2021-06-01

Najważniejsze zasady podczas rejestracji i przerejestrowania samochodu

Jakie obowiązki czekają Cię w momencie przerejestrowania lub rejestracji pojazdu? 

Najważniejsze zasady podczas rejestracji i przerejestrowania samochodu

Kupując samochód musisz pamiętać o kilku obowiązkach. Jednym z nich jest rejestracja pojazdu we właściwym wydziale komunikacji. Musisz zrobić to w określonym czasie, a żeby wywiązać się z tej powinności, musisz przygotować niezbędne dokumenty. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, m.in. jaka jest opłata za rejestrację samochodu i o czym powinieneś pamiętać, zanim złożysz wniosek?

Obowiązki po zakupie pojazdu

Rejestracja samochodu to tylko jedna z formalności, jakie czekają na ciebie po zakupie pojazdu. Musisz pamiętać o tym, że osoba, od której kupujesz auto, obowiązkowo musi przekazać polisę OC. Warto pamiętać, że data końca obowiązywania polisy jest bardzo ważna, ponieważ może się okazać, że ubezpieczenie wygaśnie krótko po kupieniu przez nas samochodu. Kluczowe jest to, żebyś nie pozwolił na przerwę w ochronie ubezpieczeniowej, ponieważ wystarczy nawet jeden dzień bez OC, żeby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł nałożyć na posiadacza pojazdu karę.

To ważne!

Kupiłeś samochód i korzystasz z OC poprzedniego właściciela? Pamiętaj, że w tym przypadku polisa nie wznawia się automatycznie. Przed końcem ochrony polisy kupionej przez poprzedniego właściciela, musisz nabyć nowe ubezpieczenie OC.

Twoim następnym obowiązkiem, jako właściciela nowego samochodu, jest opłacenie podatku PCC, o ile w danym przypadku taka konieczność istnieje, a także złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3. Na dopełnienie tych formalności masz 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Rejestracja samochodu – terminy, o których musisz pamiętać

Na rejestrację samochodu masz 30 dni. Do 2020 roku niewywiązanie się z tego obowiązku w tym czasie nie wiązało się z żadnymi karami. Gorzej wyglądała sytuacja poprzedniego właściciela pojazdu, ponieważ jako widniejący w ewidencji, mógł na przykład otrzymywać na swój adres zdjęcia z fotoradarów. Zmiany nastąpiły od 1 stycznia 2020 roku, kiedy to wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdy wiąże się z otrzymaniem kary w wysokości do 1000 zł. Kwota ta uzależniona jest od decyzji urzędnika. Pod uwagę brane są między innymi takie okoliczności jak fakt, czy dana osoba po raz pierwszy czy już kolejny dopuściła się takiego zaniedbania. Istotne jest także to, ile wynosiło opóźnienie.

Więcej przeczytasz w poradzie:

Rejestracja pojazdu w przypadku współwłaścicielstwa

W przypadku, kiedy samochód stanowi współwłasność, to w wydziale komunikacji powinni się stawić wszyscy współwłaściciele. Na szczęście można to rozwiązać za pomocą przygotowanie upoważnienia do rejestracji samochodu. Nie musisz korzystać ze specjalnego formularza do ustanowienia pełnomocnictwa. Wystarczy, że w piśmie uwzględnisz potrzebne informacje. Zacznij od zatytułowania pisma, np. „Pełnomocnictwo”. Następnie podaj swoje dane – imię i nazwisko, adres i numer PESEL – Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od zdania: „Ja niżej podpisany…”. Potem napisz, kogo i do jakich czynności upoważniasz. Pamiętaj o poinformowaniu, jaki jest stopień pokrewieństwa pomiędzy wami, gdyż od tego zależy koszt ustanowienia pełnomocnictwa. Wskazaną osobę możesz upoważnić m.in. do: rejestracji pojazdu, odbioru stałego dowodu rejestracyjnego, wymiany dowodu rejestracyjnego, czy wyrejestrowania pojazdu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli będziesz chciał, żeby upoważniony odebrał również stały dowód rejestracyjny, to wystarczy, że wymienisz obie czynności. Nie musisz w takim przypadku przygotowywać odrębnych dokumentów. W przypadku, gdy pełnomocnictwa udzielasz najbliższym członkom rodziny: mężowi, żonie, synowi, córce, ojcu, matce, bratu lub siostrze - będziesz zwolniony z opłaty skarbowej. W innej sytuacji pełnomocnictwo to koszt 17 zł. Upoważniony może złożyć za Ciebie wniosek o rejestrację pojazdu, ale też musi mieć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty.

Rejestracja samochodu – dokumenty, których potrzebujesz

Żeby zarejestrować auto, musisz przygotować kilka dokumentów, dokonać niezbędnych opłat oraz złożyć wniosek. Pamiętaj, że w przypadku, kiedy nie będziesz miał ze sobą wszystkich wymaganych rzeczy, to Twój wniosek nie zostanie przyjęty. Urzędnik po prostu wezwie Cię do uzupełnienia brakujących elementów.

Masz kilka możliwości dopełnienia obowiązku rejestracji:

 • Internetowo – żeby dowiedzieć się, czy istnieje taka ewentualność, wejdź na stronę danego wydziału komunikacji i sprawdź, czy ma on skrzynkę podawczą i ewentualnie jakie stawia wymagania, żeby możliwe było przekazanie wniosku o rejestrację samochodu online.
 • Bezpośrednio w urzędzie, czyli w wydziale komunikacji, pod który podlegasz.
 • Wysłanie wniosku pocztą tradycyjną – w takiej sytuacji najlepiej, żeby to był list ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Pamiętaj, że nie uda Ci się zarejestrować samochodu w przypadku, kiedy nie zawrzesz umowy ubezpieczenia OC. W Polsce nie można się poruszać bez ważnego ubezpieczenia. Każdy, kto się na to decyduje, ponosi ryzyko nie tylko nałożenia kary przez UFG, ale również może być zmuszony do pokrycia kosztu odszkodowania wypłaconego poszkodowanym, jeśli spowoduje szkodę nieubezpieczonym pojazdem.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Ważne jest to, żeby uregulować opłaty, zanim złożysz wniosek, ponieważ potwierdzenie dokonania płatności jest jednym z wymaganych dokumentów.

Wysokość opłat za rejestrację samochodu wynosi łącznie 180,50 złotych. Składa się na nią:

 • Pozwolenie czasowe, ważne 30 dni - 13,50 zł
 • Dowód rejestracyjny - 54 zł
 • Znaki legalizacyjne - 12,50 zł
 • Nalepka kontrolna - 18,50 zł
 • Tablice rejestracyjne - 80 zł
 • Opłata ewidencyjna - 2 zł

Jeśli kupujesz samochód używany, który jest zarejestrowany w tym samym powiecie co Twoje miejsce zamieszkania, nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych, a co za tym idzie – naklejki kontrolnej, która znajduje się na szybie.

Natomiast dodatkowy koszt pojawi się wtedy, kiedy sprowadziłeś samochód z zagranicy. Musisz w takim przypadku wyrobić kartę pojazdu oraz dokonać tłumaczenia dokumentów, muszą one bowiem zostać przełożone przez tłumacza przysięgłego, a cena takiej usługi to co najmniej kilkadziesiąt złotych za stronę. Za kartę pojazdu zapłacisz 75,5 zł. Pamiętaj również, że w przypadku rejestrowania samochodu sprowadzanego z zagranicy należy przedstawić dokument stwierdzający opłacenie akcyzy.

Podsumowanie - dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu

Rejestracja samochodu to przede wszystkim spora liczba dokumentów, o których musisz pamiętać. Poniżej lista dokumentów potrzebnych do rejestracji auta:

 • 1
  Wniosek o rejestrację pojazdu – możesz go wydrukować i wypełnić, a jeśli zamierzasz złożyć go osobiście, to skorzystaj z formularza, który dostaniesz w urzędzie.
 • 2
  Dokument potwierdzający tożsamość – może to być dowód osobisty lub paszport, ewentualnie odpis z KRS, w przypadku auta zarejestrowanego na firmę.
 • 3
  Dotychczasowe tablice rejestracyjne.
 • 4
  Potwierdzenie dokonania wszystkich opłat.
 • 5
  Karta pojazdu – w przypadku, gdy została wydana.
 • 6
  Dowód rejestracyjny – a w nim wpis o ważnym badaniu technicznym. Nie zarejestrujesz pojazdu bez takiego badania.
 • 7
  Dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu – może to być umowa kupna-sprzedaży czy faktura VAT.
 • 8
  Dowód kupna polisy OC.

W przypadku rejestracji samochodu z zagranicy dodatkowo należy przedstawić:

 • 1
  W przypadku auta sprowadzonego z kraju, który nie należy do UE – potwierdzenie odprawy celnej, ewentualnie informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej.
 • 2
  W przypadku auta sprowadzonego z kraju, który należy do UE – potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Jeśli kupujesz auto z salonu, to dodatkowymi wymaganiami może być także przedstawienie świadectwa zgodności WE oraz dokument, który otrzymasz od producenta pojazdu, na którym znajdują się dane niezbędne do rejestracji i ewidencji auta. 

Pamiętaj także o wykupieniu OC!

Pamiętaj, że możesz zarejestrować auto tylko wtedy, gdy posiada ono ważną polisę OC. Ceny polis porównasz w CUK. Oferujemy też pakiety ubezpieczeń - u nas kupisz OC wraz z NNW, assistance i AC bez wychodzenia z domu, dzięki kalkulatorowi na CUK.pl. Wolisz rozmowę z doradcą? Zapraszamy do naszych placówek lub do kontaktu telefonicznego!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku