2023-10-12

Rejestracja samochodu online – odpowiadamy na pytania

Czy można zarejestrować auto bez wychodzenia z domu?

Rejestracja samochodu online – odpowiadamy na pytania

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy pojazd z salonu, czy też auto używane, musisz dopełnić ważnego obowiązku, jakim jest proces rejestracji. Choć zwykle tego typu urzędowe procedury nie kojarzą nam się najlepiej, to można je sobie znacznie ułatwić, odpowiednio się do tego przygotowując. Ponadto w większości przypadków takich formalności można dopełnić przez internet.

Rejestracja samochodu online to spora oszczędność czasu. Warto jednak dobrze zapoznać się z wymogami, jakie stawia przed nami to wyzwanie. Oprócz zebrania odpowiednich dokumentów trzeba liczyć się także z obowiązkiem wniesienia opłat oraz dotrzymania terminów. Ponadto nie w każdym przypadku rejestracja samochodu przez internet jest możliwa. Przyjrzyjmy się zatem tej procedurze nieco bliżej! O tym, czy można zarejestrować auto online i w jaki sposób to zrobić piszemy w poniższym artykule. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat rejestracji samochodu przez internet!

Jak wygląda proces rejestracji samochodu krok po kroku?

Proces rejestracji samochodu w Polsce nie jest skomplikowany. Właściciel musi po zakupie zarejestrować nowy lub używany pojazd w odpowiednim urzędzie. Wniosek o rejestrację auta składa się do starosty w miejscu zamieszkania właściciela. W przypadku samochodu firmowego należy to zrobić w starostwie właściwym ze względu na siedzibę firmy. Oto kolejne kroki procesu:

 • 1
  Ubezpieczenie pojazdu – zanim zarejestrujemy auto, musimy wykupić ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). Jest to w Polsce obowiązkowa polisa, która pokrywa koszty szkód wyrządzonych innym osobom lub na ich mieniu. 
 • 2
  Dokumentacja – proces rejestracji pojazdu zawsze poprzedza zgromadzenie wymaganych dokumentów, takich jak m.in.: dowód osobisty lub paszport, umowa kupna-sprzedaży samochodu (w przypadku pojazdu używanego), zaświadczenie o przeglądzie technicznym, wniosek o rejestrację pojazdu, polisa OC oraz dokument potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej.
 • 3
  Rejestracja – po przejściu wymienionych wyżej kroków, możliwa będzie rejestracja samochodu online lub metodą tradycyjną w odpowiednim urzędzie (Wydział Komunikacji lub urząd miasta), gdzie należy złożyć wniosek. Powinien on zawierać informacje o pojeździe i właścicielu. 
 • 4
  Opłaty– pokrycie kosztów rejestracji i wydania tablic rejestracyjnych. Opłaty mogą różnić się w zależności od typu pojazdu.
 • 5
  Tablice rejestracyjne – zostaną wydane po przejściu poprzednich kroków. Samochód będzie gotowy do jazdy po prawidłowym, zgodnym z przepisami nałożeniu tablic.

Wniosek o rejestrację pojazdu należy wypełnić drukowanymi literami. Musi znaleźć się w nim nazwa urzędu, w którym samochód będzie rejestrowany, dane osobowe właściciela oraz dane pojazdu, a także lista dokumentów stanowiących załączniki do wniosku. Należy również umieścić w nim informację o tym, czy samochód ma być zarejestrowany, przerejestrowany, czy wyrejestrowany. Pod wnioskiem musi znaleźć się też podpis.

Jakie wymogi musi spełnić pojazd do rejestracji?

Niezależnie od tego, czy rejestracja lub przerejestrowanie samochodu odbywa się online, czy też osobiście w urzędzie, pojazd musi spełniać pewne warunki techniczne oraz związane z dokumentacją, by móc przejść procedury obowiązujące w Polsce. Oto podstawowe wymogi:

 • Badanie techniczne – należy przeprowadzić je w stacji diagnostycznej w celu potwierdzenia, że pojazd spełnia wymogi techniczne oraz bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych samochodów.
 • Świadectwo homologacji – może być wymagane, jeśli auto jest sprowadzane z zagranicy. Stanowi ono potwierdzenie, że samochód spełnia europejskie standardy dotyczące bezpieczeństwa i ekologii.
 • Odpowiedni stan techniczny i wizualny – auto nie może mieć poważnych uszkodzeń ani nieprawidłowości, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo drogowe pojazdu.
 • Wniesienie opłat – przed rejestracją pojazdu należy uiścić opłatę skarbową i rejestracyjną, które mogą być różne w zależności od wartości pojazdu, mocy silnika, lokalizacji itd.

Uwaga!

W celu uzyskania aktualnych informacji na temat wymagań dotyczących tego, jak zarejestrować samochód przez internet lub osobiście, odwiedź stronę GOV.pl (https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd), skontaktuj się z lokalnym urzędem rejestracji pojazdów lub Wydziałem Komunikacji. 

Kto jest zobowiązany do zarejestrowania samochodu?

W Polsce do zarejestrowania samochodu zobowiązana jest każda osoba, która staje się jego właścicielem lub uzyskuje prawo do użytkowania pojazdu. Ma to miejsce zarówno w przypadku zakupu czy dziedziczenia, jak i darowizny – auto zawsze trzeba zarejestrować lub zgłosić fakt jego nabycia do 30 dni po zakupie w: starostwie, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy w zależności od miejsca zamieszkania (nie zameldowania).

Właściciel pojazdu to natomiast osoba, której został wydany dowód rejestracyjny, a rejestracja samochodu online lub w sposób tradycyjny jest niezbędna do legalnego użytkowania pojazdu na polskich drogach. Dotyczy to również pojazdów leasingowanych przez firmy oraz będących w posiadaniu obcokrajowców, którzy przedłużają pobyt w Polsce powyżej 185 dni w roku kalendarzowym.

Sprawdź też poradę: Jak przepisać OC po kupnie samochodu?

Na czym polega rejestracja samochodu przez internet w Polsce?

Jednym z najważniejszych pytań zadawanych przez nowych posiadaczy aut jest to, jak zarejestrować lub przerejestrować samochód online. Jest to dość prosta procedura, przez którą najłatwiej przejść, odwiedzając stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd. Można to zrobić również przez stronę starostwa, urzędu miejskiego lub urzędu dzielnicy. Zamiast papierowej dokumentacji składa się wówczas wnioski i załączniki elektroniczne w formie skanów. Pozwala to na uniknięcie kolejek w urzędach!

Co zatem zrobić, by rejestracja samochodu przez internet przebiegła szybko i pomyślnie? Oto wymagane etapy:

 • 1
  Przygotowanie dokumentów (o nich piszemy osobno w kolejnym fragmencie).
 • 2
  Odwiedzenie strony internetowej urzędu (o ile to możliwe). Urząd musi korzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Upewnij się, że będzie to możliwe.
 • 3
  Opcjonalnie odwiedź portal GOV.pl (https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta), a następnie wybierz z menu: Katalog spraw — Motoryzacja i transport → tutaj zaznacz interesującą Cię usługę.
 • 4
  Z rozwijanej listy wybierz pole: „Pokaż wszystkie urzędy lub instytucje udostępniające tę usługę”. Dzięki temu będziesz mógł odnaleźć konkretny wydział komunikacji. Jeżeli będzie taka opcja, wystarczy wybrać odpowiedni urząd i kliknąć obszar „załatw sprawę”.

Warto wiedzieć!

Rejestracja samochodu może odbyć się online jedynie z naszym udziałem lub poprzez firmę oferującą pośrednictwo. Od 4 czerwca 2023 roku o rejestrację auta przez internet można poprosić np. przedstawiciela salonu samochodowego, w którym odbył się zakup pojazdu.

Jakie dane i dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu online?

W przypadku rejestracji samochodu przez internet w Polsce w 2023 roku konieczne jest posiadanie konkretnych danych i dokumentów, które będą potrzebne do wypełnienia formularza rejestracyjnego. Oto ich lista:

 • 1
  Dane właściciela pojazdu:

  imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.

 • 2
  Dane pojazdu:

  marka, model i rok produkcji, numer identyfikacyjny pojazdu (VIN), numer rejestracyjny (jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany).

 • 3
  Dokumenty:

  dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo własności), dokument potwierdzający pochodzenie pojazdu (karta pojazdu, certyfikat homologacji lub dokument importowy), dowód ubezpieczenia OC.

Podsumujmy zatem, co jest potrzebne do zarejestrowania samochodu w Polsce w 2023 roku:

 • wniosek o rejestrację – można go pobrać ze strony odpowiedniego urzędu;
 • dokument tożsamości – w przypadku osoby fizycznej: dowód osobisty lub paszport; w przypadku osoby prawnej: odpis z KRS;
 • dowód własności pojazdu – umowa sprzedaży/ darowizny, faktura/ orzeczenie sądu;
 • dokumenty rejestracyjne – jeśli auto było już rejestrowane;
 • potwierdzenie badania technicznego;
 • polisa OC;
 • dokument pełnomocnictwa (w razie potrzebny) – opłata skarbowa za usługę wynosi 17 zł.

W przypadku nowego pojazdu z salonu do rejestracji przez internet potrzebnymi elementami mogą okazać się:

 • faktura zakupu,
 • świadectwo homologacji,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy/cła przez dealera.

W przypadku samochodu używanego należy pamiętać, by fakt nabycia pojazdu zgłosić w ciągu 30 dni od daty zakupu. Niezbędne mogą być do tego także:

 • stary dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • tablice rejestracyjne.

Uwaga!

Aby poprawnie przejść proces rejestracji samochodu online, potrzebne może okazać się dostarczenie skanów lub zdjęć wymaganych dokumentów. Sprawdź zatem, czy posiadasz dostęp do aktualnych i czytelnych kopii dokumentów, by ułatwić procedurę rejestracji. Niektóre wymagania dotyczące danych i dokumentów mogą się też różnić w zależności od platformy lub serwisu online, który zapewnia usługę rejestracji pojazdu.

Ile trwa rejestracja samochodu przez internet?

Decydując się na zdalną metodę rejestracji pojazdu, można z reguły liczyć na szybszą finalizację formalności. To, ile trwa rejestracja samochodu przez internet, będzie zależało także od czasu potrzebnego na wydanie dokumentu. Zwykle jest on gotowy do odbioru w ciągu około dwóch tygodni, choć jest to termin szacunkowy i mogą wystąpić tu niewielkie rozbieżności. Wybierając obsługę internetową przy realizacji rejestracji auta online, można oczekiwać, że cały proces będzie uproszczony.

Ile kosztuje rejestracja samochodu online w 2023 roku?

Koszt rejestracji samochodu online lub tradycyjnym sposobem wynosi najczęściej około 161,50 zł. Różnice w cenie mogą pojawić się wtedy, gdy chodzi o pojazd zabytkowy (~181,50 zł), sprowadzony z zagranicy z dodatkowym badaniem (~259,50 zł) lub właściciel chce posiadać indywidualne tablice (~1081,50 zł). Opłaty te są takie same niezależnie od miejsca zamieszkania. Na standardowy koszt rejestracji składają się następujące elementy:

 • Tablice rejestracyjne – 80 zł
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • Opłaty ewidencyjne – 2 zł.

Opłaty dodatkowe przy rejestracji samochodu mogą być związane z:

 • ustanowieniem pełnomocnictwa (np. wtedy, gdy właściciel nie może sam stawić się w urzędzie) – 17 zł;
 • dodatkowym badaniem technicznym dla pojazdu z zagranicy (potrzebne tylko w niektórych przypadkach) – 98 zł;
 • wybraniem przez siebie indywidualnych napisów na tablicach – 1000 zł (zamiast 80 zł);
 • tablicami dla pojazdu zabytkowego – 100 zł (zamiast 80 zł).

Podsumujmy zatem całkowite koszty rejestracji samochodu w 2023 roku  w wymienionych niżej przypadkach:

 • tablice standardowe – 161,50 zł;
 • tablice indywidualne (np. z napisami) – 1081,50 zł;
 • samochody zabytkowe – 181,50 zł;
 • samochody sprowadzane z zagranicy – 161,50 zł;
 • samochody z zagranicy z dodatkowym badaniem – 259,50 zł.

Kiedy rejestracja pojazdu online nie jest możliwa?

Rejestracja samochodu przez internet może być o wiele szybsza i wygodniejsza niż finalizowanie formalności osobiście. Istnieją jednak pewne okoliczności, które uniemożliwiają przeprowadzenie takiego procesu. Poniżej podajemy przykłady sytuacji, w których rejestracja samochodu online nie będzie możliwa.

 • 1
  Niekompletna dokumentacja – jeśli nie zgromadzisz wszystkich niezbędnych do rejestracji pojazdu danych i dokumentów, nie będziesz mógł zrobić tego zdalnie. Brak dowodu własności pojazdu, potwierdzenia jego pochodzenia czy polisy OC uniemożliwią finalizację procesu.
 • 2
  Specjalne okoliczności – niektóre przypadki będą wymagały dodatkowej weryfikacji lub specjalistycznej obsługi. W takich sytuacjach rejestracja online jest niemożliwa. Może chodzić o kryterium zabytkowości pojazdu lub rejestracji auta z zagranicy. Wtedy konieczne będzie osobiste złożenie dokumentów w urzędzie.
 • 3
  Modyfikacje techniczne w pojeździe – te muszą być zaakceptowane przez odpowiednie organy, co również uniemożliwia przeprowadzenie zdalnego procesu rejestracji. Takie pojazdy podlegają zwykle dodatkowej kontroli technicznej w celu uzyskania odpowiednich certyfikatów.
 • 4
  Brak dostępu do serwisu rejestracyjnego – zdarza się, że platforma online jest czasowo niedostępna (może chodzić o problemy techniczne lub prace serwisowe). Jeśli liczymy się z czasem, będziemy musieli wtedy skorzystać z tradycyjnej metody rejestracji pojazdu.

Rejestrujesz auto? Nie zapomnij o zakupie polisy komunikacyjnej!

Po przeczytaniu porady wiesz już, jak dokładnie wygląda rejestracja samochodu online krok po kroku. Nie zapominaj także o zakupie obowiązkowej polisy komunikacyjnej! Masz już OC? A może rozważasz dodatkowe ubezpieczenie w postaci dopasowanej do Twoich potrzeb ochrony autocasco? Jeśli szukasz kompletnej polisy w przystępnej cenie oraz szerokiej gamy ofert od wiodących towarzystw, sprawdź nowoczesny kalkulator OC i AC na stronie CUK!

A może wolisz zapytać o potrzebną polisę komunikacyjną osobiście? W tym celu skontaktuj się z nami za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337) czynnej cały tydzień lub odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK w Twojej okolicy – nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą w doborze idealnej ochrony ubezpieczeniowej dla Ciebie i Twojego pojazdu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Co jest potrzebne do rejestracji samochodu w 2023 roku?

  Niezbędne do rejestracji samochodu w 2023 roku są: formularz rejestracji (wniosek), dokument tożsamości właściciela, dowód własności pojazdu lub dokumenty potwierdzające powierzenie pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT), dokumenty rejestracyjne, dowód badania technicznego, świadectwa zgodności WE lub zgodności z właściwym oświadczeniem (opcjonalnie), dowód rejestracyjny (jeśli pojazd był już rejestrowany), polisa OC. Dodatkowe zaświadczenia mogą być potrzebne przy rejestracji pojazdów zabytkowych lub sprowadzanych z zagranicy.

 • 2
  Czy opłata skarbowa jest potrzebna do rejestracji pojazdu?

  Tak, opłata skarbowa jest jednym z elementów wymaganych do zarejestrowania pojazdu w Polsce. Jest ona pobierana przez organy skarbowe i stanowi część ogólnych kosztów rejestracji pojazdu. Stanowi podatek, który musi być uiszczony przy rejestracji pojazdu – ma on na celu pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem procesu rejestracji (wydruki, nalepki, tablice, pozwolenia).

 • 3
  Ile wynosi opłata za rejestrację pojazdu?

  Wysokość opłaty skarbowej jest uzależniona od różnych czynników, takich jak: wartość pojazdu, pojemność silnika, rok produkcji etc. Wydatek ten jest ustalany na podstawie bieżących przepisów prawnych i taryfikatora opłat. W większości przypadków łączna opłata za rejestrację pojazdu wynosi 161,50 zł. Można ją wnieść bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub poprzez platformę rejestracyjną online.

 • 4
  Co trzeba zrobić przed zarejestrowaniem samochodu?

  Rejestrację samochodu w Polsce powinno poprzedzić kilka istotnych kroków. Należą do nich: ubezpieczenie pojazdu (obowiązkowe OC ważne na okres rejestracji), dokonanie przeglądu technicznego oraz zgromadzenie wymaganych dokumentów. Wśród nich wymienić można: dowód osobisty właściciela, dowód rejestracyjny pojazdu (jeśli auto było już zarejestrowane), dokumenty potwierdzające pochodzenia pojazdu, potwierdzenia opłat – należy zatem przygotować również odpowiednie środki finansowe potrzebne do pokrycia kosztów procesu rejestracji.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku