2024-06-06

Czym jest i ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Sprawdź, jaki jest koszt ubezpieczenia na życie w różnych towarzystwach i poznaj szczegóły ofert niektórych z nich.

Czym jest i ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Dobrowolne ubezpieczenie na życie chroni nas nie tylko w codziennych sytuacjach, ale także zabezpiecza finansowo bliskich w razie naszego odejścia. Dzięki niemu będziesz przygotowany na każdą ewentualność i zyskasz zabezpieczenie finansowe w trudnej sytuacji – np. wtedy, gdy zapadniesz na nieuleczalną chorobę lub ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi. Na rynku jest wiele towarzystw oferujących ubezpieczenie na życie i pewnie zastanawiasz się, którą ofertę wybrać. O tym, jaki jest koszt takiej polisy, co wchodzi w jej zakres i czym kierować się przy jej wyborze przeczytasz w tym tekście.

Najważniejsze informacje:

  • Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń na życie. Standardowa ochrona skupia się wokół wsparcia finansowego w obliczu choroby lub wypadku, a także śmierci ubezpieczonego.
  • W kwestii doboru ubezpieczenia na życie cennik odgrywa znaczącą rolę dla większości poszukujących polisy. Jednak nie powinien być on jedynym kryterium branym pod uwagę przy doborze ochrony. O wiele ważniejsza będzie np. suma ubezpieczenia.
  • To, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, zależy m.in. od takich czynników jak wiek ubezpieczonego, jego stan zdrowia, a także wybrana suma ubezpieczenia. Pod uwagę brana jest również indywidualna ocena ryzyka danego towarzystwa.
  • Ciekawym typem polisy jest ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Łączy ono ochronę ubezpieczeniową z możliwością inwestowania części składki, co pozwala na gromadzenie oszczędności na przyszłość.
  • Dokładny koszt ubezpieczenia na życie najłatwiej sprawdzić, korzystając z porównywarki polis online. Sprawdź: kalkulator ubezpieczeń na życie.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów ubezpieczeń na życie, a każde z nich ma inny cennik, cel oraz jest dedykowane różnym grupom docelowym. Najpopularniejsze są polisy indywidualne oraz grupowe kierowane do osób dorosłych, które najczęściej gwarantują uposażonym wypłatę świadczenia w razie śmierci. Dobrze dopasowane ubezpieczenie na życie w PZU, Warcie, Uniqa, Allianz czy Ergo Hestii zapewnia też wsparcie finansowe w wielu innych sytuacjach – np. w razie poważnego zachorowania, urodzenia dziecka, uszczerbku na zdrowiu, urazu głowy itd.

Grupowe ubezpieczenia na życie są często proponowane w miejscach pracy, jednak taka oferta jest zwykle mało elastyczna. Stanowi gotowy produkt dla każdego z pracowników i nie zawsze odpowiada potrzebom indywidualnym. Polisy na życie mogą obejmować zarówno ubezpieczonego, jak i członków jego rodziny – np. współmałżonka, rodzica, rodzeństwo czy dzieci. Niektóre polisy na życie mają jeszcze inny cel, np. regularne oszczędzanie pieniędzy na przyszłość albo inwestycje. Warto przemyśleć konkretny wariant, który będzie dopasowany do Twojego budżetu i potrzeb.

Warto wiedzieć!

W środowisku ubezpieczeniowym najczęściej wyróżnia się 5 podstawowych rodzajów indywidualnych polis na życie: terminowe, bezterminowe, na życie i dożycie, z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz ubezpieczenia posagowe (stanowiące zabezpieczenie dla dzieci).

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie nie jest co prawda obowiązkowe, lecz bywa niezwykle przydatne. W razie pogorszenia stanu zdrowia, nieszczęśliwego wypadku czy śmierci bliskiego można bowiem liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Wszystko jednak zależy od danego wariantu ochrony oraz towarzystwa, z którym podejmiesz współpracę – to ubezpieczyciel decyduje, z jakiego zakresu polisy możesz wybierać i w jakiej cenie skorzystasz z oferty. Do Ciebie należy natomiast wybór, kogo uposażyć, na jaką sumę chcesz wykupić ubezpieczenie na życie i czy cennik jest dla Ciebie odpowiedni.

Dzięki polisie życiowej zapewniamy sobie kompleksową ochronę i wsparcie finansowe w każdej sytuacji: w pracy, w domu, podczas wyjazdu na urlop czy uprawiania sportów. Ponadto możemy w ten sposób zabezpieczyć bliskich na wypadek naszej śmierci. Dodatkowe środki będą cenną pomocą zwłaszcza wtedy, gdy zmarły był głównym żywicielem rodziny. Inny rodzaj polisy, np. ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym jest też dobrym wyborem, gdy np. planujemy potomstwo. Pozwala bowiem zgromadzić oszczędności na przyszłość!

Czym jest okres karencji w ubezpieczeniu na życie?

Wiele osób decyduje się na polisę życiową, gdy… jest już na to za późno! Niestety, jeżeli wykupimy ochronę w momencie, gdy już doszło do feralnego zdarzenia, nie otrzymamy świadczenia. Dzieje się tak dlatego, że towarzystwa zastrzegają sobie w każdej ofercie indywidualny okres karencji ubezpieczenia. Czym jest on w praktyce? To okres od momentu podpisania umowy z towarzystwem, w którym nie zostanie wypłacone świadczenie, nawet jeśli dojdzie do zdarzenia.

Oznacza to, że Twoja polisa na życie działa, jednak nie jesteś w tym czasie chroniony. By uniknąć przykrych niespodzianek, zawsze dokładnie zapoznaj się z OWU oferty, gdzie znajdziesz informacje o karencji i wyłączeniach odpowiedzialności.

Ubezpieczenie na życie w PZU – Ochrona Każdego Dnia

PZU to jeden z wiodących ubezpieczycieli na rynku, dlatego w jego ofercie nie mogło zabraknąć ciekawej polisy na życie – jest to propozycja dla osób, które chcą zyskać wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach. Ubezpieczeniem PZU Ochrona Każdego Dnia można objąć zarówno siebie, jak i małżonka, partnera czy dzieci.

Warto wiedzieć, że polisę na życie w PZU można wykupić na okres nie krótszy niż 5 lat, jednak nie dłuższy niż 30 lat. Składkę można opłacać: miesięcznie, półrocznie, kwartalnie, rocznie. Umowa kończy się najpóźniej w roku, w którym ubezpieczony kończy 70 lat. Ochrona ubezpieczeniowa działa na całym świecie, 24 godziny na dobę.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia na życie w PZU? W podstawowym wariancie jest to wypłata świadczenia w razie śmierci, jednak można go rozszerzyć o leczenie za granicą, poważne zachorowanie, hospitalizację czy nieszczęśliwy wypadek.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie w PZU?

Koszt polisy może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i wybranego zakresu ochrony. Osoby poszukujące rozbudowanej oferty w odniesieniu do konkurencyjnych cen, zdecydowanie będą mogły liczyć na to towarzystwo! Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Cennik w PZU wypada korzystnie. Warto jednak starannie dobrać odpowiednie rozszerzenia, gdyż to one zadecydują o potencjalnej wypłacie świadczeń. Ceny składek rozpoczynają się od 47 złotych i są zależne od wieku ubezpieczonego oraz sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie w Warcie – Dla Ciebie i Rodziny

Towarzystwo Warta S.A. również prezentuje ciekawe ubezpieczenie na życie dla całej rodziny. Za cenę składki od 61 zł miesięcznie (Warta dla Ciebie i Rodziny), można uzyskać szeroki zakres ochrony. Znajdziesz w nim zarówno wypłatę świadczenia w razie śmierci, jak i poważnego zachorowania, trwałego uszczerbku na zdrowiu, operacji czy śmierci rodzica. W rozszerzonych wariantach otrzymasz także wsparcie finansowe w razie hospitalizacji małżonka czy dziecka.

Ubezpieczenie na życie Warta – cennik

Dla singla proponowane są polisy na życie w Warcie, których ceny rozpoczynają się już od 41 złotych. Warto jednak podkreślić, że nie ma w ich zakresie wypłaty świadczeń za śmierć rodzica, dziecka czy zachorowania małżonka/partnera. Istnieje możliwość skorzystania z opcji Życie i Zdrowie Plus lub Premium oraz pakietów dodatkowych, również dla osób po 55. r.ż. Jeśli poszukujesz dobrej i taniej polisy na życie sprawdź także ofertę Warta Ochrona 3.0.!

Ubezpieczenie na życie w Generali – elastyczny zakres

Generali – Z myślą o życiu Plus to bardzo elastyczna oferta dla singli i rodzin. Miesięczne składki zaczynają się już od 45 złotych dla jednej osoby, a warianty dla rodzin to cena od 53 do około 160 złotych. Najważniejsze zdarzenia objęte ochroną w najniższym pakiecie dla rodzin to wypłata świadczenia w razie śmierci, wystąpienia poważnego zachorowania, operacji, leczenia specjalistycznego, śmierci rodzica, urodzenia dziecka.

Ciekawym rozszerzeniem pakietu Generali jest dodatkowy pakiet usług medycznych obejmujących bezpłatne badania profilaktyczne raz w roku. Oferta daje możliwość wyboru wysokiej sumy ubezpieczenia na ryzyko śmierci, np. 550 000 zł.

Generali w ofercie „Z myślą o życiu Plus” zapewni ochronę bliskim na wypadek śmierci ubezpieczonego, a także w razie choroby, wypadku czy niezdolności do pracy. Ubezpieczonym na umowie może być osoba, która w dniu jej zawarcia ukończyła 15 lat, ale nie ukończyła 81 roku życia. W każdym momencie trwania umowy można zmienić uposażonego. Umowa zawierana jest na rok i podlega automatycznemu przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy – chyba że jedna ze stron złoży oświadczenie o jej nieprzedłużaniu.

Ubezpieczenie na życie w Allianz – dobry wybór w niskiej cenie!

Towarzystwo Allianz także proponuje ciekawe i niedrogie polisy życiowe. Możemy skorzystać na przykład z oferty Allianz Twoje Bezpieczeństwo+ – cennik jest uzależniony od Twojego wieku i kwoty, na którą ubezpieczasz swoje życie. Minimalna składka za polisę będzie wynosiła jedyne 35 zł!

Umowę ubezpieczenia można zawrzeć w każdym wieku. Polisa zapewnia szeroki zakres ochrony w razie chorób, wypadków i innych zdarzeń losowych. Jest to elastyczne ubezpieczenie, które umożliwia dopasowanie zakresu ochrony do własnych potrzeb. Allianz zapewnia ponadto aż 6 dodatkowych pakietów wzmacniających Twoją ochronę, jeśli nie ukończyłeś jeszcze 70 lat.

Ubezpieczenie na życie a cennik – od czego to zależy?

Wiesz już, jak może prezentować się ubezpieczenie na życie w PZU, Generali, Warcie oraz Allianz. Ceny polis zależą od konkretnego pakietu, zakresu ochrony oraz sum ubezpieczenia. Z reguły, im są one wyższe, tym więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie na życie. Każdy pakiet można dopasować do swoich potrzeb, np. wykupić usługę assistance, która zapewnia dostawę leków, pomoc domową po hospitalizacji czy wizytę lekarza.

Cena polisy jest uzależniona od wieku ubezpieczonego i jego stanu zdrowia. Przykładowo, w Allianz im starsza osoba podpisująca umowę, tym wyższa jest składka. Na ostateczną cenę polisy wpływ ma również to, czy wcześniej dokonamy odpowiedniego porównania dostępnych ofert. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń na życie i znajdź najlepszą ochronę dla siebie i swoich bliskich w korzystnej cenie!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wybrać dobrą polisę na życie?

Zanim zaczniesz poszukiwania idealnego ubezpieczenia na życie, odpowiedz sobie na kilka pytań. Zastanów się, ile osób chcesz ubezpieczyć oraz w jakim celu wykupujesz ochronę. Zależy Ci jedynie na wypłacie świadczenia za konkretne zdarzenie, a może chcesz także inwestować pieniądze na przyszłość? Weź pod uwagę czas trwania umowy – możesz postawić na polisę terminową lub bezterminową.

Spróbuj zastanowić się również nad tym, jakie nieprzewidziane sytuacje mogą Ci się przytrafić na co dzień. Chodzi tu przede wszystkim o Twoje zdrowie. Może ktoś z Twojej rodziny chorował na raka i potrzebujesz ubezpieczenia na wypadek nowotworu? Masz zdiagnozowaną chorobę przewlekłą? Nie zapomnij uwzględnić tego przy wyborze polisy! Przeanalizuj też zagrożenia w pracy albo podczas spędzania wolnego czasu.

Ważnym aspektem przy wyborze polisy na życie będzie również Twój wiek. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczają na takich samych zasadach osoby w wieku senioralnym. Niektórzy ubezpieczyciele biorą też pod uwagę ryzyko związane z wykonywanym zawodem. Te kwestie mocno determinują zakres oraz cenę polisy. Warunki OWU polisy dla młodej osoby mogą prezentować się zgoła inaczej niż np. ubezpieczenie na życie po 70 roku życia.   

Analiza powyższych parametrów pomoże Ci wybrać ubezpieczenie na życie w PZU, Uniqa, Warcie, Generali, Allianz czy innych znanych towarzystwach. Cennik ofert nie powinien być jedynym kryterium branym pod uwagę przy doborze właściwej polisy. Istotniejszą kwestią będzie suma ubezpieczenia. To ona zapewni Ci odpowiednio wysokie świadczenie w razie niespodziewanego zdarzenia – przyjrzyj się temu, dobierając swój wariant ochrony! 

Szukasz ubezpieczenia na życie? Sprawdź ofertę CUK!

Szukasz taniej i dobrej polisy w takich towarzystwach jak Uniqa, PZU, Warta, Generali czy Allianz? Ubezpieczenie na życie (zwykłe lub z funduszem kapitałowym) musi mieć dobry cennik oraz optymalny zakres. Dzięki bogatej ofercie i promocjom CUK nigdy nie przepłacisz za polisę i zawsze znajdziesz dokładnie to, czego szukasz. Cena ubezpieczenia na życie miło Cię zaskoczy!

Współpracujemy z 40 towarzystwami, które oferują różne warianty polis. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń na życie i już dziś sprawdź wysokość składki. Nie wiesz, na którą polisę się zdecydować? Nasi doświadczeni doradcy pomogą Ci podjąć decyzję. Zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337 lub przyjdź do najbliższej placówki CUK

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Ile kosztuje miesięcznie polisa na życie?

    Koszt ubezpieczenia na życie na miesiąc może zależeć m.in. od wieku, stanu zdrowia, sumy i okresu ubezpieczenia, stylu życia oraz płci. Przykładowo, dla 30-letniej zdrowej osoby niepalącej, poszukującej terminowej polisy na 20 lat z kwotą 500 000 PLN, miesięczna składka wynosi od około 50 do 100 PLN. To, ile kosztuje ubezpieczenie na życie na miesiąc, jest również uzależnione od wybranego wariantu polisy w ofercie towarzystwa. Aby poznać dokładną wycenę składek w danym przypadku, najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń na życie i zdrowie.

  • 2
    Do jakiego wieku można się ubezpieczyć na życie?

    Maksymalny wiek na zawarcie umowy może się różnić w zależności od warunków danego towarzystwa i wybranego rodzaju polisy. Zazwyczaj wynosi on od 65 do 75 lat, ale dokładne kryteria zależą od polityki ubezpieczyciela – szczegóły najlepiej sprawdzić w OWU. Więcej informacji dotyczących maksymalnego wieku w ubezpieczeniu na życie znajdziesz tutaj.

  • 3
    Czego nie obejmuje ubezpieczenie na życie?

    Ubezpieczenie na życie nie obejmuje najczęściej samobójstwa w ciągu pierwszych dwóch lat od zawarcia umowy, działań wojennych, zamieszek, aktów terroryzmu, celowego samookaleczenia, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz zatajenia istotnych informacji o stanie zdrowia. Przed zakupem polisy na życie należy dokładnie zapoznać się z OWU, aby zweryfikować, jakie konkretnie zdarzenia są objęte ochroną, a jakie nie.

  • 4
    Kto dostaje pieniądze z ubezpieczenia na życie?

    Pieniądze z ubezpieczenia na życie otrzymują uposażeni, czyli osoba lub osoby wskazane przez ubezpieczonego w polisie jako beneficjenci. Uposażonym może być członek rodziny, przyjaciel lub inna osoba, której ubezpieczony chce zapewnić wsparcie finansowe w przypadku swojej śmierci. Jeśli nie wskaże on nikogo, środki z polisy mogą być przekazane spadkobiercom zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym. Ubezpieczony może też zmieniać uposażonych w trakcie trwania umowy, bazując na swoich aktualnych potrzebach i sytuacji życiowej.

Oceń artykuł

4.67
(9)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku