Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-02-26

AC dla motocykla - czy warto?

AC motocykla ochroni Twój pojazd w momencie kradzieży i uszkodzeń.

AC dla motocykla - czy warto?

Kradzież i liczne naprawy motocykla wiążą się często z ogromnymi stratami finansowymi. Cena za AC może początkowo wystraszyć kierowcę, jednak warto przyjrzeć się warunkom z bliska. Dowiedz się, czy to opłacalne rozwiązanie.

Ubezpieczenie motocykla - co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim, musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC motocykla jest tak samo ważne, jak w przypadku samochodu. Za brak polisy poniesiesz wysokie kary finansowe, a także będziesz mieć nieprzyjemności, jeśli w tym czasie dojdzie do wypadku na drodze z Twojej winy. OC dla motocykla powinno być przez cały czas ważne. Podczas kontroli, funkcjonariusze mogą sprawdzić to błyskawicznie. Kary nakładane są także regularnie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który sprawdza właścicieli aut w swojej bazie. Obowiązkową umowę z ubezpieczycielem podpisujesz na rok i nie ma możliwości ingerowania w jej długość trwania. Oznacza to, że jeśli korzystasz z motocykla wyłącznie latem, ochronę musisz zapewnić i tak na 12 miesięcy.

Na drodze motocykli przybywa, chociaż najczęściej spotyka się je w okresie wiosennym i letnim. Co zrobić, kiedy jesienią i zimą pojazd przebywa w garażu? Jako świadomy kierowca jesteś zobligowany do tego, aby opłacać OC motocykla. To ubezpieczenie obowiązkowe i jest ważne przez cały rok. Nieważne, czy korzystasz z pojazdu często, czy rzadko - o tej formalności nie możesz zapomnieć.

Warto wiedzieć!

Nawet jeśli zapomnisz o tym, że trzeba przedłużyć obowiązkowe ubezpieczenie motocykla, polisa przedłuży się automatycznie. Dotyczy to sytuacji, w której polisa jest opłacona i nie jes przepisana od poprzedniego właściciela. Jeśli jednak zdecydujesz się na to, aby zmienić ubezpieczyciela, szybko i sprawnie porównasz oferty. Zrobisz to za pomocą kalkulatora online, o każdej porze dnia oraz w miejscu z dostępem do Internetu.

Jeśli chodzi o AC, jest to dobrowolne ubezpieczenie, tak samo jak w przypadku samochodu. Tylko jest pewna różnica...

AC motocykla - nie tak łatwo je dostać

Polisa AC motocykla nie jest aż tak popularna jak w przypadku aut. To także polisa dobrowolna, zupełnie tak jak w przypadku assistance czy NNW. Firmy ubezpieczeniowe nie mają szerokiego wachlarzu ofert, choć zaczyna się to zmieniać. Dlaczego tak się dzieje? Nie da się ukryć, że korzystanie z jednośladów jest dość ryzykowne i kosztowne. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, wiąże się to z uszkodzeniem i koniecznością naprawy motocykla. Warto jednak rozejrzeć się na rynku, porównać warunki ochrony i zdecydować się na najbardziej opłacalną opcję.

Co obejmuje AC motocykla i dlaczego warto?

Ze względu na to, że kolizja czy wypadek motocyklem często wiąże się z dużymi kosztami naprawy uszkodzeń, warto zdecydować się na AC motocykla. Na rynku są dostępne polisy nawet o kompleksowej ochronie, które pokryją te kwoty. Naprawa jednośladów to jednak nie wszystko. Weź pod uwagę również ubezpieczenie NNW. Warto oczywiście zadbać o sprzęt, ale przede wszystkim pamiętaj o swoim zdrowiu oraz życiu. W przypadku rozległych obrażeń lub np. złamaniu kończyny, w ramach NNW będziesz mógł starać się o wypłatę świadczenia. Pokryje ono koszty związane z rehabilitacją i leczeniem.

Składka za AC motocykla może Cię w pierwszym momencie zniechęcić, dlatego wielu właścicieli jednośladów nie bierze takiego ubezpieczenia pod uwagę. Jest to jednak dosyć złudne, ponieważ po wypadku na drodze może okazać się, że koszt naprawy z własnej kieszeni jest po prostu niemożliwy. Pamiętaj też, że sprawny motocykl, przekłada się na jakość oraz bezpieczeństwo Twojej jazdy.

AC chroni Twój motocykl przed kradzieżą

Koniecznie zwróć uwagę na warunki ochrony Twojej polisy. Czy jest uwzględniona kradzież motocykla? Jeśli nie, być może będziesz musiał dokupić takie rozszerzenie, za które towarzystwo podwyższy wysokość składki. Jest ona ustalana indywidualnie, jednak ochrona przed kradzieżą jest bardzo istotna.

Często ubezpieczyciele proponują oferty AC motocykla, które obejmują żywioły oraz kradzież. Oznacza to, że na wypłatę odszkodowania możesz liczyć, kiedy będzie spowodowane przez huragan, wodę czy ogień. Wszystkie zdarzenia objęte ochroną są zapisane w OWU. Zawsze warto się z nim zapoznać. AC na motocykl może mieć też formę All Risk.

Uwaga!

Tak jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i w przypadku OC i AC motocykla są pewne wyłączenia odpowiedzialności. Zawarte są one w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i zawsze warto się z nimi zapoznać. To sytuacje wyłączone z ochrony.

Gdzie kupić AC dla motocykla?

Zarówno AC, jak i OC dla motocykla, możesz wykupić bez wychodzenia z domu. Zrobisz to, korzystając z naszego kalkulatora online. Porównasz oferty od ubezpieczycieli, a następnie wybierzesz najlepszą opcję. Jeśli wolisz porozmawiać, do dyspozycji masz naszą infolinię. Doradcy dokładnie poznają Twoje oczekiwania, a następnie zaproponują opłacalne rozwiązanie. Odwiedź też nasze placówki.

Cena AC motocykla - od czego zależy?

Na cenę składki AC motocykla wpływa wiele czynników. Wśród nich jest oczywiście historia ubezpieczającego, jego wiek i cel wykorzystania pojazdu. Zanim zaczniesz poszukiwania idealnej oferty, zastanów się także, czy będziesz jedynym użytkownikiem jednośladu. Liczą się także dane na temat samego motocykla, czyli marka, model, rok produkcji i nabycia, pojemność silnika oraz aktualny przebieg. Często dla towarzystwa ubezpieczeniowego ma także znaczenie zabezpieczenie jednośladu oraz dodatkowe wyposażenie. 

AC na motocykl jest tańsze, kiedy pojazd ma mniejszą pojemność silnika, np. poniżej 1000 cm3. Jest to związane z osiąganiem dużej prędkości na drodze przez pojazdy o wyższej pojemności, a co za tym idzie - ryzykiem wypadku czy stłuczki. W kalkulacji, którą przeprowadza ubezpieczyciel, możesz też zauważyć różnice pomiędzy kosztem AC na motocykl młodego kierowcy, a bardziej doświadczonego. Ci pierwsi są przez towarzystwa traktowani jako potencjalne zagrożenie na drodze, w odróżnieniu od osób, które posiadają już kilkanaście lat prawo jazdy. Statystycznie najwięcej wypadków powodują właśnie młodzi kierowcy, dlatego cena AC motocykla będzie również wyższa.

Najtańsze AC na motocykl znajdziesz, porównując oferty różnych towarzystw. Dzięki temu możesz wybrać taką ochronę, jakiej potrzebujesz.

POROZMAWIAJ Z DORADCĄ
O OC/AC MOTOCYKLA

AC dla motocykla - przykład

Weźmy pod lupę przykład ubezpieczenia AC dla motocykla dla Hondy z 2016 roku o pojemności 999 cm sześciennych. To model sportowy, który wyróżnia się przebiegiem około 5000 kilometrów. Ile kosztuje AC wraz z OC, NNW i Assistance? W tej sytuacji, najkorzystniejszą ofertę proponuje Wiener. 

Cena polisy AC motocykla może znacznie się różnić - przed zakupem porównaj oferty kilku towarzystw.

W przypadku OC, warunki ochrony są takie same w każdym towarzystwie, jednak warto zwrócić uwagę na bezpośrednią likwidację szkód. W najtańszej ofercie AC od Wiener, jest taka możliwość oraz opcjonalnie można zdecydować się również na Zieloną Kartę. Z bezpośredniej likwidacji szkód nie może jednak skorzystać kierowca, jeśli zdecyduje się na OC w Benefii.

Przejdźmy do samego ubezpieczenia AC motocykla. Tutaj dużą rolę odgrywa suma ubezpieczenia. W obydwóch najtańszych polisach AC ma ona taką samą wartość. Ubezpieczenie działa też zarówno w Polsce, jak i w Europie. W przypadku naprawy motocykla, AC gwarantuje części zamienne bez amortyzacji. Nie jest też wymagany udział własny.

Zobaczmy teraz, jak prezentuje się najdroższe AC dla motocykla. W tym przypadku jest to ubezpieczenie Allianz za 2757 złotych. W tej ofercie proponowany jest wariant z naprawą w warsztacie partnerskim. 

Różnica pomiędzy najtańszym AC dla motocykla a najdroższym w tym przypadku wynosi 684 złotych. Zawsze warto zwracać uwagę na zakres ochrony oraz dopasować go do swoich potrzeb.

Różnicę widać jednak przy ubezpieczeniu NNW - tutaj suma ubezpieczenia w polisie proponowanej przez Wiener wynosi 10 000 złotych, a w Benefii 30 000 złotych. W obydwóch przypadkach w pakietach ubezpieczeń jest również assistance.

AC dla motocykla - sprawdź ofertę CUK Ubezpieczenia!