Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2022-04-07

Wymiana opon w samochodzie – wszystko, co musisz wiedzieć

Dowiedz się wszystkiego na temat wymiany opon w samochodzie.

Wymiana opon w samochodzie – wszystko, co musisz wiedzieć

Opony są bardzo istotnymi elementami różnego typu pojazdów. To właśnie one stykają się bezpośrednio z podłożem, dlatego muszą wyróżniać się odpowiednią jakością. Ich wymiana jest związana zarówno z porami roku, jak i ewentualnymi usterkami. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o wymianie opon.

Dlaczego należy zmieniać opony wraz z porami roku?

Opony zimowe różnią się od letnich. Wszystko ze względu na fakt, że są one dostosowane do jazdy po oblodzonych drogach. Muszą mieć więc większe żłobienia i zapewniać odpowiednią przyczepność dopasowaną do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Właściwie dobrane opony nie tylko wpływają na komfort jazdy, lecz także skracają drogę hamowania i zmniejszają zużycie paliwa oraz zapewniają bezpieczeństwo. Dlatego po zakończeniu sezonu zimowego należy wymienić opony na nowe.

Wymiana opony w samochodzie – o czym warto pamiętać?

Zmiana opony wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, dlatego takie czynności wykonuje się w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Nieco inaczej jest podczas wymiany kół. Tę czynność można wykonać samodzielnie, wykorzystując specjalny podnośnik samochodowy, klucz dynamometryczny oraz klucz krzyżakowy.

Podczas wymiany opon specjaliści dbają o to, by nie uszkodzić tego elementu. Bardzo ważne jest użycie odpowiedniego sprzętu, pozwalającego na bezpieczne i szybkie zdjęcie starych opon i zastąpienie ich nowymi. W warsztacie wymiana opony w samochodzie wiąże się również z jej odpowiednim wyważeniem. Cały proces powinien wyglądać następująco:

 • zdejmowanie wentyli;
 • spuszczanie powietrza z opony;
 • podważanie stopki opony;
 • umieszczenie felgi na maszynie;
 • zdjęcie odważników do wyważania;
 • dopasowanie ramienia montażowego do rozmiaru opony;
 • przekręcenie stopki opony do góry;
 • założenie nowego wentylu.

Samodzielna wymiana opon jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy dysponujesz odpowiednim sprzętem. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest również odpowiednie wyważenie każdej opony. W tym celu należy użyć specjalnej maszyny, która jest dostępna jedynie w profesjonalnych serwisach. dlatego lepiej powierzyć wymianę opon specjalistom.

Ile trwa zmiana opon?

Zmiana opon w profesjonalnym warsztacie przebiega bardzo szybko. Wszystko zależy od wprawy mechaników, jednak zazwyczaj na jedną oponę przeznacza się od kilku do kilkunastu minut. Obecnie cały proces jest zautomatyzowany, dlatego większość czynności wykonuje się, używając specjalnych maszyn i narzędzi.

Jak wygląda wymiana koła krok po kroku?

Wymianę koła można wykonać samodzielnie. Wówczas należy:

 • włączyć bieg i zaciągnąć hamulec ręczny;
 • poluzować nakrętki felgi;
 • podnieść samochód, używając podnośnika;
 • usunąć wszystkie nakrętki i zdjąć koło z osi;
 • nałożyć nowe koło na oś;
 • opuścić auto;
 • dokręcić nakrętki felgi.

Wymieniając całe koła, należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest zmiana osi. Po zmianie warto założyć koła odwrotnie – przednie z tyłu, a tylne z przodu. W ten sposób można zapewnić ich równomierne ścieranie. Po przeprowadzanej wymianie warto także sprawdzić ciśnienie w oponach – wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa, a o tym przeczytasz tu: https://cuk.pl/porady/jak-obliczyc-spalanie-paliwa.

Ile kosztuje wymiana opon?

Koszt wymiany opon nie jest duży, chociaż może zależeć od indywidualnej oferty konkretnej firmy oraz typu samochodu. Zazwyczaj wynosi on około 50 zł za sztukę. Zdarza się jednak, że wybrany warsztat dolicza koszty dodatkowe związane m.in. z wyważeniem koła. Dlatego ostateczna cena może wzrosnąć. Warto ustalić ją jeszcze przed rozpoczęciem wykonania usługi, by nie zostać zaskoczonym już po jej wykonaniu.

Wymiana całych kół jest znacznie łatwiejsza ze względu na fakt, że nie trzeba używać specjalistycznych sprzętów.

Jakość opon ma znaczenie

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Oprócz przestrzegania wspomnianych zasad zakładania opon warto skupić się również na jakości tych elementów wyposażenia samochodu. Każdego roku są one bowiem narażone na działanie wielu czynników i dużego nacisku, dlatego po jakimś czasie się zużywają. Dlatego po ok. 6 latach konieczne jest wymienienie ich na nowe. Wpływa to bezpośrednio na komfort jazdy, a co najważniejsze – długość drogi hamowania.

Warto pamiętać, że:

 • opony powinny być w dobrym stanie, a jeśli tak nie jest, konieczne staje się zakupienie nowych egzemplarzy;
 • na tę samą oś należy zakładać identyczne opony, o takiej samej jakości, pochodzeniu i rozmiarze – zazwyczaj więc kupuje się co najmniej 2 nowe opony;
 • przy każdej kolejnej zmianie należy zamieniać osie opon, by mogły one zużywać się równomiernie.

To właśnie dlatego dobrym pomysłem jest powierzanie  wymiany opon w samochodzie specjalistom. W ten sposób mogą oni odpowiednio dopasować ich położenie do kierunku jazdy oraz zauważyć, że dany egzemplarz jest już zbyt zużyty.

Oprócz tego zakładane opony nie mogą mieć bieżnika o głębokości mniejszej niż 1,6 mm. Zmniejsza się on wraz z kolejnymi latami eksploatacji danego egzemplarza, dlatego warto kontrolować tę kwestię. W innym przypadku droga hamowania może znacznie się wydłużyć, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo. Nie powinno się nakładać opon z widocznymi pęknięciami i wystającymi zewnętrznymi elementami przeciwpoślizgowymi.

Kiedy należy zmienić opony z zimowych na letnie?

Zmiana opon na zimowe jest potrzebna najczęściej, gdy średnia dobowa temperatura przez co najmniej kilka dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Podobnie jest również wiosną – wówczas temperatura musi być wyższa niż wskazana wartość. Trzeba jednak pamiętać, że pogoda może zaskakiwać. Dlatego po tygodniu słonecznej pogody zdarza się, że w marcu czy kwietniu temperatura spada poniżej zera. Warto więc wstrzymać się z wymianą opon do momentu ustabilizowania się pogody.

Dlaczego zmiana kół na zimowe lub letnie jest tak ważna? Poszczególne rodzaje opon różnią się budową i składem, co przekłada się na ich właściwości jezdne. Jeśli na drodze pojawia się lód, konieczne jest uzyskanie bardzo dobrej przyczepności. Opony zimowe nie sprawdzają się natomiast latem. W kontakcie z gorącą powierzchnią mogą tracić swoje właściwości i stawać się zbyt miękkie. Przekłada się to na ich zbyt szybkie zużywanie. Co więcej, samochód poruszający się na zimowych oponach latem może zużywać znacznie więcej paliwa, a także powodować trudności w zachowaniu toru jazdy podczas deszczu.

Opony letnie nie sprawdzą się zimą ze względu na zbyt twardą strukturę, bez specjalnych lamel, czyli poprzecznych, falowanych cięć. Taka powierzchnia sprawia, że na oblodzonej drodze będą one bardzo się ślizgać, stwarzając niebezpieczeństwo dla pasażerów, kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Trzeba jednak pamiętać, że często terminy w warsztatach samochodowych są dość odległe. Dlatego też dobrym pomysłem jest umówienie wizyty odpowiednio wcześniej, by po nastaniu cieplejszych dni nie trzeba było czekać jeszcze kilku tygodni na zmianę opon. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług mechanika w okolicach kwietna. Wówczas temperatura jest już wystarczająco wysoka i nie ma ryzyka nastąpienia zbyt ciepłych dni, co mogłoby spowodować uszkodzenie opon zimowych.

Opony całoroczne

Wymiana kół w samochodzie nie jest wymagana w przypadku opon całorocznych. Trzeba jednak pamiętać, że takie produkty mogą mieć również wady. Sprawdzają się one jedynie podczas krótkich tras, np. do pracy. Nie nadają się raczej na dłuższe trasy, a poruszanie się po drogach, na których panują trudne warunki jest trudniejsze. Takie opony spisują się najlepiej jedynie w sytuacji, gdy droga jest regularnie odśnieżana i posypywana piaskiem lub solą. Na świeżym śniegu mogą one zapewniać zbyt małą przyczepność.

O bezpieczeństwie na drodze związanym ze stanem pojazdu przeczytasz również tutaj.

Kiedy wymiana jednej opony ma sens?

Wymiana jednej opony jest rekomendowana najczęściej wtedy, gdy dojdzie do jej uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że na tej samej osi powinny znaleźć się egzemplarze o podobnej lub identycznej jakości. Jeśli więc stracisz/uszkodzisz oponę z przodu, po lewej, a cały komplet ma już kilka lat, konieczne jest dokupienie drugiego, nowego egzemplarza i założenia go z prawej, przedniej strony. Należy zrobić to jak najszybciej, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Zdarza się również, że stara opona jest zniszczona w niewielkim stopniu i da się ją naprawić u wulkanizatora. W ten sposób już po kilku dniach można odebrać starą oponę, dzięki czemu nie będzie konieczności kupowania dwóch nowych egzemplarzy.

Dlaczego warto postawić na profesjonalną wymianę opony?

Zazwyczaj właściciele samochodów nie mają narzędzi niezbędnych do poprawnej wymiany opony. Jej zdjęcie i właściwe przykręcenie śrub bez ich użycia okazuje się bardzo trudne. W profesjonalnym serwisie zdejmowanie opony z felgi trwa zaledwie kilka minut, a koszt wymiany całego kompletu nie powinien przekroczyć 100 zł. Korzystanie z usług specjalistów pozwala również na wyeliminowanie błędów, takich jak założenie poszczególnych egzemplarzy w niewłaściwym kierunku.

Podczas wizyty w profesjonalnym serwisie zajmującym się wymianą opon można również uzyskać fachowe porady dotyczące prawidłowej eksploatacji kół i opon. Trzeba bowiem wiedzieć, że nieodpowiedni styl jazdy może wpływać bezpośrednio na szybsze zużywanie się opon. Specjalista sprawdzi, czy dane egzemplarze pozwalają na bezpieczne użytkowanie przez kolejne lata. Jeśli nie, zaleci kupno nowych opon.

Specjaliści dysponują też kluczami pozwalającymi na dokręcenie śrub bez konieczności używania zbyt dużej siły. Krok ten jest ważny, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo. Bez użycia klucza dynamometrycznego nie da się stabilnie zamocować kół.

Przeczytaj więcej o oznaczeniach opon.

Ubezpieczenia samochodowe w CUK

W skład naszej oferty wchodzą różne ubezpieczenia samochodowe, w tym pakiet Assistance, który pozwala na skorzystanie z pomocy drogowej np. w razie uszkodzenia opony na trasie. Właściciele pojazdów mogą zastanowić się również nad innymi polisami stworzonymi z myślą o drobnych uszkodzeniach. Mowa tu m.in. o ubezpieczeniu szyb.

Dysponujemy wieloma placówkami na terenie całego kraju, dzięki czemu możesz zapoznać się z dostępnymi produktami zarówno stacjonarnie, jak i korzystając z naszej infolinii. Zapraszamy!