczy Ci podczas podróży? To zależy. Jeżeli wybierasz się np. do miasta oddalonego o 50 km, ubezpieczenie proponowane przez Towarzystwo Uniqa w ramach ubezpieczenia OC powinno Ci wystarczyć. Co jednak w sytuacji, gdy wybierasz się np. nad morze, które jest oddalone od Twojej miejscowości o 350 km? Jeżeli w trasie dojdzie do awarii, towarzystwo odholuje Twój pojazd do wskazanego w umowie ubezpieczenia limitu kilometrów. Za pozostałą usługę holowania, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Towarzystwa w podstawowym wariancie assistance bardzo często oferują holowanie pojazdu jedynie do najbliższego warsztatu. Bardzo często oznacza to, że chcąc dojechać do wybranego przez Ciebie miejsca, za koszty holowania będziesz musiał zapłacić sam. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co oferują wybrane towarzystwa w rozszerzonych wariantach assistance?

W ramach ubezpieczenia assistance możesz uzyskać wiele dodatkowych świadczeń, nie tylko holowanie pojazdu. Wszystko zależy od wybranego przez Ciebie wariantu ochrony. Oczywiście składka za ubezpieczenie idzie w parze z posiadanym zakresem ubezpieczenia. Im wyższy wariant ubezpieczenia wybierasz w danym towarzystwie, tym wyższą składkę zapłacisz. Przed zakupem polisy warto porównać warianty assistance i poznać oferty wielu ubezpieczycieli. Pozwoli to wybrać Ci dla siebie najkorzystniejszą propozycję assistance, zarówno pod kątem zakresu jak i pod kątem ceny.

Ważne!

Pamiętaj, że kupując ubezpieczenie razem z OC lub AC koszt takiej polisy może być niższy niż w przypadku zakupu assistance osobno. Dodatkowo ochrona będzie świadczona przez cały rok, nie tylko np. podczas urlopu jak w przypadku assistance krótkoterminowego.

Assistance – porównanie wariantów

Sprawdź, jakie przykładowe zakresy ochrony proponują towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku rozszerzonych wariantów ochrony. Dowiedz się również, ile kosztuje assistance. Przygotowaliśmy wyliczenia cen dla dwóch wariantów:

 • Opcja 1 – auto osobowe z 2012 r. Audi A3 o pojemności 1,6. Właścicielem jest mężczyzna w wieku 35 lat bez szkód z pełną historią ubezpieczenia
 • Opcja 2 – auto osobowe z 2019 r. Audi A3 o pojemności 1,9. Właścicielem jest ta sama osoba co w opcji numer 1
TowarzystwoGeneraliMTUUniquaWarta

Wiek pojazdu

Komfort / Komfort Plus — bez limitu wieku
Lux — do 13 lat    

bez limitu wieku

Midi — brak limitu

Standard — brak limitu

Premium — brak limitu

Prestiż — do 15 lat

Złoty / Złoty plus — bez limitu,

Platynowy — 10 lat 

Zakres terytorialny 

Komfort — Polska
Komfort Plus i LUX — Polska i Europa    

Polska    

Midi — Polska

Standard — Polska

Premium — Polska i Europa

Prestiż — Polska i Europa    

Polska i Europa

Wypadek

TAK

TAK

TAK

TAK

Awaria

TAK

TAK

TAK

TAK

Kradzież

TAK

NIE

TAK

TAK

Holowanie pojazdu

Komfort: po wypadku bez limitu, po awarii do 100 km
Komfort Plus: po wypadku: Polska — bez limitu, Europa — 500 km; awaria w Polsce i Europie — 500 km
Lux: bez limitu    

150 km

Midi: 75 km

Standard: 200 km

Premium: 400 km

Prestiż: Polska — brak limitu, Europa - 1200 km    

Złoty: 200 km
 
Złoty Plus: Polska — bez limitu, za granicą — 400 km
 
Platynowy: Polska — bez limitu, Europa — 1500 zł 
 

Naprawa na miejscu zdarzenia

TAK

TAK

TAK

TAK

Dostarczenie paliwa

TAK

TAK

Midi — NIE

Standard / Premium / Prestiż — TAK
 

TAK

Rozładowanie akumulatora

TAK

TAK

Midi — NIE

Standard / Premium / Prestiż — TAK    

TAK

Zatrzaśnięcie kluczyków

TAK

TAK

Midi — NIE

Standard / Premium / Prestiż — TAK    

TAK

Transport przyczepy

NIE

NIE

Midi — NIE

Standard / Premium / Prestiż — TAK    

TAK

Uszkodzenie ogumienia

TAK

TAK

Midi — NIE

Standard / Premium / Prestiż — TAK    

TAK

Franszyza kilometrowa

brak

brak

brak

w wariancie Złotym, dla awarii 25 km

Pojazd zastępczy

Komfort — brak

Komfort Plus — 5 dni

Lux — 10 dni

NIE    

Midi — 2 dni

Standard: wypadek i kradzież — 7 dni, awaria — 4 dni (pow. 25 km od miejsca zamieszkania)

Premium: wypadek i kradzież — 7 dni, awaria — 4 dni (pow. 25 km od miejsca zamieszkania)

Prestiż: wypadek i kradzież — 15 dni, awaria — 7 dni

Złoty: 5 dni — wypadek i kradzież
 
Złoty Plus: 10 dni — wypadek i kradzież, 5 dni — awaria
 
Platynowy: nawet 30 dni, jeżeli mamy naprawę w warsztacie rekomendowanym przez Wartę
 
Jeżeli warsztat nierekomendowany: wypadek – 15 dni, kradzież – 15 dni, awaria – 5 dni
 

Cena 

Opcja 1: auto osobowe z 2012 r. Audi A3 o pojemności 1,6. Właścicielem jest mężczyzna w wieku 35 lat bez szkód z pełną historią ubezpieczenia

Opcja 2: auto osobowe z 2019 r. Audi A3 o pojemności 1,9. Właścicielem jest ta sama osoba co w opcji numer 1

Opcja 1

Komfort – 11 zł

Komfort plus – 182 zł

Lux – 333 zł
 
Opcja 2

Komfort – 11 zł

Komfort plus – 127 zł

Lux – 172 zł
 

Opcja 1
51 zł
 
Opcja 2:
31 zł

Opcja 1
Midi – 0 zł

Standard – 49 zł

Premium – 96 zł

Prestiż – 299 zł
 
Opcja 2

Midi – 0 zł

Standard – 46 zł

Premium – 96 zł

Prestiż – 285 zł

Opcja 1

Standard – 0 zł

Złoty – 104 zł

Złoty plus – 223 zł

Platynowy – 616 zł
 
Opcja 2
Standard – 0 zł

Zloty – 90 zł

Złoty plus – 185 zł

Platynowy – 343 zł

Jak widać w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, zakres ochrony może być inny. Za każdym razem warto przemyśleć zakup polisy, tak żeby w razie problemów móc liczyć na pomoc towarzystwa.

Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na ubezpieczenie pojazdów bez limitu wieku, dlatego nawet posiadając starsze auto, możesz liczyć na pomoc w razie awarii czy wypadku. Dowiedz się również,w jakich sytuacjach i jak wezwać pomoc w ramach assistance!

A może assistance krótkoterminowe?

Niektóre towarzystwa proponują również ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. Największe zalety assistance krótkoterminowego to:

 • możliwość zakupu tego ubezpieczenia niezależnie od ubezpieczenia OC,
 • ochrona ubezpieczeniowa może trwać nawet 7 dni,
 • w niektórych towarzystwach możliwość objęcia ochroną pojazdów bez limitu wieku,
 • holowanie nawet do 500 km.

Poniższa tabela przedstawia szczegółowy zakres warunków ubezpieczenia assistance w poszczególnych towarzystwach:

Generali Agro – AUTO ASSISTANCE STANDARDGenerali – AUTO ASSISTANCE – KOMFORT PLUSUNIQA EKONOMICZNYUNIQA STANDARDOWYUNIQA PREMIUMPZU ASSISTANCE SUPER

Wiek pojazdu

Bez limitu 

Bez limitu

Do 15 lat

Do 15 lat

Do 15 lat

Bez limitu

Holowanie

Do 250 km – holowanie bez franszyzy kilometrowej – do dowolnego wskazanego przez Ciebie miejsca    

Holowanie pojazdów po wypadku w RP bez limitu km, holowanie pojazdów po awarii oraz po wypadku w Europie — do 500 km  

Holowanie po wypadku lub awarii do 150 km

Holowanie po wypadku i awarii do 250 km

Na terenie Europy: awaria i wypadek do 500 km
Na terenie RP: awaria do 500 km, wypadek bez limitu

Do 150 km

Zakres terytorialny

Polska + Europa z wyłączeniem Mołdawii    

Polska i Europa

Polska lub Polska + Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii, zakresem objęte są również wyspy greckie i chorwackie

Polska lub Polska + Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii, zakresem objęte są również wyspy greckie i chorwackie

Polska lub Polska + Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii, zakresem objęte są również wyspy greckie i chorwackie

W zależności od wybranego wariantu Polska lub Polska + Europa

Pojazd zastępczy

Do 5 dni po wypadku, awarii i kradzieży    

Do 5 dni po wypadku, awarii i kradzieży

Brak

Wynajem pojazdu zastępczego po wypadku, awarii lub kradzieży w Polsce i Europie: w wariancie z ochroną na 7 dni samochód max. do 2 dni; w wariancie na 15, 30 dni lub 1 rok auto do 3 dni

Wynajem pojazdu zastępczego po wypadku, awarii lub kradzieży — Polska i Europa 3 doby

Po wypadku i kradzieży do 10 dni, po awarii (zdarzenie powyżej 20 km od miejsca zamieszkania) do 5 dni
 

Okres ubezpieczenia

7, 14, 21, 30 dni i 1 rok    

15 lub 30 dni

7 dni, 15 dni, 30 dni i 1 rok

7 dni, 15 dni, 30 dni i 1 rok

7 dni, 15 dni, 30 dni i 1 rok

1 rok

Warto zapamiętać!

 • Assistance z zakresem podstawowym najczęściej ma bardzo ograniczony zakres ochrony.
 • Holowanie pojazdu ograniczone jest limitem kilometrowym – za każdym razem warto zwrócić uwagę, jaki zakres ubezpieczenia obejmuje wybrany wariant.
 • Zakres terytorialny może obejmować Polskę i Europę – wyjeżdżając za granicę, koniecznie zwróć na to uwagę.
 • Assistance chroni nie tylko w razie wypadku czy awarii, ale również gwarantuje szereg dodatkowych świadczeń.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie assistance w CUK!

Szukasz ubezpieczenia assistance dla swojego pojazdu? Nie czekaj! Skontaktuj się z nami telefonicznie, odwiedź jedną z naszych placówek lub sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie assistance razem z OC w naszym kalkulatorze online. Zadzwoń do nas, a nasi doradcy pomogą dobrać Ci najlepsze ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku