2023-09-28

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy?

Dowiedz się, jak zgodnie z przepisami ustawić trójkąt ostrzegawczy.

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy?

Chcesz uporządkować wiedzę na temat oznaczania auta trójkątem ostrzegawczym? W jakiej odległości go ustawić? Kiedy to zrobić? Podpowiadamy!

Czy trzeba wozić trójkąt ostrzegawczy w samochodzie?

W myśl Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 roku trójkąt ostrzegawczy lub inaczej trójkąt odblaskowy czy bezpieczeństwa należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu w 2023 roku tuż obok gaśnicy oraz tablic rejestracyjnych. Jedynym wyjątkiem, kiedy kierowca nie musi wozić ze sobą trójkąta odblaskowego jest poruszanie się motocyklem.

Ustawodawca przewidział także karę za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie. Jeśli podczas kontroli drogowej nie wskażemy policjantowi tego elementu wyposażenia auta, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Czy wiesz, że…

Przepisy krajów europejskich różnią się co do obowiązku posiadania trójkąta ostrzegawczego. Na przykład w Hiszpanii trzeba mieć dwa trójkąty awaryjne w aucie. Z kolei Czesi nie muszą go wozić ze sobą wcale. W Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii, Belgii czy na Węgrzech trójkąt bezpieczeństwa to jedyny obowiązkowy element wyposażenia auta.

Odległość trójkąta ostrzegawczego a przepisy

To, że trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku czy awarii pojazdu silnikowego i przyczepy trójkątem odblaskowym wynika z artykułu 50. Kodeksu drogowego. W jakiej sytuacji oraz jak sygnalizować postój jest zależne od rodzaju drogi. Przepisy mówią, że:

 • postój pojazdu trzeba oznaczać w każdej sytuacji na autostradzie oraz drodze szybkiego ruchu;
 • poza obszarem zabudowanym jesteśmy zobligowani do sygnalizowania postoju, jeśli odbywa się on na jezdni w zabronionym miejscu i na poboczu, jeśli sytuacja tego wymaga, ponieważ auto nie jest dostatecznie widoczne;
 • jeśli postój odbywa się w miejscu zabronionym na obszarze zabudowanym, również trzeba go odpowiednio oznaczyć.

Pamiętaj!

Jeśli podczas kolizji możliwe jest usunięcie samochodu z drogi, zrób to! Trójkąt ostrzegawczy ustaw tylko wtedy, gdy niemożliwe jest przesunięcie pojazdu.

Trójkąt ostrzegawczy – ile metrów od samochodu w terenie zabudowanym?

Zacznijmy od tego, jaka powinna być odległość trójkąta od samochodu w razie awaryjnego postoju w terenie zabudowanym. Mamy dwie możliwości do wyboru. Ostrzegawczy trójkąt powinien być umieszczony tuż za autem – przepisy nie określają, w jakiej odległościdokładnie powinien on stać. Trzeba dostosować się do aktualnych warunków. Nocą, w słabo oświetlonym miejscu warto trójkąt postawić nieco dalej. Druga opcja to umieszczenie trójkąta ostrzegawczego bezpośrednio na samochodzie, na wysokości nie większej niż 1 m.

Poza tym kierowca jest zobowiązany także do włączenia świateł awaryjnych, chyba że samochód ich nie ma – wtedy trzeba włączyć światła pozycyjne.

Ustawienie trójkąta – odległość poza obszarem zabudowanym

Jak zachować się w razie nagłego postoju w terenie? Jeśli zdarzy się nam wypadek lub awaria poza obszarem zabudowanym, trzeba włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, a następnie zabezpieczyć miejsce postoju trójkątem ostrzegawczym. Ustawiamy go w odległości od 30 do 50 m za pojazdem. W ten sposób będziemy widoczni, a inni uczestnicy ruchu drogowego będą mogli dostosować prędkość do sytuacji.

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy na autostradzie i drodze ekspresowej?

Inne odległości obowiązują, jeśli dojdzie do awarii samochodu na autostradzie, a inne gdy zdarzy się nam kolizja czy poważniejszy wypadek na drodze szybkiego ruchu. Samochody poruszać się mogą tu z naprawdę dużą prędkością. Im pojazd szybciej się porusza, tym droga hamowania jest dłuższa, dlatego na autostradzie oraz drodze ekspresowej trzeba powiadomić innych kierowców o awaryjnym postoju dużo wcześniej niż w przypadku terenu zabudowanego czy drogi poza obszarem zabudowanym.

Gdy musimy się awaryjnie zatrzymać lub nasz pojazd nie jest w stanie jechać dalej z powodu wypadku na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu trzeba włączyć światła awaryjne (lub, jeśli samochód ich nie ma, światła pozycyjne), a następnie umieścić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu.

Czy wiesz, że…

Jeśli nie oznaczysz postoju samochodu, który uległ wypadkowi czy awarii na autostradzie, drodze ekspresowej lub zrobisz to źle, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 300 zł!

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy? Podsumowanie

 • Jeśli dojdzie do awarii lub postój wynika z wypadku na drodze szybkiego ruchu czy autostradzie, trzeba włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, a 100 m za autem ustawić trójkąt ostrzegawczy.
 • W razie awaryjnego postoju na drodze poza obszarem zabudowanym trzeba włączyć światła awaryjne/pozycyjne, a następnie ustawić trójkąt odblaskowy w odległości od 30 do 50 m.
 • Jeśli trzeba zasygnalizować postój w obszarze zabudowanym, należy włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, a potem ustawić trójkąt awaryjny za samochodem. Przepisy nie mówią, w jakiej odległości powinien stać. Można także umieścić trójkąt na samochodzie, na wysokości nie większej niż 1 m.
 • Zabezpiecz się w razie awarii lub wypadku. W ramach CUK Assistance zapewnimy holowanie samochodu, a także w razie potrzeby, zorganizujemy pojazd zastępczy.

Zabezpiecz się w razie awarii!

Na drodze dochodzi do przeróżnych sytuacji. Nie zawsze jest nam łatwo zachować spokój, gdy przydarzy się nam wypadek, drobna kolizja czy awaria. By mieć pewne wsparcie w razie takich sytuacji, warto się do nich przygotować wcześniej. Mamy dla Ciebie specjalne ubezpieczenie – CUK Assistance. W jego ramach w razie awarii czy wypadku zapewnimy holowanie, a także pojazd zastępczy.

Zastanawiasz się, ile kosztuje takie ubezpieczenie? Zapraszamy do naszego kalkulatora assstance, gdzie po wypełnieniu formularza, sprawdzisz wysokość składki.

FAQ:

 • 1
  Jaki jest mandat za brak trójkąta ostrzegawczego?

  Według nowego taryfikatora, za brak trójkąta ostrzegawczego grozi kara od 20 zł do 500 zł.

 • 2
  Co zamiast trójkąta ostrzegawczego?

  Ministerstwo Transportu w Hiszpanii zapowiada na 2026 rok premierę nowego systemu ostrzegawczego zamiast trójkąta ostrzegawczego. Będą nim światła LED, połączone z siecią i specjalną platformą cyfrową, stworzoną przez rząd.

 • 3
  Jaki trójkąt do auta?

  Trójkąt ostrzegawczy powinien mieć znak homologacji. Wiadomo wtedy, że ma odpowiednią wielkość i będzie widoczny na drodze.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku