W tym artykule:
- Co to jest spalanie paliwa?
- Jak obliczyć spalanie paliwa?
- Spalanie paliwa podane przez producenta
- Korzystanie z raportów spalania
- Spalanie paliwa w komputerze pokładowym
- Jak obliczyć zużycie auta samemu?
- Co ma wpływ na spalanie samochodu?
- Jak zmniejszyć spalanie?
- Czy spalanie paliwa ma wpływ na cenę ubezpieczenia?
- Kupuj OC taniej w CUK Ubezpieczenia!
Spalanie paliwa to ważny parametr, który ma wpływ na koszty eksploatacji danego samochodu. To istotny aspekt, który bierze się pod uwagę zarówno podczas zakupu pojazdu, jak i w trakcie jego używania. Jak obliczyć spalanie paliwa? Co trzeba wziąć pod uwagę? I najważniejsze, co zrobić, aby auto paliło mniej? Podpowiadamy.
Co to jest spalanie paliwa?
Spalanie paliwa, inaczej poziom zużycia paliwa, to jeden z parametrów, który decyduje o tym, ile kosztuje eksploatacja danego samochodu w określonym czasie. Wartość ta podawana jest w litrach na 100 kilometrów. W ten sposób, znając cenę benzyny czy też gazu, można obliczyć, ile średnio kierowca zapłaci za podróż. Spalanie paliwa nie jest takie samo w mieście i na trasie. Ze względu na to, że ma na nie wpływ wiele czynników, wartość ta jest uśredniona. Ponadto, parametr ten jest bardzo istotny podczas zakupu samochodu. Na podstawie średniej wartości spalania paliwa, można obliczyć koszty użytkowania auta, np. miesięczne albo roczne i porównać je z innym modelem. Co ciekawe, różnice mogą być tu bardzo istotne. W niektórych przypadkach to nawet kilka tysięcy złotych w ujęciu rocznym.
Przykładowo, auto może palić 6,1 litra paliwa na 100 kilometrów i jest to optymalna wartość. Niektóre samochody mogą palić nawet kilkanaście litrów, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji, ale nie tylko. Niestety, wysokie spalanie samochodu może też oznaczać, że dzieje się coś złego. Wtedy warto wybrać się do warsztatu mechanicznego, aby wykonać kompleksowy przegląd. Być może zbyt intensywne pobieranie paliwa ma związek z awarią albo zużytym komponentem.
Jak obliczyć spalanie paliwa?
Jeśli jesteś właścicielem samochodu i nie wiesz, jak obliczyć spalanie samochodu, możesz to zrobić w łatwy sposób. To też propozycja dla osób, które chcą kupić konkretny model, ale nie mają pojęcia, ile będzie kosztować eksploatacja w ciągu miesiąca czy też roku.
Spalanie paliwa podane przez producenta
Pierwszym sposobem jest znalezienie informacji o spalaniu paliwa na stronie internetowej producenta konkretnego samochodu. Nie musisz wtedy wiedzieć dokładnie, jak obliczyć spalanie samochodu, bo takie dane są podane konkretnie do danego modelu auta. Oczywiście mowa tu o nowych samochodach. Jak to przekłada się na rzeczywistość? Informacje podawane od producentów wyłaniane są na podstawie testów, które przeprowadzone są w ściśle określonych warunkach. Najczęściej dzieje się to jeszcze przed dopuszczeniem pojazdu do sprzedaży. Głównie ma to na celu wskazanie, ile szkodliwych substancji wypuszczanych jest do środowiska wraz ze spalaniem paliwa.
Z DORADCĄ
Taka informacja jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o produkcję samochodów. Właśnie dlatego dane od producenta, a realne zużycie paliwa może nieco się różnić. Dochodzą do tego jeszcze inne czynniki, które mają wpływ na tę wartość. Przykładowo, na stronie internetowej marki Skoda, jest specjalna tabela, w której mieszczą się informacje o minimalnej i maksymalnej emisji CO2 w cyklu mieszanym, a także minimalnymi maksymalnym zużycia paliwa. Według nich, model Fabia może palić średnio od 5,3 do do 6,2 litrów paliwa na 100 kilometrów.
Korzystanie z raportów spalania
W sieci nie brakuje miłośników motoryzacji, którzy przygotowują specjalne raporty na temat konkretnych modeli. W takich zestawieniach także można znaleźć ważne dane, bez wiedzy o tym, jak obliczyć ile pali samochód. Przykładowe dane, które udało nam się znaleźć to:
Samochód | Spalanie mieszane | Spalanie w mieście | Spalanie na trasie |
---|---|---|---|
Nissan Qashqai III w benzynie (2013-2017) | 5,6 | 6,9 | 4,9 |
Audi A4 B8 (II) w dieslu (2012-2015) 2.0 TDI 143 KM | 5,3 | 6,1 | 4,7 |
Volskwagen Golf VII (II) w benzynie (2017-obecnie) VII 1.0 TSI BMT Trendline 110KM | 5,0 | 5,9 | 4,5 |
Ford Focus Kombi (VI) w benzynie (2014-2018) 1.0 EcoBoost Trend ASS 100KM | 5,0 | 6,5 | 4,2 |
Renault Clio IV Grandtour (II) w benzynie (2016-obecnie) 0.9 Energy TCe Limited 90KM | 4,6 | 5,7 | 4,0 |
Wartość spalania to liczba litrów na 100 kilometrów.
Spalanie paliwa w komputerze pokładowym
Nowsze samochody mają też specjalną funkcję, która odpowiada za automatyczne obliczanie tego, ile pali auto. Wystarczy sprawdzić odczyt komputera pokładowego. Niektóre modele również pokazują na trasie, jakie jest aktualne zużycie paliwa. Oczywiście wynik ten będzie się zmieniać, w zależności od okoliczności jazdy, dlatego może przydać się informacja o tym, jak obliczyć spalanie auta albo sprawdzenie odczytu średniego zużycia paliwa po skończonej trasie. W ten sposób łatwiej jest wyliczyć koszty eksploatacji samochodu.
Licznik spalania w pojeździe nie zawsze będzie dokładnie odzwierciedlać realne zapotrzebowanie na paliwo. Specjaliści w dziedzinie motoryzacji mówią tutaj o 10% różnicy, którą warto wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli jest to starsze auto.
Jak obliczyć zużycie auta samemu?
Jeśli jesteś już użytkownikiem auta od jakiegoś czasu, możesz przecież samodzielnie obliczyć, ile pali samochód na 100 km. Wystarczy, że zatankujesz pojazd do pełna, a następnie wyzerujesz licznik trasy w aucie. Nie każdy model ma taką możliwość, więc alternatywą jest spisanie stanu licznika. Następnie, możesz użytkować samochód tak, jak dotychczas albo wybrać się w dalszą podróż.
Uwaga!
Warto zaznaczyć, że spalanie paliwa zależy od rodzaju trasy, prędkości, a także wielu innych czynników. Możesz zatem przeprowadzić taki test dwukrotnie - jeden na dłuższym odcinku, a jeden w mieście.
Po trasie wystarczy zatankować ponownie samochód do pełna, a następnie wyliczyć zużycie.
Wzór na spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100
Przykładowo, pan Łukasz jest właścicielem samochodu Volkswagen Polo i pomiędzy pierwszym, a drugim tankowaniem zrobił łącznie 450 kilometrów. Były to zarówno dłuższe trasy, jak i krótsze. Przy drugim tankowaniu wlał 30 litrów do baku, dlatego miał pełne dane do tego, aby obliczyć spalanie paliwa. Jak obliczyć średnie spalanie? Według wzoru, 30 litrów podzielił przez 450 kilometrów, a następnie pomnożył wynik przez 100. Okazało się, że samochód palił przez ten czas 6,66 litra na 100 kilometrów.
Co ma wpływ na spalanie samochodu?
Znając czynniki, które wpływają na spalanie paliwa, można dostosować warunki jazdy. Wśród nich są:
- Pojemność i moc silnika - średnie spalanie jest zależne od konkretnego modelu auta. Wysoka pojemność silnika ma większe zapotrzebowanie na paliwo.
- Obciążenie samochodu - im więcej bagaży i wyposażenia auta, tym więcej paliwa może spalać. Dotyczy to nie tylko walizek, toreb czy osób, ale również boksów czy bagażników dachowych. Wszystko, co zwiększa opór powietrza, skutkuje większym poborem paliwa. To z kolei przekłada się na spalanie samochodu na danej trasie.
- Ciśnienie w oponach - niskie ciśnienie w oponach może spowodować wyższe spalanie w samochodzie.
- Zły stan techniczna auta - wysokie średnie spalanie może być skutkiem zużycia świec, brudnych filtrów czy niesprawnego termostatu. Warto na bieżąco naprawiać wszelkie usterki i wymieniać zużyte części na nowe.
- Otwarte szyby podczas podróży - w tym przypadku również zwiększa się opór powietrza, samochód traci aerodynamikę, stąd też jest zapotrzebowanie na więcej paliwa.
- Sposób jazdy - więcej paliwa potrzebuj auto, w którym zmienia się biegi przy zbyt niskich lub zbyt wysokich obrotach.
- System klimatyzacji - włączona klimatyzacja potrzebuje sporo energii, co z kolei przekłada się na większe spalanie paliwa.
- Sposób zasilania auta - inne spalanie będzie miał samochód napędzany gazem, a inne paliwem. Warto przekalkulować każdą opcję dla danego modelu i wziąć pod uwagę też inne koszty eksploatacji, np. przegląd instalacji gazowej czy ubezpieczenie.
To ważne!
Regularnie sprawdzaj rzeczywiste zużycie paliwa. Korzystaj ze wzorów, jak obliczyć spalanie w samochodzie, aby mieć kontrolę nad tym, co się dzieje w aucie. Jeśli zauważysz nagły wzrost poboru paliwa, może to zwiastować usterkę albo awarię. Często też wiąże się to z niedrożnym filtrem powietrza albo zużytymi świecami zapłonowymi.
Jak zmniejszyć spalanie?
Wiesz już, jak obliczyć ile pali auto. Warto też wziąć pod uwagę czynniki, które wpływają na spalanie paliwa. Mogą one być kluczowe podczas zakupu auta albo sposobie jazdy na co dzień. Wielu kierowców nadal zastanawia się, jak zmniejszyć spalanie. Czy jest na to złoty sposób? Gwałtowne przyspieszanie i nagłe hamowanie także może mieć wpływ na większy pobór paliwa. Jeśli masz nad tym kontrolę, warto wziąć to pod uwagę podczas codziennej jazdy. Wielu kierowców ma też nawyk wciskania pedału gazu podczas uruchamiania silnika. Nie jest to potrzebne, a w tym samym czasie paliwo jest zużywane.
Z DORADCĄ
Płynna przejażdżka sprzyja ekonomicznej jazdy. Właśnie dlatego nowoczesne auta mają tzw. system start stop. Oznacza to, że podczas postoju na czerwonym świetle, samochód się wyłącza. Tym samym, nie pobiera on paliwa. Czekasz na kogoś pod sklepem? Wtedy też wyłącz pojazd.
Przede wszystkim, jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić na paliwie, warto wybrać model, który charakteryzuje się takim parametrem. Mniejsza moc oznacza mniejsze spalanie, dlatego warto też wziąć pod uwagę pojemność silnika oraz jego moc. Dbaj również o opony, zawsze sprawdzaj ich ciśnienie. Warto też oczywiście porównywać oferty paliw na wielu stacjach benzynowych, szczególnie w mieście.
Czy spalanie paliwa ma wpływ na cenę ubezpieczenia?
Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników, kiedy wyliczają składkę za OC i AC. Spalanie paliwa nie ma na to wpływu bezpośrednio. Warto jednak zaznaczyć, że im większa moc oraz pojemność silnika, tym cena może być wyższa. Dlaczego? Ubezpieczyciel, obliczając cenę za OC czy też AC, tym samym określa tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Jeśli jakiś czynnik może mieć wpływ na większe prawdopodobieństwo wypadku, kolizji czy awarii, cena za ubezpieczenie będzie wyższa.
Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze
- Wiele towarzystw do wyboru,
- Kompleksowa ochrona Twojego auta,
- Pełne wsparcie doradców.
Kupuj OC taniej w CUK Ubezpieczenia!
Jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić na kosztach utrzymania samochodu, wybierz komfortową formę zakupu OC/AC. Wystarczy porównać oferty, aby zdecydować się na najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb. Skorzystaj z kalkulatora online, infolinii albo odwiedź jedną z placówek.
Oceń artykuł