2023-12-11

Przegląd darmowych nawigacji na telefon, działających bez internetu

Potrzebujesz darmowej nawigacji na telefon, która działa także offline? Sprawdź nasze propozycje!

Przegląd darmowych nawigacji na telefon, działających bez internetu

O aplikację na smartfon, która poprowadzi nas do celu, gdy ma dostęp do internetu nietrudno. Jednak, co jeśli chwilowo z powodu problemów z zasięgiem czy wyczerpania pakietu danych internetu mobilnego nie możemy skorzystać z nawigacji GPS online? W tym tekście znajdziesz przykładowe nawigacje na telefon, które działają bez internetu.

Jak działa nawigacja bez internetu?

Dokładną zasadę działania nawigacji GPS opisaliśmy już w tekście poświęconym nawigacjom samochodowym. System połączony z internetem z reguły nie tylko wskazuje trasę, ale także dodatkowe informacje na temat aktualnych danych, dotyczących ruchu drogowego. Może to być np. lokalizacja wypadku, robót drogowych czy innych sytuacji utrudniających jazdę. I to jest zasadnicza różnica między nawigacją online a offline. Ta bez dostępu do internetu z reguły nie będzie pokazywać, jaka jest aktualna sytuacja na drodze. Druga różnica dotyczy planowania trasy w oparciu o natężenie ruchu drogowego. Wiele nawigacji na telefon, działających w trybie online opracowuje trasy najszybsze czy najwygodniejsze w danym czasie. Może się okazać, że droga, którą zawsze przemierzałeś do pracy będzie niekorzystna i system wybierze dla Ciebie inną trasę, dzięki której dojedziesz w danym momencie szybciej do celu. Jednak nawigacja bez internetu nie ma możliwości modyfikacji trasy w oparciu o ruch na drodze.

Trzeba zaznaczyć, że do prawidłowego działania takich nawigacji, konieczne jestwcześniejsze pobranie map, a do tego dostęp do sieci jest oczywiście niezbędny. Dlatego, jeśli wybierasz się w podróż, podczas której przewidujesz problemy z dostępem do internetu, zadbaj o zapisanie map.

Zapraszamy także do zapoznania się z poradnikami dotyczącymi nawigacji dla ciężarówek i nawigacji dla motocyklów.

Kiedy przyda się nawigacja offline?

Wydaje Ci się, że nawigacja bez internetu jest niepotrzebna w Twoim przypadku? Sprawdźmy, w jakich sytuacjach może być niezastąpiona:

 • gdy jesteś w miejscu, gdzie nie ma zasięgu – nawigacja, która działa tylko online nie będzie pokazywać trasy, jeśli będzie mieć trudności, by połączyć się z internetem;
 • gdy korzystasz z ograniczonego pakietu danych mobilnych – nawigacja zużywa dużo danych i pakiet po prostu może się wyczerpać, uniemożliwiając Ci łatwy dojazd do celu;
 • gdy wyjeżdżasz do krajów spoza Unii Europejskiej – używając nawigacji online na smartfonie z polskim abonamentem, możesz zapłacić wysoki rachunek.

Zabezpieczając się na takie sytuacje i wybierając dobrą nawigację bez internetu możemy być spokojni o drogę do celu.

Jakie są najlepsze darmowe nawigacje na telefon bez internetu?

Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie dostępne na rynku nawigacje samochodowe są bezpłatne. A jeśli już są, to czasem zdarza się, że za darmo można korzystać z nich w ograniczonym zakresie. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy przegląd nawigacji działających bez dostępu do internetu. Zobacz, jakie masz opcje!

Google Maps

Darmową nawigacją na Androida czy iOS, która nie potrzebuje połączenia z internetem jest Google Maps. Jednak by z niej korzystać, trzeba uprzednio pobrać interesujący nas fragment mapy i zapisać w pamięci telefonu lub – jeśli jest taka możliwość – na karcie SD. Zapisanie mapy jednak już wymaga połączenia z internetem. Rekomendowane jest więc pobranie trasy wtedy, kiedy jest możliwość bezproblemowego połączenia się z siecią, by mieć pewność, że w podróży nie pozostaniemy bez nawigacji. Jakie możliwości daje Google Maps bez internetu? Można znaleźć dane miejsce, wyznaczyć do niego trasę oraz korzystać z nawigacji, jednak bez możliwości wyznaczania alternatywnych tras czy informacji o aktualnej sytuacji na drodze.

HERE WeGo

To kolejna darmowa nawigacja do pobrania na smartfon z systemem Android lub iOS, która wyznacza trasy bez konieczności podłączenia do internetu. Aplikacja firmy Nokia jest polecana szczególnie dla tych, którzy szukają nawigacji offline do poruszania się po dużych miastach. Dlaczego? Ta nawigacja uwzględnia wiele szczegółów m.in. budynki 3D, co ułatwia orientację w terenie. Dodatkowo jest możliwość odnalezienia roweru miejskiego, a nawet sprawnego poruszania się po centrum handlowym. By korzystać z niej podczas podróży, trzeba najpierw wgrać mapę oraz wybrać głos lektora. Co ciekawe, w tej aplikacji można pobrać mapy na większe obszary np. regionów, państw, a nawet kontynentów, jednak zajmują one sporo pamięci urządzenia. W przypadku takich sporych map przyda się na pewno pojemna karta SD.

Maps.me

Ta darmowa nawigacja na telefon, która działa także bez internetu polecana jest nie tylko kierowcom, ale także amatorom wycieczek pieszych i rowerowych. Nawigacja działa na bazie OpenStreetMap, czyli społecznościowego projektu, którego celem jest stworzenie dostępnej dla wszystkich mapy całego świata. Aplikacja należy do tych prostszych, a więc jej obsługa nie przysporzy problemów. Ciekawym udogodnieniem jest oznaczenie poszczególnych budynków numerami, tak by łatwiejsze było odnalezienie konkretnego adresu. Jednak do wad nawigacji zaliczyć trzeba spore opóźnienie w stosunku do tego, co dzieje się w terenie. Może to przysparzać trudności w wykonywaniu manewrów.

Płatne nawigacje offline z bezpłatnymi opcjami

Teraz zajmijmy się aplikacjami, za których korzystanie trzeba płacić, ale pewne funkcjonalności są darmowe. Tak. Jest to możliwe. Niektóre nawigacje mają warianty bezpłatne i płatne.

AutoMapa

Pierwszą z nich jest nawigacja AutoMapa. Za darmo korzystać z niej mogą tylko użytkownicy smartfonów marki Huawei. Aplikacja łączy w sobie funkcjonalności współczesnych nawigacji, a także CB Radia. Możemy tu wyznaczyć trasę, a podczas podroży zgłaszać różne sytuacje na drodze (np. wypadki, korki, fotoradary), by ostrzec innych kierowców. O ile nawigacja działa w trybie offline, to dodawanie zgłoszeń już nie – wymagane jest podłączenie do internetu. Tak samo, jeśli chodzi o funkcję CB Radia, czyli nagrywania komunikatów głosowych dla innych kierowców.

Sygic

To nawigacja samochodowa, która niegdyś była jedną z najczęściej wybieranych przez kierowców. Bazuje na mapach TomTom. W bezpłatnej wersji można korzystać tylko z podstawowych funkcjonalności. Nie jest możliwe np. otrzymywanie szczegółowych komunikatów głosowych z dojazdem do celu krok po kroku. Nawigacja Sygic w wersji offline wymaga ściągnięcia map danego kraju i zapisania jej w pamięci smartfona. Z kolei, jeśli kierowcę interesują szczegółowe instrukcje dojazdu wydawane przez lektora, możliwość otrzymywania ostrzeżeń o ograniczeniach prędkości czy natężeniu ruchu, a także funkcjonalność Asystenta Pasa Ruchu, będzie musiał zdecydować się na wersję płatną aplikacji. 

MapFactor Navigator

Nawigacja działa w dwóch wersjach: MapFactor Navigator Free i MapFactor Navigator

Ta pierwsza aplikacja korzysta z bezpłatnej, otwartej mapy OpenStreetMap. Druga z kolei bazuje na płatnych danych Digital Map Product firmy TomTom. Sama nawigacja jest dość często aktualizowana (za darmo można to zrobić raz w miesiącu), a do innych jej atutów w trybie offline należy m.in. Asystent Pasa Ruchu czy intuicyjna nawigacja głosowa. Aplikacja zbiera dużo przychylnych opinii. W sklepie Google Play uzyskała ocenę 4,4/5 gwiazdek. 

Kupuj korzystne ubezpieczenie OC

Wybierając darmową nawigację na telefon, można sporo zaoszczędzić. Zakupienie specjalistycznego sprzętu bowiem może sporo kosztować – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dodatkowe opcje w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego, by zyskać pełną ochronę. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC można zdecydować się na dodatkową polisę AC, ubezpieczenie szyb, opon czy assistance. Ile będzie kosztować taka rozbudowana polisa w przypadku Twojego auta? Możesz to sprawdzić samodzielnie, wpisując dane do naszego kalkulatora OC i AC. Narzędzie w kilka chwil przeliczy składki na ubezpieczenie w 30 towarzystwach, a Ty będziesz mógł kupić ubezpieczenie przez internet, bez wychodzenia z domu.

FAQ:

 • 1
  Czy aplikacja Mapy Google jest bezpłatna?

  Tak. Google Maps to darmowa aplikacja dla urządzeń mobilnych np. smartfonów czy tabletów.

 • 2
  Ile danych zużywają Mapy Google?

  Przez godzinę korzystania z aplikacji Google Maps następuje przesył 510 megabajtów danych.

 • 3
  Jakie mapy działają bez internetu?

  Do nawigacji w telefonie, które działają bez internetu zaliczyć można: Google Maps, HERE WeGo, AutoMapa, Maps.me, MapFactor Navigator czy Sygic Mobile Maps.

Oceń artykuł

4.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku