2024-01-29

Jaka jest najlepsza nawigacja na motocykl?

Dowiedz się, jaka jest najlepsza nawigacja na motocykl i zaplanuj podróż!

Jaka jest najlepsza nawigacja na motocykl?

Wybierasz się w podróż po Europie motocyklem? A może często bywasz na weekendowych wycieczkach za miastem i szukasz dobrej nawigacji motocyklowej? Podobnie, jak w przypadku nawigacji samochodowej, masz do wyboru specjalne urządzenia lub po prostu nawigację motocyklową na telefon. Która jest lepsza? Podpowiadamy.

Czy warto wybrać nawigację motocyklową na telefon?

Zacznijmy od takiej opcji wyznaczania tras motocyklowych, bo są one znacznie tańszymi rozwiązaniami. Smartfon ma przecież prawie każdy. Motocykliści korzystać mogą z popularnej aplikacji Google Maps, która po włączeniu trybu motocyklowego będzie wyznaczać trasy bez zakazu wjazdu dla tych jednośladów. Jednak trzeba powiedzieć, że nawigacja ma trudności w wyznaczaniu tras w trybie offline, dlatego podczas wyjazdów zagranicznych warto wykupić mobilny internet u lokalnego operatora lub zdecydować się na nawigację motocyklową, która lepiej sobie radzi bez internetu. 

O zaletach i wadach nawigacji Google Maps pisaliśmy już w tym tekście: Którą nawigację samochodową wybrać? W tym artykule opisaliśmy także działanie m.in. aplikacji Yanosik, której funkcja m.in. antyradaru jest również przydatna podczas jazdy motocyklem. Sprawdź także poradę, w której omawiamy najlepsze nawigacje działające bez internetu.

Pomimo wielu zalet, opcji i funkcjonalności nawigacji motocyklowej na telefon trzeba powiedzieć o jednym bardzo ważnym minusie tego rozwiązania. Smartfony z reguły nie są wodoodporne, a to może mocno utrudnić jazdę w deszczu. Co prawda, można skorzystać ze specjalnego pokrowca na telefon, jednak w trakcie słonecznego dnia może powodować to przegrzanie urządzenia. W specjalnym etui możemy borykać się także z niewidocznym w słońcu ekranem. Kolejną wadą korzystania z nawigacji motocyklowej na telefon jest szybkie eksploatowanie baterii, a przecież telefon podczas wycieczki motocyklowej może nam się smartfon przydać, gdy np. musimy wezwać pomoc assistance

Calimoto

Teraz zajmijmy się aplikacją stworzoną z myślą o motocyklistach. Jedną z polecanych jest Calimoto, której głównym hasłem jest „No more straight roads”, czyli w tłumaczeniu na język polski „Nigdy więcej prostych dróg”. To zdanie jest kwintesencją tej aplikacji, której częścią jest nawigacja motocyklowa na telefon. Można tu wyznaczyć punkt docelowy, ale i punkty przelotowe. Aplikacja wskazuje na mapie m.in. miejsca spotkań motocyklistów, kręte drogi, sklepy dla motocyklistów itd. Trzeba jednak wiedzieć, że Caliomoto ma opcję darmową i płatną. Przykładowo do wyznaczenia tzw. super krętych tras, ostrzeżeń drogowych (np. fotoradarów) czy map całego świata offline, trzeba będzie wykupić wariant Premium. 

Co powinien posiadać dobry GPS motocyklowy?

Znając wady nawigacji motocyklowej na telefon, przejdźmy teraz do urządzeń wyprodukowanych specjalnie z myślą o motocyklistach. Takie nawigacje w odróżnieniu od aplikacji na smartfony są po prostu trwalsze. Przystosowane są do jazdy w trudnych warunkach, a więc są wodoodporne, ich obudowa jest solidna, a cały sprzęt może być użytkowany nawet podczas mocnych wstrząsów. Ponadto, w odróżnieniu od klasycznych smartfonów, taką nawigacją można sterować w rękawicach motocyklowych. Najlepiej, jeśli ekran jest matowy – wtedy widoczność map podczas słonecznej pogody jest o wiele większa. 

Sama w sobie nawigacja motocyklowa jest jednak bezużyteczna bez mocowania do kierownicy. Uchwyt nie powinien być zbyt długi, jednocześnie pozwalać musi na ustawienie nawigacji pod takim kątem, by korzystanie z niej było wygodne dla motocyklisty.

Przy wyborze nawigacji na motocykl trzeba dopasować sprzęt do własnego jednośladu. Jako przykład przytoczmy kwestię zasilania. Jeśli wybierzemy model, który jest zasilany w trakcie jazdy, ale poprowadzenie przewodu w przypadku danej maszyny jest niewygodne, lepiej zdecydować się na nawigację, która może pracować kilka godzin bez zasilania. 

Odpowiednie dostosowanie sprzętu do użytkowania na zewnątrz to jeszcze zbyt mało, by zadowolić miłośników jednośladów. Najlepsza nawigacja motocyklowa to taka, która umożliwia zaplanowanie ciekawych tras z punktu widzenia motocyklisty, czyli krętych, z ciekawymi atrakcjami turystycznymi itd. Również dodatkowe funkcje są przydatne w różnych sytuacjach, np. udostępnianie pozycji na żywo czy możliwość odtwarzania poleceń głosowych dotyczących trasy poprzez zestaw słuchawkowy Bluetooth. Trzeba jednak wiedzieć, że za nawigację motocyklową, która spełnia wymogi techniczne i pozwala uatrakcyjnić trasę motocyklową musimy sporo zapłacić. No właśnie…, ile?

Ile kosztuje nawigacja motocyklowa?

Przyjrzyjmy się teraz polecanym na początku 2024 r. nawigacjom motocyklowym oraz ich cenom. Pod lupę weźmiemy 3 topowe modele – marki Garmin, Peiying oraz TomTom.

Peiying Exclusive PY-GPSMOT01

Jedną z tańszych wersji nawigacji motocyklowej jest model Peiying Exclusive PY-GPSMOT01. Kupimy ją już za ok. 400 zł. W tej cenie otrzymujemy wodoodporne urządzenie klasy IPX7, co umożliwia jazdę nawet w ulewnym deszczu. Wyświetlacz o rozmiarze 4,3 cala można kontrolować także w rękawicach motocyklowych, dzięki dużym przyciskom. Oprócz nawigacji urządzenie ma odtwarzacz plików audio i wideo. Dzięki transmiterowi FM lub funkcji Bluetooth można odsłuchiwać komunikaty czy muzykę w zestawie słuchawkowym. Możliwość wykorzystania karty microSD to opcja dla tych, którzy chcą wgrać dodatkową mapę lub inne pliki multimedialne.

TomTom Rider 550 World

Nawigacja motocyklowa TomTom Rider 550 World to koszt ok. 1500 zł. Czytelny w słońcu ekran 4,3 cala może być wygodnie obsługiwany w rękawicach. Garmin nawigacja motocyklowa ma ochronę IPX7, co oznacza, że może być użytkowana nawet w deszczu bez szkody dla czułości ekranu. Jej atutem jest także łączność Wi-Fi, dzięki czemu aktualizacja map nie wymaga podłączenia do komputera. Podczas wyboru trasy można zdecydować się na różne poziomy trudności, wybierając spośród dróg krętych czy pagórkowatych w 3 wariantach. Oprócz dożywotnich map świata jest także dostęp do ostrzeżeń o fotoradarach. Przydatną, poprawiającą bezpieczeństwo opcją jest możliwość podłączenia do smartfona i dzięki temu dzwonienie w trybie głośnomówiącym przez Bluetooth, a także odczytywania wiadomości SMS w zestawie słuchawkowym. 

Garmin Tread

Nawigacja motocyklowa Garmin Tread to kolejne polecane urządzenie w rankingach nawigacji motocyklowych 2023. Kosztuje już o wiele więcej, bo ok. 2500 zł. Na sporym wyświetlaczu 5,5 cala możemy obserwować trasy wybierane spośród map Europy, Afryki, Ameryki, Australii, Bliskiego Wschodu, i Nowej Zelandii. Aktualizacja map w tym przypadku także odbywa się przez Wi-Fi. 

Jeśli chodzi o główną funkcję urządzenia, czyli nawigację, to możemy wyznaczać tu trasy z pominięciem konkretnych miejsc. Nawigacja informuje o ograniczeniach prędkości, ostrych zakrętach czy strefach przy szkołach. Na tym nie kończą się zalety urządzenia. Skorzystać tu można z opcji kompasu, radia, wysokościomierza barometrycznego. Urządzenie można także połączyć ze smartfonem, co ułatwia komunikację z bliskimi i zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Ciekawą i dość niespotykaną opcją jest zastosowanie anteny VHF, dzięki której można komunikować się z innymi użytkownikami. W nawigacji można śledzić do 20 kierowców nawet bez sygnału telefonu komórkowego, co ułatwia jazdę w grupie. Urządzenie wyróżnia się trwałością. Jest nie tylko wodoodporne (klasa IPX7), ale także spełnia amerykańską normę wojskową 810, która dotyczący temperatury i wstrząsów.

Pamiętaj o ubezpieczeniu motocyklowym

Zakup nawigacji motocyklowej jest ważny, jeśli dużo podróżujesz, ale jeszcze ważniejsze jest takie dobranie ubezpieczenia motocyklowego, aby zapewnić maksymalną ochronę Twoich finansów w razie różnych zdarzeń drogowych. Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe, jednak w kontekście jazdy na motorze, ważne jest jeszcze inne – autocasco. Dzięki ubezpieczeniu AC możesz liczyć na odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy maszyny np. w przypadku „szlifu”.

W zależności od wariantu autocasco chronić będzie także od kradzieży. Kupując OC motocyklowe, możesz zdecydować się na pakiet OC i AC. Wtedy składka będzie korzystniejsza niż przy zakupie tych ubezpieczeń osobno. Do pozostałych przydatnych ubezpieczeń komunikacyjnych należy m.in. NNW czy assistance. 

Jesteś ciekawy, ile kosztować będzie w Twoim przypadku ubezpieczenie motocykla? Zapraszamy do kalkulatora OC i AC, w którym znajdziesz nie tylko najlepszą polisę spośród 30 ofert towarzystw, ale będziesz mógł także kupić ją online. 

FAQ:

 • 1
  Czym się różni nawigacja motocyklowa od samochodowej?

  W odróżnieniu od nawigacji samochodowej, urządzenie przeznaczone na motocykl jest dużo trwalsze, odporne na deszcz i wilgoć. Przystosowane jest także do obsługi w rękawicach. Jeśli zaś chodzi o planowanie tras, nawigacja motocyklowa umożliwia wyznaczanie ciekawych przejazdów z punktu widzenia motocyklisty. Niektóre modele nawigacji motocyklowych mają wybór stopnia krętości dróg czy wysokości nad poziomem morza.

 • 2
  Jak ustawić trasę motocyklową w Google Maps?

  Opcja wyznaczania tras motocyklowych jest dostępna tylko w aplikacji mobilnej. By włączyć trasę, obejmującą drogi bez zakazu wjazdu dla motocykli, trzeba najpierw wybrać punkt docelowy, później kliknąć ikonę „Trasa”, a następnie wybrać „Motocykl” i wybrać opcję „Rozpocznij”.

 • 3
  Jak podłączyć nawigację do motocykla?

  By korzystać z nawigacji motocyklowej, trzeba najpierw przymocować zestaw montażowy do motocykla, kierując się instrukcją obsługi danego modelu urządzenia.

Oceń artykuł

4.80
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku