2023-11-20

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Zastanawiasz się, jaka nawigacja do samochodu jest najlepsza oraz jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? W naszym tekście znajdziesz omówienie najpopularniejszych opcji. Dowiedz się więcej!

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Co to jest nawigacja samochodowa?

Nawigacja GPS jest systemem do wyszukiwania tras. Choć jej początki związane były z wojskowością, obecnie jest wykorzystywana przez niemal każdego kierowcę. W nowych samochodach nawigacja może być wbudowana w struktury pojazdu. Wtedy jest częścią komputera pokładowego. Może być jednak takżeodrębnym od auta urządzeniem. Bardzo popularne jest też wykorzystywanie nawigacji w telefonie.

Skrót GPS pochodzi od angielskiego Global Positioning System i oznacza po prostu system nawigacji satelitarnej. Zasada działania nawigacji samochodowej czy też nawigacji w telefonie jest taka sama. Opiera się na odbiornikach GPS i satelitach nawigacyjnych. Odbiorniki odczytują informację, wysyłaną przez satelitę o ich położeniu, a na podstawie tych danych obliczają odległość między nimi. Im więcej satelit, tym dokładniej można określać położenie.

Dzięki temu nawigacja może zaznaczyć na mapie położenie auta (lub innego użytkownika, jeśli nie mówimy o nawigacji samochodowej) i sprawdzać czy porusza się ono po wyznaczonej trasie. Gdy kierowca omyłkowo zboczy z zadanej drogi, nawigacja od razu wskazuje ten fakt i wyznacza kolejną trasę, którą możliwe będzie dostanie się do wybranego punktu.

Jaka jest najlepsza nawigacja do samochodu?

Zanim przyjrzymy się poszczególnym modelom, zastanówmy się, jakie cechy powinna mieć najlepsza nawigacja do samochodu.

Po pierwsze, za kółkiem ważne jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego korzystanie np. z telefonu podczas jazdy jest zakazane i surowo karane. W przypadku nawigacji GPS do samochodu warto korzystać z opcji poleceń głosowych. W ten sposób podczas jazdy możemy skupić się tylko na tym, co się dzieje na drodze, a nie klikać palcem na wyświetlaczu urządzenia.

Zaawansowane modele urządzeń GPS umożliwiają podpięcie innych urządzeń i w ten sposób stworzenie praktycznego komputera pokładowego. Można np. połączyć nawigację ze smartfonem, dzięki czemu możliwe jest wygodne odbieranie wiadomości SMS czy połączeń. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy często są w długich trasach i chcą mieć łączność z rodziną lub możliwość odbywania rozmów biznesowych za kółkiem.

Pamiętaj, że najlepsza nawigacja samochodowa to taka, która jest aktualna i może być często odświeżana, by mapy zawsze odpowiadały rzeczywistości. Dzięki temu nie zgubimy się podczas podróży, gdy na trasie napotkamy np. roboty drogowe czy wypadek. Nawigacja samochodowa przygotuje nam wtedy alternatywną trasę.

Ile kosztuje nawigacja do auta?

Sprawdźmy teraz, ile obecnie kosztują nawigacje GPS do samochodu, będące odrębnymi urządzeniami. Przyjrzyjmy się kilku modelom, jednak trzeba wiedzieć, że cena nawigacji samochodowych w 2023 roku może się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

W kategorii tania nawigacja samochodowa 2023 na wyróżnienie zasługują produkty Navitel, których ceny zaczynają się już nawet od 300 zł. W cenie znajduje się nie tylko samo urządzenie, ale i uchwyt do samochodu i rysik oraz oczywiście ładowarka. Warto wspomnieć, że pomimo niewielkiej ceny nawigacja zawiera dość szczegółowe mapy aż 47 krajów Europy. Dodatkową funkcjonalnością jest informacja m.in. o fotoradarach. Można także skorzystać z opcji wyznaczania trasy dla większej masy i wymiarów pojazdu. Jednak to rozwiązanie polecane dla tych, którzy nieczęsto korzystają z nawigacji w samochodzie.

Wysoko w rankingach plasuje się kosztująca ok. 1300 zł nawigacja TomTom GO Professional 520 Europa. To urządzenie polecane zawodowym kierowcom. Dzięki mapom Polski i Europy ułatwia poruszanie się nawet w dalekiej podróży, a wbudowany moduł Wi-Fi to zdecydowanie ułatwia aktualizację map i oprogramowania. Tym, którzy często podróżują, przyda się m.in. możliwość podłączenia nawigacji do smartfonai odczytywania na głos wiadomości SMS czy odbierania połączeń w trybie głośnomówiącym. Dla wygody planowania trasy zastosowano specjalną usługę TomTom My Drive. Dzięki niej można najpierw wybrać drogę na smartfonie czy komputerze, a dopiero później zsynchronizować ją z nawigacją.

Dla rodzin podróżujących kamperem stworzono specjalną nawigację Garmin Camper 1090 MT-D. Trzeba za nią zapłacić już sporo więcej, niż za wymienione wyżej modele, bo aż ponad 3000 zł. Jednak Garmin Camper nie tylko planuje trasy w oparciu o parametry pojazdu, ale jest także czymś więcej niż zwykłym urządzeniem nawigującym. Podpowiada np. co warto zobaczyć podczas podróży po Europie. Kieruje także do bezpłatnych miejsc postojowych dla kamperów. Do zalet nawigacji należy również ostrzeżenie o ograniczeniach prędkości, ostrych zakrętach czy kącie nachylenia drogi. Możliwość połączenia z kamerą cofania umożliwia wyświetlanie obrazu na aż 10-calowym ekranie nawigacji.

Czy jest lepsza nawigacja od Google Maps?

Znamy już przykładowe modele urządzeń GPS do samochodu. Teraz przyjrzyjmy się nawigacji, która w Polsce jest najpopularniejsza, czyli Google Maps.

Zalety Google Maps

Co ważne, jeśli chodzi o nawigację w Mapach Google, to możemy mieć do czynienia z opcją wbudowania jej w system samochodu lub jako aplikacja na smartfon. W obu przypadkach nawigacja stosuje powiadomienia głosowe, które podpowiadają, jaką trasę wybrać, aby dostać się do konkretnego punktu. Do zalet nawigacji Google Maps należy niewątpliwie częsta aktualizacja danych, która umożliwia dobór najlepszych tras.

Jeśli korzystasz z nawigacji na telefon, to powinieneś wiedzieć, że Google Maps może być także nawigacją bez internetu. Trzeba jednak pamiętać, by przed wyruszeniem w trasę pobrać mapy na obszar, którego dotyczyć będzie nasza podróż. Nawigacja bez dostępu do internetu nie umożliwia jednak śledzenia aktualizacji w postaci np. korków czy bieżącego dokonywania zmian trasy. By z tych opcji korzystać, trzeba po prostu połączyć się z internetem.

Aplikacja HERE We Go na pierwszym miejscu

Wśród polskich kierowców nawigacja, wykorzystująca mapy Google jest wiodąca. Jednak warto wiedzieć, że według zestawienia firmy Counterpoint zarówno nawigacja Google Maps, jak i TomTom przegrywa z nawigacją HERE. Firma w swoim plebiscycie brała pod uwagę kilka kategorii. Chociaż Google Maps góruje, jeśli chodzi o ogólny zasięg map, to aplikacja HERE We Go jest od niej lepsza m.in. pod względem jakości map HD, map wewnątrz budynków czy obsługi aut elektrycznych. Ciekawą i przydatną funkcją jest np. możliwość zapisania danych o parkowaniu. Trzeba pamiętać, że aplikacja HERE We Go zyskała pierwsze miejsce w rankingu Counterpoint. Jednak oceny przyznane przez polskich użytkowników, które widoczne są w sklepie Play to 3,3 na 5, zatem nawigacja ta zbiera niższe oceny niż Google Maps.

Nawigacja Yanosik alternatywą dla Google Maps

Kolejną lubianą przez kierowców nawigacją samochodową jest Yanosik. To jednak nie tylko narzędzie do wyznaczania tras. Aplikacja pełni funkcję jednocześnie antyradaru, CB radia oraz nawigacji. Na podstawie danych przesyłanych przez użytkowników, którzy za swoją aktywność są nagradzani odpowiednią rangą wiarygodności, system informuje o miejscach kontroli policji, fotoradarach czy innych zdarzeniach, np. korkach i wypadkach.

Warto wiedzieć, że chociaż system powiadomień sprawia sprawia, iż Yanosik jest zdaniem niektórych osób nawigacją lepszą od Google Maps, to ta druga również posiada podobną funkcję. Jednak do pewnego momentu opcja „zgłoś” w Google Maps nie była w ogóle wykorzystywana przez kierowców. Dopiero w ostatnim czasie zaczęła zyskiwać na popularności.

Ciekawą funkcją Yanosika jest też wyświetlanie aktualnych informacji np. na temat cen paliw na pobliskich stacjach. Dodatkowo system wyświetla listę warsztatów, a funkcja „pomoc drogowa” pozwala w razie potrzeby na wezwanie specjalistów z poziomu aplikacji.

Czym jest Waze?

To kolejna nawigacja samochodowa, która należy do Googla. Od nawigacji Google Maps odróżnia się przede wszystkim bogatszą szatą graficzną. Inaczej przedstawiane są także konkretne punkty np. dworce czy sklepy. Zamiast ikonek zastosowane są tu napisy. Ciekawą opcją w nawigacji Waze jest możliwość poznania prędkości, z jaką poruszają się inni użytkownicy aplikacji. Z poziomu Waze można także wygodnie wykupić bilet na autostradę, także w przypadku niektórych zagranicznych.

Jeśli chodzi o podobieństwo do Google Maps, to w Waze też możemy dowiedzieć się, gdzie stoi patrol policji, gdzie wydarzył się wypadek lub gdzie jest korek.

Nawigacja bez internetu – Sygic GPS Navigation

To kolejna alternatywa dla Google Maps. Jest ceniona m.in. za to, że bardzo dobrze radzi sobie jako nawigacja w trybie offline, udostępniając nawet widok strategicznych miejsc w formacie 3D.

Oprócz nawigacji, z poziomu aplikacji można także nagrać trasę, co może być pomocne np. w przypadku kolizji. Warto wiedzieć, że aplikacja jest kompatybilna z systemami Android Auto i Carplay i można ją połączyć z ekranem w kokpicie.

Którą nawigację w telefonie wybrać?

Sam widzisz, że ciężko odpowiedzieć na pytanie, która automapa za darmo w formie aplikacji na smartfon jest najlepsza. Wszystko zależy od tego, na czym użytkownikowi zależy. Zapobiegliwi będą korzystać z opcji wykupienia biletu na autostradę w aplikacji Waze, jeszcze inni będą woleli sprawdzony antyradar w Yanosiku. Warto przetestować różne nawigacje na telefon, by wybrać taką, która będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Wybierz dobre ubezpieczenie komunikacyjne

Pamiętajmy, że w Polsce obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Jednak na tym nie kończy się paleta ubezpieczeń komunikacyjnych. Warto wykupić także autocasco, które będzie chronić w razie np. otarć na parkingu czy kradzieży, NNW komunikacyjne dla kierowcy i pasażerów czy assistance. Jesteś ciekawy, ile będzie kosztować taki pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych w przypadku Twojego samochodu? Sprawdź to wygodnie i szybko w kalkulatorze OC i AC. Nie tylko porównasz tu oferty najważniejszych towarzystw, ale także wygodnie wykupisz swoją polisę bez wychodzenia z domu.

FAQ:

 • 1
  Czy Yanosik jest lepszy od Google Maps?

  Do pewnego czasu jedną z przewag nawigacji Yanosik była możliwość wysyłania przez kierowców informacji. Jednak także na Google Maps można dodawać aktualizacje w postaci ostrzeżeń przed kontrolą prędkości, korkami czy patrolem policji. Funkcja „zgłoś” na Google Maps funkcjonuje od dawna, jednak dopiero niedawno zyskała na popularności. Nie sposób wiec jednoznacznie określić, czy lepszym wyborem jest korzystanie z Yanosika, czy Google Maps. Najlepiej jest przetestować obie te opcje, by sprawdzić, która z nich lepiej Ci odpowiada.

 • 2
  Czy GPS i nawigacja to to samo?

  Nie, choć niekiedy pojęcia te są używane zamiennie, nie są one synonimami. Nawigacja jest urządzeniem, które wykorzystuje dane z odbiornika GPS.

 • 3
  Czy korzystanie z Yanosika jest legalne?

  W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów europejskich (np. Austrii czy Niemiec) korzystanie z Yanosika, czyli aplikacji, która oprócz nawigacji udostępnia dane o fotoradarach czy kontrolach policji, jest legalne.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku