2024-08-06

Jak napisać pełnomocnictwo o upoważnieniu do rejestracji samochodu?

Przygotuj poprawnie pełnomocnictwo.

Jak napisać pełnomocnictwo o upoważnieniu do rejestracji samochodu?

Nie możesz osobiście odwiedzić wydziału komunikacyjnego, aby zarejestrować samochód? Nic straconego. Możesz to zrobić także za pośrednictwem pełnomocnika, jednak niezbędne będzie upoważnienie do rejestracji pojazdu. Sprawdź, jak je napisać oraz kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Najważniejsze informacje:

  • Wydział Komunikacji wymaga osobistej wizyty w urzędzie i zarejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od daty zakupu. Dotyczy to zarówno jednego właściciela, jak i wszystkich współwłaścicieli.
  • Jeśli nie jest możliwa obecność właściciela (jednego lub kilku) można napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu.
  • Pełnomocnictwo jest płatne, a opłata skarbowa wynosi 17 złotych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wskazuje się osobę z pierwszej linii pokrewieństwa.
  • Rejestracja samochodu z upoważnieniem wymaga złożenia wniosku oraz przygotowania formalności na takich samych zasadach, co w przypadku obecności właściciela auta.

Co zrobić, jeśli nie możesz osobiście zarejestrować samochodu?

Wszelkie formalności związane z rejestracją samochodu muszą być dopełnione w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od daty zakupu. W przeciwnym razie możesz otrzymać karę grzywny, nawet do 1000 złotych. Cała procedura nie jest jednak bardzo skomplikowana. Wystarczy, że wypełnisz wniosek o rejestrację samochodu i przygotujesz wszystkie niezbędne formalności – dokument potwierdzający dane właściciela pojazdu (umowa kupna-sprzedaży albo faktura VAT), dotychczasowe tablice rejestracyjne, potwierdzenia złożonych opłat oraz dowód rejestracyjny. Pełną listę znajdziesz na stronie internetowej urzędu, który obsługuje Twój adres zamieszkania.

Wydział komunikacji wymaga też fizycznej obecności właściciela. Dla niektórych osób może to stanowić duży kłopot, bo z indywidualnych względów nie mogą osobiście stawić się w urzędzie. Wtedy konieczne będzie upoważnienie na rejestrację samochodu i wyznaczenie osoby z imienia i nazwiska do wypełnienia formalności.Taki dokument bez problemu przygotujesz samodzielnie, a szczegółowe informacje, co warto w nim zawrzeć, znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Drugą opcją jest rejestracja samochodu online. Musisz jednak upewnić się, czy dany oddział obsługuje taką formę złożenia wniosku oraz przygotować skany dokumentów. Niektóre wydziały komunikacji dają też możliwość dosłania wszystkich niezbędnych formalności wraz z tablicami rejestracyjnymi pocztą lub kurierem na wybrany adres.

Rejestracja samochodu – kiedy możesz skorzystać z pełnomocnictwa?

Upoważnienie do rejestracji samochodu można wykorzystać zarówno w sytuacji sprowadzonego auta zza granicy, jak i zakupu pojazdu z rynku wtórnego. Skorzystaj z takiego udogodnienia, jeśli:

  • godziny otwarcia wydziału komunikacji nie są dla Ciebie odpowiednie,
  • nie chcesz lub nie możesz z przyczyn osobistych czekać w kolejce (np. ze względu na chorobę, ważny wyjazd, przebywanie w wielu miejscach poza miejscem zamieszkania),
  • właścicielami samochodu jest kilka osób, które nie mogą w tym samym dniu stawić się w urzędzie (np. rejestracja auta małżeństwa wymaga obecności dwóch małżonków, co czasem może być trudne do zrealizowania),
  • jesteś reprezentantem spółki lub firmy i chcesz zarejestrować samochód służbowy.

Pamiętaj też o tym, że rejestracja motocykla również odbywa się w urzędzie i wymagana jest obecność właściciela (lub właścicieli). Wtedy także przyda się pełnomocnictwo.

Kogo można upoważnić do rejestracji samochodu?

Czeka Cię przerejestrowanie samochodu? Upoważnienie daje możliwość załatwienia formalności przez osobę trzecią. Według przepisów prawa i nazewnictwa urzędowego jest to pełnomocnictwo, które trzeba przedstawić wraz z pozostałymi zebranymi dokumentami do rejestracji auta.

