2022-06-23

Odcinkowy pomiar prędkości na polskiej autostradzie – co warto o nim wiedzieć?

Dowiedz się, jak działa odcinkowy pomiar prędkości. 

Odcinkowy pomiar prędkości na polskiej autostradzie – co warto o nim wiedzieć?

Urządzenia z kamerą, które mierzą średnią prędkość pojazdu na danym odcinku, są obecne na polskich drogach już od niemal dekady. Rozwiązanie to zaczyna sukcesywnie wypierać tradycyjny fotoradar podobnie jak w innych krajach Europy. Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu wymusza na kierowcy trzymanie się określonego limitu prędkości na dystansie dochodzącym nawet do kilku kilometrów.

Każdy użytkownik polskich dróg ekspresowych zdaje sobie sprawę z obecności odcinkowych pomiarów prędkości. Kierowcy muszą jednak wiedzieć, że wciąż ich przybywa. Warto więc poznać wszystkie dokładne lokalizacje oraz ważne związane z tym fakty. Nie daj się zaskoczyć przepisom na autostradzie i sprawdź, jak uniknąć mandatu! Poniżej przedstawiamy zbiór niezbędnych informacji dotyczących odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A1.

Odcinkowy pomiar prędkości – czym jest i jak funkcjonuje?

Odcinkowy pomiar prędkości polega na precyzyjnym sprawdzeniu średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi. Na początku i na końcu kontrolowanego odcinka ustawione są specjalistyczne aparaty fotograficzne lub kamery rejestrujące wszelkie przejeżdżające pojazdy. Podstawową cechą, która odróżnia odcinkowy pomiar prędkości od fotoradaru, jest to, że szacuje on prędkość na podstawie całego monitorowanego odcinka, a nie zaledwie w jednym jego punkcie.

Odcinkowy pomiar prędkości na A1 lub innych odcinkach autostrad opiera się na systemie wykorzystującym co najmniej dwie kamery zlokalizowane na bramkach kontrolnych. Urządzenia monitorujące oddalone są od siebie o kilkaset metrów lub kilka kilometrów (w zależności od miejsca). Kamery obserwują wszystkie pojazdy znajdujące się w strefie odcinka pomiarowego i wyliczają ich średnią prędkość.

Jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, system automatycznie wysyła zdjęcia pojazdu do centrali Inspekcji Transportu Drogowego. Ta wystawia kierowcy adekwatny mandat. System odcinkowego pomiaru prędkości na A1 działa przez całą dobę w każdych warunkach pogodowych. Przy ograniczonej widoczności również można otrzymać mandat – kamery namierzają bowiem auto za pomocą podczerwieni.

Odcinkowy pomiar prędkości — lokalizacje

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 obejmuje trzy poniższe lokalizacje:

  • woj. łódzkie — miejscowości Pomorzany / Bociany
  • woj. kujawsko-pomorskie - A1 Węzeł Nowy Ciechocinek — MOP Kałęczynek
  • woj. pomorskie - A1 Peplin-Swarożyn

Gdzie znajduje się odcinkowy pomiar prędkości na A1? Urządzenia monitorujące zostały usytuowane na dwóch odcinkach:

  • między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim — długość odcinka to 16 km,
  • między Kamieńskiem a Częstochową — długość odcinka to 41 km.

Odcinkowy pomiar prędkości A1 – gdzie się zaczyna, a gdzie kończy? Zapoznaj się z jego oznakowaniem!

Kamery odcinkowego pomiaru prędkości na A1 są oznaczone podobnie jak klasyczne fotoradary, czyli za pomocą właściwego znaku wraz z tabliczką informującą o monitorowanym dystansie. Urządzenia rejestrują jedynie te pojazdy, które przekroczyły dozwoloną prędkość o minimum 10 km/h  na danym odcinku. Pomocnym narzędziem służącym do sprawdzenia dozwolonych prędkości na wybranym odcinku będą aplikacje na telefon. Najbardziej znane to: AutoMapa, Yanosik, Rysiek oraz TomTom. Pomiar odcinkowy na A1 wiąże się także z tak zwanym symbolicznym oznakowaniem. Warto się z nim zapoznać. Przedstawiamy je poniżej:

D-51a – Automatyczna kontrola średniej prędkości – umieszcza się go na początku monitorowanego odcinka;

D-51b – Koniec automatycznej kontroli średniej prędkości – umieszcza się go na końcu monitorowanego odcinka.

Jakie zalety ma odcinkowy pomiar prędkości na A1?

Pomiar odcinkowy na A1 to doskonała alternatywa dla tradycyjnych fotoradarów. Jest to dokładniejszy i bardziej obiektywny sposób monitorowania jazdy kierowców i sprawdzania, czy trzymają się przepisów związanych z ograniczeniami prędkości na całej pokonywanej trasie.      System ten zapobiega głównej wadzie stacjonarnych kontroli prędkości, jaką jest jedynie miejscowe działanie. Fotoradary na A1 nie byłyby bowiem w stanie objąć dużego obszaru, umożliwiając obserwację jedynie przed samym urządzeniem.

Odcinkowy pomiar prędkości na A1 ogranicza prędkość pojazdów na odcinkach podwyższonego ryzyka. Niejako uspokaja ruch na drodze, a także sprawia, że staje się on bardziej płynny na słynnej A1. Odcinkowy pomiar prędkości zniechęca też prowadzących pojazdy do wykonywania groźnych i nieprzemyślanych manewrów, takich jak wyprzedzanie. Przyczynia się do spadku liczby niebezpiecznych wypadków na drogach szybkiego ruchu.

Odcinkowy pomiar prędkości na A1 zapobiega także tak zwanemu efektowi kangura, o którym mówi się wtedy, gdy kierowca nagle hamuje, widząc fotoradar, a następnie przyspiesza po minięciu go. Takie zachowanie może zwiększyć niebezpieczeństwo na odcinku za fotoradarem, a na bardziej wymagających odcinkach nawet doprowadzić do wypadku. Skuteczne rozwiązanie, jakim jest odcinkowy pomiar prędkości na A1, eliminuje taki problem, podnosząc poziom bezpieczeństwa na drodze.

W jaki sposób działała sprzęt monitorujący na autostradzie A1?

System odcinkowego pomiaru prędkości na A1 korzysta z nowoczesnych technologii monitorowania. Jak funkcjonuje on w praktyce? Kamery oraz aparaty fotograficzne są umieszczone na początku i na końcu monitorowanego odcinka, więc kierowca nie ma możliwości oszukać systemu. Rejestruje on bowiem moment, w którym właściciel pojazdu wjechał i wyjechać z kontrolowanej części pokonywanej trasy. Na tej podstawie możliwe jest wyliczenie średniej prędkości. Zatem jeśli kierowca pokonał odcinek z dozwoloną prędkością – zdjęcia są usuwane z bazy. Jeżeli natomiast przekroczył prędkość narzuconą na danym odcinku – otrzyma on mandat.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jaki mandat można otrzymać za przekroczenie prędkości na A1?

Choć autostrady i drogi ekspresowe dają możliwość rozwijania dużej prędkości w czasie jazdy, to nie wolno zapominać o tym, że i tam obowiązują pewne ograniczenia. Na drodze ekspresowej dwujezdniowej maksymalny limit prędkości to 120 km/h. Na autostradzie w Polsce limit wynosi 140 km/h. Jeśli już zdarzy nam się przekroczyć prędkość na autostradzie, będziemy musieli liczyć się z karą pieniężną. Jakie mandaty obowiązują na A1?

  • do 10 km/h — 50 zł,
  • od 11 do 15 km/h — 100 zł
  • od 16 do 20 km/h — 200 zł
  • od 21 do 25 km/h — 300 zł
  • od 26 do 30 km/h — 400 zł
  • od 31 do 40 km/h — 800 zł
  • od 41 do 50 km/h — 1000 zł

Warto zapamiętać!

Dozwolona prędkość na autostradzie wynosi obecnie w Polsce do 140 km/h. Z takich dróg nie mogą korzystać jednak wszystkie pojazdy. Jak mówią przepisy, minimalna prędkość na autostradzie to 40 km/h.

Dlaczego odcinkowe pomiary prędkości są usuwane z autostrad?

Zdarza się, że z autostrady A1 lub innych odcinków polskich dróg ekspresowych znikają odcinkowe pomiary prędkości. Kamery zostają wyłączane i przenoszone są w inne miejsca. Nie oznacza to jednak, że znikają ograniczenia prędkości! Dlatego warto na bieżąco śledzić te dane, np. korzystając z popularnych aplikacji, takich jak Yanosik. Mapę z wyznaczonymi miejscami pomiaru można znaleźć też np. na stronie CANARD.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 to bardzo dochodowy interes. System dysponuje jedynymi z najdroższych tego typu urządzeń w kraju. Właśnie dlatego kamery często przenoszone są w najbardziej narażone na przekraczanie prędkości miejsca w Polsce – wyłapując nieprzepisowe zachowania kierowców, jednocześnie zapewniają tam większe bezpieczeństwo na drodze. Aby pozostać na bieżąco z informacją, gdzie obowiązuje obecnie odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie, warto odwiedzić tę stronę: https://www.wyborkierowcow.pl/odcinkowe-pomiary-predkosci-aktualna-lista-lokalizacji-2022/

Urządzenia wykorzystywane do odcinkowego pomiaru prędkości – atuty

Mimo iż wielu kierowców stresuje się na myśl o otrzymaniu mandatów za nadmierną prędkość, to w przypadku tak skutecznego systemu monitorującego ruch warto pamiętać, że ma on na celu ograniczenie liczby wypadków oraz zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 oraz innych odcinkach ma więc również duże grono zwolenników. System ten korzysta z nowoczesnego i precyzyjnego sprzętu.

  • Urządzenia wykorzystywane w systemie pozwalają na jednoczesne rejestrowanie wykroczeń na kilku pasach ruchu.
  • Fotografie wykonywane przez urządzenie są na tyle dokładne, że powinny pozwolić na identyfikację numeru rejestracyjnego oraz wyglądu kierowcy.
  • Nowoczesne rejestratory przystosowane są do pracy w trudnych warunkach.
  • Są bezbłędne i praktycznie bezawaryjne.

Odcinkowy pomiar prędkości na polskich autostradach – liczby

Urządzenia stosowane do odcinkowego pomiaru prędkości wkrótce będą monitorować kierowców na wszystkich kategoriach krajowych dróg publicznych. Znajdują się one obecnie na odcinkach autostrad A1, A2 i A4 oraz na drogach ekspresowych S7, S11 i S14. Kamery nadzorują także 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe  i kilka gminnych. Łącznie monitorowanych jest około 200 km tras. Miejsca, w których zlokalizowane są urządzenia, wskazują eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. Sprawdź ich wykaz!

Jazda autostradą – bezpieczeństwo to podstawa!

Choć wielu kierowców w obawie przed karami zdejmuje nogę z gazu, to zawsze warto pamiętać, że nawet najmniejsze odstępstwo od obowiązujących norm może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Dlatego na autostradzie należy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli przekroczyłeś prędkość, tracąc kontrolę nad autem, a efektem tego była kolizja i uszkodzenie pojazdu, to w świetle prawa złamałeś przepisy drogowe. Uzyskanie odszkodowania z polisy OC nie będzie w tym wypadku możliwe. Ubezpieczenie AC umożliwia natomiast otrzymanie odszkodowania nawet wówczas, gdy to Ty jesteś sprawcą. Podczas jazdy autostradami może przydarzyć Ci się również awaria samochodu. W takiej sytuacji warto skorzystać z assistance. Dzięki niemu otrzymasz niezbędną pomoc, w tym nawet holowanie na lawecie. Zadbaj o odpowiednią polisę OC i AC – CUK zapewni Ci ofertę od najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych!

Oceń artykuł

3.60
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku