2024-03-28

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć

Dowiedz się, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć

Od 1 lipca 2023 w Polsce obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz drogach ekspresowych z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy trzeba się do niego zastosować, jaki grozi mandat oraz kogo dokładnie to dotyczy. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – kogo dotyczy?

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która pojawiła się w lipcu w Polsce, na nowo zdefiniowała poruszanie się po drogach. Choć zakaz wyprzedzania dla ciężarówek dotyczy najcięższych pojazdów z kategorii N2 (od 3,5 do 12 ton) i N3 (powyżej 12 ton) to w praktyce ma duży wpływ na poruszanie się również samochodów osobowych czy motocykli. Jego celem jest płynniejsze poruszanie się i usprawnienie ruchu drogowego przy osiąganiu dużych prędkości.

Aktualnie obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz drogach ekspresowych z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Pojazdy powinny trzymać się wtedy tej części jezdni, która znajdują się maksymalnie po prawej stronie. Złamanie tego zakazu wiąże się niestety z mandatami, które nie należą do najniższych. Ma też oczywiście wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie że na drogach ekspresowych i autostradach dopuszczalne prędkości są dosyć wysokie, więc nagłe manewry hamowania są realnym zagrożeniem.

Dlaczego obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek w Polsce?

Wiesz już, od kiedy zakaz wyprzedzania dla ciężarówek obowiązuje w Polsce. Zastanawiałeś się nad tym, dlaczego jest on tak potrzebny? Z pewnością ma na to wpływ zachowanie kierowców samochodów osobowych, którzy mieli problem z płynnym poruszaniem się z dużą prędkością po drogach, na których wyprzedzały się dwie duże ciężarówki. Przez to musieli zwalniać, a za nimi pojawiały się kolejne pojazdy i w ten sposób tworzył się zator.

Wykonanie manewru wyprzedzania przez ciężarówki niestety trwa dość długo, np. ze względu na nakładane ograniczenia prędkości, co powoduje kolejne problemy na jezdni. Przez to może tworzyć się wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Kierowcy pojazdów ciężarowych muszą stosować się nie tylko do przepisów ruchu, ale także ponosić koszty za przejechane odcinki. Sprawdź nasze poradniki: Opłaty na autostradzie A1, Opłaty za autostradę A2 oraz Płatne odcinki A4.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – mandat

Zastanawiasz się pewnie, jak w praktyce traktowany jest zakaz wyprzedzania dla ciężarówek? Taryfikator jasno wskazuje, że należy się mandat w wysokości 1000 złotych grzywny oraz 6 punktów karnych. Dotyczy to tych kierowców, którzy prowadzą pojazd ciężarowy lub zespół pojazdów o długości powyżej 7 metrów na drogach szybkiego ruchu z trzema pasami prowadzonymi w jedną stronę i nie trzymają się skrajnie prawej strony. Nieco więcej, bo 8 punktów karnych, przysługuje też tym, którzy nie stosują się do zakazu na jezdniach z dwoma pasami w danym kierunku.

Może Cię też zainteresować nasz artykuł: Czy naczepa musi posiadać własne OC?.

Warto pamiętać, że czas przedawnienia nałożonych punktów karnych obowiązuje dopiero od momentu zapłacenia mandatu. Dodatkowa zła informacja jest taka, że jeśli to samo wykroczenie zostanie popełnione ponownie przez kierowcę ciężarówki, to zapłaci on kolejny raz dwukrotność stawki, czyli 2000 złotych.

Dodatkowo na autostradzie lub drodze ekspresowej może być nałożony mandat w wysokoci 500 złotych za nieprzestrzeganie jazdy wyłącznie dwoma skrajnie prawymi pasami ruchu. To nie są jedyne kary, które dotyczą kierowców. Pamiętaj o tym, aby przestrzegać przepisów oraz mieć ważne ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Nasz kalkulator OC i AC pozwoli Ci porównać stawki w wielu towarzystwach!

Kiedy ciężarówka może wyprzedzić ciężarówkę?

Obowiązuje zakaz wyprzedzania ciężarówek na autostradzie, drodze szybkiego ruchu oraz ekspresówce. To oznacza, że w innych przypadkach takie ograniczenie nie obowiązuje. Taki manewr mogą wykonać kierowcy, jeśli jezdnia ma więcej niż dwa pasy ruchu w jedną stronę.

Kierowcy pojazdów ciężarowych mogą się wyprzedzać skrajnymi prawymi pasami ruchu, jeśli jest ich więcej niż trzy. Nie skutkuje to brakiem płynności i utrudnieniami dla innych uczestników. Należy jednak pamiętać, że wyprzedzające ciężarówki nie mogą zajmować więcej niż dwa pasy ruchu podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Tylko wtedy będzie to bezpieczne i komfortowe dla innych pojazdów.

Kiedy jeszcze nie obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek? Ustawa wskazuje sytuację, w której pojazd porusza się z prędkością znacznie mniejszą niż dopuszczalną. Nie jest jednak jasno zdefiniowane, co to oznacza. Według Ministerstwa Infrastruktury jest to 10 km/h niższa niż dopuszczalna. Z tym wyjątkiem od reguły wiąże się wiele niespójności. Przepis jest mało precyzyjny, dlatego kierowcy nie mają pewności, czy manewr wyprzedzania jest w danej sytuacji zgodny z prawem.

Jest jeszcze jeden wyjątek od zakazu wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki. Dotyczy on pojazdów, które emitują żółte światła ostrzegawcze. Choć są one gabarytowo dosyć duże, najczęściej pełnią funkcję porządkową lub remontową.

Właśnie dlatego możesz spotkać się z wieloma sytuacjami, w których pojazd ciężarowy będzie wyprzedzać drugi, zajmując dwa pasy ruchu. Nie powinno mieć to jednak miejsca, jeśli nie jest to wyjątek wypisany wyżej.

FAQ:

  • 1
    Czy ciężarówka może jechać lewym pasem?

    Zgodnie z prawem, lewy pas jest używany tylko, kiedy to konieczne, np. do wykonywania manewru wyprzedzania. Ciężarówka nie może tego robić, kiedy są dwa pasy ruchu w jedną stronę. W przypadku większej liczby kierowca powinien korzystać ze skrajnie prawych pasów.

  • 2
    Jaką prędkością może jechać TIR na autostradzie?

    Prędkość dla samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 t to 140 km/h na autostradzie. Dla pozostałych pojazdów powyżej 3,5 t do 80 km/h wraz z drogą ekspresową.

  • 3
    Czy samochody ciężarowe mogą jeździć w niedzielę?

    Zgodnie z przepisami zakaz ruchu dla ciężarówek obowiązuje od godziny 8:00 do 22:00 w dni ustawowo wolne od pracy. Do tego nie mogą poruszać się w dni poprzedzające święto państwowe od godziny 18:00 do 22:00. Wyjątkiem są: Boże Narodzenie, Nowy rok, święto Trzech Króli. W wakacje w niedzielę ciężarówki nie mogą jeździć od godziny 8:00 do 22:00.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku