2023-01-12

Bezpieczne ferie zimowe 2023 – o czym warto pamiętać?

Sprawdź, jak przygotować się na ferie zimowe w 2023 r.

Bezpieczne ferie zimowe 2023 – o czym warto pamiętać?

Wielu z nas, planując ferie zimowe w 2023 roku, rozważa zmianę scenerii na typowo sezonową – wyjazdy w góry cieszą się tu niezmiennie największą popularnością. Widok ośnieżonych szczytów nie tylko uspokaja i pozwala na chwilę wytchnienia, ale również zachęca do uprawiania sportów zimowych. Należy jednak pamiętać, że są one często powodem kontuzji, szczególnie u osób, które narty czy łyżwy zakładają tylko raz do roku. Między innymi z tego względu warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym w góry.

Ferie zimowe to doskonała okazja do wzięcia urlopu, by móc wraz z całą rodziną wybrać się na wycieczkę. Aktywny wypoczynek wśród górskich krajobrazów to jedna z najciekawszych form spędzania czasu zimą. W artykule podpowiemy, gdzie warto pojechać na ferie zimowe, jak się do nich przygotować i jakie ubezpieczenie na wyjazd w góry najlepiej wybrać. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o bezpiecznych feriach!

Ferie zimowe 2023 – terminy dla poszczególnych województw

Od kiedy trwają ferie zimowe w 2023 roku? Tę informację znaleźć można na stronie gov.pl. Ministerstwo Edukacji Narodowej na podstawie rozporządzeń ogłosiło już, kiedy odbędą się ferie zimowe 2023. Terminy są uzależnione od województwa. Ta informacja pozwoli już teraz zaplanować wyjazd na urlop zimą wraz z dziećmi. Tabela przedstawia terminarz ferii w roku szkolnym 2022/2023.

Województwa:Terminy:

lubelskie, łódzkie, podkarpackie
pomorskie, śląskie

16 – 29 stycznia 2023 r.

podlaskie, warmińsko-mazurskie

23 stycznia – 5 lutego 2023 r.

kujawsko-pomorskie, lubuskie,
małopolskie, świętokrzyskie,
wielkopolskie

30 stycznia – 12 lutego 2023 r.

dolnośląskie, mazowieckie, opolskie,
zachodniopomorskie 

13 – 26 lutego 2023 r.

Sprawdź terminy ferii zimowych w 2024 r.

Co robić w ferie zimowe w Polsce?

W sezonie zimowym polskich turystów często kuszą wyjazdy w ciepłe kraje lub wręcz przeciwnie – do europejskich zimowych stolic narciarstwa, takich jak Austria czy Szwajcaria. Tymczasem nasze polskie góry mogą być zimą równie piękną i atrakcyjną lokalizacją! Pełno tam ośrodków narciarskich, a na zimowe imprezy sportowe zjeżdżają się turyści z całej Europy. O tym, jakie miejsca w polskich górach warto odwiedzić, pisaliśmy już w tej poradzie – zachęcamy do lektury!

Co robić w ferie zimowe w Polsce? Jeśli dopisze nam typowa mroźna aura, a stoki pokryją się śniegiem, to na pewno najlepszym rozwiązaniem będą sporty zimowe. Aby jednak móc uprawiać np. narciarstwo czy snowboard, należy wybrać się do ośrodków zimowych, które oferują odpowiednio przygotowane stoki. Jeśli planujemy bezpieczne ferie zimowe z dziećmi, to warto rozważyć ośrodki dla początkujących narciarzy. Te, które zapewniają trasy idealne do nauki jazdy na nartach to m.in.:

  • Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla – Beskid Sądecki,
  • Zieleniec SKI Arena – Kotlina Kłodzka,
  • Pilsko, Korbielów w Beskidzie Żywieckim,
  • Zagroń, Istebna,
  • Stacja narciarska Małe Ciche, woj. małopolskie,
  • Ski Arena Szrenica, Szklarska Poręba,
  • Zebra-ski, Białka Tatrzańska,
  • Ośrodki narciarskie w Szczyrku (Szczyrk Mountain Resort, Biały Krzyż),
  • Ośrodki narciarskie w Wiśle (Stacja narciarska Nowa Osada, Klepki, Wisła Malinka),
  • Stoki w Bielsku-Białej i okolicach (Klimczok, Dębowiec).

Ferie zimowe za granicą – gdzie pojechać i jak zadbać o bezpieczeństwo?

Choć w polskich górach można z powodzeniem znaleźć dobrze przygotowane do sezonu zimowego ośrodki, to wciąż najbardziej popularną w całej Europie destynacją narciarską pozostaje Austria – sporym walorem Alp jest bowiem możliwość wyjazdu na narty nawet w kwietniu! W ostatnim czasie modne stają się jednak również wyprawy na narty do naszych sąsiadów – Słowacja posiada coraz lepszą ofertę infrastruktury narciarskiej. (O tym, jakie zalety ma wyjazd na narty do Polski lub za granicę pisaliśmy w tej poradzie).

Zatem gdzie na ferie zimowe za granicę udać się z dziećmi? Przede wszystkim tam, gdzie jest możliwość bezpiecznego uprawiania wspólnych aktywności. Brak zmartwień o kompleksową pomoc medyczną i odpowiednie leczenie w razie jakichkolwiek niedomagań zdrowotnych może zapewnić w tym wypadku głównie ubezpieczenie dostosowane do wyjazdu w góry.

Dlaczego ferie zimowe 2023 spędzane u naszych najbliższych sąsiadów, czyli na Słowacji będą jedną z najlepszych opcji wyjazdowych? Przede wszystkim chodzi o kwestie finansowe. Biorąc pod uwagę narastającą inflację w Polsce, można szacować, że pobyt w sąsiednim kraju, gdzie sytuacja gospodarcza jest nieco stabilniejsza, będzie mniejszym obciążeniem dla naszego portfela. Oprócz tego, do największych słowackich ośrodków zimowych jest z Polski zdecydowanie bliżej niż choćby do Austrii czy Włoch. Dzięki temu mniej wydamy nie tylko na sam pobyt, ale także na transport.

Do najpopularniejszych słowackich kurortów zimowych zaliczyć można następujące ośrodki:

  • Tatrzańska Łomnica,
  • Chopok Jasna,
  • Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso).

To ważne!

Ubezpieczenie górskie w Tatry Słowackie powinno zawierać minimum: ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, pomoc assistance, ubezpieczenie kosztów akcji górskiej, ubezpieczenie sportowe dla narciarzy i snowboardzistów.

Ubezpieczenia na ferie zimowe – co oferują towarzystwa?

Wiele obecnych na rynku towarzystw oferuje specjalne ubezpieczenia w góry, które stanowią ochronę w przypadku rozmaitych sytuacji, które mogą się tam wydarzyć. W okresie ferii zimowych to właśnie ubezpieczenia NNW dla dziecka cieszą się sporym powodzeniem i właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują korzystne oferty, które można w pewnym zakresie dopasować do własnych, ściśle skonkretyzowanych potrzeb.

Zakup odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd w góry lub w inne miejsca powinien być zaplanowany wcześniej. Dzięki temu będziemy mieć czas na spokojne przejrzenie ofert i wybór tej, która jest najkorzystniejsza dla nas. Statystycznie, najczęściej uprawianą dyscypliną zimową, która cieszy się zainteresowaniem turystów w czasie ferii, jest narciarstwo. Z myślą o tym, towarzystwa proponują też polisy skierowane do pasjonatów tego sportu. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto kupić ubezpieczenie na wyjazd na narty.

Bezpieczne ferie zimowe – najważniejsze zasady

Rady na bezpieczne ferie zimowe dla najmłodszych turystów bez problemu można znaleźć na stronach internetowych. Coraz większą popularnością cieszy się bowiem w tej kwestii przekaz medialny, który najlepiej trafia do młodszych pokoleń. Jeśli jesteś więc rodzicem, opiekunem lub nauczycielem, to doskonałym sposobem na przybliżenie tematu: „bezpieczne ferie zimowe” podopiecznym będzie film edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Oto przykładowe materiały:

Bezpieczne ferie zimowe to przede wszystkim trzymanie się zasady, by mierzyć siły na zamiary. Jeśli więc Ty lub Twoje dziecko jesteście początkującymi narciarzami, to wybierajcie dostosowane do umiejętności stoki. To samo tyczy się innych aktywności zimowych, takich jak sanki, łyżwy czy snowboard. Nieszczęśliwy wypadek w czasie jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym narciarzom – sprawdź, jak zachować się, jeśli dojdzie do takiego zdarzenia.

Trzymanie się paru priorytetowych zasad w czasie uprawiania sportów zimowych może jednak w znaczącym stopniu uchronić nas i nasze dzieci przed potencjalnym niebezpieczeństwem. W tabeli przedstawiamy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w czasie ferii:

Zasady bezpieczeństwa
dla dziecka
Zasady bezpieczeństwa dla opiekuna

Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne.

Skontroluj, czy organizator wyjazdu ma niezbędne zezwolenie i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą przewożone dzieci, jest bezpieczny.

Nie zjeżdżaj na sankach
w pobliżu dróg lub zbiorników wodnych.

Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów
i zadbaj o to, by jego bagaż był kompletny.

Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu
i nie popychaj ich na ślizgawkach.

Zadbaj, by dziecko zawsze miało przy sobie kartkę
z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerem telefonu do rodziców i opiekunów oraz, w razie potrzeby, listą przyjmowanych leków.

Korzystaj jedynie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy. Sprawdź, czy zna numery alarmowe i czy wie, jak zachować się
w sytuacji zagrożenia.

Zadbaj o swoją widoczność na drodze – po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblaski.

Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka

Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew.

Sam stosuj się do zasad, które przekazujesz swojemu dziecku, dając mu dobry przykład.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie dziecka – ważne nie tylko w czasie ferii

O ubezpieczeniu dzieci i młodzieży szkolnej warto pomyśleć nie tylko w kontekście zimowych aktywności. Odpowiednia polisa NNW dla dziecka może zapewnić ochronę przez cały rok. Jakie są największe zalety zakupu takiego świadczenia? Przede wszystkim dziecko będzie mogło liczyć na dostęp do rozszerzonych usług medycznych, konsultacji z lekarzem-specjalistą, a także zyska możliwość podjęcia rehabilitacji po wypadku, co przyspieszy jego powrót do zdrowia. Sprawdź, jakie NNW możesz obecnie nabyć przed wyjazdem Twojego dziecka na ferie zimowe.

Polisa na ferie zimowe za granicą – czemu warto ją kupić?

Jeśli planujemy spędzić bezpieczne ferie zimowe za granicą, to należy zakupić adekwatne ubezpieczenie turystyczne, które chroni od zdarzeń mogących mieć tam miejsce. W Polsce w razie wypadku będziemy leczeni na koszt NFZ. Za granicą należy posiadać kartę EKUZ, która zapewnia podstawową pomoc medyczną. Jednak nie zawsze ona wystarcza – sprawdź, kiedy warto postawić na dodatkową polisę przy wyjeździe do innego kraju.

Ubezpieczenie za granicę przyda się przy wyjazdach w góry, do takich krajów, jak Słowacja, Czechy, Austria, czy Włochy. To jedne z najczęściej obieranych zimowych kierunków przez polskich turystów, którzy marzą o pięknych stokach. W Polsce akcje ratownicze prowadzone przez GOPR i TOPR są dla turystów bezpłatne. Inaczej może być za granicą – aby uniknąć bardzo wysokich kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, a także uzyskać odszkodowanie wypłacane z polisy dla osób uprawiających ryzykowne sporty, wykup dopasowaną dla siebie ochronę.

To ważne!

W ramach zakupionego assistance ubezpieczyciel może pomóc Ci także przy rezerwacji dodatkowej doby hotelowej, zorganizuje tłumacza, prawnika oraz transport do kraju. Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach ubezpieczenia assistance w podróży.

Dodatkowa polisa na ferie i ubezpieczenie na narty do takich krajów, jak Austria, Włochy czy Francja, to nie tylko sprawdzony sposób na zapewnienie sobie i bliskim odpowiedniego stopnia ochrony, ale również beztroskiego wypoczynku! Nie musimy bowiem martwić się konsekwencjami (również finansowymi) w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego wypadku. Ma to znaczenie szczególnie przy odpoczynku za granicą, gdzie koszty ewentualnej pomocy medycznej są wysokie. Przeczytaj, jak dobrać ubezpieczenie turystyczne, wybierając się na ferie lub wakacje.

Gdzie kupić ubezpieczenie na ferie zimowe 2023?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich podróżnych, którzy planują bezpieczne ferie lub wakacje w najbliższym sezonie! W CUK możesz ubezpieczyć się przed różnymi wypadkami w czasie wyjazdu. Dzięki takiej ochronie zyskasz pewność, że w trudnej sytuacji zdrowotnej nie poniesiesz konsekwencji finansowych. Nasi doradcy podpowiedzą Ci, jak wykupić odpowiednią polisę turystyczną, dobierając dla Ciebie i Twoich bliskich najlepsze możliwe opcje w korzystnych cenach. Nie czekaj! Odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK lub zadzwoń na naszą infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku