2021-07-27

Kreta – przewodnik po rajskiej „wyspie stu plaż”

Przewodnik po krecie - sprawdź, co naprawdę warto zobaczyć.

Kreta – przewodnik po rajskiej „wyspie stu plaż”

Grecka Kreta jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków (i nie tylko) kierunkiem zagranicznych podróży. I trudno się dziwić – niewielka wyspa przyciąga jak magnes swoimi rajskimi plażami, bogatą historią nadającą jej tajemniczości, pysznym jedzeniem i ciepłym klimatem. Jakie tajemnice skrywa Kreta? Ciekawe miejsca, charakterystyka wyspy, kuchnia i praktyczne informacje – wszystko to, co powinieneś wiedzieć, zanim zabukujesz wczasy na malowniczej wyspie, znajdziesz w naszym artykule!

Piękna Kreta – atrakcje dla każdego

Kreta jest największą wyspą grecką (i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską) leżącą na Morzu Śródziemnym, 300 km od Aten. Zajmuje powierzchnię niespełna 8350 km kwadratowych.

Cechą wyróżniającą Kretę jest wprawiająca w zachwyt linia brzegowa, na której piętrzące się wysoko ponad poziom wody skaliste wybrzeża przeplatają się z bajecznymi plażami z białym piaskiem i lagunami. Kreta zwana „królową greckich wysp” oraz „wyspą stu plaż” jest przykładem fuzji aż trzech kultur: weneckiej, osmańskiej i tureckiej. Zróżnicowane wpływy przekładają się na bogactwo architektoniczne wyspy. Co ciekawe, Kreta zachwyci miłośników zwiedzania zabytków. To właśnie na największej greckiej wyspie odkryto pierwsze ślady człowieka. W epoce brązu (3100 p.n.e – 300 p.n.e.) wyspę zamieszkiwała cywilizacja minojska będąca jedną z najstarszych cywilizacji w regionie Morza Śródziemnego. Ślady cywilizacji minojskiej, a następnie cywilizacji starożytnej, pamiątki rządów Wenecjan i protektoratu Imperium Osmańskiego utrwalone zostały w zachwycających obiektach, które do dzisiaj budzą podziw i dają świadectwo minionych lat. 

Na Krecie panuje przyjemny, śródziemnomorski klimat. Lata są tutaj ciepłe, a zimy łagodne. Na wyspie przez około 300 dni w roku świeci słońce. Sezon turystyczny trwa tutaj od maja aż do października. Wysokie (ale nie przesadnie) temperatury i rzadko występujące opady stwarzają optymalne warunki do aktywnego wypoczynku i plażowania.

Z myślą o wszystkich osobach planujących w tym roku odwiedzić słoneczną wyspę i wszystkich tych, którzy jeszcze nie skonkretyzowali swoich planów i wciąż poszukują najlepszej destynacji, stworzyliśmy krótki plan zwiedzania Krety. Oto najciekawsze miejsca i garść praktycznych porad, które pomogą Ci zorganizować wakacje marzeń.

Chania czy Heraklion?

Zachodzisz w głowę, co zobaczyć na Krecie, aby dobrze wykorzystać tegoroczny urlop? Większość osób planujących wizytę na greckiej wyspie jako cel podróży wybiera jedno z największych miast, czyli Chanię, Heraklion lub Rethymnon. Każda z tych miejscowości ma swój niepowtarzalny urok i wiele do zaoferowania turystom. Ponadto, wiele popularnych atrakcji znajduje się poza głównymi ośrodkami, więc Kretę warto zwiedzać samochodem. Na wyspie (również przy lotniskach) działają liczne wypożyczalnie oferujące samochody na krótkoterminowy wynajem. 

Heraklion – zabytki

Zwiedzanie Krety warto zacząć od wizyty w stolicy wyspy, czyli Heraklionie (Iraklionie). Przyciągająca corocznie tłumy turystów metropolia położona jest na północnym wybrzeżu Krety. Miasto założone zostało w 824 r. przez Saracenów, jednak swoją obecną formę i układ zawdzięcza w dużej mierze Wenecjanom (pod ich władaniem wyspa znajdowała się w latach 1204-1669). Stołeczny Heraklion jest największym miastem Krety tętniącym życiem przez całą dobę. Znajdziemy tutaj luksusowe hotele i ekskluzywne restauracje serwujące przysmaki kuchni śródziemnomorskiej. Co ciekawe, w Heraklionie urodził się i został pochowany Nikos Kazantzakis, słynny grecki powieściopisarz i filozof XX wieku. 

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Czym zaskoczy Cię Heraklion? Co warto zobaczyć? Oto lista najważniejszych obiektów:

 • Muzeum Archeologiczne – drugi co do wielkości zbiór greckich pamiątek antycznych (największe tego typu muzeum znajduje się w Atenach) i jedno z najważniejszych muzeów w Europie. Znajdziemy w nim między innymi rzeźby, freski, narzędzia, ceramikę, przedmioty codziennego użytku pochodzące z różnych okresów, począwszy od neolitu aż do czasów rzymskich;
 • Rocca al Mare – średniowieczna forteca wenecka mająca chronić miasto przed Turkami. Znajduje się przy samym morzu, w porcie. Z monumentalnych murów obronnych rozpościera się piękny widok na całe miasto;
 • Bazylika Agios Marcos – pochodzący z XIII wieku obiekt sakralny, w którym dzisiaj mieści się galeria sztuki;
 • Fontanna Morosiniego – wybudowana w 1628 roku według projektu Francesco Morosiniego fontanna określana symbolem Heraklionu.

Chania (Kreta) – atrakcje kurortu

Co warto zobaczyć na Krecie? Bez wątpienia – Chanię, czyli drugie co do wielkości miasto kreteńskie. Powstało w XIII wieku na skutek przekształcenia przez Wenecjan starożytnej osady minojskiej Kydonia. Chania przypadnie do gustu wszystkim romantykom. Malownicze, niezwykle urokliwe miasto portowe z charakterystyczną, wenecką zabudową jest idealnym miejscem na długie spacery. Charakteru Chanii dodają XVI-wieczne mury obronne otaczające miasto. Będąc w Chanii, warto zatrzymać się na dłużej przy:

 • Meczecie Janczarów – znajdująca się przy porcie charakterystyczna budowla wzniesiona w XVI wieku;
 • weneckiej latarni morskiej w kształcie minaretu;
 • Muzeum Morskie – dwukondygnacyjny obiekt, w którym turyści mogą podziwiać modele statków od czasów minojskich po nowożytne, przyrządy nawigacyjne, fotografie i inne eksponaty o tematyce marynistycznej. Zwieńczeniem wycieczki jest wejście do łodzi podwodnej;
 • wykopaliskach minojskich – pozostałości minojskiego pałacu odkryte na wzgórzu Kastelli;
 • hali targowej – raj dla miłośników smakowania lokalnych specjałów. W ogromnej, neoklasycystycznej hali wypełnionej przysmakami możesz kupić na przykład greckie oliwki, tymiankowy miód kreteński czy słodkie migdały;
 • Evraiki, czyli dzielnicy żydowskiej znajdującej się w sercu starówki.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Majestatyczna Kreta: co warto zobaczyć?

Zastanawiasz się, co warto zwiedzić na Krecie? Bez wahania odpowiadamy – Wąwóz Samaria! Najdłuższy w Europie wąwóz położony jest w Górach Białych zlokalizowanych w południowo-zachodniej części wyspy. Ma 18 km długości, z czego 16 km udostępnionych jest dla turystów. Szlak biegnie od południowego krańca równiny Omalos, a dokładniej od miejsca zwanego Ksiloskalo („drewniane schody”) i kończy się w miejscowości Ajia Rumeli. Wąwóz w przeszłości pełnił ważną funkcję naturalnego punktu orientacyjnego.

Miłośnicy obcowania z naturą nie będą zawiedzeni – zapierające dech w piersiach urwiska, ukwiecone polany tętniące żywymi kolorami, górskie potoki i wysokie szczyty pozwolą Ci dostrzec pełen majestat Matki Natury. Pamiętaj, że długa trasa biegnąca przez wąwóz jest wymagająca i przejście jej zajmuje około 6 godzin. Przed wyruszeniem w drogę koniecznie zaopatrz się prowiant, wodę i ubierz wygodny strój sportowy. 

Pałac w Knossos

Grecką wyspą skrywającą największe tajemnice bez wątpienia jest Kreta. Zwiedzanie wyspy pozwoli Ci się zagłębić w kulturę, której dzisiaj już nie ma. Aby odbyć podróż w miniony świat, przyjedź do Knossos! Słynna miejscowość znajduje się zaledwie 6 km od stolicy Krety, Heraklionu, u stóp gór Ida. W miejscowości znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Knossos to dawna stolica Minojczyków, zaawansowanej cywilizacji z epoki brązu. Dobrze zachowana konstrukcja jest świadectwem minionych epok przypominającą nam o nieprzeciętnych jak na tamten okres dokonań Minojczyków. Co ciekawe, pałac w Knossos mocno zaznaczył swoją obecność w greckiej kulturze. To właśnie w labiryncie na terenie posiadłości miał być więziony Minotaur. 

Sto lat temu w pałacowych murach znów zagościło życie. Dzięki pracy archeologa Arthura Evansa odwiedzający Knossos turyści mogą na własne oczy podziwiać reprodukcje oryginalnych fresków, w których zaklęte są dawne wierzenia i wydarzenia oraz przekonać się, w jakich realiach żyli starożytni.

Matala – piękno wykute w skałach

Co turystom oferuje Kreta? Zabytki to nie jedyne walory perły morza śródziemnego. Ciekawym punktem na mapie wyspy jest Matala – wprawiająca w zachwyt miejscowość z piękną, szeroką plażą, przy której znajduje się ponad 60 jaskiń wapiennych. W latach 60-tych miejsce stało się mekką hipisów przybywających na Kretę ze wszystkich stron świata. Mówi się, że w tamtejszych jaskiniach mieszkali nawet Bob Dylan i Janis Joplin – legendy światowej muzyki. Pozostałością po minionym okresie jest organizowany corocznie Matala Beach Festival.

Rajskie Elafonisi, czyli co warto zobaczyć na Krecie

Kreta: gdzie jechać, aby naładować akumulatory i oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości? Miłośnikom biernego wypoczynku na plaży polecamy Elafonisi – niewielką wysepkę położoną tuż przy południowo-zachodnim brzegu Krety. Mały punkt na mapie jest rajem dla plażowiczów. Plaże Elafonisi bezsprzecznie są najpiękniejszymi na całej Krecie, a dla wielu nawet w całej Europie. Cechą charakterystyczną plaży jest drobny, delikatnie różowy piasek tworzący wyjątkowy duet z krystalicznie czystą, turkusową wodą.

Nie musisz przeprawiać się na wyspę statkiem – na Elafonisi możesz dostać się pieszo przez otaczającą ją od strony Krety płytką lagunę. Woda wokół wyspy jest płytka i krystalicznie czysta, co stwarza niecodzienną okazję do obserwowania dna morskiego. Kiedy znuży Cię leżenie plackiem na leżaku, możesz skorzystać z oferty licznych tawern.

Grecka uczta

Czym byłby urlop w Grecji bez delektowania się śródziemnomorską kuchnią? Podstawę menu kreteńskich tawern stanowią owoce morza, sałatka grecka z oryginalną fetą, dakos (czyli niewielkie grzanki z pomidorami, oliwą, cebulą i przyprawami), jagnięcina i delikatne sery anthotyro i myzithra Kuchnia kreteńska jest lekka i zdrowa. Dania bazują na oliwie, świeżych warzywach, serach, rybach i owocach morza. Co ciekawe, kreteńskim przysmakiem są również boubouristous, czyli ślimaki. Obowiązkowym dodatkiem do obiadu i kolacji jest wino, a każdy większy posiłek rozpoczyna się od meze, czyli przystawki. Smak Grecji możesz przywieźć ze sobą. Aby cieszyć się wspomnieniem wakacji na rajskiej wyspie, wystarczy zakupić u lokalnego gospodarza aromatyczny, wzbogacony różnymi dodatkami miód. 

Przed podróżą

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik odpowiedział na pytanie co zwiedzić na Krecie, aby przeżyć niezapomnianą przygodę, a jednocześnie wypocząć. Pamiętaj jednak, że zorganizowanie wyjazdu nie ogranicza się wyłącznie do stworzenia planu wycieczki, zabukowania hotelu i samolotu. Aby tydzień czy dwa spędzone z dala od domu były w pełni komfortowe i bezpieczne, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Z myślą o osobach podróżujących poza granice Polski czołowe towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kompleksowe polisy chroniące przed skutkami zdarzeń, które mogą zepsuć cały urlop. Zgubiony albo skradziony bagaż, wypadek samochodowy, złamana ręka czy noga, anulowany lot… Nieprzewidziane sytuacje losowe mogą nas spotkać wszędzie, na wakacjach również. Kiedy znajdujemy się kilka tysięcy kilometrów od domu, zorganizowanie pomocy jest utrudnione.

Ponadto, koszty hospitalizacji czy zorganizowania awaryjnego transportu do kraju przeważnie przewyższają możliwości finansowe większości z nas. Mając dobrze dobraną polisę turystyczną, nie musisz martwić się „na zapas” – w razie potrzeby uzyskasz fachową, szybką pomoc i zwrot poniesionych kosztów. Polisy przeznaczone dla turystów są różnorodne. Szczegóły oferty zawsze zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Co ważne, gwarantujemy, że wysokość składki za ubezpieczenie turystyczne pozytywnie Cię zaskoczy. Przekonaj się sam - wypróbuj nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Cuk.pl – zaufaj ekspertom

Nie jesteś pewien, jakie ubezpieczenie okaże się dla Ciebie i Twojej rodziny najkorzystniejsze? Nasi doradcy chętnie znajdą dla Ciebie wariant skrojony na miarę indywidualnych potrzeb. Doświadczeni specjaliści codziennie dostępni są na infolinii. Możesz zamówić rozmowę lub skontaktować się z nami za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie. Wolisz porozmawiać z doradcą osobiście? Zapraszamy do jednej z naszych licznych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku