2024-01-23

Jak wybrać ubezpieczenie do Irlandii?

Wybierasz się na Zieloną Wyspę? Podpowiemy Ci, jakie ubezpieczenie wybrać!

Jak wybrać ubezpieczenie do Irlandii?

Irlandia jest jednym z najbezpieczniejszych kierunków turystycznych w Europie. Każda podróż niesie jednak za sobą ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń, które pokrzyżują nasze wyjazdowe plany! W takich sytuacjach przydaje się kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa zapewniająca wsparcie finansowe i logistyczne. Warto zatem posiadać dobrze dobraną polisę. Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, co powinno obejmować Twoje ubezpieczenie do Irlandii? Przeczytaj naszą poradę! 

Najważniejsze informacje:

 • Wybór odpowiedniego ubezpieczenia do Irlandii zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby oraz celu i specyfiki jej podróży.
 • W Irlandii obowiązuje EKUZ, dzięki któremu polscy turyści mogą liczyć na podstawową pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Zakres usług gwarantowanych w ramach tego ubezpieczenia może jednak w wielu przypadkach okazać się niewystarczający.
 • Zakup dodatkowej polisy turystycznej do Irlandii, która obejmuje potrzebne rozszerzenia, takie jak ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym, choroby przewlekłe czy sporty wysokiego ryzyka zapewnia lepszą ochronę podczas podróży.
 • Przed zakupem odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Irlandii warto dobrze zapoznać się z warunkami danej polisy zawartymi w OWU, sprawdzić zakres ochrony oraz porównać oferty różnych towarzystw.

Irlandia – bezpieczeństwo na terenie kraju

Przed planowanym wyjazdem do Irlandii, sprawdź informacje związane z bezpieczeństwem na terytorium tego państwa. Wszelkie ważne komunikaty możesz na bieżąco śledzić w oficjalnym serwisie RP (GOV.PL), wchodząc na stronę: informacje dla podróżujących do Irlandii. Oto najważniejsze z nich:

 • 1
  Irlandia jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Pomoc w nagłych wypadkach można uzyskać pod numerem telefonu 999 lub 112.
 • 2
  Pamiętaj, aby przed planowaną podróżą zarejestrować się w systemie Odyseusz!
 • 3
  Jeśli masz uwagi bądź pytania związane z bezpieczeństwem Twojej podróży, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
 • 4
  Podczas wyjazdu do Irlandii pamiętaj o: ważnym paszporcie lub dowodzie osobistym, Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dobranym do swoich potrzeb ubezpieczeniu turystycznym.

EKUZ w Irlandii – jak działa i co zapewnia?

EKUZ na terenie Irlandii uprawnia do bezpłatnego korzystania tylko z podstawowych usług medycznych na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku obywateli tego kraju. W skład tych usług wchodzą sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia, nagłe wypadki, zatrucia czy zachorowania. Nie jest to jednak pełna ochrona.

EKUZ nie pokryje kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych, zaawansowanej terapii i rehabilitacji powypadkowej, przewiezienia chorego do Polski czy transportu zwłok z zagranicy. Ponadto, jeśli pobyt w Irlandii trwa dłużej niż 3 miesiące, karta ubezpieczenia zdrowotnego przestaje być honorowana

Hospitalizacja w nagłych wypadkach jest w ramach EKUZ bezpłatna tylko w szpitalach publicznych. Telefon pogotowia w Irlandii to 999 lub 112. Regulacja UE przewiduje także prawo do bezpłatnych lekarstw na podstawie specjalnego rodzaju recept wypisywanych wyłącznie przez lekarzy mających kontrakt z HSE. Więcej informacji: www.nfz.gov.pl.

Dlaczego warto kupić polisę turystyczną do Irlandii?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, samo EKUZ może okazać się niewystarczającą ochroną podczas podróży do Irlandii, ponieważ to ubezpieczenie zapewnia jedynie podstawową pomoc w nagłych sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Znacznie pewniejszym rozwiązaniem, które poszerzy ochronę o inne zdarzenia, będzie prywatna polisa do Irlandii dobrana do potrzeb każdego turysty.

Dlaczego warto ją mieć? Indywidualny pakiet ubezpieczeniowy zapewni ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokryje koszty leczenia w podróży za granicą (również w prywatnych szpitalach i klinikach) czy transport chorego do Polski.

Dobrze dobrana polisa turystyczna do Irlandii jest istotna nie tylko dlatego, że koszty leczenia w tym kraju mogą okazać się bardzo wysokie. Rozszerzenie ochrony może objąć także ubezpieczenie bagażu, co stanowi dodatkowe wsparcie dla podróżujących (zwłaszcza w przypadku wyboru publicznego środka transportu). Ponadto polisa podróżna do Irlandii może obejmować pomoc w razie opóźnienia lotu, koszty rezygnacji lub odwołania podróży, a w razie konieczności nawet pomoc tłumacza czy prawnika.

Co powinno obejmować ubezpieczenie do Irlandii?

Prywatne ubezpieczenie do Irlandii powinno obejmować kilka kluczowych elementów, aby zapewnić kompleksową ochronę podczas podróży i pobytu za granicą. Oto najważniejsze elementy podstawowe oraz możliwe rozszerzenia takiej polisy:

 • Koszty leczenia i ratownictwa w podróży do Irlandii:

Dzięki tej ochronie zyskasz wsparcie finansowe od towarzystwa nawet w przypadku hospitalizacji w prywatnych klinikach czy gabinetach. Odpowiednio dobrana suma ubezpieczenia sprawi, że za leczenie w Irlandii nie dopłacisz ani złotówki. Wszystko pokryje polisa! Pamiętaj jednak, by była to suma nie mniejsza niż 500 000 złotych. Taka kwota pokryje koszt wizyt dowolnego lekarza specjalisty, a także sfinansuje ewentualny transport medyczny. Im wyższa suma ubezpieczenia kosztów leczenia, tym lepiej!

 • OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – może się przydać, jeśli Twoje działania podczas podróży doprowadzą do szkody wobec innych (materialnej lub osobowej).
 • NNW – zapewnia świadczenia, jeśli podczas podróży do Irlandii doznasz uszczerbku na zdrowiu lub staniesz się niezdolny do pracy w okresie rekonwalescencji. Polisa pokryje też koszty rehabilitacji.
 • Ubezpieczenie bagażu – chroni przed utratą lub uszkodzeniem bagażu. Warto sprawdzić, czy obejmuje również wartościowe lub niestandardowe przedmioty, takie jak elektronika, sprzęt medyczny czy dokumenty (często będzie to stanowiło rozszerzenie polisy).

Przydatne rozszerzenia:

 • Klauzula alkoholowa – dodatek, który okaże się przydatny, jeśli do szkody dojdzie po spożyciu alkoholu. Więcej na ten temat dowiesz się z porady: Wypadek na urlopie po alkoholu – jak działa ubezpieczenie?
 • Choroby przewlekłe – dzięki temu rozszerzeniu zyskasz ochronę, jeśli podczas podróży z powodu już zdiagnozowanej choroby dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia.
 • Odwołanie podróży – to rozszerzenie zapewnia ochronę w przypadku konieczności odwołania lub przerwania podróży z powodu nieprzewidzianych okoliczności, takich jak choroba czy sytuacje losowe.
 • Opóźnienia lotu – możliwy dodatek zapewniający ochronę przed ewentualnymi opóźnieniami w podróży lotniczej.

Ważne!

Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, dokładnie przeczytaj warunki umowy, przeanalizuj zakres ochrony oraz upewnij się, że spełnia Twoje indywidualne potrzeby. Porównanie ofert wielu towarzystw może pomóc w znalezieniu najlepiej dopasowanej ochrony, dlatego nie poprzestawaj na propozycji wyłącznie od jednego ubezpieczyciela: Sprawdź cenę polisy turystycznej online

Szukasz ubezpieczenia podróżnego? Sprawdź oferty CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, z czego powinna składać się polisa turystyczna do Irlandii. Podczas dokonywania wyboru niezwykle ważne jest to, by porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Szukasz szerokiego zakresu ochrony w korzystnej cenie? Świetnie trafiłeś! Dzięki nowoczesnym narzędziom CUK takim jak kalkulator ubezpieczeń turystycznych, zyskasz dostęp do urozmaiconej oferty od wielu towarzystw w jednym miejscu!

Polisę podróżną do Irlandii kupisz także za pośrednictwem aplikacji, infolinii lub w jednej z ponad 500 placówek CUK w całej Polsce. Opłać ubezpieczenie przez internet bez wychodzenia z domu lub osobiście u doradcy – wybór należy do Ciebie. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy w ramach EKUZ można korzystać z usług dentysty w Irlandii?

  Tak, posiadacze EKUZ mają prawo do korzystania z usług dentystycznych w Irlandii w nagłych przypadkach na takich samych prawach, jak osoby ubezpieczone w tym kraju. Warto jednak upewnić się, jakich konkretnie usług dotyczy refundacja. Może się bowiem okazać, że ich zakres jest bardzo ograniczony, a ubezpieczenie nie pokrywa zaawansowanych zabiegów, takich jak estetyczne wypełnienia czy leczenie kanałowe. Najczęściej pomoc stomatologiczna w ramach EKUZ w Irlandii będzie sprowadzała się wyłącznie do nagłych zdarzeń związanych z bólem czy wypadkami.

 • 2
  Co wpływa na cenę polisy turystycznej do Irlandii?

  Składka za polisę turystyczną do Irlandii może zależeć od wielu czynników, takich jak zakres i czas trwania ochrony, dobór określonych rozszerzeń, kierunek wyjazdu, sumy ubezpieczenia (np. kosztów leczenia) oraz indywidualne dane dotyczące ubezpieczonego (np. wiek, stan zdrowia, preferowane aktywności). Przy zakupie polisy warto dokładnie sprawdzić warunki i porównać oferty wielu towarzystw – możesz to zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK.

 • 3
  Ile kosztuje pobyt w szpitalu w Irlandii?

  Leczenie szpitalne w nagłych wypadkach jest tam bezpłatne tylko w szpitalach publicznych. Regulacja UE przewiduje też prawo do bezpłatnych lekarstw na podstawie specjalnego rodzaju recept wypisywanych wyłącznie przez lekarzy mających kontrakt z HSE. Jeśli pobyt w Irlandii trwa dłużej niż 3 miesiące, karta EKUZ przestaje być honorowana i Polaków obowiązują zasady takie same jak obywateli Irlandii: Prywatna wizyta u lekarza domowego (lekarz ogólny) wynosi od 50 do 60 EUR, u specjalisty – od 100 do 155 EUR. Doba w szpitalu państwowym kosztuje ok. 40 EUR.

  Źródło: https://www.gov.pl/web/irlandia/informacje-dla-podrozujacych.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku