2021-08-25

Korki na autostradach - gdzie są najczęściej?

Wszystko co musisz wiedzieć, by poradzić sobie z korkami na drogach

Korki na autostradach - gdzie są najczęściej?

Lato to dość intensywny okres na polskich drogach. Polacy podróżują zarówno na północ, jak i na południe kraju, dlatego możliwe są korki na autostradach. Sytuację utrudniają także objazdy i remonty. Sprawdzamy, gdzie najczęściej są korki na autostradach w Polsce.

Przygotuj się na podróż

Zaplanowanie trasy to pierwsza rzecz, jaką warto zrobić przed wyruszeniem samochodem w Polskę. Nawet na najbardziej popularnych drogach pojawiają się utrudnienia, korki, przebudowy i objazdy. Przyda się tu oczywiście aplikacja nawigacyjna, taka jak Mapy Google, Here WeGo czy Automapa. Liczy się to, aby była ona szybko aktualizowana i pomagała nam podczas trasy. Może okazać się, że darmowe aplikacje nawigacyjne, nie zawsze mają najświeższe informacje, szczególnie jeśli chodzi o mniej popularne drogi. Przyda się także popularny ostrzegacz Yanosik, który informuje na bieżąco o wypadkach i innych zdarzeniach na drogach. Wszystkie aplikacje i włączona lokalizacja mogą sprawić, że Twój telefon będzie potrzebował dużo energii, więc zaopatrz się w powerbanka albo ładowarkę samochodową.

To ważne!

Zwróć uwagę, czy masz zaktualizowaną aplikację do nawigacji i używasz jej najnowszej wersji.

Dużym udogodnieniem jest serwis mapowy GDDKiA, gdzie uwzględnione są aktualne roboty drogowe i wypadki. Mapę można przejrzeć kilka minut przed wyjazdem, bo informacje są aktualne. Co ciekawe, na stronie jest możliwość filtrowania wiadomości, więc możesz podejrzeć na przykład, gdzie jest śliska nawierzchnia. Informacje o utrudnieniach na drogach są dostępne także pod numerem telefonu 19 111. W okresie wakacyjnym są pewne ograniczenia ruchu ciężarówek, co jest dobrą informacją dla kierowców osobówek. Pojazdy powyżej 12 ton nie mogą poruszać się w piątki od 18 do 22, w soboty od 8 do 14, a w niedziele od 8 do 22. Warto to wziąć pod uwagę, planując trasę.

Korki na drogach i bramkach - gdzie są największe?

Latem spore korkina autostradzie A1 w kierunku Gdańska oraz odwrotnym. Czas oczekiwania na bramkach może wynosić nawet godzinę, a kolejki są od samego rana. Spowodowane jest to płatnościami, których kierowcy muszą dokonać na bramkach. Korki mogą pojawiać się także na południu Polski. Szczególnie trzeba uważać na autostradzie A4 w okolicach Krakowa. Warto tu też wspomnieć o korkach tworzących się na popularnej Zakopiance, czyli drodze S7. Niestety, niektóre odcinki są jeszcze w budowie, stąd też mogą pojawić się utrudnienia.

Zapłać online!

Na autostradzie A1 i A4 jest możliwość skorzystania z systemu automatycznej płatności online. Nie musisz podjeżdżać do okienka z kasjerem. Wystarczy zarejestrować swój samochód i kartę płatniczą w specjalnej aplikacji, podjechać do bramki, a kiedy numer rejestracyjny zostanie odczytany, płatność automatycznie zostanie pobrana z Twojego konta bankowego.

Kolejny korek na autostradzie pojawia się na A4 w okolicach Wrocławia i A2 niedaleko Poznania. Szczególną uwagę zwróć na odcinek płatny Konin-Świecko. Trzeba też liczyć się z tym, że na drogach szybkiego ruchu czasami zdarzają się wypadki. Wtedy konieczny jest objazd, ale tych sytuacji nie jesteśmy w stanie zaplanować. Właśnie dlatego przyda się aplikacja z aktualnymi ostrzeżeniami. Czasem, kiedy ruch jest bardzo intensywny w szczycie sezonu wakacyjnego, zarządcy decydują się na otwarcie bramek, aby rozładować korki. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Nie wyjeżdżaj bez OC!

Ważne OC to podstawa, dlatego jeśli potrzebujesz polisy komunikacyjnej, sprawdź nasz kalkulator online. Możesz też kupić ją przez telefon albo osobiście w placówce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku