2022-06-17

Wymiana opon w samochodzie – wszystko, co musisz wiedzieć

Dowiedz się wszystkiego na temat wymiany opon w samochodzie.

Wymiana opon w samochodzie – wszystko, co musisz wiedzieć

Opony są bardzo istotnym elementem różnego typu pojazdów. Mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy i dlatego warto wybierać ogumienie wysokiej jakości i regularnie sprawdzać jego stan. Wymiana opon jest związana zarówno z porami roku, jak i ewentualnymi usterkami. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć!

Dlaczego należy zmieniać opony wraz z porami roku?

Opony zimowe różnią się od letnich. Wszystko ze względu na fakt, że są one dostosowane do jazdy po oblodzonych drogach. Muszą mieć więc większe żłobienia i zapewniać odpowiednią przyczepność dopasowaną do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Właściwie dobrane opony nie tylko wpływają na komfort jazdy, lecz także skracają drogę hamowania i zmniejszają zużycie paliwa oraz zapewniają bezpieczeństwo. Dlatego po zakończeniu sezonu zimowego powinna nastąpić wymiana opon na nowe.

O tej procedurze należy pamiętać także jesienią. Zmiana kół na zimowe zalecana jest wtedy, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7°C i będzie utrzymywać się w granicach tej wartości. Następuje wówczas radykalna zmiana warunków jezdnych. Wielu kierowców trzyma się przy wymianie opon zasady, by robić to „od października do Wielkanocy” lub w momencie, gdy spadnie pierwszy śnieg w sezonie. To, czy można wymieniać opony w samochodzie, pośrednio zależy więc także od zastanych warunków pogodowych.

Wymiana opony w samochodzie – o czym warto pamiętać?

Niewielu kierowców decyduje się na samodzielny montaż nowej opony. Jej wymiana wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, dlatego takie czynności wykonuje się w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Nieco inaczej wygląda natomiast wymiana kół w samochodzie. Tę czynność można wykonać samodzielnie, wykorzystując specjalny podnośnik samochodowy, klucz dynamometryczny oraz klucz krzyżakowy. Jeśli jednak brakuje nam odpowiednich narzędzi lub umiejętności, warto zwrócić się o pomoc w warsztacie.

Podczas wymiany opony w samochodzie specjaliści dbają o to, by nie uszkodzić tego elementu. Bardzo ważne jest użycie odpowiedniego sprzętu, pozwalającego na bezpieczne i szybkie zdjęcie starych opon i zastąpienie ich nowymi. W warsztacie wymiana opony w samochodzie wiąże się również z jej odpowiednim wyważeniem. Cały proces powinien wyglądać następująco:

 • zdejmowanie wentyli;
 • spuszczanie powietrza z opony;
 • podważanie stopki opony;
 • umieszczenie felgi na maszynie;
 • zdjęcie odważników do wyważania;
 • dopasowanie ramienia montażowego do rozmiaru opony;
 • przekręcenie stopki opony do góry;
 • założenie nowego wentylu.

Samodzielna wymiana opon lub kół w samochodzie jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy dysponujesz odpowiednim sprzętem. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest również odpowiednie wyważenie każdej opony. W tym celu należy użyć specjalnej maszyny, która jest dostępna jedynie w profesjonalnych serwisach. Wiele osób nie wie też na przykład, jak rozpoznać opony prawa/lewa. Choć odpowiedzi na to i inne pytania można szukać w internecie, to ilość wątpliwości może nas nieco przytłoczyć. Dlatego lepiej powierzyć wymianę opon specjalistom.

Ile trwa zmiana opon?

Niewielu posiadaczy aut decyduje się na samodzielną wymianę opon z uwagi na to, ile trwa ta czynność. Większość z nas woli powierzyć to zadanie fachowcom. Zmiana opon w profesjonalnym warsztacie przebiega bardzo szybko. Wszystko zależy od wprawy mechaników, jednak zazwyczaj na jedną oponę przeznacza się od kilku do kilkunastu minut. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tak ważnych kwestii, jak to, czy po wymianie opon trzeba ustawiać zbieżność — otóż tak, ale o wszystkich tego typu rzeczach na pewno będą pamiętać serwisanci.

Obecnie cały proces jest zautomatyzowany, dlatego większość czynności wykonuje się, używając specjalnych maszyn i narzędzi. Sprawy z tym związane warto powierzyć profesjonalistom z warsztatu, którzy doskonale znają zasady zakładania opon. To oni najlepiej zadbają o to, by cały proces przebiegł poprawnie.

Jak wygląda wymiana koła krok po kroku?

Wymianę koła można wykonać samodzielnie. Wówczas należy:

 • włączyć bieg i zaciągnąć hamulec ręczny;
 • poluzować nakrętki felgi;
 • podnieść samochód, używając podnośnika;
 • usunąć wszystkie nakrętki i zdjąć koło z osi;
 • nałożyć nowe koło na oś;
 • opuścić auto;
 • dokręcić nakrętki felgi.

Wymiana całych kół — najważniejsze kwestie

Wymieniając całe koła, należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest zmiana osi. Po zmianie warto założyć koła odwrotnie – przednie z tyłu, a tylne z przodu. W ten sposób można zapewnić ich równomierne ścieranie. Wymiana całych kół jest znacznie łatwiejsza ze względu na fakt, że nie trzeba używać specjalistycznych sprzętów. Po przeprowadzanej wymianie warto także sprawdzić ciśnienie w oponach – wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: https://cuk.pl/porady/jak-obliczyc-spalanie-paliwa.

Tego typu czynności podejmuje się w warsztacie jedynie doświadczony wulkanizator — inaczej osoba, która zna się na konstrukcji kół i opon. Wie on bowiem, jak dokładnie przeprowadzić każdą naprawę czy wymianę. Z pewnością doradzi nam w kwestii doboru właściwych opon, znajdzie potencjalne ubytki, skazy i pęknięcia nim problem eskaluje. Wulkanizator może zaoferować także inne czynności, takie jak przełożenie kół. Cena takiej usługi będzie zależna od renomy warsztatu, jednak obecnie powinna oscylować w graniach 100 zł.

Ile kosztuje wymiana opon?

Koszt wymiany opon nie jest duży, chociaż może zależeć od indywidualnej oferty konkretnej firmy oraz typu samochodu. Zazwyczaj wynosi on około 50 zł za sztukę. Zdarza się jednak, że wybrany warsztat dolicza koszty dodatkowe związane m.in. z wyważeniem koła. Wydatek wzrasta też w związku z koniecznością zastosowania profesjonalnego sprzętu. Dlatego ostateczna cena może być wyższa. Warto ustalić ją jeszcze przed rozpoczęciem wykonania usługi, by nie zostać zaskoczonym już po jej wykonaniu.

Jakość opon ma znaczenie — o czym należy pamiętać przy ich wyborze?

Oprócz przestrzegania wspomnianych zasad zakładania opon warto skupić się również na jakości tych elementów wyposażenia samochodu. Każdego roku są one bowiem narażone na działanie wielu czynników i dużego nacisku, dlatego po jakimś czasie się zużywają. Dlatego po ok. 6 latach konieczne jest wymienienie ich na nowe. Wpływa to bezpośrednio na komfort jazdy, a co najważniejsze – długość drogi hamowania.

Warto pamiętać, że:

 • opony powinny być w dobrym stanie, a jeśli tak nie jest, konieczne staje się zakupienie nowych egzemplarzy;
 • na tę samą oś należy zakładać identyczne opony, o takiej samej jakości, pochodzeniu i rozmiarze – zazwyczaj więc kupuje się co najmniej 2 nowe opony;
 • przy każdej kolejnej zmianie należy zamieniać osie opon, by mogły one zużywać się równomiernie.

Wymiana opon w samochodzie — co jeszcze warto wiedzieć?

Równie ważne przy wymianie opon jest pytanie, kiedy to zrobić. Odpowiedź nie zawsze jest oczywista, ponieważ drobne skazy może dostrzec jedynie doświadczony wulkanizator. To właśnie dlatego dobrym pomysłem jest powierzanie wymiany opon w samochodzie specjalistom. Potrafią oni doskonale doradzić przy wyborze najlepszego produktu, odpowiednio dopasować położenie opon do kierunku jazdy oraz zauważyć, że dany egzemplarz jest już zbyt zużyty.

Oprócz tego zakładane opony nie mogą mieć bieżnika o głębokości mniejszej niż 1,6 mm. Zmniejsza się on wraz z kolejnymi latami eksploatacji danego egzemplarza, dlatego warto kontrolować tę kwestię. W innym przypadku droga hamowania może znacznie się wydłużyć, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo. Nie powinno się nakładać opon z widocznymi pęknięciami i wystającymi zewnętrznymi elementami przeciwpoślizgowymi.

Ważnym zagadnieniem, z którym wiąże się wymiana opon, jest ich materiał, np. alufelgi. Są to felgi wykonane z aluminium, lżejsze od swoich stalowych odpowiedników. Wymiana opon na alufelgach jest nieco droższa, ale także o wiele łatwiejsza, ponieważ to one dominują obecnie na rynku. Ich użytkowanie poprawia wygodę podczas poruszania osią kierownicy. Zwiększają też ogólną estetykę kół oraz ich odporność na korozję. Ile kosztuje wymiana opon na felgach aluminiowych? Koszt ten waha się od 100 do 200 zł.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zmiana opon z zimowych na letnie — najważniejsze zasady

Zmiana opon na zimowe jest potrzebna najczęściej, gdy średnia dobowa temperatura przez co najmniej kilka dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Podobnie jest również wiosną – wówczas temperatura musi być wyższa niż wskazana wartość. Trzeba jednak pamiętać, że pogoda może zaskakiwać. Dlatego po tygodniu słonecznej pogody zdarza się, że w marcu czy kwietniu temperatura spada poniżej zera. Warto więc wstrzymać się z wymianą opon do momentu ustabilizowania się pogody.

Dlaczego zmiana kół na zimowe lub letnie jest tak ważna? Poszczególne rodzaje opon różnią się budową i składem, co przekłada się na ich właściwości jezdne. Jeśli na drodze pojawia się lód, konieczne jest uzyskanie bardzo dobrej przyczepności. Opony zimowe nie sprawdzają się natomiast latem. W kontakcie z gorącą powierzchnią mogą tracić swoje właściwości i stawać się zbyt miękkie. Przekłada się to na ich zbyt szybkie zużywanie. Co więcej, samochód poruszający się na zimowych oponach latem może zużywać znacznie więcej paliwa, a także powodować trudności w zachowaniu toru jazdy podczas deszczu.

Opony letnie nie sprawdzą się zimą ze względu na zbyt twardą strukturę, bez specjalnych lamel, czyli poprzecznych, falowanych cięć. Taka powierzchnia sprawia, że na oblodzonej drodze będą one bardzo się ślizgać, stwarzając niebezpieczeństwo dla pasażerów, kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Trzeba jednak pamiętać, że często terminy w warsztatach samochodowych są dość odległe. Dlatego też dobrym pomysłem jest umówienie wizyty odpowiednio wcześniej, by po nastaniu cieplejszych dni nie trzeba było czekać jeszcze kilku tygodni na zmianę opon. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług mechanika w okolicach kwietna. Wówczas temperatura jest już wystarczająco wysoka i nie ma ryzyka nastąpienia zbyt ciepłych dni, co mogłoby spowodować uszkodzenie opon zimowych.

Opony całoroczne — co je wyróżnia?

Wymiana kół w samochodzie nie jest wymagana w przypadku opon całorocznych. Trzeba jednak pamiętać, że takie produkty mogą mieć również wady. Sprawdzają się one jedynie podczas krótkich tras, np. do pracy. Nie nadają się raczej na dłuższe trasy, a poruszanie się po drogach, na których panują trudne warunki, jest trudniejsze. Takie opony spisują się najlepiej jedynie w sytuacji, gdy droga jest regularnie odśnieżana i posypywana piaskiem lub solą. Na świeżym śniegu mogą one zapewniać zbyt małą przyczepność.

O bezpieczeństwie na drodze związanym ze stanem pojazdu przeczytasz również tutaj.

Kiedy wymiana jednej opony ma sens?

Wymiana jednej opony jest rekomendowana najczęściej wtedy, gdy dojdzie do jej uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że na tej samej osi powinny znaleźć się egzemplarze o podobnej lub identycznej jakości. Jeśli więc stracisz/uszkodzisz oponę z przodu, po lewej, a cały komplet ma już kilka lat, konieczne jest dokupienie drugiego, nowego egzemplarza i założenia go z prawej, przedniej strony. Należy zrobić to jak najszybciej, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Zdarza się również, że stara opona jest zniszczona w niewielkim stopniu i da się ją naprawić u wulkanizatora. W ten sposób już po kilku dniach można odebrać starą oponę, dzięki czemu nie będzie konieczności kupowania dwóch nowych egzemplarzy.

Dlaczego warto postawić na profesjonalną wymianę opony?

Zazwyczaj właściciele samochodów nie mają narzędzi niezbędnych do poprawnej wymiany opony. Takie czynności, jak choćby zdejmowanie opony z felgi czy właściwe przykręcenie śrub bez ich uszkodzenia może okazać się trudne. W profesjonalnym serwisie zdejmowanie opony z felgi trwa zaledwie kilka minut. Korzystanie z usług specjalistów pozwala również na wyeliminowanie błędów, takich jak założenie poszczególnych egzemplarzy w niewłaściwym kierunku.

Podczas wizyty w profesjonalnym serwisie zajmującym się wymianą opon można również uzyskać fachowe porady dotyczące prawidłowej eksploatacji kół i opon. Trzeba bowiem wiedzieć, że nieodpowiedni styl jazdy może wpływać bezpośrednio na szybsze zużywanie się opon. Specjalista sprawdzi, czy dane egzemplarze pozwalają na bezpieczne użytkowanie przez kolejne lata. Jeśli nie, zaleci kupno nowych opon.

Specjaliści dysponują też kluczami pozwalającymi na dokręcenie śrub bez konieczności używania zbyt dużej siły. Krok ten jest ważny, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo. Bez użycia klucza dynamometrycznego nie da się stabilnie zamocować kół.

Przeczytaj więcej o oznaczeniach opon.

Ubezpieczenia samochodowe w CUK

W skład naszej oferty wchodzą różne ubezpieczenia samochodowe, w tym pakiet assistance, który pozwala na skorzystanie z pomocy drogowej np. w razie uszkodzenia opony na trasie. Właściciele pojazdów mogą zastanowić się również nad innymi polisami stworzonymi z myślą o drobnych uszkodzeniach. Mowa tu m.in. o ubezpieczeniu szyb.

Dysponujemy wieloma placówkami na terenie całego kraju, dzięki czemu możesz zapoznać się z dostępnymi produktami zarówno stacjonarnie, jak i korzystając z naszej infolinii. Zapraszamy!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku