2023-11-15

Jak działa assistance za granicą?

Wybierasz się za granicę? Zaopatrz się w dobre ubezpieczenie assistance!

Jak działa assistance za granicą?

Podróż za granicę własnym autem daje poczucie swobody i pełnej dowolności w kwestii planowania trasy, doboru odwiedzanych zakątków i ilości czasu, jaki w danym miejscu chce się spędzić. Zatankować bak do pełna, ustawić nawigację i można ruszać? Brzmi to jak piękna przygoda. Jednak aby z podróży przywieźć tylko pozytywne wspomnienia, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Ubezpieczeniem, dzięki któremu w kryzysowej sytuacji nie będziemy zdani jedynie na siebie, jest assistance. Kiedy i jak działa assistance za granicą? Czym kierować się przy wyborze, aby zapewnić sobie optymalną ochronę? Przeczytasz w naszym artykule.

Czy assistance w podstawowym wariancie działa za granicą?

Pakiet assistance często dołączany jest przez ubezpieczycieli do polisy OC lub AC. Jest to niewątpliwie korzystne rozwiązanie, ponieważ kupując obowiązkowe ubezpieczenie auta lub dodatkową ochronę autocasco, otrzymujemy również doraźne usługi w razie problemów na drodze takie jak holowanie, gdy dojdzie do awarii czy wypadku. Najczęściej są to jednak podstawowe opcje assistance o okrojonym zakresie ochrony i zasięgu terytorialnym, zawężonym do granic Polski. Oznacza to, że mimo gwarantowanej ochrony w Polsce, po przekroczeniu granic nie będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Pomoc za granicą gwarantują bardziej rozbudowane, ale też droższe pakiety. Czy oznacza to, że przy zakupie rocznej polisy OC musisz decydować się na rozszerzony pakiet assistance za dodatkową opłatą? Niekoniecznie. Dodatkowe assistance za granicą można kupić niezależnie od innych ubezpieczeń komunikacyjnych i w różnych wymiarach czasowych w zależności, jakiej ochrony potrzebujesz i przez jaki czas.

Kiedy wybrać assistance krótkoterminowe, a kiedy roczne?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują assistance samochodu w różnych wariantach czasowych. Możesz kupić ubezpieczenie na rok, ale również na 7,14 czy 30 dni. Ta elastyczność czasowa pozwala na dobranie ochrony indywidualnie do swoich potrzeb. Jeśli często wyjeżdżasz za granicę, warto rozważyć zakup wariantu, który będzie zapewniał całoroczną ochronę. Będzie to bardziej opłacalne, a przy okazji unikniesz formalności związanych z zakupem polisy przed każdą podróżą. Uchronisz się również przed ryzykiem, że w natłoku innych spraw zwyczajnie zapomnisz o zakupie ubezpieczenia przed konkretną podróżą. Aby ochrona obowiązywała od początku wojażu, ubezpieczenie należy wykupić najczęściej co najmniej jeden dzień przed planowanym wyjazdem.

Krótkoterminowe assistance samochodu na zagraniczny wyjazd sprawdzi się w przypadku sporadycznych wakacyjnych wypadów. Możesz wybrać ochronę o zakresie, jaki będzie najlepiej odpowiadał charakterowi konkretnego wyjazdu i zadbać o aspekty, które szczególnie będą Cię interesowały podczas wyprawy, bez ponoszenia kosztów w skali roku. Jeśli np. wybierasz się w podróż z dziećmi, możesz zatroszczyć się, by w razie Twojej nagłej choroby bądź uszkodzenia ciała, ubezpieczyciel zapewnił niepełnoletnim pociechom transport w bezpieczne miejsce i opiekę. A co jeśli wybierasz się w samotną podróż z czworonożnym przyjacielem i obrażenia odniesione w wypadku uniemożliwią Ci opiekę nad nim? Na taką okoliczność możesz przezornie wybrać pakiet assistance obejmujący opiekę nad zwierzętami. Dodatkowe assistance na samochód za granicą może też zagwarantować Ci wyższy limit kilometrów w usłudze holowania, co będzie istotne zwłaszcza w przypadku dalszych podróży bądź wypraw w tereny rzadziej zaludnione.

Poradzenie sobie w razie awarii czy unieruchomienia pojazdu na skutek wypadku za granicą stanowi większe wyzwanie w porównaniu z analogiczną sytuacją w kraju z różnych względów. Jednym z aspektów może być tu bariera językowa. Nawet jeśli posiadasz assistance całoroczne działające również w innych krajach niż Polska, przed wyjazdem przyjrzyj się dokładnie jego zakresowi, bo może się okazać, że warto dokupić krótkoterminowe assistance na zagraniczny wyjazd, aby  zagwarantować sobie i pasażerom lepszą ochronę.

W jakich sytuacjach przydaje się assistance za granicą?

Wyobraź sobie, że udajesz się w podróż za granicę i gdzieś po drodze przydarza Ci się przebicie opony, rozładowuje się akumulator, przegrzewa silnik, okazuje się, że źle zaplanowałeś tankowania i kończy Ci się paliwo, przez chwilę nieuwagi zatankowałeś olej napędowy zamiast benzyny albo kluczyki zatrzasnęły się w aucie. W innej sytuacji dochodzi do stłuczki lub wypadku i w wyniku uszkodzeń pojazd zostaje unieruchomiony. W każdym przypadku dalsza podróż okazuje się niemożliwa. Samodzielne poszukiwania najbliższego warsztatu, pomocy mechanika na miejscu, firmy zajmującej się holowaniem czy lawety nie tylko pogłębiają stres w trudnej sytuacji. Musisz liczyć się również z niemałymi kosztami takich usług. Kosztowne i kłopotliwe może być też znalezienie noclegu na czas naprawy auta. Jeśli wcześniej zadbasz o odpowiednie assistance zagraniczne, w obliczu tych i innych zdarzeń będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Co jest w pakiecie assistance za granicą?

Pakiety assistance działające poza granicami Polski najczęściej zapewniają szeroki zakres ochrony od wymiany żarówek czy opony, przez holowanie, transport ubezpieczonego i pasażerów bądź zapewnienie noclegu. Z założenia mają dawać ubezpieczonym poczucie, że w razie różnych nagłych zdarzeń, uniemożliwiających dalszą, bezpieczną podróż, mogą liczyć na kompleksową pomoc.

W pakiecie assistance działającym za granicą znajdziesz:

 • naprawę unieruchomionego pojazdu na miejscu;
 • holowanie unieruchomionego pojazdu w ramach ustalonego limitu kilometrów;
 • pojazd zastępczy na określoną ilość dni;
 • transport podróżnych do hotelu, celu podróży, miejsca zamieszkania lub warsztatu, do którego odstawiony zostanie pojazd;
 • nocleg w hotelu na czas naprawy auta lub po kradzieży;
 • wymianę koła lub naprawę ogumienia;
 • pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków;
 • dowóz paliwa;
 • wymianę żarówek;
 • uruchomienie silnika w razie rozładowania akumulatora;
 • usługi informacyjne;
 • pomoc tłumacza;
 • pomoc prawną.

Dokładny zakres ubezpieczenia będzie zależeć od wybranego wariantu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także zmiennika kierowcy, który w razie śmierci czy uszkodzenia ciała kierującego zawiezie pasażerów do miejsca zamieszkania, opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi, zwierzętami, a nawet transport do szpitala, pomoc psychologa czy odwiedziny w szpitalu.

Czy assistance za granicą pokrywa koszty naprawy?

Jeśli Twój pojazd zostanie unieruchomiony w wyniku awarii czy innego zdarzenia, mechanik w ramach pomocy assistance podejmie próbę naprawy auta na miejscu. Tego typu usługa mieści się w ramach niemal każdego wariantu assistance. Obejmuje dojazd na miejsce zdarzenia oraz koszty pracy mechanika, z wyłączeniem części niezbędnych do usprawnienia auta. Jeśli naprawa na miejscu okaże się niemożliwa, pojazd zostanie odstawiony do warsztatu. Assistance w takim wypadku obejmuje holowanie auta do serwisu, najczęściej bez kosztów naprawy. Można jednak znaleźć warianty przewidujące udział ubezpieczyciela w naprawie. Dzieje się tak w przypadku rocznych pakietów CUK Assistance obowiązujących za granicą – koszty naprawy po awarii są pokrywane w wysokości do 500 zł przy zachowaniu karencji 60 dni od dnia zakupu ubezpieczenia.

Mimo że assistance nie pokrywa kosztów naprawy w warsztacie bądź rekompensuje je do określonej kwoty, zorganizowanie transportu auta do warsztatu jest już ogromną pomocą również finansową, ponieważ usługi holowania do tanich nie należą.

Pamiętaj, że koszty naprawy mogą zostać pokryte z tytułu innego ubezpieczenia – autocasco. Stanie się tak, gdy do unieruchomienia pojazdu dojdzie na skutek wypadku, kolizji, aktów wandalizmu czy działania sił natury. Jeśli w takich sytuacjach ubezpieczyciel uzna swoją odpowiedzialność, unikniesz sporego wydatku związanego z naprawą auta. AC podobnie jak assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale warto o nie zadbać, by nie narażać się na koszty.

Jak długo czeka się na assistance za granicą?

Pomoc assistance za granicą działa z reguły bardzo sprawnie. Po otrzymaniu zgłoszenia ubezpieczyciel organizuje konieczną usługę tak szybko jak to jest możliwe, jednak czas oczekiwania na przybycie lawety bądź mechanika może być różny w zależności od miejsca, w którym dojdzie do unieruchomienia pojazdu. Większe szanse na to, że pomoc zjawi się w krótkim czasie będą w większych miejscowościach i okolicach, niż gdy znajdziesz się na pustkowiu.

W oczekiwaniu na pomoc nie wolno zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zachowaniu należytej ostrożności. Pamiętaj, że inni kierowcy zwłaszcza na autostradach bądź drogach ekspresowych, mogą nie zauważyć z odpowiednim wyprzedzeniem stojącego na poboczu drogi pojazdu, jeśli nie zadbasz o jego i swoją widoczność, szczególnie nocą czy we mgle. Za każdym razem włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i upewnij się, że możesz bezpiecznie opuścić pojazd. Dobrze jest zaopatrzyć w kamizelki także pozostałych podróżnych i przechowywać je pod ręką np. w schowku w drzwiach. Przygotuj również trójkąt ostrzegawczy i ustaw go w odległości adekwatnej do rodzaju drogi, na jakiej się znajdujesz. Poruszając się wokół pojazdu, cały czas miej na uwadze, aby pozostawać w bezpiecznej odległości od pasa jezdni. Jeśli podróżujesz z dziećmi, wytłumacz im na spokojnie zasady zachowania w sytuacji awaryjnej, by oszczędzić im stresu, ale również zapobiec sytuacji, że dziecko wybiegnie nagle przed samochód.

Jak wezwać pomoc assistance za granicą?

Kupując ubezpieczenie assistance, otrzymasz informację, na jaki numer należy zadzwonić w razie zdarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są przez działające całodobowo centra alarmowe. Należy udzielić wszystkich niezbędnych informacji, dlatego zawsze w podróży miej pod ręką nie tylko dowód rejestracyjny auta, ale też nr polisy. Bardzo ważne jest podanie dokładnej lokalizacji. Niekiedy precyzyjne określenie, gdzie obecnie znajdujesz się, może nie być łatwe. W takiej sytuacji przyda się telefon z funkcją lokalizacji, która pozwoli Ci szybko odnaleźć na mapie swoje położenie. Pomocne będą również przydrożne słupki prowadzące. Zamieszczone są na nich informacje o numerze drogi oraz kilometrze, na jakim się znajdujesz.

Niewątpliwym atutem posiadania assistance za granicą jest ograniczenie bariery językowej. Dzwoniąc na numer centrum alarmowego swojego ubezpieczyciela, porozumiesz się w języku polskim, dzięki czemu dokładnie wyjaśnisz okoliczności zdarzenia i unikniesz nieporozumień. Nie mając odpowiedniego ubezpieczenia, będziesz zdany na siebie podczas zgłoszenia i organizowania pomocy, a bez dobrej znajomości języka, może być to znacznie utrudnione.

Czy laweta zabiera pasażerów w assistance za granicą?

Przed zakupem pakietu assistance na wakacje za granicą zawsze warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w których znajdziesz informacje, na temat transportu podróżnych w razie unieruchomienia pojazdu. Z reguły mogą oni liczyć na dowóz do warsztatu, do którego jest odstawiane auto, jeśli nie pojazdem pomocy drogowej w przypadku braku wystarczającej ilości miejsc, to innym środkiem transportu zapewnionym przez ubezpieczyciela. Może zdarzyć się, że usterka lub uszkodzenie będą na tyle poważne, że nie uda się usprawnić auta w tym samym dniu, kiedy nastąpiło zdarzenie, stąd istotne jest, aby assistance obejmowało nocleg dla podróżnych w razie wystąpienia takiej okoliczności, bądź transport do miejsca zamieszkania lub punktu docelowego podróży. Warto również zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie zapewnia transport kierowcy do warsztatu celem odbioru auta.

Jak działa assistance za granicą?

W zależności od wybranego wariantu assistance zapewnia kompleksową pomoc, gdy spotka Cię nieprzewidziana trudna sytuacja na drodze. Assistance po wypadku i awarii za granicą gwarantuje nie tylko szybką i sprawną pomoc w doraźnej naprawie czy holowaniu auta, ale też zapewnia poczucie bezpieczeństwa wszystkim podróżnym. Dzięki zorganizowaniu transportu czy noclegu zarówno kierujący, jak i pasażerowie nie zostaną pozostawieni samym sobie. Ubezpieczenie obowiązuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w czasie określonym w polisie.

Jak działa assistance za granicą? Przyjrzyjmy się ofercie CUK Assistance. W wariantach Rozszerzonym i Premium zyskujesz ochronę w Polsce i Europie przed takimi zdarzeniami, jak wypadek, awaria, kradzież. W zależności od potrzeb i kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na zakup ubezpieczenia, otrzymasz następującą ochronę:

Zdarzenie objęte ochroną w CUK AssistanceWariant RozszerzonyWariant Premium

Pomoc w przypadku zajścia zdarzenia pod domem

Tak

Tak

Pojazd zastępczy

Do 14 dni po wypadku i kradzieży, do 10 dni po awarii

Do 21 dni po wypadku i kradzieży, do 15 dni po awarii

Naprawa na miejscu zdarzenia

Tak

Tak

Dostarczenie paliwa

Tak

Tak

Rozładowanie akumulatora

Tak

Tak

Uszkodzenie ogumienia

Tak

Tak

Zatrzaśnięcie kluczyków

Tak

Tak

Parking strzeżony

3 doby, max. 300 zł

5 dób, max. 500 zł

Transport osób

Tak

Tak

Transport przyczepy

Tak

Tak

Kontynuacja podróży

Tak

Tak

Nocleg dla podróżnych

1 doba

3 doby

Pomoc tłumacza przez telefon

Tak

Tak

Szyby

Tak, SU 1500 zł

Tak, SU 3000 zł

Holowanie

Do 1000 km

Do 2000 km

Każdy z pakietów możesz zakupić na okres 30 dni lub 12 miesięcy. Dodatkowo w wariancie Premium kupionym na okres 12 miesięcy otrzymasz świadczenie w wysokości 2 tys. złotych po kradzieży.

Ochroną można objąć samochody osobowe, terenowe, dostawcze do 3,5 t, które mają maksymalnie 15 lat. Wybierasz się w podróż motocyklem? W takim wypadku również obejmiesz pojazd ubezpieczeniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance na zagraniczny wyjazd?

Przed zakupem assistance przede wszystkim zastanów się, jak często planujesz udawać się w zagraniczne podróże. Będą to sporadyczne wakacyjne wyjazdy czy może regularnie kilka razy do roku zamierzasz odwiedzać mieszkającą za granicą rodzinę? Warto przekalkulować, czy bardziej opłacalna będzie ochrona całoroczna, czy ubezpieczenie assistance za granicą na kilka dni.

Kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę to:

 • zakres terytorialny – upewnij się, że ubezpieczenie obowiązuje na terenie wszystkich krajów, przez które przebiega trasa podróży;
 • limit kilometrów holowania – im większy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie konieczna dopłata za dodatkowe kilometry holowania;
 • zakres ochrony – zastanów się, czy np. będziesz podróżować z niepełnoletnimi dziećmi i czy w razie gdyby coś Ci się przytrafiło, będzie miał się kto nimi zająć; czy będzie Cię stać na dodatkowe noclegi wynikające z przedłużającej się naprawy auta;
 • wyłączenia – przed zakupem polisy zapoznaj się z OWU, znajdziesz w nich informacje, kiedy ubezpieczyciel nie przyjmuje odpowiedzialności za zdarzenie.

Ile kosztuje assistance działające za granicą?

Ceny pakietów assistance obejmujących zakresem terytorialnym kraje zagraniczne wahają się od około 100 do kilkuset złotych w zależności od towarzystwa i szczegółów ochrony. W przypadku CUK Assistance ubezpieczenie kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Cena zależy od wybranego wariantu, rodzaju pojazdu i czasu obowiązywania ochrony. Szczegóły oferty możesz sprawdzić tutaj: https://cuk.pl/bezpieczni-z-cuk/cuk-assistance

Szukasz assistance na zagraniczny wyjazd? Zapraszamy do CUK!

Jak już wiesz, ubezpieczenie assistance jest niewątpliwie bardzo pomocne w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, zwłaszcza w trakcie zagranicznej podróży. Gwarantuje profesjonalną i kompleksową pomoc w problematycznej sytuacji, a tym samym ogranicza stres związany z awarią na autostradzie, stłuczką czy nawet kradzieżą. Warto zadbać o nie przed wyjazdem, wybierając wariant o możliwie najszerszym zakresie ochrony. W CUK szybko, sprawnie i bez zbędnych formalności czy podawania szeregu danych kupisz assistance w odpowiadającym Ci wariancie ochrony, na wybrany okres, w dogodny sposób. Odwiedź najbliższą placówkę CUK, skontaktuj się z naszą infolinią bądź kup ubezpieczenie online, by zadbać o komfort własny i pozostałych podróżnych oraz cieszyć się spokojem podczas podróży.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku