2020-02-21

Uwaga, kolizja! Co zrobić, gdy ją spowodujesz?

Jesteś sprawcą kolizji? Zobacz, co robić na miejscu zdarzenia krok po kroku.

Uwaga, kolizja! Co zrobić, gdy ją spowodujesz?

Stało się. Chwila nieuwagi i uderzyłeś w samochód przed Tobą. Taka sytuacja jest ogromnie stresująca dla kierowcy, jednak warto zacząć działać od razu, aby uniknąć większych nieprzyjemności. Jak działać szybko i sprawnie?

Oceń sytuację i zdecyduj o wezwaniu policji

Spróbuj opanować emocje i zacznij konkretnie działać. Rozpocznij od trzeźwej oceny tego, co się stało. Koniecznie sprawdź, czy nic nikomu się nie stało. Jeśli są poszkodowani, musisz wezwać pogotowie. Warto w tym momencie zaznaczyć, że za kolizję uważa się zdarzenie na drodze, w której ucierpiały wyłącznie pojazdy. Kiedy ktoś zostaje ranny lub ma obrażenia w wyniku stłuczki, mówi się wtedy o wypadku drogowym. W takiej sytuacji musisz wezwać pomoc. Mowa tu nie tylko o pogotowiu, ale także policji. Nie ma jednak konieczności wzywania funkcjonariuszy do kolizji, w której nie ma rannych, a także w łatwy sposób można ocenić sprawcę zdarzenia. Pamiętaj jednak, że jeśli np. zauważysz, że drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu, niezwłocznie zadzwoń po odpowiednie służby.

Sprawdź też artykuł: Uwaga, kolizja! Co zrobić, kiedy jesteś poszkodowanym?

Zabezpiecz auto i miejsce zdarzenia

Jeśli Twój samochód nie ucierpiał zbyt mocno, możesz go przestawić w bezpieczne miejsce, aby dodatkowo nie utrudniać ruchu na drodze. Powinieneś także założyć kamizelkę odblaskową, włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu.

Spisz oświadczenie

Jeśli jesteś sprawcą wypadku, po Twojej stronie należy spisanie oświadczenia. Właśnie dlatego, zawsze warto mieć przy sobie kartkę A4 lub gotowy wzór do wypełnienia. W piśmie powinny znaleźć się dane sprawcy oraz poszkodowanego, w tym imiona, nazwiska, adres i numer telefonu. Koniecznie zamieść informacje spisane z prawa jazdy oraz polisy ubezpieczeniowej (numer, nazwa towarzystwa). Jeśli na miejscu zdarzenia byli także świadkowie, wypisz ich dane. Dokładnie też opisz, co się stało na drodze, a także jakie są szkody. Na końcu, zarówno Ty, jak i poszkodowany, musi podpisać dokument. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kontakt z ubezpieczycielem

Szkodę powinien zgłosić poszkodowany, jednak zanim to zrobi, zapewne sprawdzi czy posiadasz ważne OC. Może skontaktować się on bezpośrednio z Twoim ubezpieczycielem lub jeśli korzysta z Bezpośredniej Likwidacji Szkód, z firmą, u której ma podpisaną umowę. Jeśli spisałeś oświadczenie poprawnie, nie będziesz musiał udostępniać więcej danych.

Jakie poniesiesz konsekwencje za stłuczkę?

Jeśli nie przyznasz się do winy, trzeba będzie wezwać policję na miejsce zdarzenia. Po oględzinach ze strony funkcjonariuszy, otrzymasz mandat w wysokości od 200 złotych oraz punkty karne. Za spowodowane szkody nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni, ponieważ w takich sytuacjach chroni Cię ubezpieczenie OC. Oczywiście mowa tu o zdarzeniach, które nie zostały wyłączone z odpowiedzialności. Kiedy ubezpieczyciel wypłaci świadczenie poszkodowanemu, może podnieść płaconą przez Ciebie składkę. Twoje auto także poważnie ucierpiało w stłuczce? Bez polisy AC, będziesz musiał zapłacić za naprawę z własnej kieszeni. 

Znajdź opłacalne ubezpieczenie samochodu

Kończy Ci się polisa OC? A może jesteś zainteresowany AC? Skontaktuj się, dzwoniąc na infolinię lub odwiedź bezpośrednio placówkę najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Możesz także wyliczyć składkę błyskawicznie, korzystając z kalkulatora online.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku