Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-04-21

Ubezpieczenie motocykla online

Zabezpiecz swój motocykl bez wychodzenia z domu!

Ubezpieczenie motocykla online

Chcesz kupić motocykl? A może szukasz bardziej opłacalnego ubezpieczenia dla swojego pojazdu? Teraz bez problemu wykupisz polisę online. Nie musisz wychodzić z domu ani tracić czasu na formalności.

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Jeśli chodzi o podstawowe ubezpieczenie OC, zasady są takie same jak w przypadku zabezpieczenia samochodu. Każdy kierowca, niezależnie od tego czy pojazd ma cztery czy dwa kółka, musi posiadać ważną polisę. Nawet jeśli z motocykla najczęściej korzystasz wiosną i latem, umowę musisz podpisać na 12 miesięcy. Nie masz możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu lub korzystania z niego bez OC wyłącznie do celów rekreacyjnych, raz na jakiś czas. Z czego to wynika? Podstawowe ubezpieczenie motocykla OC przede wszystkim chroni nas w momencie wyrządzenia szkody innemu uczestnikowi ruchu. Dotyczy to zarówno szkody osobowej, jak i rzeczowej. W praktyce oznacza to, że aktualne ubezpieczenie motoru zwalnia z nas konieczności pokrywania kosztów. Z tego powodu należy za wszelką cenę nie dopuścić do sytuacji, w której polisa wygaśnie choćby na jeden dzień. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Brak OC - co Ci grozi?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary za brak polisy OC kierowcom motocykli. Zastanawiasz się kto i jak jest w stanie to sprawdzić? To bardzo proste. Podczas kontroli na drodze, funkcjonariusze korzystają ze specjalnej bazy i sprawdzają ważność OC od ręki. Raz na jakiś czas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeprowadza także kontrolę. Jeśli podczas niej okaże się, że kierowca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia, trzeba za to zapłacić... i to niemało. Ceny kar w 2020 roku wynoszą:

  • 170 złotych za brak OC do 3 dni,
  • 430 złotych za brak OC od 4 do 14 dni,
  • 870 złotych za brak OC powyżej 14 dni.

To jednak nie jedyna konsekwencja, która Cię czeka. W momencie spowodowania kolizji czy wypadku motocyklem, który nie jest ubezpieczony, będziesz musiał ponieść koszty szkód z własnej kieszeni. O jakich kwotach mowa? Bardzo trudno podać konkretną wartość, ponieważ każdy wypadek i zdarzenie są różne i co najważniejsze, mają różne skutki. Brak aktualnego ubezpieczenia może narazić nas na ogromne koszty związane nie tylko z naprawą pojazdu poszkodowanego, ale również z jego rekonwalescencją, która może potrwać bardzo długo. Po co ryzykować? Zwłaszcza że ubezpieczenia motocykli są w zdecydowanej większości tańsze i znacznie przystępniejsze cenowo niż aut osobowych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zakres ochrony OC - czy zwracać na niego uwagę?

OC motocykla jest obowiązkowe, dlatego wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ten sam zakres ochrony. Często jednak jego cena jest niższa niż w przypadku samochodu, ze względu na mniejszą moc silnika. Zwróć jednak uwagę na rozszerzenia do polisy, np. usługi holowania czy pojazdu zastępczego w ramach assistance. Wybierając ubezpieczenie motocykla online można również zaznaczyć opcję NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jak sama nazwa wskazuje, posiadacz takiej polisy jest chroniony w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków, które zdarzyły się podczas jazdy. Warto wiedzieć, że nieobowiązkowe ubezpieczenie NNW chroni zarówno kierowcę, jak i pasażera.

Jak ubezpieczyć motocykl?

Aby ubezpieczyć swój motocykl, rozejrzyj się za ofertami ubezpieczeniowymi. W skrócie, wybierz tę, która jest najbardziej opłacalna. Skorzystaj z naszego kalkulatora online, który pozwoli Ci obliczyć wysokość składki bez wychodzenia z domu. Bez problemu opłacisz też zakupioną polisę i dopełnisz wszelkie formalności.

Informacje, których potrzebujesz do ubezpieczenia motocykla

Aby wykupić polisę online, musisz wypełnić nasz formularz. Wystarczy, że podasz dane dotyczące motocykla, takie jak model oraz marka pojazdu, a także jego rok produkcji. Ważną informacją do obliczenia składki jest także pojemność i moc silnika oraz aktualny przebieg. Przydadzą się także dane dotyczące liczby miejsc w motocyklu, numer rejestracyjny oraz cel wykorzystywania pojazdu. W formularzu musisz też podać informacje na temat właściciela, m.in. czy jest on jednocześnie użytkownikiem pojazdu. Kiedy wybierzesz najlepszą i najbardziej opłacalną ofertę, dokonasz płatności online oraz podasz dane do polisy. Ubezpieczenie motocykla będzie działać od zaraz!

Dlaczego muszę podać te dane?

Jeżeli nie otrzymamy od Ciebie niezbędnych danych, przedstawienie ofert firm ubezpieczeniowych będzie po prostu niemożliwe. Ubezpieczenie motoroweru, skutera, czy motocykla nie różni się znacząco od wykupienia polisy na inny pojazd. Z tego powodu podanie danych jest niezbędne do wyliczenia składki i przedstawienia Ci najkorzystniejszej oferty. Nie martw się, podchodzimy poważnie do spraw bezpieczeństwa, dlatego korzystamy ze skutecznego certyfikatu SSL. Jego głównym zadaniem jest szyfrowanie połączenia użytkownika i serwera. W praktyce oznacza to, że dane, które wpisujesz w przeglądarkę są w pełni bezpieczne i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu.

Od czego zależy cena ubezpieczenia motocykla?

Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia motocykla wpływa zarówno rodzaj pojazdu, jak i profil właściciela. Oczywiste jest, że kierowca, który nie ma uprawnień do zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy, będzie płacił wyższą kwotę. Na cenę ubezpieczenia OC motocykla wpływa także:

  • rodzaj, marka i model pojazdu,
  • rok produkcji motocykla,
  • bezszkodowa jazda kierowcy,
  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • dotychczasowa historia ubezpieczeniowa,
  • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu.

Wiesz już zatem, że nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie: Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Musielibyśmy umieścić tutaj setki, a może i tysiące porównań i w dalszym ciągu istniałoby ryzyko, że w naszych obliczeniach nie uwzględniliśmy wszystkich przypadków. Dodatkowo, ceny ubezpieczeń motocykli (nawet tych samych) mogą się błyskawicznie zmieniać, co dodatkowo utrudnia podanie konkretnych wartości.

AC dla motocykla - przydatne, jednak trudne do zdobycia

Jeśli chcesz wykupić dodatkowe AC, musisz koniecznie sprawdzić warunki podpisywanej umowy. Często towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z zakresu ochrony kradzież. Możesz jednak zapytać o dodatkowe wykupienie takiej ochrony, co wiąże się oczywiście z wyższą składką. AC dla motocykla niestety występuje dosyć rzadko i nie jest popularnym produktem ubezpieczycieli ze względu na duże ryzyko uszkodzenia i kradzieży pojazdu. Porównaj zatem oferty w naszym kalkulatorze online i sprawdź, jakie rozszerzenia masz do dyspozycji.

Kiedy warto rozszerzyć obowiązkowe OC o polisę AC? Przede wszystkim wtedy, gdy kupujemy nowy motocykl. Ochrona Casco będzie również dobrym pomysłem w sytuacji, gdy jesteś właścicielem używanego motocykla o znacznej wartości. Decyzja dotycząca dopłaty do polisy AC należy wyłącznie do Ciebie.

OC krótkoterminowe motocykli, czyli wyjątek od reguły

Prawdą jest, że obowiązkowe ubezpieczenie na motocykl nie podlega zawieszeniu i musi mieć utrzymaną ciągłość. W przeciwnym wypadku jesteśmy narażeni na kosztowne kary, o których mowa we wcześniejszej części artykułu. W przypadku motocykli zabytkowych i historycznych możemy skorzystać z tak zwanego ubezpieczenia krótkoterminowego, trwającego 30 dni. Po tym czasie polisa automatycznie wygasa. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy motocykl, który osiągnie odpowiedni wiek, z automatu staje się pojazdem zabytkowym lub historycznym.

Pojazd zabytkowy to taki, który ma minimum 25 lat (i jednocześnie nie jest produkowany od 15 lat). Dodatkowo zachował minimum 75% oryginalnych części. Może mieć również oryginalną i unikatową konstrukcję lub jego udział jest potwierdzony w ważnych wydarzeniach historycznych.

Z OC krótkoterminowego mogą także korzystać osoby, które prowadzą firmę zajmującą się sprzedażą i skupem pojazdów. Są to m.in. popularne komisy. Ich właściciele, ze względu na profil działalności, często wykupują OC krótkoterminowe dla pojazdów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Dla większości posiadaczy motocykli, krótkoterminowe OC jest niedostępne.

POROZMAWIAJ Z DORADCĄ
O OC/AC MOTOCYKLA

Gdzie ubezpieczyć motocykl?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy właściciel jednośladu ma inne potrzeby związane z polisą. Kalkulator ubezpieczenia motocykla pozwoli Ci porównać oferty 30 towarzystw i wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. Korzystanie z kalkulatora jest całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące. Ponadto nasz konsultant może do Ciebie zadzwonić i przedstawić najkorzystniejsze oferty. Jeżeli w danym momencie nie dysponujesz wolnym czasem, możesz umówić się z konsultantem na rozmowę w dowolnym terminie. By kupić ubezpieczenie na motocykl, skuter lub motorower można również wybrać się do placówki CUK. Klikając w link, znajdziesz mapę z miejscami, w których można kupić polisę. W całym kraju jest 500 placówek CUK. Prawdopodobieństwo, że jedna z nich znajduje się blisko miejsca Twojego zamieszkania jest wysokie. Przed udaniem się do konkretnej placówki, warto sprawdzić w jakich dniach i godzinach pracuje.

Wybierz superofertę AC i OC

Nie trać czasu i wybierz najlepszą ofertę OC i AC dla motocykla. Skorzystaj zkalkulatora online, odwiedź naszą placówkę lub zadzwoń na infolinię. Dosłownie chwilę zajmie dowiedzenie się ile będzie kosztowało OC, Casco, NNW lub ASS naszego motocykla lub motoroweru. Jeśli planujesz wyjazd na granicę, zabezpiecz swoje zdrowie i skorzystaj z ubezpieczenia kosztów leczenia. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że niezależnie od sytuacji jaka się wydarzy, nie musisz martwić się wydatkami, mogąc w pełni skupić się na przyjemnym spędzaniu czasu.

Oceń artykuł

5
(3)