W tym artykule:
- Zimowe ferie świąteczne 2024 – termin
- Terminy ferii zimowych w 2024 r.
- Ferie zimowe w Polsce – terminy a podstawa prawna
- Dlaczego ferie zimowe są w różnych terminach?
- Ferie zimowe 2024 a reguła terminów
- Od kiedy odbywają się w Polsce ferie zimowe?
- 2024 ferie a ubezpieczenie
- Kup ubezpieczenie na ferie 2024 w CUK!
- FAQ
Myślisz już o zimowym wyjeździe z dziećmi? Warto już teraz zarezerwować miejsce noclegowe ze względu na korzystniejsze warunki cenowe oraz większą dostępność. Zastanawiasz się, od kiedy będą ferie zimowe w 2024 roku? Przygotowaliśmy dla Ciebie rozpiskę, z której dowiesz się, kiedy w konkretnych województwach będzie zimowa przerwa od zajęć szkolnych.
Zimowe ferie świąteczne 2024 – termin
Jeśli chodzi o czas odpoczynku dla dzieci szkolnych, to zaczyna się on już w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Dzieci nie idą do szkoły w dniach od 23 grudnia 2023 r. do 1 stycznia 2024 r. To dobry czas, by skorzystać z dłuższego pobytu u bliskich czy wybrać się na narty z rodziną.
Czy wiesz, że…
Termin „ferie” swoje korzenie ma w języku łacińskim. Starorzymskie słowo feriae oznaczało dni odpoczynku, tożsame z obrzędami religijnymi, których celem było oddawanie czci bóstwom. Obecnie pojęcie ferii odnosi się do przerwy w nauce szkolnej – najczęściej w odniesieniu do okresu zimowego czy letniego, chociaż w tym drugim przypadku znacznie bardziej popularnym słowem są wakacje.
Terminy ferii zimowych w 2024 r.
Ferie zimowe w Polsce odbywają się co roku w 4 terminach. Podział odbywa się ze względu na województwa. Terminy ferii zimowych 2024 przedstawia poniższa tabelka.
Okres obowiązywania | Województwo |
---|---|
15 - 28 stycznia 2024 r. | Ferie 2024 – dolnośląskie |
15 - 28 stycznia 2024 r. | Ferie 2024 – mazowieckie |
15 - 28 stycznia 2024 r. | Ferie 2024 – opolskie |
15 - 28 stycznia 2024 r. | Ferie 2024 – zachodniopomorskie |
22 stycznia – 4 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – podlaskie |
22 stycznia – 4 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – warmińsko-mazurskie |
29 stycznia – 11 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – lubelskie |
29 stycznia – 11 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – łódzkie |
29 stycznia – 11 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – podkarpackie |
29 stycznia – 11 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – pomorskie |
29 stycznia – 11 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – śląskie |
12 – 25 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – kujawsko-pomorskie |
12 – 25 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – lubuskie |
12 – 25 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – małopolskie |
12 – 25 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – świętokrzyskie |
12 – 25 lutego 2024 r. | Ferie 2024 – wielkopolskie |
Kolejna przerwa od zajęć przewidziana jest na okres świąt wielkanocnych. Odbędzie się od 28 marca do 2 kwietnia 2024 r.
Ferie zimowe w Polsce – terminy a podstawa prawna
Terminarz ferii, nie tylko tych zimowych, ale i letnich oraz inne dni wolne od zajęć szkolnych, ustalany jest na podstawie:
- art. 111 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,
- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli,
- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego.
Dlaczego ferie zimowe są w różnych terminach?
Przed rokiem szkolnym 2003/2004 ferie zimowe odbywały się dla wszystkich uczniów w Polsce w tym samym terminie. Przypomnijmy sobie jednak jak to wyglądało…
Dwutygodniowa przerwa od nauki zachęcała rodziców, by wraz z dziećmi udać się głównie na południe Polski. Na drogach, ale też w pociągach i na dworcach robiło się wtedy naprawdę tłoczno! Nie wspominając już o zimowych kurortach i stokach. Taki stan rzeczy nie sprzyjał bezpieczeństwu. Druga sprawa to problem z dostępnością miejsc noclegowych.
Właśnie dlatego polski rząd wprowadził różne terminy dla poszczególnych województw. Takie rozłożenie urlopów zimowych na kilka tygodni to także ukłon w stronę branży turystycznej, która może się rozwijać.
Ferie zimowe 2024 a reguła terminów
Istnieje zasada, że ferie zimowe w Polsce odbywają się cyklicznie. Oznacza to, że jeśli w danym roku w konkretnym województwie ferie odbywały się w drugiej połowie stycznia, to w kolejnym roku będą przypadać na pierwszą połowę lutego, a w jeszcze kolejnym na drugą połowę lutego.
To, jakie województwa znajdują się w danej grupie zależy od liczby uczniów, zamieszkujących dany teren. Na przykład duże województwo mazowieckie znajduje się w grupie z województwem dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim. Wyjątek od tej reguły stanowi województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie – tutaj ferie są zawsze mniej więcej w tym samym czasie, czyli na przełomie stycznia i lutego. W 2024 r. odbywać się będą w tych województwach od 22 stycznia do 4 lutego 2024 r.
Od kiedy odbywają się w Polsce ferie zimowe?
Pierwsza przerwa od nauki w okresie zimowym odbyła się w 1931 r. Wówczas dzieci nie chodziły do szkoły aż 3 tygodnie. Tuż po wojnie utrzymano zwyczaj zimowego odpoczynku dla dzieci i ich rodziców i można powiedzieć, że to właśnie na przełomie lat 40. i 50. narodził się zwyczaj wyjazdu na zimowiska. Popularną i dostępną finansowo formą zimowego odpoczynku były dla wielu wyjazdy organizowane przez zakłady pracy.
Czy wiesz, że…
W latach 70. w okresie rządów Edwarda Gierka ustanowiono tzw. jesienne ferie, które trwały 4 dni. Miały one odbywać się w okresie pomiędzy 14 a 26 października 1974 roku, a dyrektorzy szkół mieli wolną rękę, co do dokładnego terminu. Ten czas nie był jednak wolnym od zajęć. Szkoły miały organizować zajęcia w ramach tzw. edukacji obywatelskiej. W praktyce wyglądało to tak, że wiele szkół na terenach wiejskich wykorzystywało ten czas i organizowało pomoc przy wykopach w PGR-ach. Takie „jesienne” ferie nie przyjęły się jednak i okazały się tylko krótkotrwałym eksperymentem.
2024 ferie a ubezpieczenie
Wstępnie już zdecydowałeś o wyjeździe na zimowisko z dziećmi? Zastanawiasz się jednak, czy popularne NNW szkolne zabezpieczy Twoje dziecko w razie nagłych wypadków? Odpowiednio dobrane ubezpieczenie dla dzieci zapewnia ochronę przez cały rok – nie tylko w okresie zajęć szkolnych czy wycieczek. Tak więc podczas ferii zimowych 2024 również będzie obowiązywać. Jednak w praktyce zakres takiego ubezpieczenia nie pokrywa niektórych zdarzeń, które mogą wydarzyć się podczas zimowiska. Między innymi wypadki na stoku nie zawsze należą do zakresu standardowego NNW szkolnego, ponieważ uprawianie sportów takich jak snowboard czy narciarstwo ubezpieczyciele traktują zazwyczaj jako sporty wysokiego ryzyka, a te nie są zazwyczaj objęte podstawową polisą. U nas dostępna jest jednak polisa NNW dziecka, którą przygotowaliśmy wraz z towarzystwem InterRisk. W jej podstawowym zakresie znajdują się zdarzenia, które miały miejsce podczas zjazdu na snowboardzie czy nartach po wyznaczonych szlakach. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko nie będzie ochroną ubezpieczeniową poza wyznaczonymi trasami do zjazdów – w takim przypadku konieczne jest rozszerzenie zakresu umowy.
W takim wypadku przyda się ubezpieczenie turystyczne w góry. Jego zakres powinien się różnić w zależności od tego czy wybierasz się na narty w Polsce, czy za granicą. Przykładowo, w Polsce akcja ratownicza czy poszukiwawcza w górach jest bezpłatna, a za granicą bardzo często nie. Dlatego dobre ubezpieczenie narciarskie na wyjazd za granicę powinno obejmować koszty leczenia oraz ratownictwa górskiego. Tylko wtedy chronimy swoje finanse przed sporym wydatkiem.
Więcej na temat zimowego odpoczynku przeczytasz tu: Bezpieczne ferie zimowe.
Kup ubezpieczenie na ferie 2024 w CUK!
Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować polisa, która zapewni ochronę na ferie 2024 dla Twojej rodziny? Możesz to szybko sprawdzić i porównać dostępne oferty. Wystarczy, że wpiszesz kilka potrzebnych danych, a nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych w kilka chwil przedstawi Ci najlepsze opcje.
FAQ
- 1Od kiedy ferie zimowe są w różnych terminach?
Pierwszy raz Polska została podzielona pod względem terminów odbywania się ferii zimowych w roku szkolnym 2003/2004. Przyczyną takiej zmiany była chęć m.in. odciążenia środków transportu oraz zimowych kurortów po to, aby wypoczynek był nie tylko spokojniejszy, ale i bezpieczniejszy. To także ukłon w stronę polskiej branży turystycznej, która wnioskowała o taką zmianę ze względów logistycznych – ciężko było obsłużyć rzesze turystów, wybierających się często w to samo miejsce, czyli do zimowych kurortów. Obowiązuje zasada cyklicznego ustalania terminu ferii, a konkretne grupy województw zostały dobrane pod względem liczby uczniów.
- 2Kiedy przypadają dni wolne od nauki w roku szkolnym 2023/2024?
Pierwsza przerwa tzw. zimowa przerwa świąteczna odbywać się będzie od 23 grudnia 2023 r. do 1 stycznia 2024 r. Kolejna, to ferie zimowe, które w zależności od województwa odbywają się od 15 stycznia do 25 lutego 2024 r. Trzecia przerwa, tzw. wiosenna przerwa świąteczna, przypadać będzie od 28 marca do 2 kwietnia 2024 r. Z reguły też uczniowie, których nie dotyczą egzaminy ósmoklasisty i matura, nie idą do szkoły w dni, w których przypadają te egzaminy. Terminy ustala Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jednak to czy pozostałe dzieci będą miały normalne zajęcia jest zależne od decyzji dyrektora konkretnej szkoły. Letnie ferie, czyli tzw. wakacje przypadają w 2024 r. na okres 22 czerwca - 31 sierpnia 2024 r. Ponadto, dyrektorzy szkół mogą ustanowić dodatkowe dni wolne od szkoły i korzystają z tej możliwości np. w piątek po Bożym Ciele.
- 3Czy studenci mają ferie zimowe?
Teoretycznie na uczelniach wyższych nie obowiązują ferie zimowe. Jednak w praktyce w tym czasie przypada zazwyczaj sesja egzaminacyjna. Studenci po wszystkich zaliczeniach mają przerwę między semestrami tzw. letnim i zimowym.
- 4Od kiedy wakacje w 2024 roku?
Wakacje w 2024 r. zaczynają się 22 czerwca i potrwają standardowo do 31 sierpnia 2024 r.
Oceń artykuł