2023-07-17

Ochrona motocykla przed upadkiem – jak zabezpieczyć swój pojazd?

Dowiedz się, jak zminimalizować ryzyko upadku z motocykla.

Ochrona motocykla przed upadkiem – jak zabezpieczyć swój pojazd?

Jeśli udało Ci się zrealizować swoje wielkie marzenie o posiadaniu motocykla, a teraz doskonalisz swoje umiejętności w poruszaniu się nim, dobrze trafiłeś. W tym tekście zamieściliśmy informacje na temat dobrych praktyk jazdy na motorze tak, aby zminimalizować ryzyko upadku. Dowiesz się też, czy ubezpieczenie motocykla pokrywa koszt naprawy maszyny po upadku.

Najważniejsze informacje o ochronie motocykla przed upadkiem

Chociaż wydaje się to być oczywiste, najlepszym sposobem na uchronienie motocykla przed upadkiem, a co za tym idzie ochronę swojego życia i zdrowia, jest unikanie brawurowej jazdy. Mamy tu na myśli wykonywanie tylko takich manewrów, których jesteśmy w 100% pewni. Cień zawahania, chwilowe zwątpienie w swoje możliwości może skutkować upadkiem. Jeśli już dawno nie jeździłeś lub po prostu chciałbyś doszlifować swoje umiejętności, nie wstydź się poprosić o pomoc instruktora. Wiele szkół jazdy w swojej ofercie ma specjalne zajęcia z doskonalenia techniki jazdy precyzyjnej.

Może się jednak zdarzyć, że pomimo dobrego przygotowania, a także doświadczenia, nie uda Ci się zapanować nad maszyną podczas trudnego manewru i upadniesz. Czy możesz wykupić ubezpieczenie motocykla, które zapewni ochronę na taką ewentualność? Odpowiedzią jest właściwie dobrana polisa, która obejmuje ubezpieczenie AC dla motocykla. Autocasco to dobre zabezpieczenie w razie kolizji czy wypadku, bo przecież w przypadku zniszczenia motocykla możemy naprawdę „dostać po kieszeni”.

Jak się ochronić przed upadkiem na motocyklu?

Będąc na drodze przede wszystkim przyjmij zasadę, że jesteś niewidoczny dla innych uczestników ruchu. Motocykl trudniej jest zauważyć niż większe auto osobowe. Dlatego bądź czujny i trzymaj zawsze dwa palce na hamulcu, by móc szybko zareagować. Pamiętaj też, by tak mijać inne pojazdy, aby unikać znalezienia się w ich tzw. martwym polu.

Wyjątkowo uważnie podchodź do tzw. lewoskrętów, bo to właśnie tutaj najczęściej dochodzi do wypadków. Zwolnij przed takim skrzyżowaniem, by uniknąć zderzenia z innym pojazdem, ale sam także zachowaj ostrożność, gdy będziesz wykonywać skręt w lewo.

By uniknąć upadku spowodowanego zderzeniem z innym pojazdem, dokładnie sprawdzaj lusterka. Rób to nie tylko podczas wyprzedzania, czy włączania się do ruchu, ale także podczas stania na światłach. Bądź przygotowany na to, by szybko ruszyć w razie problemów. Wciśnięte sprzęgło i włączony pierwszy bieg pozwoli Ci szybko opuścić skrzyżowanie.

By ochronić się przed upadkiem na motocyklu, dobrze jest także kontrolować stan nawierzchni. Rozlana plama oleju, paliwa czy inne „niespodzianki” na drodze mogą być dla motocyklisty niebezpieczne.

Bądź ostrożny, gdy zbliża się tzw. ślepy zakręt. Nigdy nie wiesz, co znajduje się za nim. Może okazać się, że jest tam np. niebezpieczna dla jazdy motocyklem nawierzchnia. Warto zmniejszyć prędkość i wjeżdżać w taki zakręt po zewnętrznej stronie drogi, by mieć większą widoczność.

Techniki jazdy minimalizujące ryzyko upadku na motocyklu

Jak poprawić technikę jazdy, by uniknąć upadku? Oto kilka praktycznych ćwiczeń.

 • Aby nauczyć się zachowywać równowagę na nowo nabytej maszynie, dobrze jest najpierw zapoznać się z jej wagą. Obejście motocykla i podtrzymywanie go rękoma tak, aby się nie przewrócił to dobry sposób na pierwszy trening. Dobrze jest również poruszać się w przód i w tył, trzymając motocykl za siedzisko i manetkę
 • Technika „martwego ciągu” to sposób na wolną jazdę na wprost, przydatna podczas korków. Na czym polega? Chodzi o wykorzystanie hamulca koła tylnego, dzięki czemu będziemy mogli poruszać się wolniej, a z drugiej strony takim operowaniu gazem, aby silnik nie zaczął się dławić.
 • Technika przeciwbalansu stosowana przy wykonywaniu ćwiczenia tzw. ósemki z pewnością pomoże Ci bardziej zapanować nad maszyną. Polega na wychylaniu się w przeciwną stronę do tej, w którą wychylany jest aktualnie motocykl.
 • Jaką technikę wykorzystać podczas zawracania na wąskiej jezdni? Wszystko zależy od tego, czy będziesz w ruchu, czy nie. Jeśli zatrzymałeś motocykl, wykorzystaj technikę „martwego ciągu”. Skręcając wciśnij od góry końcówkę kierownicy – to uniemożliwi podnoszenie się motoru. Podczas skręcania, odepchnij się lewą ręką od kierownicy, a prawe kolano wciśnij w zbiornik. A co w przypadku, gdy jesteś w ruchu? Wtedy wykorzystasz siłę odśrodkową. Pochyl się wraz z motocyklem do wewnątrz, obciążaj podnóżek – ten, który umiejscowiony jest na zewnątrz w stosunku do zakrętu.
 • Warto również ćwiczyć umiejętność hamowania. Motocykliści robią to, ustawiając na placu dwie bramki z pachołków. Gdy rozpędzisz się do ok. 30 km/h, zaczynając od jednej bramki, zahamuj przy drugiej. Ćwicz używając hamulca ręcznego i nożnego.

Jakie ubezpieczenie pokrywa upadek na motocyklu?

Mimo doskonalenia techniki jazdy może zdarzyć Ci się wypadek. Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie zapewnia zabezpieczenie motocykla przed upadkiem? W tym przypadku przyda się AC dla motocykla. Chociaż nie ochroni motocykla przed upadkiem, to pozwoli zminimalizować szkody w związku z wypadkiem czy kolizją. Zadziała niezależnie od tego, czy jesteś sprawcą wypadku, czy po prostu przewróciłeś się, uszkadzając motor podczas skomplikowanego manewru.

Warto wspomnieć, że nie każde towarzystwo ma swojej ofercie autocasco dla motocykli. Jeśli więc oprócz obowiązkowego OC, chcesz kupić AC, może okazać się, że korzystniej będzie Ci skorzystać z oferty dwóch różnych ubezpieczycieli.

Polisa AC jest z reguły droższa niż ubezpieczenie OC. Wynika to z powszechnego przekonania ubezpieczycieli, że podczas jazdy na motocyklu łatwiej o kosztowny w skutkach wypadek. Jeśli zastanawiasz się, jak duży wydatek Cię czeka, zapraszamy do tego artykułu: Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Zapamiętaj!

 • Aby ochronić swój motocykl przed upadkiem, przede wszystkim bądź czujny na drodze. Zachowaj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych kierowców, unikaj tzw. martwego pola, zwracaj uwagę, czy nawierzchnia nie stwarza niebezpieczeństwa, uważaj na „lewoskręty”.
 • Ćwicz technikę jazdy, by zabezpieczyć motocykl przed upadkiem. Do popularnych treningów należą m.in. „ósemki” czy ćwiczenie hamowania na placu manewrowym.
 • Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed kosztami związanymi z upadkiem motocykla jest wykupienie ubezpieczenia AC. To polisa droższa niż obowiązkowe OC, ale warto ją mieć, ponieważ pokryje m.in. właśnie szkody powstałe podczas upadku na motocyklu.

Kup AC dla motocykla w CUK!

Nabyłeś nowy sprzęt i szukasz dobrego ubezpieczenia AC dla motocykla? W takim razie sprawdź nasz kalkulator OC i AC motocykla! Wpisując potrzebne dane, poznasz kilka ofert, które dzięki przejrzystej prezentacji łatwo porównasz i wybierzesz najkorzystniejszą z nich. Możesz też dokonać płatności i to wszystko wygodnie, bez wychodzenia z domu czy telefonowania na infolinię.

FAQ 

 • 1
  Czy AC pokrywa upadek na motocyklu?

Tak. Polisa AC dla motocykla pokryje szkody powstałe w razie upadku na motocyklu.

 • 2
  Jak zgłosić szkodę po upadku na motocyklu?

Sprawdź preferowaną przez Twojego ubezpieczyciela formę kontaktu. Czasem może to być infolinia, a czasem formularz dostępny online. Potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej danego towarzystwa.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku