W tym artykule:
- Ubezpieczenie dzieci na wycieczce szkolnej a przepisy
- Kto odpowiada za ubezpieczenie uczniów na wycieczce szkolnej?
- Jaka polisa jest odpowiednia na wycieczkę szkolną?
- Dlaczego ubezpieczenie od organizatora nie zawsze wystarczy?
- Gdzie wykupić ubezpieczenie szkolnej wycieczki? Sprawdź ofertę CUK!
- FAQ – najczęściej zadawane pytania:
Ubezpieczenie szkolnej wycieczki to gwarancja zapewnienia odpowiedniego wsparcia uczniom w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas planowanego wyjazdu. Niezależnie od celu i kierunku podróży, warto zadbać o to, by polisa kompleksowo chroniła uczestnika w obliczu urazu, choroby czy innych nagłych okoliczności zagrażających jego zdrowiu i bezpieczeństwu. Ubezpieczenie ucznia na wycieczce ochroni też organizatora od odpowiedzialności finansowej za zdarzenie, ponieważ świadczenie za zaistniałe szkody w wyniku nieszczęśliwego wypadku pokryje ubezpieczyciel.
Z tego artykułu dowiesz się, kto odpowiada za ubezpieczenie wycieczki szkolnej, od czego zależy cennik tego typu ochrony, a także co powinna zawierać dobrze skomponowana polisa wyjazdowa dla ucznia. Przeczytaj poradę i poznaj najważniejsze informacje związane z ubezpieczeniem dzieci na wycieczkę szkolną!
Ubezpieczenie dzieci na wycieczce szkolnej a przepisy
Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy organizator wyjazdu ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie dzieci na wycieczce szkolnej. Dzieje się tak zawsze, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Natomiast w przypadku podróży krajowych również należy zapewnić dzieciom należytą ochronę od nieszczęśliwych wypadków (NNW), choć w tej sytuacji nie narzucają tego konkretne przepisy.
Do groźnego w skutkach zdarzenia może jednak dojść niezależnie od kierunku podróży czy długości wyjazdu, więc NNW szkolne lub polisa turystyczna zawsze będą najrozsądniejszym wyborem. Takie ubezpieczenie może być zakupione zarówno przez organizatora (szkołę) lub indywidualnie przez rodziców.
Niezależnie od tego, czy dzieci uczestniczące w wycieczce zostaną ubezpieczone, czy też nie, muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo podczas wycieczki. Warto rozważyć też całoroczną ochronę dla dziecka (również podczas wakacji) → sprawdź kalkulator NNW szkolnego i kup polisę online!
Ważne!
Warto zapamiętać, że obowiązkowe będzie ubezpieczenie dzieci na zagranicznej wycieczce szkolnej. Jaki paragraf za tym stoi? Chodzi o § 15 rozporządzenia MENiS z 8 listopada 2001 r. Mówi on o obowiązku ubezpieczenia wycieczek zagranicznych. W przypadku krajowych podróży zawarcie umowy ubezpieczenia będzie natomiast zależało od decyzji rodziców uczniów.
Kto odpowiada za ubezpieczenie uczniów na wycieczce szkolnej?
Za ubezpieczenie dzieci na obozy sportowe, kolonie lub wycieczki szkolne odpowiada organizator (szkoła, nauczyciel, klub sportowy, biuro podróży itp.). Może on postawić na polisę grupową dla każdego uczestnika wyjazdu lub zaproponować rodzicom wybór danego wariantu ubezpieczenia. Zwykle będzie to samo NNW, czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków, do których może dojść podczas wycieczki. Jednak w przypadku wyjazdów zagranicznych (tu polisa będzie obowiązkowa) ochrona ta musi obejmować również koszty leczenia za granicą.
Warto wiedzieć, że rodzic sam może dokupić ubezpieczenie na wycieczkę szkolną dla dziecka, uwzględniając jego konkretne potrzeby. Rozszerzona polisa z indywidualnie dobraną sumą ubezpieczenia zawsze będzie stanowiła solidniejszą ochronę. Ponadto może ona działać przez cały rok – nie tylko w szkole czy w trakcie wycieczek, ale także podczas wakacji, ferii oraz zajęć pozalekcyjnych.
Upewnij się zatem, czy organizator zapewnił kompleksowe ubezpieczenie na wycieczkę szkolną. Może się bowiem okazać, że indywidualnie skomponowana polisa będzie lepszym zabezpieczeniem dla Twojego dziecka.
Sprawdź także: Czy każdy uczeń jest ubezpieczony?
Jaka polisa jest odpowiednia na wycieczkę szkolną?
Ubezpieczenie wycieczki szkolnej może być zarówno jednodniowe, jak i uwzględniające dłuższy czas wyjazdu. Zawsze należy dokładnie określić, jak długo ma działać ochrona ubezpieczeniowa i jaki ma mieć zakres. Wpłynie to też na składkę za polisę. Składka za jednodniowe lub nawet kilkudniowe ubezpieczenie dziecka nie będzie zwykle większa niż kilka złotych – taka kwota będzie niczym w porównaniu z potencjalnym świadczeniem, które otrzymasz, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Warto więc dobrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia.
Co powinna zawierać dobrze skomponowana polisa na wycieczkę szkolną?
- 1Ochronę NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – może być wykupiona w ramach polisy NNW szkolne lub ubezpieczenia turystycznego.
- 2OC w życiu prywatnym (zabezpieczenie na wypadek szkód spowodowanych przez dziecko na osobach trzecich lub ich mieniu).
- 3Koszty leczenia za granicą (w przypadku wycieczek zagranicznych sumę ubezpieczenia należy dopasować do wymagań kraju docelowego).
- 4Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, medycznego lub elektronicznego (w zależności od indywidualnych potrzeb uczestników i charakteru wycieczki).
- 5
Dlaczego ubezpieczenie od organizatora nie zawsze wystarczy?
Często zdarza się, że ubezpieczenie wycieczki szkolnej zapewniane przez organizatora okazuje się niewystarczające dla potrzeb Twojego dziecka. Nie uwzględnia ono na przykład rozszerzenia polisy o choroby przewlekłe, ochronę przewożonego bagażu lub nie gwarantuje odpowiednio wysokiego świadczenia na wypadek groźnych w skutkach wypadków.
W związku z powyższym zawsze poproś organizatora o umowę ubezpieczenia uczniów na wycieczce szkolnej i przeczytaj OWU. Dzięki temu poznasz dokładny zakres polisy, sumę ubezpieczenia, a także wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na tej podstawie zdecyduj, czy potrzebne będzie dokupienie indywidualnej polisy.
Jeśli stwierdzisz, że ochrona od organizatora jest niewystarczająca, zawsze możesz postawić na kompleksowe ubezpieczenie dziecka w ramach NNW szkolnego (taka polisa może działać cały rok, nie tylko na wycieczce) lub na dostosowaną do potrzeb wyjazdu polisę turystyczną.
Ważne!
Odpowiednio działające ubezpieczenie na wycieczce szkolnej to gwarancja, że w razie nagłego zdarzenia Twojemu dziecku zostanie udzielone potrzebne wsparcie, a w obliczu nieszczęśliwego wypadku zyska ono świadczenie pokrywające np. koszty rehabilitacji.
Gdzie wykupić ubezpieczenie szkolnej wycieczki? Sprawdź ofertę CUK!
Ubezpieczenie na wycieczkę szkolną można wykupić w ramach polisy turystycznej (kompleksowa ochrona dostosowana do celu i charakteru podróży), a także jako NNW szkolne (całoroczna ochrona dla ucznia). Ponadto warto rozważyć produkty ubezpieczeniowe dedykowane organizatorom imprez turystycznych, takich jak np. pakiet od towarzystwa Wiener ← wejdź w link i poznaj szczegóły oferty.
Wybraną polisę w atrakcyjnej cenie nabędziesz, korzystając z bogatej oferty CUK! Odpowiednią ochronę dla swojego dziecka lub grupy uczniów wykupisz zdalnie dzięki poniższym narzędziom:
Wolisz zapytać o ubezpieczenie na wycieczkę szkolną osobiście? W tym celu skontaktuj się z naszym doradcą za pośrednictwem infolinii lub przyjdź do najbliższej stacjonarnej placówki CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z oferty.
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Kto ponosi odpowiedzialność za dzieci na wycieczce?
Za bezpieczeństwo uczniów na wycieczce szkolnej odpowiada dyrektor, kierownik oraz opiekunowie. Podczas organizacji wycieczki dyrektor jest zobowiązany wyznaczyć właściwą liczbę opiekunów, a także wydzielić im funkcje. Powinien uwzględnić przy tym następujące kryteria: wiek uczniów, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność osób powierzonych opiece szkoły, specyfikę wycieczki oraz warunki, w jakich będzie się ona odbywać (§ 32 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.).
- 2Jakie przepisy regulują wycieczki szkolne?
Instytucje, które podejmują się organizacji wyjazdów dla dzieci, mają obowiązek dostosować się do obowiązujących przepisów prawnych. Szkoły i placówki muszą spełnić w tym względzie określone normy bezpieczeństwa. Obowiązki organizatorów w tym zakresie wynikają z następujących aktów prawnych:
- Ustawy o systemie oświaty,
- Karty Nauczyciela,
- Aktów wykonawczych do ustawy i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
- 3Czy rodzic może jechać na wycieczkę szkolną jako opiekun?
Tak. Opiekunów wycieczki wyznacza dyrektor zwykle spośród pracowników pedagogicznych szkoły, ale mogą być nimi także osoby niebędące pracownikami szkoły, np. rodzic ucznia, jeśli dyrektor szkoły uzna, że cel i program wycieczki uzasadnia wybór innej osoby niż nauczyciel. Taka osoba nie może być jednak kierownikiem wycieczki, ponieważ co do zasady musiałaby posiadać już uprawnienia i wykształcenie pedagogiczne.
Oceń artykuł