Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2022-03-10

System e-TOLL dla samochodów osobowych

System e-TOLL polega na bezgotówkowym opłacaniu należności za przejazd płatnym odcinkiem autostrady zarządzanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

System e-TOLL dla samochodów osobowych

Jeszcze do końca listopada 2021 roku za przejazd autostradą samochody o masie przekraczającej
3,5 tony mogły płacić, zatrzymując się przy punkcie pobierania opłat. Od pierwszego grudnia 2021 roku kierowcy takich aut są zobowiązani uiścić opłatę przez system e-TOLL. Dowiedz się, jak działa.

Czym jest system e-TOLL?

System e-TOLL polega na bezgotówkowym opłacaniu należności za przejazd płatnym odcinkiem autostrady zarządzanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Działa od czerwca 2021 roku i zastępuje dotychczas używany viaToll. System e-TOLL to rządowe narzędzie, za którego pośrednictwem możliwe jest dokonywanie cyfrowych płatności. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

System e-TOLL – od kiedy działa?

Do końca listopada używanie systemu e-TOLL przez właścicieli pojazdów powyżej 3,5 tony było dobrowolne, natomiast z dniem 1 grudnia 2021 r. tacy kierowcy podróżujący po płatnym odcinku autostrady zobowiązani są do korzystania z systemu e-TOLL. Nie oznacza to jednak, że z systemu e-TOLL nie mogą korzystać inni uczestnicy ruchu drogowego. Natomiast kierowcy, którzy nie zdecydują się na rejestrację w systemie e-TOLL są zobowiązani do wykupienia biletu autostradowego stacjonarnie, np. na stacji PKN Orlen. Od pierwszego grudnia 2021 opłaty na bramkach już nie są możliwe.

e-TOLL a viaTOLL

Jeszcze do niedawna możliwe było korzystanie z urządzenia lub aplikacji viaTOLL, by uiścić opłaty na autostradzie. Natomiast w 2021 r. został on wygaszony i zastąpiony przez e-TOLL. Użytkownicy poprzedniego systemu mogli wyrejestrować się z niego i zarejestrować się do e-TOLL. Ustawodawca umożliwił odzyskanie lub przeksięgowanie niewykorzystanych środków z e-TOLL na obecnie obowiązujący system opłat autostradowych. W tym celu powinieneś:

 • zarejestrować się w systemie e-TOLL;
 • przesłać na adres kontakt@etoll.gov.pl formularz przeksięgowania środków z poprzedniego systemu do e-TOLL, do wniosku należy dołączyć zdjęcie kodu kreskowego OBU e-TOLL. Na tej podstawie jest zwracana kaucja.

Nie jest możliwe zwrócenie urządzenia OBU viaTOLL do MOK e-TOLL czy Szefa Kas. 

Odzyskanie kaucji i niewykorzystanych środków z viaTOLL

Jeśli chcesz odzyskać kaucję i niewykorzystane środki z systemu viaTOLL, wystarczy:

 • pobrać ze strony etoll.gov.pl formularz reklamacyjny;
 • wypełnić dokument oraz wykonać zdjęcie kodu kreskowego OBU ViaTOLL, następnie przesłać oba załączniki na adres e-mail: kontakt@etoll.gov.pl i w ten sposób odzyskasz kaucję za urządzenie viaTOLL;
 • w formularzu reklamacyjnym należy wskazać, na jaki numer rachunku bankowego mają zostać zwrócone środki.

Ponadto użytkownicy aplikacji viaTOLL mogą wnioskować o zwrot środków i kaucji na internetowym koncie klienta. Należy przy tym pamiętać o załączeniu zdjęcia kodu kresowego OBU viaTOLL.

Warto też wiedzieć, że termin wysyłania formularza reklamacyjnego mija z dniem 30. września 2022 roku.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak zarejestrować się do systemu e-TOLL – samochody osobowe

Wraz ze zmianą systemu pobierania opłat, wielu właścicieli samochodów osobowych jest zainteresowanych rejestracją do systemu e-TOLL. Można jej dokonać na trzy sposoby:

 • na stronie rządowe je-TOLL za pomocą danych uwierzytelniających, takich jak profil zaufany, aplikacja mObywatel lub bankowość elektroniczna;
 •  w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL – należy mieć dokument tożsamości, adres e-mail i dowód rejestracyjny pojazdu.

W trakcie rejestracji użytkownik będzie musiał określić sposób płatności. Można wybrać metodę przedpłaconą – przy tym sposobie płatności, zanim wjedziesz na autostradę, powinieneś zasilić konto środkami z konta. Drugą możliwością jest odroczona płatność. Wiąże się to z wpłatą zabezpieczenia.

Aplikację e-TOLL można pobrać ze sklepu w Google Play lub APP Store.

Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Kierowcy pojazdów do 3,5 tony mogą zapłacić za bilet autostradowy:

 • na stacjach sieci PKN Orlen;
 • w niektórych stacjach sieci Lotos;
 • w aplikacji e-TOLL;
 • przez pozostałe aplikacje partnerskie.

Warto pamiętać, że wykupiony bilet autostradowy traci ważność po 48. godzinach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy użytkownik z wyprzedzeniem poda datę przejazdu przez dany odcinek autostrady. Wtedy możliwy jest zakup biletu autostradowego e-TOLL dla osobówek do 60. dni wcześniej.

Jak zapłacić za przejazd aplikacją Autopay?

W ramach opłat za przejazd autostradą można skorzystać z aplikacji partnerskiej Autopay. Zanim możliwe będzie jej używanie, należy zarejestrować konto. Ta czynność wiąże się z podaniem następujących danych:

 • imię i nazwisko;
 • numer telefonu;
 • numer karty debetowej; 
 • numer rejestracyjny samochodu;
 • marka auta.

Płatność zostaje automatycznie pobrana w trakcie wjeżdżania na autostradę. Należy pamiętać, że zarówno aplikacja e-TOLL, jak i AutoPay musi uzyskać uprawnienia do śledzenia lokalizacji. Klienci niektórych banków mogą skorzystać z AutoPay bezpośrednio z poziomu bankowości elektronicznej. Taką usługę ma m.in. ING Bank Śląski, PKO BP czy Bank Millennium. Warto sprawdzić w swoim banku, czy jest taka możliwość.

Na których odcinkach autostrady obowiązuje e-TOLL?

W Polsce za pomocą systemu e-TOLL, aplikacji lub e-biletu możliwe jest zapłacenie na odcinkach autostrad:

 • A2 Konin-Stryków;
 • A4 Wrocław-Sośnica.

Na pozostałych odcinkach płatnych autostrad w Polsce nie jest możliwa płatność systemem e-TOLL, gdyż są to drogi koncesyjne. Zaliczają się do nich:

 • A4 – Kraków – Katowice, aplikacja Autopay lub urządzenie A4 Go;
 • A1 – Rusocin – Nowa Wieś – aplikacja Autopay;
 • A2 – Konin – Świecko, płatność możliwa tylko na bramkach.

W praktyce na każdej z tych autostrad obowiązuje inna stawka za przejazd. Płacenie za przejazd to drażliwy temat dla wielu kierowców. Jednak dużo większe kontrowersje wywołuje fakt, że w Polsce nie ma jednolitego systemu poboru opłat za przejazd autostradą. Nie tylko brak jednej aplikacji jest źle odbierany przez społeczeństwo, ale również zróżnicowanie stawek za przejechany kilometr. 

Urządzenie OBU e-TOLL – samochody osobowe

Aplikacja e-TOLL to wygodne rozwiązanie, jednak ma swoje słabe punkty. Telefon może się rozładować w trakcie jazdy samochodem, zepsuć lub zwyczajnie kierowca zapomni o włączeniu aplikacji e-TOLL. Wtedy nawet jeśli środki są na koncie, opłata nie zostanie pobrana. W razie kontroli policji może grozić za to mandat. Dlatego część kierowców samochodów osobowych zastanawia się nad tradycyjnym rozwiązaniem w postaci zainstalowania urządzenia OBU e-TOLL. W ten sposób trzeba pamiętać tylko o doładowaniu środków przed wyruszeniem w trasę. To wygodne rozwiązanie dla osób, które wolą nie zaprzątać sobie głowy telefonem przed podróżą lub nie ufają aplikacjom. Coraz więcej kierowców skłania się do wyboru takiego urządzenia, gdyż aplikacja rządowa często zawiesza się podczas korzystania.

Kara za brak opłaty e-TOLL dla samochodu osobowego

Karą za przejazd bez biletu autostradowego samochodem osobowym jest mandat w wysokości 500 zł. Kierowcy, którzy próbowali zasłonić tablice rejestracyjne, by utrudnić identyfikację, zostaną ukarani dodatkową karą w tej samej kwocie. Można więc za jedną trasę dostać rządowy rachunek opiewający na okrągły 1000 zł.

Warto pamiętać, że autostrada jest również monitorowana przez samochody policyjne. W jaki sposób może odbyć się kontrola zakupu biletu autostradowego? Pojazdy służb mundurowych są wyposażone w kamery wyłapujące numery tablic rejestracyjnych. Wraz z ich rozpoznaniem w systemie sprawdzane jest m.in. wykupienie biletu autostradowego. W sytuacji, gdy policja wystawi mandat, korzystnie jest opłacić go od razu. W ten sposób kierowca może zapłacić 100 zł mniej. Natomiast, jeśli nie masz aplikacji e-TOLL, zapomniałeś kupić bilet autostradowy, a kontrola policyjna Cię nie złapała, możliwe jest opłacenie takiego przejazdu w ciągu 3. dni. To furtka dla zapominalskich, którzy mieli odrobinę szczęścia. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

e-TOLL – opinie o aplikacji

Aplikacja e-TOLL nie zjednała sobie serc użytkowników. Kierowcy, którzy mieli okazję z niej korzystać, narzekają na

 • błędy przy rejestracji;
 • restartowanie się aplikacji podczas próby opłacenia przejazdu;
 • brak intuicyjnego interfejsu;
 • częste wyłączanie się aplikacji.

Warto pamiętać, że współcześnie wielu kierowców podłącza swoje telefony do radia samochodowego. W ten sposób zyskują możliwość słuchania muzyki, audiobooków czy podcastów w trasie. Ponadto zdecydowana większość, jeśli używa nawigacji, to właśnie na smartfonie. Rządowy e-TOLL, który wyłącza się w czasie, gdy inne aplikacje działają w tle, to duża niedogodność dla wielu kierujących. Do tego dochodzą konsekwencje finansowe za nieopłacenie przejazdu przez aplikację. W razie kontroli policyjnej zrzucenie winy na źle działający e-TOLL może nie przynieść żadnego rezultatu.

Jaka będzie przyszłość autostrad?

Według informacji podanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, w przyszłości wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. W tej chwili nie na wszystkich odcinkach jest pobierana opłata, gdyż nie spełniają one warunków koniecznych, aby możliwe było wprowadzenie opłat. Problematyczne jest także zorganizowanie odpowiedniej infrastruktury na tych odcinkach, by można było opłacić autostradę. GDDKiA zarządza w tej chwili 1247 km autostrad, z czego 725 km to płatne odcinki. 

Ubezpieczenie

Podczas jazdy autostradą nietrudno o awarię samochodu. Zazwyczaj los słynie z tego, że płata figle w najmniej odpowiednim momencie. W takich wypadkach warto mieć Assistance. Dzięki temu w razie usterki nie będziesz martwić się o pomoc czy lawetę. Dla osób, które dużo jeżdżą samochodem, przydatne będzie ubezpieczenie szyb. W trasie nie brak sytuacji, podczas których mogą zostać uszkodzone. Czasem drobny kamyczek wystrzelony spod opon samochodu może uszkodzić przednią szybę. Dlatego warto zabezpieczyć się na takie okoliczności. Kierowcy, którzy lubią mieć wszystkie polisy w jednym miejscu, z pewnością zainteresują się pakietem OC i AC. W ten sposób w czasie jednej wizyty u agenta możesz wykupić nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale również autocasco, które przyda się w razie kolizji czy uszkodzenia mechanicznego.