Zastanawiasz się, kto może oficjalnie wykonać za Ciebie rejestrację pojazdu? Upoważnienie wskazuje tę osobę z imienia i nazwiska. Może być to ktoś z rodziny, bliski znajomy czy pracownik. Nie ma to większego znaczenia.Ważne, aby we wniosku dokładnie wskazać dane osobowe, miejsce zamieszkania, a także serię i numer dowodu osobistego. Dokument tożsamości osoby upoważnionej powinien zostać przedstawiony w urzędzie do wglądu przez pracownika.

To ważne!

W pełnomocnictwie powinieneś dokładnie wskazać, jakie czynności może wykonać za Ciebie dana osoba. Przykładowo, jeśli wskażesz wyłącznie rejestrację pojazdu, a nie będziesz mógł dopełnić wszystkich formalności osobiście, przyda Ci się teżupoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje upoważnienie w wydziale komunikacji?

Warto wiedzieć, że opłata za upoważnienie do rejestracji samochodu wynosi 17 złotych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wskazuje się najbliższego członka rodziny, czyli męża, żonę, córkę, syna, matkę, ojca, brata lub siostrę. Wtedy pełnomocnictwo jest darmowe.

Opłatę skarbową uiścisz w urzędzie, a potwierdzenie będzie niezbędne do rejestracji pojazdu. Bez problemu zrobisz to też, korzystając z przelewu elektronicznego na rachunek bankowy urzędu, któremu podlegasz względem miejsca zamieszkania.

Jak napisać upoważnienie do rejestracji samochodu?

Jeśli chcesz samodzielnie napisać upoważnienie do rejestracji samochodu, warto, abyś wiedział, jakie elementy musisz w nim zawrzeć.

Przede wszystkim, ważne są:

  • miejscowość i data sporządzenia pisma,
  • dane właściciela samochodu i dane pełnomocnika – imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery i serie dowodu osobistego oraz PESEL,
  • stopień pokrewieństwa (opcjonalnie),
  • wskazanie auta, którego dotyczą czynności rejestracji pojazdu – informacje na temat pojazdu, a w szczególności marka, model, numer rejestracyjny oraz numer VIN,
  • dokładny zakres pełnomocnictwa – do czego upoważniasz wskazaną przez siebie osobę, np. do zarejestrowania pojazdu lub odbioru dowodu rejestracyjnego,
  • podpis.

Wzór upoważnienia do rejestracji pojazdu najczęściej znajduje się na stronie internetowej wydziału komunikacji, do którego należysz względem miejsca zamieszkania. Tam też dowiesz się, w jaki sposób możesz zapłacić za pełnomocnictwo oraz jakie konkretnie dokumenty są wymagane do spełnienia formalności.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zarejestrowałeś auto? Czas na ubezpieczenie!

Znasz już zasady rejestracji samochodu przez osobę upoważnioną. Pamiętaj, że obowiązek dopełnienia formalności w wydziale komunikacji leży po Twojej stronie, jako właściciela auta. Tak samo jest z zakupem polisy OC. Jeśli zdecydowałeś się na pojazd z rynku wtórnego, możesz ją po prostu przejąć od sprzedającego, jednak konieczne jest sprawdzenie okresu ważności oraz zmiana danych u ubezpieczyciela, za co odpowiedzialny jest sprzedający.

Pamiętaj, że po zakupie auta, polisa nie przedłuża się automatycznie, a za brak OC możesz otrzymać wysoką karę finansową. Po nabyciu pojazdu nie musisz przejmować polisy po zbywcy, masz prawo ją wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę.

Superoferty tylko w CUK Ubezpieczenia

Porównanie ofert od ubezpieczycieli jest banalnie proste z naszym kalkulatorem online. W dodatku możesz odwiedzić jedną z naszych placówek lub zadzwonić na infolinię, aby porozmawiać z doradcą.

FAQ:

  • 1
    Czy można upoważnić kogoś do rejestracji samochodu?

    Jeśli nie możesz osobiście dokonać rejestracji samochodu, masz prawo upoważnić kogoś do dopełnienia formalności.

  • 2
    Jak upoważnić kogoś do rejestracji samochodu?

    Wystarczy napisać upoważnienie, w którym wskazuje się konkretną osobę oraz przyznaje się jej prawo do załatwienia wybranych czynności (np. rejestracja pojazdu, wyrejestrowanie, odbiór dowodu osobistego). Konieczne będzie uiszczenie opłaty skarbowej oraz przedstawienie potwierdzenia pracownikowi urzędu. W naszym artykule dowiesz się, jak napisać upoważnienie do zarejestrowania samochodu.

  • 3
    Ile kosztuje upoważnienie do rejestracji samochodu?

    Upoważnienie do rejestracji samochodu nie jest darmowe. Kosztuje 17 złotych, ale wyjątkiem są bliskie osoby z rodziny – zstępni, wstępni lub rodzeństwo.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku