2023-06-14

Opłaty na autostradzie A1 – najważniejsze informacje

Sprawdź stawki opłat na 2023 r.

Opłaty na autostradzie A1 – najważniejsze informacje

Autostrada A1 jest częściowo płatna. Wielu z nas przemierza jej trasy, np. podróżując nad morze. Właśnie dlatego często zadawanym przez internautów pytaniem jest to o odcinki płatne autostrady A1. Warto wiedzieć nie tylko, w jaki sposób uiścić wymagane kwoty za przejazd, ale także, gdzie spodziewać się bramek i co oznaczają umieszczone tam symbole.

Autostrada A1 ma bezpłatne oraz płatne odcinki. Rozpoczyna się w Rusocinie, a kończy aż w Gorzyczkach na granicy z Czechami. Wzdłuż niej biegną województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie oraz śląskie. Za przebycie niektórych tych odcinków należy jednak zapłacić w określony sposób. Przeczytaj poradę, by dowiedzieć się, jakie są obecnie opłaty za autostradę A1, gdzie spodziewać się bramek i do czego służy aplikacja AmberGO!

Autostrada A1 – jakie opłaty obowiązują w 2023 roku?

Autostrada A1 jest płatna między Rusocinem a Nową Wsią. Trasą tą zarządza AmberOne. Za pokonanie każdego kilometra pojazdem kat. 1, a więc autem osobowym lub motocyklem, kierujący musi zapłacić dokładnie 16 groszy. Łącznie przejazd 152-kilometrowym fragmentem autostrady A1 będzie oznaczał dla kierowcy wniesienie opłaty wynoszącej w 2023 roku 29,90 zł. Jakie opłaty za autostradę ponoszą kierowcy innych kategorii? Stawki, ustanowione przez Ministra Infrastruktury, za kilometr z wyłączeniem podatku VAT znajdują się w tej tabeli:

Kategoria pojazduStawka (PLN netto/km)

kat. 1

0,16

kat. 2

0,38

kat. 3

0,38

kat. 4

0,38

kat. 5

10 x stawka dla kat. 1

Uwaga!

W sezonie wakacyjnym (do 29 sierpnia) stawki za przejazd autostradą A1 są zaokrąglane na następujących odcinkach: Rusocin ←→ Turzno, Rusocin ←→ Nowa Wieś, Rusocin ←→ Lubicz. (Więcej informacji można znaleźć na tej stronie).

Opłaty za przejazd autostradą A1 – jak ich dokonać?

Opłaty za przejazd autostradą A1 są uzależnione od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobierana na końcu trasy przejazdu. Płatności można dokonać gotówką, kartami kredytowymi, kartami paliwowymi oraz elektronicznie w systemie AmberGO.

Na autostradzie A1 jest aż 12 miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Stacje poboru opłat (z wyłączeniem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat, tj. PPO), zostały umieszczone na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.

Jeśli często podróżujesz autostradą A1 i chcesz wiedzieć, które odcinki są płatne, a także, ile dokładnie wyniesie opłata za Twój przejazd, skorzystaj z kalkulatora opłat Amber One!

Autostrada A1 – czy można płacić na bramkach?

Tak, jest to możliwe. Bramki funkcjonują obecnie na trzech płatnych odcinkach polskich autostrad: A1 Gdańsk (Rusocin) – Toruń (Nowa Wieś) A2 Świecko – Konin. Zakupiony tam bilet stanowi dokument uprawniający do jednorazowego przejazdu autostradą A1 na wybranym fragmencie odcinka Rusocin-Toruń – jest ważny przez 48 godzin od chwili wydania. (Nie ma to oczywiście zastosowania w przypadku użytkowników korzystających z automatycznej metody płatności AmberGO).

Bilety nabywane na bramkach należy zachować do kontroli w punktach poboru opłat. W razie braku ważnego biletu kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej stawki za przejazd zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dostępną na tej stronie. W przypadku płatności tradycyjnej, bez rejestracji w systemie AmberGo, nie można skorzystać z bramki z symbolem kamery. Na wjeździe nie pobierzemy tam bowiem biletu, a na zjeździe nie będzie inkasenta.

Warto wiedzieć!

W punktach poboru opłat, zarówno na autostradzie A1, A2 jak i A4 możliwe są płatności gotówką. Oprócz PLN akceptowaną walutą jest euro oraz dolary amerykańskie, choć wówczas inkasent przyjmie jedynie banknoty, natomiast reszta wydawana jest w złotówkach!

AmberGO – jak skorzystać z aplikacji mobilnej?

Prostym sposobem na to, by mijać bramki A1 bez zatrzymywania się, jest rejestracja w aplikacji AmberGO! Jest to automatyczny system płatności za przejazd AmberOne tą autostradą. Jego działanie opiera się na odczytywaniu numerów rejestracyjnych przez kamery zainstalowane na bramkach. Po zarejestrowaniu się w systemie AmberGo płatność odbywa się automatycznie online. Jak skorzystać z tej opcji? Oto 2 wymagane kroki:

 • 1
  Zainstaluj w telefonie aplikację AmberOne dla Android lub iOS.,
 • 2
  Zarejestruj się w systemie AmberGO: podaj dane swoje i swojego pojazdu oraz dane karty płatniczej.

Jak system AmberGo działa na bramkach? Wystarczy powoli podjechać do bramki wjazdowej, zachowując odstęp od poprzedniego pojazdu. W tym momencie kamery zlokalizowane na bramkach odczytują numer rejestracyjny, a system tuż po jego rozpoznaniu zapala zielone światło i podnosi szlaban. Płatność pobierana jest online na bramkach zjazdowych, które sczytują numer rejestracyjny i wysyłają sygnał do systemu w analogiczny sposób.

Aplikacje obsługujące system AmberGO to:

 • bezpłatna aplikacja AmberOne: dla Android lub iOS;
 • aplikacje płatnicze: SkyCash, Autopay i mPay;
 • aplikacje bankowe: IKO, Bank Millennium, EnveloBank, PeoPay, Alior Mobile, Moje ING, Santander Bank, SGB Mobile;
 • karty flotowe: FLOTA ORLEN, LOTOS Biznes, Shell.

Gdzie na A1 jest odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie, który monitoruje cały pokonywany odcinek trasy to system, który działa na A1 przez całą dobę niezależnie od warunków pogodowych. Warto więc o tym pamiętać, planując podróż na odcinkach, gdzie funkcjonuje ta metoda. Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 obejmuje trzy następujące lokalizacje:

 • woj. łódzkie — miejscowości Pomorzany / Bociany
 • woj. kujawsko-pomorskie - A1 Węzeł Nowy Ciechocinek — MOP Kałęczynek
 • woj. pomorskie - A1 Peplin-Swarożyn

Urządzenia monitorujące zostały natomiast usytuowane na dwóch odcinkach:

 • między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim — długość odcinka to 16 km,
 • między Kamieńskiem a Częstochową — długość odcinka to 41 km.

Jak zachować się w razie awarii na autostradzie?

Awaria samochodu na autostradzie może zdarzyć się niezależnie od tego, jaki odcinek trasy aktualnie przemierzamy. Istnieje kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać w takiej sytuacji. Na autostradzie pod żadnym pozorem nie wolno się zatrzymywać, dlatego jeśli przewidujesz problem z pojazdem, natychmiast zjedź na pas awaryjny i zasygnalizuj postój poprzez włączenie świateł awaryjnych i wystawienie trójkąta ostrzegawczego! Następnie zadzwoń po służbę drogową (tel. 19111). Infolinia jest ogólnopolska i całodobowa.

Ponadto podczas dokonywania opłat za autostradę A1 na bramkach może dojść do awarii szlabanu. Co należy zrobić, jeśli nie podniesie się on na wjeździe?

 • Na bramce dedykowanej tylko dla AmberGO: użyj przycisku SOS, a personel udzieli Ci niezbędnej pomocy.
 • Na pozostałych bramkach pobierz tradycyjny bilet wjazdowy. Będzie on potrzebny na zjeździe do identyfikacji miejsca wjazdu (nr rejestracyjny nie został poprawnie rozpoznany). W tej sytuacji koniecznie na zjeździe wybierz bramkę z obsługą inkasencką, gdyż przejazd przez bramkę dedykowaną nie będzie możliwy.

Jeżeli natomiast szlaban nie podniesie się na bramce zjazdowej:

 • Na bramce dedykowanej tylko dla AmberGO: użyj przycisku SOS, a personel udzieli Ci niezbędnej pomocy.
 • Na bramce płatności tradycyjnej oraz AmberGO: poinformuj inkasenta, że jesteś użytkownikiem AmberGO i podaj nr rejestracyjny pojazdu.

Wybierasz się w podróż autem? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, że przemierzając autostradę A1, możesz trafić na płatny odcinek. Dzięki naszej poradzie zyskałeś też informacje o obowiązujących stawkach za przejazdy oraz sposobach płatności za pokonanie określonej trasy.

Niezależnie od tego, jakie odcinki autostrady zamierzasz przebyć, nie zapominaj o ubezpieczeniu komunikacyjnym! Dzięki bogatej ofercie CUK zyskasz dostęp do propozycji polis od ponad 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Oszczędzaj czas i pieniądze, nabywając pakiet OC i AC bez wychodzenia z domu!

Szybką wycenę składek otrzymasz natomiast, wykorzystując intuicyjny kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych. Zakres ochrony oraz dodatki do obowiązkowego OC zawsze dostosujesz idealnie do swoich potrzeb. Jeśli wolisz zapytać o wybraną polisę osobiście, zadzwoń na naszą infolinię (22 27 00 337) lub porozmawiaj z doradcą w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu! 

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Ile kosztuje brak biletu na A1?

Na płatnym odcinku A1 nie ma możliwości przejazdu bez wniesienia opłaty, ponieważ obowiązują tam bramki. Nie można przejechać przez bramkę bez uprzedniego zakupu biletu lub potwierdzenia płatności online. W razie braku ważnego biletu kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej stawki za przejazd zgodnie z obowiązującą tabelą opłat (w zależności od kategorii pojazdu). 

 • 2
  Jak oznaczone są bramki na A1?

Bramki na A1 oznaczone są niebieską kamerą ze słowem „tylko” oraz symbolem AmberGO. Wyróżnia się dwa typy bramek – pierwsza do fizycznego poboru opłat przez kasjera (narysowana postać) i drugi typ – kamera z napisem „tylko AmberGO” (na tej bramce nie dokonujemy fizycznie opłaty, ponieważ jest ona automatycznie pobierana z karty podpiętej w aplikacji AmberGO). Po dojechaniu do szlabanu kamera odczytuje tablicę rejestracyjną pojazdu, a system obciąża naszą kartę, po czym szlaban się podnosi.

 • 3
  Co oznacza „tylko AmberGO”?

Jest to oznaczenie przejazdu dedykowanego użytkownikom automatycznego systemu płatności za autostradę A1. System ten opiera się na odczytywaniu numerów rejestracyjnych przez kamery zainstalowane na bramkach. Aby z niego skorzystać, trzeba zarejestrować się w systemie AmberGO. Dzięki temu można mijać bramki bez zatrzymywania, gdyż płatność odbywa się automatycznie online. Jeśli nie korzysta się z tego systemu, trzeba szukać bramki z oznaczeniem kamery.

 • 4
  Gdzie są bramki na autostradzie A1?

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 działa dwanaście miejsc poboru opłat – oto ich lista: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś (są to zjazdy z autostrady).

Oceń artykuł

4.11
(9)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku