2024-08-01

Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Sprawdź, jak szybko i łatwo upoważnić inną osobę do odbioru dowodu rejestracyjnego!

Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Masz złożony w urzędzie wniosek o rejestrację samochodu i chcesz zakończyć formalności? Nie możesz jednak osobiście odebrać dokumentu? Wystarczy, że napiszesz upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego. Sprawdź, z czym to się wiąże, ile kosztuje oraz jakie informacje musisz zawrzeć w tym dokumencie.

Najważniejsze informacje:

  • Dowód rejestracyjny może odebrać wyłącznie właściciel pojazdu albo jeden ze współwłaścicieli. W innym przypadku trzeba napisać i złożyć upoważnienie.
  • Pełnomocnictwo jest płatne 17 złotych, z wyjątkiem wskazania najbliższego członka rodziny (np. męża, żony, ojca, matki, córki, syna, brata, siostry, babci, dziadka).
  • Odbiór dowodu rejestracyjnego odbywa się tam, gdzie złożony był wniosek o rejestrację.
  • Nie ma jednego wzoru, jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego, ale trzeba w nim wskazać dane osobowe właściciela i pełnomocnika, informacje o rejestrowanym samochodzie oraz dokładne czynności, które mogą być wykonywane.

Co jest potrzebne do odbioru dowodu rejestracyjnego i kto powinien to zrobić?

Złożenie wniosku o rejestrację samochodu to jedno, ale trzeba jeszcze raz odwiedzić Wydział Komunikacji, aby zakończyć procedurę i odebrać dowód rejestracyjny. Najczęściej nie czeka się na niego dłużej niż 7 dni roboczych od momentu złożenia dokumentów w urzędzie. W każdej chwili możesz też sprawdzić, czy auto już jest zarejestrowane i możesz odebrać dowód. Takie rozwiązanie jest dostępne dzięki bazie na stronie internetowej info-car.pl. Do uzyskania informacji potrzebny będzie numer rejestracyjny oraz numer VIN. W wielu urzędach pracownicy udostępniają takie dane przez telefon, dlatego możesz wybrać również taką ścieżkę kontaktu.

Ponowna wizyta w urzędzie musi się odbyć dokładnie w tym samym miejscu, w którym był składany wniosek o rejestrację samochodu.

Kiedy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru, zabierz ze sobą do urzędu:

  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (opcjonalnie w przypadku cudzoziemców spoza UE przyda się paszport z aktualną wizą lub karta pobytu) - tylko do wglądu przez pracownika,
  • aktualne ubezpieczenie OC – każdy pojazd musi mieć ważną obowiązkową polisę,
  • oryginał karty pojazdu, jeśli została wydana.

Pamiętaj też, że pojazd musi mieć ważne badanie techniczne.

Odbiór dowodu rejestracyjnego jest możliwy przez właściciela lub jednego ze współwłaścicieli osobiście. W innym przypadku konieczne będzie napisanie oraz złożenie w urzędzie pełnomocnictwa.

Wtedy osoba wskazana w dokumencie musi zabrać ze sobą dodatkowo:

  • dowód osobisty (lub inny dokument tożsamości) – pozwala na zweryfikowanie osoby wskazanej do reprezentowania właściciela,
  • wypisane i podpisane własnoręcznie upoważnienie,
  • potwierdzenie opłaty pełnomocnictwa.

Więcej informacji na temat tego, jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego znajdziesz w dalszej części artykułu.

Uwaga!

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do przebiegu procedury to zobacz, jakie są zasady rejestracji samochodu.

Kiedy musisz złożyć upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego to przydatny dokument, z którego możesz skorzystać niezależnie od tego, czy pojazd pochodzi z Polski, czy zza granicy. Nie ma też znaczenia rynek pierwotny oraz wtórny.

Spisanie takiego dokumentu przyda Ci się, jeśli:

  • jesteś jedynym właścicielem i nie możesz osobiście odebrać dowodu rejestracyjnego,
  • żaden ze współwłaścicieli nie może odwiedzić Wydziału Komunikacji,
  • upoważnienie do rejestracji samochodu umożliwiało wyłącznie złożenie wniosku, ale nie zaznaczono w nim czynności związanych z odbiorem dowodu rejestracyjnego.

Nie musisz jednak wypełniać ponownie pełnomocnictwa, jeśli składałeś wcześniej upoważnienie do rejestracji samochodu i wyraźnie zaznaczyłeś w nim czynności, na które zezwalasz do dokonania w Twoim imieniu. Może to być nie tylko rejestracja i odbiór dowodu rejestracyjnego, ale też jego wymiana lub wyrejestrowanie pojazdu. Zastanów się zatem jeszcze przed złożeniem pełnomocnictwa, jaki zakres ma ono obejmować. Dzięki temu ograniczysz formalności do minimum, a także zapłacisz tylko raz za ten dokument. Dotyczy to również rejestracji samochodu online.

To ważne!

Do urzędu może wybrać się jeden z właścicieli, dlatego nie jest wymagane upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego współwłaściciela.

Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Bez problemu możesz napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego samodzielnie. Wystarczy, że wskażesz w dokumencie kilka ważnych informacji, które zostaną na miejscu zweryfikowane przez pracownika urzędu. Istotne są:

  • miejscowość oraz data sporządzenia dokumentu,
  • dane właściciela pojazdu – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, PESEL,
  • dane pełnomocnika – dokładnie takie same jak wyżej,
  • stopień pokrewieństwa (opcjonalnie, przydaje się do weryfikacji, czy potrzebna jest opłata urzędowa),
  • informacje o pojeździe – marka, model, numer rejestracyjny oraz numer nadwozia (VIN),
  • zakres czynności pełnomocnictwa – czyli do czego upoważniasz wskazaną osobę, np. do zarejestrowania pojazdu i odbioru dowodu rejestracyjnego,
  • podpis własnoręczny.

Wzór upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego znajdziesz na stronie internetowej wydziału komunikacji albo na innej urzędowej stronie. W razie problemów lub wątpliwości zawsze możesz zadzwonić do konkretnego oddziału względem Twojego miejsca zamieszkania. Upewnij się jednak, że kontaktujesz się z tym samym wydziałem, do którego składałeś wniosek (stacjonarnie lub online).

Pamiętaj też, że rejestracja motocykla odbywa się na takich samych zasadach, więc upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego będzie wyglądać w tym przypadku tak samo.

Kto może być upoważniony w Wydziale Komunikacji?

Nie ma wymagań co do tego, kogo możesz wskazać do odbioru dowodu rejestracyjnego. Może to być ktoś z rodziny, znajomy albo pracownik firmy. Ważne, aby wskazać w dokumencie osobę z imienia i nazwiska, a także podać informacje niezbędne do weryfikacji tożsamości. Pełnomocnik powinien zabrać ze sobą dowód osobisty do wglądu przez pracownika, a także mieć potwierdzenie uiszczenia opłaty.

Ile kosztuje upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Niestety, każde pełnomocnictwo złożone w Wydziale Komunikacji wiąże się z opłatami. Zastanawiasz się, ile kosztuje upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? To koszt 17 złotych. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Jeśli jako pełnomocnika wskazujesz małżonka, zstępnego (dziecko, wnuka, wnuczkę), wstępnego (rodzica, dziadka, babcię) lub rodzeństwo (brata, siostrę) to nie musisz płacić. W pozostałych przypadkach trzeba liczyć się z opłatą skarbową.

To ważne!

Jeśli obawiasz się dodatkowych kosztów, a korzystasz z pomocy pełnomocnika do rejestracji auta i martwisz się, czy będziesz mógł osobiście odebrać dowód to od razu wskaż w upoważnieniu szerszy zakres czynności. Dzięki temu nie musisz ponownie składać dokumentu i za niego płacić.

Jak zapłacić za udzielenie pełnomocnictwa w urzędzie?

Najczęstszą metodą uiszczenia opłaty skarbowej jest zapłata na miejscu, czyli przy wskazanym stanowisku w urzędzie. W obecnych czasach można zrobić to zarówno używając gotówki, jak i karty płatniczej. Wiele wydziałów komunikacji pozwala również na zapłatę przelewem na konto. Numer znajdziesz na stronie internetowej, bezpośrednio u pracownika albo uzyskasz go telefonicznie. Pamiętaj jednak, że każdy urząd ma własny numer rachunku bankowego, dlatego upewnij się, że dotyczy on wydziału zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania.

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC!

Bez ważnej polisy OC nie możesz poruszać się samochodem, a w dodatku nie zarejestrujesz auta. Potwierdzenie musisz mieć przy sobie przy odbiorze dowodu rejestracyjnego. Bez problemu kupisz obowiązkowe ubezpieczenie OC online z pomocą naszego kalkulatora, w jednej z placówek CUK Ubezpieczenia lub telefonicznie.

FAQ:

  • 1
    Co jest potrzebne do odbioru dowodu rejestracyjnego?

    Do odbioru dowodu rejestracyjnego trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie OC, oryginał karty pojazdu (jeśli jest). W przypadku udzielania pełnomocnika musi on zabrać ze sobą upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego, potwierdzenie uiszczenia opłaty oraz swój dowód do wglądu.

  • 2
    Czy trzeba odebrać dowód rejestracyjny osobiście?

    Odbiór dowodu rejestracyjnego w urzędzie musi się odbyć w obecności właściciela lub jednego ze współwłaścicieli. W innym przypadku konieczne jest upoważnienie z jasnym wskazaniem czynności, które może wykonać pełnomocnik w imieniu właściciela.

  • 3
    Czy można samodzielnie napisać upoważnienie odbioru dowodu rejestracyjnego?

    Nie ma jednego gotowego wzoru upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego, więc możesz go napisać samodzielnie. Wystarczy, że wskażesz w nim swoje dane oraz osoby upoważnionej, markę samochodu, jego numer rejestracyjny i VIN oraz dokładnie określisz zakres czynności, a także własnoręcznie podpiszesz.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku