2020-03-17

Jak napisać pełnomocnictwo o upoważnieniu do rejestracji samochodu?

Przygotuj poprawnie pełnomocnictwo.

Jak napisać pełnomocnictwo o upoważnieniu do rejestracji samochodu?

Nie możesz osobiście odwiedzić wydziału komunikacyjnego, aby zarejestrować samochód? Nic straconego. Możesz to zrobić także za pośrednictwem pełnomocnika, jednak niezbędne będzie napisanie upoważnienia. Sprawdź, jak to zrobić.

Rejestracja samochodu - kiedy możesz skorzystać z pełnomocnictwa?

Wszelkie formalności związane z rejestracją samochodu muszą być dopełnione w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od daty zakupu i jest wymagana do tego Twoja obecność. Dotyczy to np. sytuacji, w której sprowadzasz auto zza granicy lub kupujesz pojazd z rynku wtórnego. Jeśli godziny otwarcia nie są dla Ciebie odpowiednie albo nie chcesz czekać w kolejce, możesz skorzystać z pomocy pełnomocnika. To także dobre rozwiązanie podczas rejestracji auta, którego właścicielem jest nie tylko jedna osoba, a np. małżeństwo. Wydział komunikacji wymaga wtedy obecności obydwóch małżonków, co czasem jest trudne do zrealizowania. Wtedy także masz możliwość skorzystania z pełnomocnictwa. Tego typu dokument jest również nieodłącznym elementem rejestracji samochodu służbowego, np. przez reprezentanta spółki.

Co musisz wiedzieć o pełnomocnictwie?

Pełnomocnictwo właściciela samochodu upoważnia do zarejestrowania pojazdu, a nawet odebrania dowodu rejestracyjnego przez osobę trzecią. Niestety, nie jest ono darmowe. Będziesz musiał uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Bez problemu zrobisz to, korzystając z przelewu elektronicznego na rachunek bankowy urzędu, któremu podlegasz względem miejsca zamieszkania. Możesz też zapłacić osobiście w kasie wydziału komunikacji. Wyjątkiem zapłaty za pełnomocnictwo jest upoważnienie osoby z rodziny, a konkretniej z pierwszej linii pokrewieństwa. W praktyce oznacza to, że nie musisz płacić za pełnomocnictwo dla żony, matki, siostry czy syna. Powinno mieć ono formę pisemną, a wzory druku często widnieją na stronie internetowej urzędu komunikacji. 

Jak napisać upoważnienie do rejestracji samochodu?

Jeśli chcesz samodzielnie napisać upoważnienie do rejestracji samochodu, warto, abyś wiedział, jakie elementy musisz w nim zawrzeć. Przede wszystkim, ważne są dane właściciela samochodu, a także pełnomocnika, w tym imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery i serię dowodu osobistego oraz PESEL. Istotne jest również umieszczenie informacji na temat stopnia pokrewieństwa oraz zakresu pełnomocnictwa. Oznacza to, że trzeba wskazać, do czego upoważniasz wskazaną przez siebie osobę, np. do zarejestrowania pojazdu lub odbioru dowodu rejestracyjnego. W pełnomocnictwie powinny znaleźć się również informacje na temat pojazdu, a w szczególności marka, model, numer rejestracyjny oraz numer VIN.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zarejestrowałeś auto? Czas na ubezpieczenie!

Rejestracja auta to obowiązkowa formalność, którą musisz dopełnić jako nowy właściciel. Tak samo jest z zakupem polisy OC. Jeśli zdecydowałeś się na pojazd z rynku wtórnego, możesz ją po prostu przejąć od sprzedającego, jednak konieczne jest sprawdzenie okresu ważności oraz zmiana danych u ubezpieczyciela, za co odpowiedzialny jest sprzedający. Pamiętaj, że po zakupie auta, polisa nie przedłuża się automatycznie, a za brak OC możesz otrzymać wysoką karę finansową. Po nabyciu pojazdu nie musisz przejmować polisy po zbywcy, masz prawo ją wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę. 

Superoferty tylko w CUK Ubezpieczenia

Porównanie ofert od ubezpieczycieli jest banalnie proste z naszym kalkulatorem online. W dodatku możesz odwiedzić jedną z naszych placówek lub zadzwonić na infolinię, aby porozmawiać z doradcą.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku