2019-02-20

Rejestracja motocykla – wymogi i warunki

Zakup motocykla to przygoda sama w sobie. Jeśli marzysz o podróżach, najpierw musisz zająć się formalnościami.

Rejestracja motocykla – wymogi i warunki

Zakup motocykla to przygoda sama w sobie. Jeśli marzysz o beztroskich  podróżach i poczuciu prędkości, najpierw musisz zająć się formalnościami. Każdy pojazd, który porusza się po drogach trzeba zarejestrować. Jak jest w przypadku motocykla? Jak zarejestrować motocykl? Jakie warunki i wymogi trzeba spełnić? Jakie dokumenty trzeba dostarczyć do urzędu? Nowy pojazd wystarczy zgłosić w Wydziale Komunikacji. W przypadku używanych motocykli ścieżka jest nieco dłuższa.

Umowa kupna-sprzedaży

Rejestracja motocykla nie różni się wiele od rejestracji samochodu. Podstawowym dokumentem, który będzie potrzebny jest umowa kupna-sprzedaży. To jednocześnie akt własności pojazdu, który musisz przedstawić urzędnikom. Taka umowa musi być jednak odpowiednio skonstruowana i posiadać takie elementy jak:

  • dane osobowe sprzedającego, w tym adres zamieszkania, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego;
  • dane osobowe kupującego, w tym adres zamieszkania, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego;
  • kwotę sprzedaży;
  • informację, co stanowi przedmiot sprzedaży-zakupu, w tym model, marka, rok produkcji, przebieg, numer VIN i numer rejestracyjny;
  • oświadczenie sprzedającego, że przenosi na kupującego prawa własnościowe.

Taka umowa powinna być podpisana przez kupującego i sprzedającego, opatrzona aktualną datą i sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron.

Dowód rejestracyjny i karta pojazdu

Sprzedający powinien dołączyć do motocykla dowód rejestracyjny, który jest dowodem na to, że to on jest właścicielem, a sam pojazd posiada ważne badania techniczne. Dodatkowo jeśli motocykl był rejestrowany po 1999 roku powinien posiadać kartę pojazdu. Brak któregokolwiek z tych dokumentów może być powodem do zastanowienia – czy pojazd jest w odpowiednim stanie i czy posiada aktualne badanie techniczne? A może pochodzi z kradzieży?

Rejestrowanie motocykla krok po kroku

Jeśli zebrałeś już potrzebne dokumenty, wystarczy kilka kroków, które dzielą Cię od rejestracji pojazdu:

  • Udaj się do Wydziału Komunikacji, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania.
  • Złóż wniosek o rejestrację wraz z potrzebnymi dokumentami – masz na to 30 dni od zakupy.
  • Złóż opłatę wraz ze starymi tablicami rejestracyjnym, aby odebrać tzw. miękki dowód, który uprawnia Cię do jazdy przez kolejne 30 dni.
  • Czekaj na wiadomość od Wydziału Komunikacji. Dostaniesz informację, że Twój stały dowód jest już gotowy.

Pamiętaj!

Począwszy od pierwszej rejestracji motocykla, masz 3 lata na dokonanie badań technicznych.. Dowiedz się, ile zapłacisz za przegląd motocykla w 2023 roku.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać po zakupie motocykla?

Zarejestrowanie motocykla nie jest skomplikowaną czynnością. Pamiętaj jednak o kilku dodatkowych rzeczach, takich jak podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości pojazdu, jeśli przekroczyła 1.000 zł. Deklarację PCC-3 i opłatę możesz wnieść przez internet lub w swoim urzędzie skarbowym – masz na to 14 dni. Nie płacimy tego podatku, jeśli zakup jest dokonany na fakturę (otrzymamy ją np. kupując nowy motocykl z salonu lub używany z komisu).

Kolejna istotna kwestia to potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu. Aby poruszać się po drogach musisz mieć ważne OC. W przypadku zakupu używanego pojazdu są dwie opcje:
 

  • wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela i zakup nowej polisy,
  • skorzystanie z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela.

Polisa OC jest przypisana do pojazdu, nie do osoby, więc przechodzi na Ciebie wraz z zakupem. Jedyne co powinieneś zrobić to skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zgłosić zakup, aby można było przepisać dokumenty na nowego właściciela. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w naszym artykule “Jak przepisać OC na nowego właściciela?”.

Poszukujesz ubezpieczenia dla swojego motocykla?

Chciałbyś się dowiedzieć, ile będzie kosztować polisa OC na Twój motocykl? Zrób szybką kalkulację online lub zadzwoń do nas (22 27 00 337). Wolisz porozmawiać osobiście z agentem? Odwiedź jedną z naszych placówek

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku