2021-07-12

Gdzie na wakacje w 2021 roku? Sprawdzamy bezpieczne kierunki

Planujesz wakacje? Sprawdź nasze propozycje!

Gdzie na wakacje w 2021 roku? Sprawdzamy bezpieczne kierunki

Planowanie urlopu w 2021 roku to nie lada wyzwanie, a możliwość wyjazdu za granicę coraz bardziej kusi Polaków. Nic dziwnego, każdy z nas chce odpocząć i choć przez chwilę nie myśleć o obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa. Te jednak nadal są najważniejsze. Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku? Podpowiadamy!

Jak zaplanować urlop w 2021 roku?

Pierwsze, o czym musimy wspomnieć, to dostosowanie się do aktualnie obowiązujących obostrzeń. Przed każdym wyjazdem trzeba sprawdzić zasady bezpieczeństwa oraz wiedzieć, jakie nakazy są w konkretnym kraju. Dowiedz się, czy konieczna jest maseczka podczas przebywania na zewnątrz oraz jak wygląda sytuacja epidemiczna. 

Wciąż Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza odbywania podróży zagranicznych, jednak wiele osób chce odpocząć poza naszym krajem i szuka bezpiecznych sposobów na to, aby to zrobić. Pamiętaj o tym, że podróż za granicę może wiązać się z nieplanowaną kwarantanną, dodatkowymi badaniami, testami czy ograniczeniami. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, a ta często jest dynamiczna. Warto zachować wszelkie środki ostrożności i dowiedzieć się jak najwięcej na temat wycieczki.

Koniecznie kup ubezpieczenie turystyczne, które działa także w przypadku zachorowania na koronawirusa. Dzięki niemu, w razie wystąpienia objawów, bez dodatkowych opłat możesz przebywać w szpitalu czy wykonać niezbędne badania. Wiele zależy od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujesz. Zapoznaj się ze szczegółami oferty. Pamiętaj o tym, że nie cena jest tu najważniejsza, a Twoje bezpieczeństwo i zdrowie. 

Jakie szczepienia przed podróżą są obowiązkowe?

Szczepienia podróżnych dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Pierwsze z nich nie stanowią długiej listy. Tak naprawdę jest to szczepienie przeciwko żółtej febrze, czyli żółtej gorączce. Jest to wymagane przed wyjazdem do Afryki i Ameryki Południowej. 

Dla osób, które wybierają się do Arabii Saudyjskiej, także mamy ważną informację. Obowiązkowe są szczepienia podróżne przeciwko zakażeniom meningokokowym. Trzeba mieć ze sobą potwierdzenie jego wykonania, aby przekroczyć granicę. A co się stanie, kiedy podróżujący nie ma obowiązkowych szczepień? W takim razie naraża się np. na konieczność wykonania szczepienia na miejscu albo odmowę wjazdu do kraju. W niektórych przypadkach możliwa jest także kwarantanna.

Koronawirus a wakacje - gdzie jechać?

Biura podróży oferują wiele wycieczek w atrakcyjnych cenach. Gdzie na wakacje w 2021 roku warto pojechać? Zobacz ciekawe kierunki i zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa. 

Egipt a urlop w 2021 roku

Co roku do Egiptu wybierają się tysiące Polaków. Piękne plaże, widoki, rafa koralowa i dobrze wyposażone hotele przyciągają tłumy. Jeśli chodzi o pandemię, w tym kraju panują pewne zasady bezpieczeństwa, które jeszcze bardziej zachęcają turystów do odwiedzenia Egiptu. To między innymi specjalny system certyfikacji hoteli oraz lotnisk, który świadczy o spełnieniu wszelkich norm higienicznych przekładających się na zdrowie i komfort odwiedzających. 

Najpopularniejsze kurorty działają podczas wakacji 2021 w Egipcie, a loty z Polski odbywają się do Hurghady, Marsa Alam i Sharm El Sheikh. Aktualnie w hotelach może przebywać 50% standardowego obłożenia. Wprowadzono także ograniczenia w miejscach, w których przyjmowani są goście, np. na basenie. W hotelach są środki dezynfekujące dostępne dla turystów, a także badana jest temperatura ciałai. W miejscach publicznych i w środkach transportu obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Aby bezpiecznie podróżować do Egiptu, trzeba wykonać test PCR na obecność koronawirusa tuż przed wylotem albo po przylocie na lotnisku, co wiąże się z dodatkową opłatą. Sprawdź też, czy biuro podróży nie proponuje wykonania testu w cenie wycieczki. Koniecznie przed wakacjami trzeba wypełnić Formularz Lokalizacyjny.

Od 24 czerwca 2021 roku z wykonania testów zwolnione są osoby, które są w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Pod tym pojęciem rozumie się przyjęcie wszystkich wymaganych dawek szczepionki i odczekanie minimum 14 dni.

Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku? Bułgaria i Chorwacja

W zeszłym roku Chorwacja skradła serca Polaków, a osoby związane z turystyką dziękowały za tak liczne przybycie i ratowanie gospodarki. W tym roku zapowiada się podobnie. Dzięki temu, że można już podróżować do Chorwacji, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami.

Urlop 2021 w Chorwacji trzeba rozpocząć od testu na obecność koronawirusa - PCR nie może być starszy niż 72 h, a test antygenowy musi być wykonany 48 h przed wyjazdem. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które są zaszczepione przeciw COVID-19, a także ozdrowieńcy. Trzeba okazać dokument, który potwierdza ukończenie całego cyklu szczepień i przyjęcie wymaganych dawek. 

Podczas przekraczania granicy, konieczne jest przedstawienie miejsca urlopu oraz podania danych kontaktowych. Można też przekazać je przez specjalną aplikację, która znacznie usprawni proces.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Bułgaria także jest otwarta na turystów z Polski. W 2021 roku trzeba przedstawić testy PCR przeprowadzone nie później niż 72 godziny przed wyjazdem albo test antygenowy wykonany nie później niż 48 godziny przed przyjazdem. Jako potwierdzenie, możesz skorzystać z Unijnego Certyfikatu COVID pobranego z aplikacji mObywatel albo Internetowego Konta Pacjenta.

Z testów zwolnione są osoby, które przeszły cały cykl szczepień i ozdrowieńcy. 

W Bułgarii panują pewne zasady ostrożności i bezpieczeństwa - trzeba zachować odległość na basenach i w hotelach, a posiłki podawane są przez obsługę hotelu, nawet w wycieczkach all inclusive. W Bułgarii na wakacjach 2021 trzeba nosić maseczki w zamkniętych pomieszczeniach i w środkach komunikacji publicznej. Jeśli nie można zachować dystansu, także trzeba ją założyć na zewnątrz budynków.

Grecja na wakacje 2021

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje w 2021 roku, weź pod uwagę Grecję. Tak jak w poprzednich przypadkach, trzeba przedstawić negatywny test PCR (który jest wykonany nie później niż 72 godziny przed wylotem) albo antygenowy (zrobiony maksymalnie 48 godzin przed wyjazdem).

Z testów zwolnione są osoby, które przebyły cały cykl szczepień oraz ozdrowieńcy. 

Jeszcze przed wakacjami w Grecji w 2021 roku, trzeba wypełnić formularz Passenger Locator Form, który jest dostępny na stronie internetowej travel.gov.gr. To wymóg, który trzeba spełnić, ponieważ po wypełnieniu danych, wygenerowany jest kod QR. Ten potrzebny jest podczas odprawy na lotnisku oraz po wyjściu z samolotu.

Grecja przygotowała się na turystów, dlatego przestrzega wszlekich środków ostrożności. Niestety, trzeba nosić maseczki i osłaniać usta oraz nos. Nie można zastąpić jej chustką, szalikiem czy przyłbicą. Konieczny jest również dystans społeczny. Wakacje w Grecji 2021 nieco różnią się od poprzednich lat i w godzinach od 00:30 do 5:00 jest całkowity zakaz przemieszczania się.

Wakacje na Majorce a koronawirus

Dla osób, które planują wakacje 2021 na Majorce mamy dobrą informację. 21 czerwca 2021 roku zniesiono obowiązek okazywania testów i zaświadczenia o przebytym szczepieniu dla podróżujących na Majorkę, Baleary i do Hiszpanii kontynentalnej (z wyjątkiem Costa de la Luz). Warto jednak zaznaczyć, że na Wyspy Kanaryjskie nadal obowiązuje zasada pokazania negatywnego wyniku testu PCR albo antygenowego. 

Dodatkowo, na terenie Hiszpanii nie ma konieczności noszenia maseczek na świeżym powietrzu. 

Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać to wygenerowanie kodu QR przed wylotem na wakacje 2021 do Hiszpanii. Konieczne jest wypełnienie formularza na stronie internetowej albo w aplikacji Spain Travel Heatlh-Spth.

Gdzie na wakacje 2021 bez testów na COVID?

Hiszpania to nie jedyny kierunek, który nie wymaga testów na COVID. Wśród krajów bez kwarantanny są także Albania, Cypr, Czarnogóra, Dominikana, Kostaryka, Macedonia i Meksyk. Czy po powrocie do Polski z wakacji konieczna jest kwarantanna? Sprawdź aktualne informacje w naszym artykule: Gdzie pojechać na wakacje w czasie pandemii?

Inne popularne kierunki, czyli planowanie urlopu 2021

Wakacje 2021 warto też zaplanować w innych krajach. Wśród nich jest Malta, Portugalia, Madera i Turcja. Przed wyjazdem konieczne jest jednak przedstawienie negatywnego testu na COVID. Jeszcze pod koniec 2020 roku w biurach podróży zaczął się sezon na wyjazdy do Meksyku i na Malediwy.

Kup ubezpieczenie turystyczne i zacznij urlop!

Zapoznaj się z ofertami ubezpieczeń turystycznych w CUK w naszym kalkulatorze. Skontaktuj się telefonicznie albo odwiedź jedną z placówek jeszcze przed wylotem na urlop 2021.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku