2023-12-07

Jak działa assistance za granicą?

Wybierasz się za granicę? Zaopatrz się w dobre ubezpieczenie assistance!

Jak działa assistance za granicą?

Masz już pełen bak, gotową nawigację, ale czy jesteś naprawdę przygotowany na zagraniczną podróż? Dowiedz się, jak zapewnić sobie i pasażerom bezpieczeństwo dzięki assistance, nawet gdy na drodze wydarzy się coś nieoczekiwanego. Poznaj kluczowe aspekty wyboru odpowiedniego ubezpieczenia assistance za granicą!

Najważniejsze informacje:

  • Assistance za granicą działa na takiej zasadzie jak ubezpieczenie w Polsce tylko ma szerszy zakres terytorialny. Zapewnia pomoc kierowcy na drodze.
  • Ubezpieczenie obejmuje, w zależności od wariantu, holowanie pojazdu, naprawę na miejscu zdarzenia, pojazd zastępczy, a nawet takie usługi, jak pomoc w razie zatrzaśniętych kluczyków.
  • Assistance zazwyczaj nie obejmuje kosztów naprawy auta, a jedynie pokrywa koszty holowania do warsztatu.
  • W ramach assistance za granicą, jeśli jest taka możliwość, laweta zabiera, oprócz samochodu, także pasażerów.
  • Ubezpieczenie assistance, będące dodatkiem do OC lub AC zazwyczaj nie działa za granicą. Trzeba wykupić dodatkową polisę.
  • Jak wybrać assistance za granicą? Weź pod uwagę czas trwania ubezpieczenia (do wyboru jest assistance krótkoterminowe i roczne), zakres ochrony oraz terytorialny, limit kilometrów holowania, wyłączenia odpowiedzialności itd.

Na czym polega działanie assistance za granicą?

Assistance za granicą to ubezpieczenie, którego zakres terytorialny wykracza poza granice Polski. Czym jest ubezpieczenie assistance w podróży? To szereg usług transportowych, informacyjnych, medycznych, prawnych, technicznych itd., które przydają się kierowcy w trasie.  

W zależności od wybranego wariantu assistance zapewnia kompleksową pomoc, gdy spotka Cię nieprzewidziana trudna sytuacja na drodze. Ubezpieczenie obowiązuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w czasie określonym w polisie.

Co obejmuje pakiet assistance za granicą?

Pakiety assistance działające poza granicami Polski najczęściej zapewniają szeroki zakres ochrony. Z założenia mają dawać ubezpieczonym poczucie, że w razie różnych nagłych zdarzeń, uniemożliwiających dalszą, bezpieczną podróż, mogą liczyć na kompleksową pomoc.

W pakiecie assistance działającym za granicą w zależności od wybranego wariantu może się znaleźć:

  • naprawa unieruchomionego pojazdu na miejscu;
  • holowanie unieruchomionego pojazdu w ramach ustalonego limitu kilometrów;
  • pojazd zastępczy na określoną ilość dni;
  • transport podróżnych do hotelu, celu podróży, miejsca zamieszkania lub warsztatu, do którego odstawiony zostanie pojazd;
  • nocleg w hotelu na czas naprawy auta lub po kradzieży;
  • wymiana koła lub naprawę ogumienia;
  • pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków;
  • dowóz paliwa;
  • wymiana żarówek;
  • uruchomienie silnika w razie rozładowania akumulatora;
  • usługi informacyjne;
  • pomoc tłumacza;
  • pomoc prawną.

Dokładny zakres ubezpieczenia będzie zależeć od wybranego wariantu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także zmiennika kierowcy, który w razie śmierci czy uszkodzenia ciała kierującego zawiezie pasażerów do miejsca zamieszkania, opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi, zwierzętami, a nawet transport do szpitala, pomoc psychologa czy odwiedziny w szpitalu.

Zobacz, jaki zakres ochrony zapewnia jedno z najlepszych ubezpieczeń assistance na rynku – CUK Assistance.

Koszty naprawy auta

Jeśli Twój pojazd zostanie unieruchomiony w wyniku awarii czy innego zdarzenia, mechanik w ramach pomocy assistance podejmie próbę naprawy auta na miejscu. Tego typu usługa mieści się w ramach niemal każdego wariantu assistance. Obejmuje dojazd na miejsce zdarzenia oraz koszty pracy mechanika, z wyłączeniem części niezbędnych do usprawnienia auta. Jeśli naprawa na miejscu okaże się niemożliwa, pojazd zostanie odstawiony do warsztatu. Assistance w takim wypadku obejmuje holowanie auta do serwisu, najczęściej bez kosztów naprawy. Można jednak znaleźć warianty przewidujące udział ubezpieczyciela w naprawie. Dzieje się tak w przypadku rocznych pakietów CUK Assistance obowiązujących za granicą – koszty naprawy po awarii są pokrywane w wysokości do 500 zł przy zachowaniu karencji 60 dni od dnia zakupu ubezpieczenia.

Mimo że assistance nie pokrywa kosztów naprawy w warsztacie bądź rekompensuje je do określonej kwoty, zorganizowanie transportu auta do warsztatu jest już ogromną pomocą również finansową, ponieważ usługi holowania do tanich nie należą.

Pamiętaj, że koszty naprawy mogą zostać pokryte z tytułu innego ubezpieczenia – autocasco. AC, podobnie jak assistance, jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale warto o nie zadbać, by nie narażać się na koszty. Sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie AC.

Czy laweta zabiera pasażerów?

Przed zakupem pakietu assistance na wakacje za granicą zawsze warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w których znajdziesz informacje, na temat transportu podróżnych w razie unieruchomienia pojazdu. Z reguły mogą oni liczyć na dowóz do warsztatu, do którego jest odstawiane auto. W przypadku braku wystarczającej ilości miejsc zapewniony jest inny środek transportu przez ubezpieczyciela. Może zdarzyć się, że usterka lub uszkodzenie będą na tyle poważne, że nie uda się usprawnić auta w tym samym dniu, kiedy nastąpiło zdarzenie, stąd istotne jest, aby assistance obejmowało nocleg dla podróżnych w razie wystąpienia takiej okoliczności, bądź transport do miejsca zamieszkania lub punktu docelowego podróży. Warto również zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie zapewnia transport kierowcy do warsztatu celem odbioru auta.

Jak skorzystać z pomocy w ramach tego ubezpieczenia?

Wiesz już, w jakich sytuacjach możesz wezwać pomoc assistance. A w jaki sposób to zrobić?

Procedura wezwania pomocy

Kupując ubezpieczenie assistance, otrzymasz informację, na jaki numer należy zadzwonić w razie zdarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są przez działające całodobowo centra alarmowe. Jeśli chcesz maksymalnie ułatwić sobie procedurę wzywania pomocy, ściągnij na swój smartfon aplikację CUK Ubezpieczenia, w której możesz zapisać swoją polisę assistance i w razie potrzeby wezwać pomoc jednym kliknięciem – numer na infolinię powiązany z danym towarzystwem będzie aktywny w aplikacji.

Należy udzielić wszystkich niezbędnych informacji, dlatego zawsze w podróży miej pod ręką nie tylko dowód rejestracyjny auta, ale też nr polisy. Bardzo ważne jest podanie dokładnej lokalizacji. Niekiedy precyzyjne określenie, gdzie obecnie znajdujesz się, może nie być łatwe. W takiej sytuacji przyda się telefon z funkcją lokalizacji, która pozwoli Ci szybko odnaleźć na mapie swoje położenie. Pomocne będą również przydrożne słupki prowadzące. Zamieszczone są na nich informacje o numerze drogi oraz kilometrze, na jakim się znajdujesz.

Ważne!

Niewątpliwym atutem posiadania assistance za granicą jest ograniczenie bariery językowej. Dzwoniąc na numer centrum alarmowego swojego ubezpieczyciela, porozumiesz się w języku polskim, dzięki czemu dokładnie wyjaśnisz okoliczności zdarzenia i unikniesz nieporozumień.

Czas oczekiwania na pomoc

Pomoc assistance za granicą działa z reguły bardzo sprawnie. Po otrzymaniu zgłoszenia ubezpieczyciel organizuje konieczną usługę tak szybko jak to jest możliwe, jednak czas oczekiwania na przybycie lawety bądź mechanika może być różny w zależności od miejsca, w którym dojdzie do unieruchomienia pojazdu. Większe szanse na to, że pomoc zjawi się w krótkim czasie będą w większych miejscowościach i okolicach, niż gdy znajdziesz się na pustkowiu.

Ubezpieczyciele twierdzą, że najczęściej kierowcy korzystają z usługi holowania. Towarzystwa prowadzą statystyki związane z tym tematem. Okazuje się, że zarówno InterRisk, jak i Compensa obliczyły, że średni czas oczekiwania na lawetę wynosi w ich przypadku poniżej 30 minut

Ważne!

Ubezpieczyciel w wielu przypadkach zastrzega w warunkach umowy, że kierowca powinien dotrzymać wszelkich starań, by nie dopuścić do kolejnej szkody. W oczekiwaniu na pomoc nie wolno zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zachowaniu należytej ostrożności. Na przykład, jeśli auto uległo awarii na środku drogi, trzeba postawić trójkąt ostrzegawczy. Sprawdź, jak zachować się w przypadku awarii samochodu na autostradzie.

Wybór odpowiedniego assistance na zagraniczny wyjazd

Wiesz już, czym jest assistance na zagraniczny wyjazd i jaką pomoc gwarantuje. Jeśli jesteś zdecydowany na tego rodzaju polisę, jednak nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru, przeczytaj ten akapit.

Całoroczne assistance za granicą

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują assistance samochodu w różnych wariantach czasowych. Możesz kupić ubezpieczenie na rok, ale również na 7,14 czy 30 dni. Ta elastyczność czasowa pozwala na dobranie ochrony indywidualnie do swoich potrzeb.

Jeśli często wyjeżdżasz za granicę, warto rozważyć zakup wariantu, który będzie zapewniał całoroczną ochronę. Będzie to bardziej opłacalne, a przy okazji unikniesz formalności związanych z zakupem polisy przed każdą podróżą. Uchronisz się również przed ryzykiem, że w natłoku innych spraw zwyczajnie zapomnisz o zakupie ubezpieczenia przed konkretną podróżą. Aby ochrona obowiązywała od początku wojażu, ubezpieczenie należy wykupić najczęściej co najmniej jeden dzień przed planowanym wyjazdem.

Assistance krótkoterminowe

Krótkoterminowe assistance samochodu na zagraniczny wyjazd sprawdzi się w przypadku sporadycznych wakacyjnych wypadów. Możesz wybrać ochronę o zakresie, jaki będzie najlepiej odpowiadał charakterowi konkretnego wyjazdu i zadbać o aspekty, które szczególnie będą Cię interesowały podczas wyprawy, bez ponoszenia kosztów w skali roku. Jeśli np. wybierasz się w podróż z dziećmi, możesz zatroszczyć się, by w razie Twojej nagłej choroby bądź uszkodzenia ciała, ubezpieczyciel zapewnił niepełnoletnim pociechom transport w bezpieczne miejsce i opiekę. A co jeśli wybierasz się w samotną podróż z czworonożnym przyjacielem i obrażenia odniesione w wypadku uniemożliwią Ci opiekę nad nim? Na taką okoliczność możesz przezornie wybrać pakiet assistance obejmujący opiekę nad zwierzętami. Dodatkowe assistance na samochód za granicą może też zagwarantować Ci wyższy limit kilometrów w usłudze holowania, co będzie istotne zwłaszcza w przypadku dalszych podróży bądź wypraw w tereny rzadziej zaludnione.

Nawet jeśli posiadasz assistance całoroczne działające również w innych krajach niż Polska, przed wyjazdem przyjrzyj się dokładnie jego zakresowi, bo może się okazać, że warto dokupić krótkoterminowe assistance na zagraniczny wyjazd, aby  zagwarantować sobie i pasażerom lepszą ochronę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przed zakupem assistance przede wszystkim zastanów się, jak często planujesz udawać się w zagraniczne podróże. Będą to sporadyczne wakacyjne wyjazdy czy może regularnie kilka razy do roku zamierzasz odwiedzać mieszkającą za granicą rodzinę? Warto przekalkulować, czy bardziej opłacalna będzie ochrona całoroczna, czy ubezpieczenie assistance za granicą na kilka dni.

Kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę to:

  • zakres terytorialny – upewnij się, że ubezpieczenie obowiązuje na terenie wszystkich krajów, przez które przebiega trasa podróży;
  • limit kilometrów holowania – im większy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie konieczna dopłata za dodatkowe kilometry holowania;
  • zakres ochrony – zastanów się, czy np. będziesz podróżować z niepełnoletnimi dziećmi i czy w razie gdyby coś Ci się przytrafiło, będzie miał się kto nimi zająć; czy będzie Cię stać na dodatkowe noclegi wynikające z przedłużającej się naprawy auta;
  • wyłączenia – przed zakupem polisy zapoznaj się z OWU, znajdziesz w nich informacje, kiedy ubezpieczyciel nie przyjmuje odpowiedzialności za zdarzenie.

Ile kosztuje assistance na wyjazd zagraniczny?

Ceny pakietów assistance obejmujących zakresem terytorialnym kraje zagraniczne kosztują ok. kilkuset złotych w zależności od towarzystwa i szczegółów ochrony. W przypadku CUK Assistance ubezpieczenie kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Cena zależy od wybranego wariantu, rodzaju pojazdu i czasu obowiązywania ochrony. Możesz ją poznać, korzystając z kalkulatora assistance.

Czy assistance w podstawowym wariancie zadziała za granicą?

Pakiet assistance często dołączany jest przez ubezpieczycieli do polisy OC lub AC. Jest to niewątpliwie korzystne rozwiązanie, ponieważ kupując obowiązkowe ubezpieczenie auta lub dodatkową ochronę autocasco, otrzymujemy również doraźne usługi w razie problemów na drodze takie jak holowanie, gdy dojdzie do awarii czy wypadku. Najczęściej są to jednak podstawowe opcje assistance o okrojonym zakresie ochrony i zasięgu terytorialnym, zawężonym do granic Polski. Oznacza to, że mimo gwarantowanej ochrony w Polsce, po przekroczeniu granic nie będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Pomoc za granicą gwarantują bardziej rozbudowane, ale też droższe pakiety. Czy oznacza to, że przy zakupie rocznej polisy OC musisz decydować się na rozszerzony pakiet assistance za dodatkową opłatą? Niekoniecznie. Dodatkowe assistance za granicą można kupić niezależnie od innych ubezpieczeń komunikacyjnych i w różnych wymiarach czasowych w zależności, jakiej ochrony potrzebujesz i przez jaki czas.

Porównaj oferty w CUK!

Musisz wiedzieć, że tak jak w przypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych, także polisa assistance może proponować różne warunki w zależności od oferty i towarzystwa. By wybrać najlepszą opcję, po prostu porównaj różne opcje. Możesz to zrobić korzystając z naszego wygodnego kalkulatora OC i AC, w którym znajdzesz także oferty assistance. Sprawdź także kalkulator assistance, dzięki któremu poznasz warianty jednego z najlepszych na rynku ubezpieczeń tego typu, czyli CUK Assistance, które zbudowane zostało specjalenie z myślą o klientach CUK wraz ze światowym liderem usług assistance - Europ Assistance.

W CUK szybko, sprawnie i bez zbędnych formalności czy podawania szeregu danych kupisz assistance w odpowiadającym Ci wariancie ochrony, na wybrany okres, w dogodny sposób. Odwiedź najbliższą placówkę CUK, skontaktuj się z naszą infolinią bądź kup ubezpieczenie korzystając z naszego kalkulatora assistance, by zadbać o komfort własny i pozostałych podróżnych oraz cieszyć się spokojem podczas podróży.

FAQ:

  • 1
    Ile kosztuje assistance za granicą?

    Cena polisy różni się w zależności od oferty. Zazwyczaj za assistance za granicą zapłacimy ok. kilkuset złotych.

  • 2
    Jakie assistance na wyjazd za granicę?

    Assistance w wersji mini, które dodawane jest czasem do polisy OC lub AC nie działa zazwyczaj za granicą. By cieszyć się ochroną poza granicami Polski, trzeba wykupić osobną polisę.

  • 3
    Gdzie wykupić assistance na Europę?

    Jedną z najlepszych na rynku ofert, zapewniających pomoc kierowcy w krajach europejskich, jest ubezpieczenie CUK Assistance, które przygotowane zostało z liderem w tym zakresie — towarzystwem Europ Assistance. Możesz je kupić w placówkach CUK, na infolinii, a także online.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku