2022-10-28

Kradzież samochodu – jak zabezpieczyć swoje auto?

Sprawdź, jak uchronić się przed kradzieżą auta.

Kradzież samochodu – jak zabezpieczyć swoje auto?

Statystyki podają jasno, co roku prawie 10 tys. aut pada łupem złodziei. Skala tego zjawiska jest bardzo duża, a policja ma spory problem z radzeniem sobie z nim. Dlatego też kierowcy powinni zabezpieczyć się na taką ewentualność, zamiast liczyć na to, że organy ścigania wykonają swoje zadanie i znajdą poszukiwany pojazd. Kradzież samochodu to bardzo stresujący moment w życiu, możesz zaoszczędzić sobie trochę nerwów, jeśli wybierzesz polisę AC, która zabezpieczy Cię przed jego konsekwencjami. Sprawdź, dlaczego warto wybrać takie ubezpieczenie i jak to zrobić.

Kradzież aut w Polsce – statystyki i wykrywalność

W Polsce rośnie liczba aut na drogach, według danych Policji w 2021 roku było ich aż 34 mln. Polacy decydują się często na zmianę auta, w trosce o swój komfort podróżowania. Niestety jednak często kierowcy muszą się mierzyć ze strachem o własny pojazd, ponieważ statystyki pokazują jasno, że liczba kradzieży utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie, co widać w poniższym zestawieniu:

Postępowanie wszczętePrzestępstwa stwierdzone% wykrywalności

2013    

14 292

14 800

21%

2014

13 504

13 791

25,1%

2015

12 141

12 036

21,9%

2016

11 220

11 448

18,3%

2017

9 823

10 047

21,9%

2018    

8 816

8 745

23,8%

2019    

8 706

8 672

20,5%

2020

8 823

8 784

21,1%

2021

8 373

8 383

24%

Co prawda, na przestrzeni tych 9 lat można zauważyć znaczny spadek stwierdzonych postępowań dotyczących kradzieży samochodów. Rok temu, w porównaniu do 2013 było takich sytuacji o ponad 6 tys. mniej. Jednak nadal liczba wszczętych postępowań jest zatrważająco wysoka.

To, co budzi jeszcze większą trwogę to wykrywalność sprawców i możliwość znalezienia takiego auta. Ta jest na bardzo niskim poziomie i przez te wymienione lata tylko raz przekroczyła 25%! To oznacza, że jeśli spod Twojego bloku zostały skradzione 4 pojazdy to najprawdopodobniej uda się znaleźć maksymalnie 1 i to przy bardzo korzystnym splocie okoliczności.

Oczywiście, nie każde auto jest „gorącym towarem” dla złodziei. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, najczęściej dochodzi do kradzieży aut marek Toyota. Na podium znajdują się też samochody Audi oraz BMW.

Biorąc pod uwagę konkretne modele to w pierwszej trójce znajdują się:

 • Toyota Corolla,
 • Toyota RAV4,
 • Hyundai Tucson.

Co ciekawe, złodzieje w 2021 roku nie sięgali po najnowsze auta, tylko ich łupem najczęściej padały auta z rocznika 2018 (1050 przypadków). Rzadziej dochodzi do kradzieży samochodów wyprodukowanych w roku 2019 (1010) oraz 2017 (869).

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Statystyki policji nie napawają optymizmem, dlatego też warto poszukać rozwiązań, które w lepszy sposób zabezpieczą Twoje auto przed kradzieżą. Jeśli jesteś mieszkańcem bloku lub innej budowli wielorodzinnej i parkujesz samochód w jej pobliżu, dodatkowo w miejscu niestrzeżonym to czas się zastanowić nad tym, co można zrobić, żeby bardziej ochronić swój pojazd.

Jedną z opcji jest poszukanie nadzorowanego miejsca, w którym będziesz mógł postawić swój samochód. Warto rozejrzeć się, czy w okolicy nie znajduje się strzeżony lub monitorowany parking. Dzięki stałemu nadzorowi maleje ryzyko, że to właśnie Twój pojazd padnie łupem złodzieja.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą może też stanowić parkowanie w garażu. To oczywiście nie daje 100% pewności, jednak o wiele trudniej potencjalnemu sprawcy będzie sforsować drzwi budynku niż wyjechać samochodem z niestrzeżonego parkingu.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, które powinny zdecydowanie utrudnić „pracę” złodzieja. Podstawą w każdym aucie powinien być immobilizer. To urządzenie, które pozwala na zablokowanie pojazdu, nikt poza właścicielem nie będzie w stanie nim kierować. Możesz też zdecydować się na autoalarm, który może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą powinien stanowić też lokalizator GPS. Warto umieścić tego typu urządzenie w pojeździe, dzięki czemu będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się Twoje auto. Modeli lokalizatorów GPS jest bardzo dużo, warto jednak wybrać wariant, który prześle na Twojego smartfona dokładną lokalizację, w której znajduje się pojazd.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą, to warto też pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nigdy nie zostawiaj cennych przedmiotów na widoku w pojeździe. Co więcej, pamiętaj też o tym, żeby zawsze zgasić silnik oraz zamknąć drzwi. Ponadto warto też wybierać dobrze widoczne i oświetlone miejsca, w których zostawisz swój pojazd. Złodzieje mają swoje metody, widać to analizując najbardziej śmiałe próby kradzieży. Pamiętaj też o tym, że AC od kradzieży może stanowić dobre zabezpieczenie przed konsekwencjami takiego zdarzenia.  

AC od kradzieży – jak to działa?

Musisz pamiętać o tym, że obowiązkowa polisa OC nie chroni Cię przed konsekwencjami kradzieży auta. Dlatego też warto rozszerzyć ubezpieczenie o autocasco. To wariant, który nie jest obligatoryjny, jednak dzięki niemu nie musisz się martwić o koszty naprawy pojazdu, jeśli spowodujesz stłuczkę lub wypadek. To główny powód, dla którego warto wybrać AC.

Kradzież jest uwzględniona w warunkach ubezpieczenia AC. Często ubezpieczyciele zapewniają też rekompensatę w przypadku szkód powstałych przez czynniki atmosferyczne. Ochroną możesz objąć nie tylko samochód, lecz także inne pojazdy. Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na dwóch kółkach, to przyda Ci się AC motocykla.

Wracając do tego, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, warto zwrócić uwagę na systemy ochronne w aucie. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać, żeby w Twoim aucie znajdowało się jakiekolwiek urządzenie, które będzie zabezpieczać je przed kradzieżą. Może to być np. alarm lub immobilizer. To konieczne do tego, żeby warunki umowy zostały spełnione. Dlatego też najpierw sprawdź, jakie wymagania ma ubezpieczyciel, zanim podpiszesz umowę.

Ubezpieczenie od kradzieży auta jest absolutnie niezbędne, szczególnie biorąc pod uwagę kradzież aut w Polsce. Statystyki pokazują, że często dochodzi do takich sytuacji, a wykrywalność jest na niskim poziomie. Niestety, trudno jest liczyć na to, że policji uda się znaleźć Twoje auto a dzięki temu, że będziesz miał ubezpieczenie od kradzieży, strata samochodu zostanie Ci zrekompensowana.

Kto powinien wykupić ubezpieczenie od kradzieży auta?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży jest dobrym wyborem dla każdego posiadacza auta, ponieważ chroni przed przykrymi konsekwencjami wynikającymi z tego zdarzenia – głównie z finansowego punktu widzenia. Dzięki niemu odzyskasz równowartość Twojego pojazdu. Kradzież samochodu bez AC może być równoznaczna z tym, że nie tylko stracisz swoje auto, lecz także będziesz miał niewielkie szanse na to, żeby odzyskać pieniądze.

Szczególnie jeśli masz wartościowy samochód, to zastanów się nad tym, żeby go dodatkowo ubezpieczyć. Zostawienie na niestrzeżonym parkingu pojazdu, który jest wart kilkaset tysięcy złotych, dodatkowo bez polisy AC, to proszenie się o kłopoty. Dlatego też posiadacze aut klasy premium lub sportowych, zdecydowanie powinni wybrać dodatkową polisę, która sprawi, że kradzież auta będzie mniej bolesna.

Kiedy jeszcze warto wybrać AC? Kradzież samochodu często ma miejsce na ogólnodostępnych parkingach, dlatego też to rozwiązanie jest doskonałe dla każdego, kto pozostawia auto bez nadzoru. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do kradzieży często dochodzi w miejscach niestrzeżonych, np. na osiedlowych parkingach czy też w ulicznych zaułkach. Będziesz spać o wiele spokojniej, jeśli wykupisz wcześniej ubezpieczenie auta od kradzieży.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Właściciele aut marek, o których wspominaliśmy na początku (Toyota, Audi i BMW) również powinni pomyśleć o tym, żeby wykupić polisę AC od kradzieży. Zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu mogą nie wystarczyć w przypadku złodziei, którzy są ukierunkowani na poszczególne modele. Niestety, ale przestępcy rozwijają swoje „umiejętności”, co sprawia, że często dochodzi do kradzieży np. Toyoty Corolla czy Audi A4. Dlatego też warto skorzystać z ubezpieczenia AC od kradzieży, jeśli jesteś posiadaczem takiego modelu.

Jeśli masz samochód w leasingu, to również przyda Ci się dodatkowa polisa. Kradzież auta w leasingu może być sporym problemem, który będzie się wiązał z dużymi kosztami. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji to instytucja, która udzieliła Ci leasingu, może żądać spłaty wszystkich zobowiązań, mimo tego, że nie ma już auta. Dlatego też warto się wcześniej zabezpieczyć i wybrać polisę AC. Dzięki temu będziesz mógł ubiegać się o wypłaty polisy, jeśli dotknie Cię kradzież samochodu w leasingu.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co trzeba wziąć pod uwagę?

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, dokładnie sprawdź jej warunki. Te mogą się zmieniać na przestrzeni lat, dlatego też warto być świadomym, na co wyrażasz zgodę oraz jakie zobowiązania ciążą na Tobie. Pierwsze co warto sprawdzić, to suma ubezpieczenia, ponieważ to od tego zależy, o jakie odszkodowanie możesz się ubiegać, jeśli dojdzie do kradzieży. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z własny widełek, dlatego warto sprawdzić, czy dana oferta odpowiada wartości pojazdu.

Warto też sprawdzić zakres polisy. To, że decydujesz się na skorzystanie z AC, nie zawsze oznacza, że każda sytuacja kwalifikuje Cię do możliwości ubiegania się o odszkodowania. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawarty jest zakres ochrony oraz wyłączenia, dzięki czemu, będziesz mieć pewność, kiedy możesz liczyć na pomoc ze strony firmy ubezpieczającej.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC od kradzieży?

Ceny polis AC mogą się różnić, najtańsze kosztują około kilkuset złotych – najdroższe nawet kilka tysięcy. Wpływ na kwotę, którą musisz zapłacić, może mieć wiele czynników, które towarzystwa ustalają samodzielnie i nie podają ten informacji do wiedzy innym. Najczęściej jednak na wysokość ceny AC ma wpływ:

 • marka samochodu,
 • model auta,
 • wersja wyposażenia,
 • rocznik,
 • historia ubezpieczeniowa właściciela,
 • miejsce parkowania auta,
 • region, w którym samochód będzie użytkowany.

Te czynniki bezpośrednio wpływają na cenę składki. Jak widzisz, duży wpływ na koszt mają dane auta. Jeśli ubezpieczyciel uzna, że model Twojego auta często pada łupem złodziei, to może zdecydować się na podwyższenie składki. Ponadto, gdy decydujesz się na ubezpieczenie luksusowego auta, które kosztuje kilkaset tysięcy złotych, to również musisz być świadomy tego, że składka może być wyższa.

Jeśli systematycznie korzystasz z polis AC i dotychczas żadna z ewentualnych szkód nie powstała z Twojej winy, to jest to okoliczność, która może wpłynąć na obniżenie składki. Co więcej, duże znaczenie ma też to, gdzie będziesz parkować swoje auto. Jeśli będzie to garaż lub monitorowany parking to ewentualna składka powinna być niższa niż w przypadku, gdy samochód nocą będzie stał w ciemnym, osiedlowym zaułku.

Pamiętaj o tym, żeby przy podawaniu danych do polisy przekazywać prawdziwe informacje. Zatajanie faktów po to, żeby składka była niższa, może obrócić się przeciwko Tobie, ponieważ ubezpieczyciel będzie mieć prawo do odmówienia wypłacenia odszkodowania. 

Kradzież auta i co dalej? Jak postępować?

Jeśli dojdzie już do kradzieży Twojego samochodu, to w tej stresującej sytuacji musisz zachować chłodną głowę. Przede wszystkim, zgłoś ten fakt policji. To absolutnie konieczne, musisz przekazać organom ścigania wszystkie niezbędne informacje, tak, żeby mogły one rozpocząć swoje czynności.

Kolejnym krokiem jest kontakt z ubezpieczycielem. Zgłoś mu sytuację i przekaż, że sprawą zajmuje się policja. Następnie musisz też wyrejestrować auto. To jest konieczne do tego, żebyś nie musiał już płacić OC oraz niezbędne do ubiegania się o odszkodowanie.

Gdy już spełnisz te formalności, to kolejne kroki będziesz wykonywał już z ubezpieczycielem. Konieczne może być przesłanie skanu potwierdzenia zgłoszenia kradzieży oraz dowodu rejestracyjnego. Ubezpieczyciel powinien przesłać Ci pieniądze w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Zastanawiasz się, ile odszkodowania za kradzież samochodu możesz otrzymać? Jeśli nie będzie żadnych kwestii spornych, to towarzystwo ubezpieczeniowe powinno przesłać Ci kwotę, która jest zgodna z rynkową wartością auta w dniu zaistnienia szkody. Żeby ją otrzymać, pamiętaj o tym, żeby podać prawdziwe dane podczas spisywania polisy oraz wypełnij jej wszystkie warunki.

Kradzieże aut to niestety powszechne zjawisko i trudno oczekiwać, żeby nagle ono zniknęło. Dlatego też warto czynić starania ku temu, żeby maksymalnie utrudnić złodziejom „pracę”. Dodatkowe zabezpieczenia auta mogą pomóc, lecz to nie jedyny sposób na ochronę pojazdu. Zdecyduj się na polisę AC od kradzieży, dzięki której uzyskasz niezbędną pomoc, gdy Twój samochód padnie łupem złodziei.

Porównaj ceny za OC/AC!

W CUK Ubezpieczenia możesz znacznie zaoszczędzić na polisie OC/AC. Porównaj oferty za pomocą kalkulatora online, odwiedź jedną z placówek lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku