2022-11-02

Jak wybrać ubezpieczenie na ferie zimowe?

Sprawdź czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na ferie zimowe.

Jak wybrać ubezpieczenie na ferie zimowe?

Istnieje wiele sposobów na bezpieczne spędzanie ferii zimowych. Kluczem do tego może być dobra organizacja wyprawy, ale także odpowiednie ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń w podróży, na stoku lub górskim szlaku. Właściwa ochrona rozpoczyna się od rozpoznania ryzyk, z którymi możemy mieć do czynienia na wyjeździe.

Od czego zatem powinna chronić polisa na zimowe wakacje? Jak wybrać właściwą ochronę turystyczną na wyjazd? Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia na ferie dla dziecka lub całej rodziny? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tym artykule.

Ubezpieczenie na ferie dla dziecka – najważniejsze informacje

Ferie to doskonała okazja ku temu, by rozpocząć naukę lub kontynuować uprawianie preferowanej zimowej dyscypliny sportowej. Jednak aby nie ponosić często bardzo wysokich kosztów niefortunnego wypadku w czasie uprawiania sportu, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie na ferie zimowe. Polisa turystyczna na wyjazd powinna przede wszystkim uwzględniać planowane aktywności, a także kierunek i cel podróży.

W okresie od grudnia do lutego to właśnie ubezpieczenia NNW na ferie zimowe dla dziecka cieszą się największym powodzeniem. Skłania to ubezpieczycieli do sporządzania korzystnych ofert, które bardzo często można dopasować do własnych preferencji oraz podejmowanych w trakcie wyjazdów aktywności – sprawdź oferty NNW dziecka w różnych towarzystwach na stronie CUK!

Zakup odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dla dziecka lub dorosłego powinien być zaplanowany wcześniej, by mieć czas na spokojne przejrzenie ofert i wybór tej najlepiej dopasowanej do potrzeb wyjazdu na ferie – wykonaj prostą kalkulację online i wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne na zimowisko! Dzięki wpisaniu kilku danych do formularza wycenę otrzymasz w niecałe 2 minuty!

Czy na ferie za granicą wystarczy karta EKUZ?

Na ferie za granicą dla każdego członka rodziny zawsze warto wyrobić kartę EKUZ. Uprawnia ona do leczenia w placówkach publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywateli danego kraju. Minusem karty EKUZ jest jednak ograniczony zasięg jej obowiązywania. To nieco ponad 30 krajów, w których można skorzystać z pomocy.

Inaczej jest z ubezpieczeniem turystycznym. Zakres polisy to zwykle Europa lub świat, dzięki czemu podróżujesz swobodnie w obrębie kontynentu lub całego globu. Jeżeli więc zależy Ci na rzeczywistej ochronie i zabezpieczeniu ewentualnych kosztów leczenia, powinieneś wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne – wykonaj kalkulację online i dobierz idealnie dopasowaną do potrzeb wyjazdu polisę turystyczną!

O tym, dlaczego EKUZ nie zastąpi dobrze dobranego ubezpieczenia turystycznego i nie w każdej sytuacji zapewni optymalną ochronę, pisaliśmy już w tej poradzie – sprawdź, w jakich sytuacjach chroni karta EKUZ, a kiedy ubezpieczenie podróżne.

Od czego powinna chronić polisa na ferie zimowe?

Przed wyjazdem na zimowisko warto przyjrzeć się planowanym aktywnościom. Ferie zimowe w Polsce lub za granicą to nie tylko szkolne wyjazdy w góry, ale często także dłuższe rodzinne wakacje, w których uczestniczą rodzice. Właśnie dlatego odpowiednio dopasowaną ochroną powinni być objęci wszyscy członkowie rodziny bez względu na wiek czy rodzaj podejmowanych aktywności.

Innego rodzaju zabezpieczenia będą potrzebowały dzieci, które uczą się jeździć na nartach (nietrudno wtedy o wypadek na stoku), a inną polisę powinni wykupić rodzice planujący w tym czasie np. pobyt w spa. Ważną kwestią będzie również rozszerzenie ubezpieczenia o choroby przewlekłe – przyda się ono, kiedy Twój stan zdrowia w czasie wyjazdu ulegnie nagłemu pogorszeniu.

Istotna może być też ochrona OC w życiu prywatnym dla dziecka, która oszczędzi rodzicom finansowych konsekwencji strat spowodowanych przez najmłodszych, np. w trakcie pobytu w hotelu. Po wykupieniu takiej polisy to towarzystwo przejmie pełną odpowiedzialność za wyrządzone przez nas lub nasze dzieci szkody. W razie spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub zniszczenia mienia wykupione OC dla nas lub dzieci pokryje koszty naprawy, a także ewentualnego leczenia i rehabilitacji osób trzecich.

Dlaczego szkolne NNW nie wystarczy na zimowy wyjazd?

NNW jest ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, a zatem nie pokrywa kosztów leczenia, ratownictwa czy ubezpieczenia bagażu. Rzadko zapewnia również OC dla dziecka lub dorosłego w życiu prywatnym. Taka ochrona może więc nie wystarczyć na ferie. Właśnie dlatego rozważ takie ubezpieczenie na zimowisko, które będzie dostosowane do charakteru wyjazdu oraz ochroni Twoje dziecko w różnych sytuacjach w czasie podróży. Dopasuj ochronę zarówno pod względem wysokości kwoty, jak i obejmowanych ryzyk.

Jak wybrać ubezpieczenie na ferie w Polsce?

Wyjazdy na ferie w Polsce to zazwyczaj wyprawy w góry celem uprawiania sportów zimowych. Jeśli wysyłasz więc dziecko na obóz narciarski lub planujecie wspólne białe szaleństwo na stoku, wykup odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku. Zarówno jazda na nartach, jak i na snowboardzie może nieść za sobą ryzyko groźnej kontuzji. Przeczytaj, dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty i snowboard.

Uwaga!

Jeśli Ty lub Twoje dziecko planujecie jazdę na nartach lub snowboardzie w czasie ferii zimowych,pamiętaj, że polisa narciarska zwykle obejmuje zwrot kosztów leczenia i ratownictwa jedynie w sytuacji, gdy jazda odbywa się po wyznaczonych szlakach. Jeśli wypadek wydarzył się na nieoznaczonym stoku, towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania!

Ubezpieczenie turystyczne na ferie – od czego zależy cena?

Tak jak w przypadku każdego ubezpieczenia turystycznego, cena polisy będzie zależała przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony, sumy gwarantowanej, planowanej aktywności oraz kierunku podróży.

Pamiętaj też o wyłączeniach w OWU – warto zwrócić na to uwagę na etapie wyboru polisy danego towarzystwa, gdyż warunki ochrony w polisie turystycznej mogą być skrajnie różne w zależności od proponowanej oferty i czasu jej zakupu. Zakres ochrony ubezpieczenia na ferie zimowe można również za dodatkową opłatą rozszerzyć, np. o sporty ekstremalne czy wysokiego ryzyka.

Warto zapamiętać!

Najczęściej im więcej zdarzeń w polisie turystycznej objętych jest ochroną oraz im wyższe będą sumy gwarantowane ubezpieczenia, tym więcej zapłacimy za to ubezpieczenie. Kluczowe znaczenie dla ostatecznej ceny składki za polisę ma przede wszystkim zakres ochrony w odniesieniu do: kosztów leczenia, OC oraz NNW.

Polisa na ferie za granicą – o czym należy wiedzieć?

Jeśli nasz odpoczynek planujemy poza Polską, należy zakupić polisę turystyczną z zaznaczeniem opcji wyjazdu za granicę – w kalkulatorze ubezpieczeń online na stronie CUK zrobisz to w łatwy sposób! Pamiętaj, aby wybrać adekwatny zakres polisy oraz planowane opcje związane ze spędzaniem czasu wolnego. Dzięki wykupieniu ubezpieczenia turystycznego na ferie za granicą zyskasz pełną ochronę w razie różnych sytuacji, które mogą spotkać Cię zarówno w czasie podróży, jak i w miejscu pobytu. 

Co ważne, prywatne ubezpieczenia podróżne za granicę są niezastąpionym sposobem na zapewnienie sobie nie tylko specjalistycznej pomocy medycznej w razie wypadku na miejscu, ale także bezpieczeństwa finansowego – dzięki polisie możemy otrzymać zwrot środków za udzieloną pomoc medyczną oraz rehabilitację. Koszty leczenia w podróży (zwłaszcza poza granicami UE) mogą być bardzo wysokie – zabezpiecz się i wykup polisę turystyczną online na wyjazd za granicę już dziś!

Pamiętaj, że zarówno do potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia turystycznego w momencie wyjazdu za granicę, jak i do późniejszego uzyskania odszkodowania mogą być potrzebne następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport (w zależności od kraju),
  • umowa zakupu wycieczki, biletów lotniczych, zapłaconej rezerwacji w hotelu itp.,
  • faktury potwierdzające wartość ubezpieczanego mienia (sprzęt sportowy, sprzęt fotograficzny, kamery, laptopy itp.),
  • badania lekarskie (według wytycznych towarzystwa).

Zasady bezpieczeństwa na zimowisku – o czym warto pamiętać?

Główną zasadą bezpiecznych ferii jest zachowanie ostrożności w trakcie jakichkolwiek zimowych aktywności. Poruszaj się tylko wyznaczonymi trasami narciarskimi, uważaj na innych użytkowników szlaku i ubieraj się stosownie do pogody. Zimą szybko zapada zmrok, dlatego koniecznie zadbaj o odblaski dla siebie i dziecka! Przed wyjazdem na grupowe zimowisko upewnij się też, czy organizator wycieczki posiada wymagane zezwolenia oraz, czy zapewni właściwą opiekę i bezpieczeństwo dzieciom.

Nawet najbardziej rozbudowane ubezpieczenie na ferie nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Dlatego przed wyjazdem na zimowisko koniecznie zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa! Więcej informacji dotyczących tematu bezpiecznych ferii zimowych znajdziesz w naszej wcześniejszej poradzie. Sprawdź także terminy ferii zimowych w 2024 r.

Poszukujesz ubezpieczenia na ferie zimowe? – sprawdź ofertę CUK!

W CUK możesz ubezpieczyć się przed różnymi wypadkami w czasie ferii. Dzięki odpowiedniej polisie turystycznej zyskasz pewność, że w obliczu trudnej sytuacji podczas wyjazdu nie poniesiesz konsekwencji finansowych – wykonaj prostą kalkulację online i sprawdź, ile zapłacisz za preferowane ubezpieczenie na zimowisko!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat assistance w podróży, ubezpieczenia od odwołanego lotu, kosztów leczenia w podróży, polisy OC w życiu prywatnym lub innej ochrony dedykowanej wyjazdom na ferie zimowe, skontaktuj się z nami! Możesz w tym celu odwiedzić najbliższą placówkę stacjonarną CUK lub porozmawiać z naszym doradcą za pośrednictwem infolinii czynnej przez cały tydzień! Nie czekaj – wykup odpowiednią ochronę ubezpieczeniową już dziś!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku