2020-03-02

Uwaga, kolizja! Co zrobić, gdy jesteś poszkodowanym w kolizji?

Działaj sprawnie krok po kroku.

Uwaga, kolizja! Co zrobić, gdy jesteś poszkodowanym w kolizji?

Poranna droga do pracy zakończyła się stłuczką? Nie panikuj! Jeśli jesteś poszkodowanym, musisz działać, aby nie być stratnym finansowo. Podpowiadamy, co powinieneś zrobić krok po kroku.

Kolizja czy wypadek?

Postaraj się trzeźwo ocenić sytuację i to, co się stało na drodze. Koniecznie sprawdź, czy na miejscu zdarzenia są poszkodowani, np. ranni pasażerowie. Jeśli w wyniku stłuczki ucierpiały wyłącznie samochody, oznacza to, że jest to zwyczajna kolizja. Nie masz wtedy obowiązku wzywania policji. Kiedy jednak okaże się, że ktoś odniósł jakiekolwiek, nawet najmniejsze obrażenia, musisz wezwać odpowiednie służby. Chodzi tu oczywiście o pogotowie oraz policję.

Kiedy musisz wezwać policję?

W przypadku stłuczki, nie ma konieczności wzywania policji. Jeśli jednak masz podejrzenia, że sprawca jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, musisz to zrobić. Warto także wezwać odpowiednie służby, jeśli zorientujesz się, że drugi uczestnik zdarzenia nie posiada ważnej polisy OC. Zrobisz to bez problemu, sprawdzając numer rejestracyjny lub numer VIN w bazie danych UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Może okazać się też, że sprawca nie przyzna się od razu do winy. Zamiast kłócić się i spierać z drugim kierowcą, zadzwoń po policję.

Zabezpiecz miejsce i samochód

Sprawdź, czy Twoje auto mocno ucierpiało w zdarzeniu. Jeśli nadaje się do prowadzenia, zaproponuj drugiemu kierowcy, aby zjechać na pobocze lub w niedalekie bezpieczne miejsce. To bardzo ważne, aby nie utrudniać ruchu innym uczestnikom na drodze. Powinieneś też mieć kamizelkę odblaskową w samochodzie, więc załóż ją, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Koniecznie ustaw też trójkąt ostrzegawczy.

Zobacz także nasz artykuł: Uwaga, kolizja! Co zrobić gdy ją spowodujesz?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Oświadczenie - ważny dokument potwierdzający zdarzenie

Aby otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy, koniecznie spisz oświadczenie. Tak naprawdę, ten obowiązek spoczywa po stronie sprawcy, dlatego powinieneś dopilnować tej formalności. Zorientuj się czy posiadasz przy sobie kartkę A4 lub gotowy wzór. A może posiada go drugi kierowc? Formularz powinien być wypełniony następującymi danymi:

  • imiona i nazwiska kierowców,
  • daty urodzenia oraz pesel kierowców,
  • adresy zameldowania kierowców,
  • numery praw jazdy,
  • model, marka oraz numer rejestracyjny,
  • pojazdów biorących udział w kolizji,
  • numery polis oraz nazwy towarzystw ubezpieczeniowych,
  • dokładny opis zdarzenia i szkód
  • podpisy kierowców.

Jeśli na miejscu zdarzenia znajdują się świadkowie, powinieneś też spisać ich dane oraz podpisy.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem

Im szybciej zgłosisz szkodę, tym lepiej. Tak naprawdę masz na to czas 3 lata od momentu zdarzenia, jednak warto zająć się tym od razu. Od sprawcy powinieneś otrzymać dane kontaktowe do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli korzystasz z Bezpośredniej Likwidacji Szkód, możesz też zadzwonić do swojej firmy. Twój ubezpieczyciel powinien zająć się wszelkimi formalnościami. Szkodę możesz również zgłosić osobiście w oddziale lub przez internet, jeśli towarzystwo umożliwia taką opcję. Firma będzie chciała potwierdzić i ocenić rozmiar szkody, dlatego skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca. Do tego czasu, nie warto nic naprawiać w samochodzie na własną rękę.

OC w atrakcyjnej cenie

Skontaktuj się z naszą infolinią lub odwiedź jedną z placówek CUK Ubezpieczenia, aby dowiedzieć się więcej na temat atrakcyjnych ofert OC. Bez problemu porównasz ceny także korzystając z naszego kalkulatora online.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku