2023-09-28

Światła awaryjne – jak i kiedy ich używać?

Podpowiadamy, w jakich sytuacjach korzystać ze świateł awaryjnych.

Światła awaryjne – jak i kiedy ich używać?

Czy wiesz, jak używać świateł awaryjnych? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągę, byś mógł przypomnieć sobie, kiedy włączać ten rodzaj świateł i jakie konsekwencje mogą Cię spotkać, jeśli będziesz używać ich nieprawidłowo.

Światła awaryjne – czym są?

To nic innego jak połączony system wszystkich kierunkowskazów. Światła te nie świecą się więc w sposób ciągły tylko migają. Na samochodzie zlokalizowane są z przodu i z tyłu – tak, aby był on w razie czego odpowiednio widoczny.

Ponieważ światła awaryjne służą m.in. do oznaczania postoju samochodu, który z jakiegoś powodu nie może się poruszać, działają nawet bez uruchomienia silnika czy zapłonu. By w kryzysowej sytuacji łatwo można było światła awaryjne włączyć, przycisk je aktywizujący jest zazwyczaj bardzo duży i widoczny – oznaczony symbolem trójkąta. A jak wyłączyć światła awaryjne? Tym samym przyciskiem, który je włącza.

Czy wiesz, że…

Warto wiedzieć, że zbyt długie korzystanie ze świateł awaryjnych może rozładować akumulator. Koniecznie weź to pod uwagę, jeśli Twój samochód jeździ ze słabym, długo już użytkowanym akumulatorem. W razie awarii szybko zorganizuj pomoc.

Światła awaryjne a motocykl

Światła awaryjne to obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2023 roku. Mają je też i niektóre motocykle, jednak w przypadku jednośladów nie są one obligatoryjne. Motocykliści, którzy chcą ich używać, montują je na własną rękę. O tym, jak włączyć światła awaryjne w motocyklu piszą zapaleni majsterkowicze na forach do tego przeznaczonych, a w internetowych serwisach roi się od zestawów do samodzielnego ich podłączania.

Światła awaryjne w samochodzie – kiedy ich używać?

Jak sama nazwa wskazuje tego typu światła przeznaczone są do sygnalizacji awarii w samochodzie czy też nagłego unieruchomienia auta. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wypadek, kolizja, usterka ważnej części pojazdu. Jednak to w kontekście używania świateł awaryjnych jest nieistotne. Najważniejszy jest fakt, że samochód z jakiegoś powodu nie może się poruszać.

Warto pamiętać, że w tej sytuacji jesteśmy zobligowani do ustawienia dodatkowo trójkąta ostrzegawczego. W przypadku awarii samochodu na autostradzie czy drodze ekspresowej powinniśmy włączyć światła awaryjne i zasygnalizować dodatkowo postój auta, umieszczając trójkąt odblaskowy w odległości 100 m od pojazdu. Na drodze poza obszarem zabudowanym ustawia się go w odległości od 30 do 50 m, a w obszarze zabudowanym tuż za autem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m. Przeczytaj więcej na temat odległości, w jakich trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy

Kolejna sytuacja, kiedy trzeba włączyć światła awaryjne to postój na drodze w obszarze niezabudowanym, jeśli jego widoczność byłaby bez nich niedostateczna. Może na to wpływać brak odpowiedniego oświetlenia drogi lub np. opady atmosferyczne. Gdy samochód znajduje się poza drogą, nie trzeba włączać świateł awaryjnych.

Światła awaryjne na autostradzie

Nie są to jednak jedyne przypadki, w których możemy zgodnie z prawem włączać światła awaryjne. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jedziemy autostradą. Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w tym wypadku wynosi 140 km/h. Nagle okazuje się, że tuż przed nami zdarzył się wypadek i tworzy się korek. By ostrzec o tym innych kierowców, którzy jadą za nami, możemy, a nawet w tej sytuacji powinniśmy, włączyć światła awaryjne. W ten sposób zaalarmujemy ich o dużym zmniejszeniu prędkości i będą oni w stanie dostosować się do tej sytuacji i odpowiednio zwolnić. To ważne, by w ten sposób informować kierowców, szczególnie tych prowadzących duże pojazdy czy samochody ciężarowe, ponieważ droga hamowania w ich przypadku jest o wiele dłuższa niż w przypadku małych aut osobowych. W niektórych modelach samochodów światła awaryjne uruchamiają się nawet samoczynnie w razie gwałtownego hamowania.

Czy wiesz, że…

Prędkość połączona z masą ma ogromny wpływ na długość drogi hamowania. Sprawdźmy to porównując sposób zatrzymania się dwóch pojazdów – samochodu osobowego, ważącego tonę i samochodu ciężarowego, którego masa wynosi 5 t. Te dwa auta rozpędzone do 70 km/h po zahamowaniu będą zachowywały się inaczej. Osobówka zatrzyma się po ok. 30 m, podczas gdy ciężarówka dopiero po prawie 70 m! Widzisz teraz, dlaczego koniecznie trzeba sygnalizować innym uczestnikom nagłą sytuację na drodze – zwłaszcza tam, gdzie dopuszczalna prędkość jest wysoka. To kwestia bezpieczeństwa Twojego i innych.

Podziękowanie światłami awaryjnymi – czy to dozwolone?

Utarło się, by poprzez krótkotrwałe włączenie świateł awaryjnych dziękować innym kierowcom za uprzejmość na drodze – np. umożliwienie włączenia się do ruchu lub przeprosić za błąd. Takie zachowanie nie jest zgodne z przepisami, ale policjanci przymykają na nie oko. Dużo lepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest naprzemienne włączenie prawego i lewego kierunkowskazu.

Światła awaryjne a przewóz osób

Nie tylko w tych kilku sytuacjach opisanych wyżej kierowca używać powinien świateł awaryjnych. By zaalarmować innych uczestników ruchu drogowego o konieczności zachowania wzmożonej ostrożności, powinni włączać je kierowcy:

 • autobusów szkolnych, a także pojazdów przewożących zorganizowaną grupę dzieci podczas wsiadania i wysiadania z nich młodych pasażerów,
 • pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych podczas wsiadania i wysiadania z nich pasażerów.

Kiedy nie można włączać świateł awaryjnych?

Czy wiesz, że w niektórych sytuacjach możesz zapłacić mandat za niewłaściwe używanie świateł awaryjnych? Jest to zakazane w następujących przypadkach:

 • Używanie świateł awaryjnych podczas holowania – zarówno wtedy, gdy my holujemy auto, jak i wtedy, kiedy to nasz samochód jest holowany. Jeśli widoczność jest nieodpowiednia, trzeba włączyć światła pozycyjne.
 • Jeśli kierowca zaparkuje w nielegalnym miejscu i włączy światła awaryjne, łamie jednocześnie dwa przepisy – nieprawidłowo używa świateł i parkuje na zakazie. W sytuacji, gdy samochód znacznie tamuje ruch, policja może zdecydować nawet o odholowaniu auta.

Mandat za światła awaryjne

Wiesz, już kiedy korzystanie ze świateł awaryjnych jest nielegalne. A jaka kara grozi za takie nieuprawnione ich włączanie?

Jeśli nieprawidłowo oznaczymy pojazdy podczas holowania, czyli włączymy wtedy światła awaryjne (obojętnie w którym aucie) możemy otrzymać mandat w wysokości 150 zł i 5 punktów karnych.

Za włączanie świateł podczas parkowania w niedozwolonym miejscu policja może ukarać nas mandatem od 100 do 300 zł.

Pamiętajmy również, że mandat możemy otrzymać za niewłączenie świateł awaryjnych w sytuacji, kiedy powinniśmy w ten sposób oznaczyć pojazd. Wtedy policja jest uprawniona do ukarania nas grzywną w wysokości 150 zł i 1 punktem karnym. Kara za niewłączenie świateł awaryjnych na autostradzie jest wyższa – tutaj zapłacić możemy aż 300 zł.

Także kierowca autobusu szkolnego może zostać ukarany mandatem, jeśli nie włączy świateł awaryjnych podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu dzieci i młodzieży. Jego wysokość to 200 zł, a także 2 punkty karne.

Prawidłowe używanie świateł awaryjnych – dlaczego jest tak ważne?

Z prostego powodu – włączanie ich według uznania mogłoby prowadzić do przykrych konsekwencji na drodze. Wzrosłaby liczba wypadków, ponieważ dochodziłoby do wielu nieporozumień. Na przykład włączenie świateł awaryjnych podczas holowania uniemożliwia sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego np. wykonania manewru skrętu czy zmiany pasa ruchu. Inna sytuacja – cofanie na światłach awaryjnych np. na drodze szybkiego ruchu również może doprowadzić do tragedii. Właśnie dlatego, by zapewnić bezpieczeństwo na drodze, wprowadzono uregulowania, co do włączania świateł awaryjnych.

Światła awaryjne – jak i kiedy ich używać? Podsumowanie

 • Światła awaryjne to połączone kierunkowskazy.
 • Są montowane obowiązkowo w każdym aucie. W niektórych modelach motocykli także je spotkamy, ale nie jest to standard.
 • Stosuje się je do poinformowania innych uczestników ruchu drogowego o postoju auta, które z jakiegoś powodu zostało unieruchomione.
 • Świateł awaryjnych można używać podczas postoju na drodze w obszarze niezabudowanym, jeśli poprawi to jego widoczność, a miejsce to jest nieodpowiednio oświetlone.
 • Uprawnione jest włączanie świateł awaryjnych, by zaalarmować innych uczestników ruchu drogowego o nagłym spowolnieniu.
 • Dziękowanie oraz przepraszanie innych kierowców przy użyciu świateł awaryjnych jest nielegalne, chociaż wielu policjantów przymyka oko na takie sytuacje.
 • Światła awaryjne powinien włączyć kierowca autobusu podczas wsiadania i wysiadania z niego dzieci, a także kierujący pojazdem przeznaczonym do przewozu osób z niepełnosprawnościami w takiej samej sytuacji.
 • Mandat można otrzymać za włączenie świateł awaryjnych podczas holowania (150 zł i 5 punktów karnych) czy podczas parkowania w miejscu do tego zabronionym (od 100 do 300 zł).
 • Za nieoznakowanie w odpowiedni sposób pojazdu poprzez włączenie świateł awaryjnych, można otrzymać mandat w wysokości do 150 zł do 300 zł (wyższa stawka dotyczy postoju na autostradzie) i 1 punkt karny.

Awaria? Skorzystaj z CUK Assistance!

Lubisz czuć się zabezpieczony na każdą ewentualność? Często podróżujesz? A może obawiasz się awarii auta z dala od domu? W takim razie na pewno zainteresuje Cię ubezpieczenie CUK Assistance. W jego ramach pomożemy, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony – niezależnie od tego czy był to wynik usterki, wypadku, czy kolizji. Zorganizujemy holowanie, zapewnimy pojazd zastępczy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co ważne, nie stosujemy limitu wieku pojazdu, zatem można ubezpieczyć nawet wieloletnie auto. Zastanawiasz się, ile będzie kosztować takie ubezpieczenie w Twoim przypadku? Sprawdź w naszym kalkulatorze assistance.

FAQ:

 • 1
  Jak długo można stać na światłach awaryjnych?

  Przepisy nie regulują tego, jak długo można stać na światłach awaryjnych w sytuacjach do tego uprawnionych. Trzeba pamiętać, że gdy światła awaryjne będą włączone długo, może rozładować się akumulator. Warto mieć to na względzie w przypadku słabych akumulatorów i szybko zorganizować sobie pomoc w razie awarii auta. Na pewno nie można włączać tych świateł nawet na chwilę podczas postoju w zabronionym miejscu, jeśli samochód jest sprawny.

 • 2
  Gdzie znajdują się światła awaryjne?

  Światła awaryjne służące do sygnalizacji postoju samochodu oraz ostrzegania innych o niebezpiecznej sytuacji na drodze, znajdują się zarówno z przodu, jak i z tyłu. To po prostu połączone kierunkowskazy – lewy i prawy.

 • 3
  Czy światła awaryjne są obowiązkowe?

  Tak, każdy samochód, a także niektóre motocykle mają światła awaryjne. Nie są one obowiązkowe w przypadku motocykli, choć niektóre dostępne na rynku modele je mają.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku