2020-12-07

Bezpieczeństwo na drodze zimą

Przy niskich temperaturach liczy się nie tylko stan techniczny samochodu. Dobre assistance nie raz może się przydać.

Bezpieczeństwo na drodze zimą

Chcesz przygotować samochód na zimę? Planujesz wyjazd z dziećmi na ferie? Na każdej trasie, niezależnie od jej długości, mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Zadbaj nie tylko o zaplanowanie atrakcyjnej wycieczki, ale przede wszystkim o przygotowanie auta do trudniejszych warunków na drodze. Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Przygotuj samochód na zimę!

Koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu, który wskaże Ci ewentualne problemy. W tym celu możesz wybrać się do fachowców, którzy szybko i sprawnie ocenią czy Twój samochód jest gotowy na dłuższą trasę. Warto, aby sprawdzili między innymi stan zawieszenia, hamulców, układu chłodzenia czy pasków. Zastanów się także, jak działa Twój akumulator - powinien on przetrwać niskie temperatury. Jeśli masz na co dzień problemy z uruchomieniem go po mroźnej nocy, może okazać się, że w trakcie dłuższego wypoczynku także odmówi posłuszeństwa. Przyda się zatem wymiana na nowy. Twoim obowiązkiem jest także sprawdzenie czy oświetlenie jest sprawne i prawidłowo ustawione. Uzupełnij również brakujący olej, płyn chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy. Podczas intensywnych opadów śniegu musisz mieć także sprawne wycieraczki. Abyś czuł się bezpieczniej na trasie, weź ze sobą kable rozruchowe, żarówki na wymianę, linkę holowniczą i skrzynkę z podstawowymi narzędziami. Jeśli wybierasz się za granicę, zobacz jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe - np. apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Sprawdź też powietrze w kole zapasowym, aby nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

Wymiana opon na zimowe i odrobina formalności

Jedną z najważniejszych czynności jest wymiana opon na zimowe. Gwarantuje to przyczepność do podłoża nawet przy niskich temperaturach. Umów się do wulkanizatora kiedy za oknem temperatura zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Wybierasz się w góry? Rozważ zabranie ze sobą łańcuchów, które pomogą podczas jazdy w trudnych zimowych warunkach. Bezpieczeństwo na trasie to nie tylko sprawny samochód, ale także ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. A może wybierasz się za granicę? Przyda Ci się Zielona Karta, która wydawana jest przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. To dokument, który potwierdza Twoje OC.  Jest ona wymagana w krajach takich jak: Ukraina, Turcja, Tunezja, Rosja, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Izrael, Iran, Czarnogóra, Bośnia i Harcegowina, Białoruś, Azerbejdżan oraz Albania. W innych państwach wystarczy, że masz aktualną polisę OC.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Pomoc na drodze

Zgodnie z prawem, musisz mieć podpisaną i opłaconą polisę ubezpieczeniową OC, aby móc poruszać się po drogach. Warto jednak zastanowić się nad autocasco, które zabezpieczy Cię przed skutkami kradzieży oraz uszkodzeniem Twojego auta z Twojej winy, przez nieznanego sprawcę lub w wyniku działania żywiołów. Nie warto lekceważyć tego typu zdarzeń szczególnie przed wyjazdem zimą! Autocasco przyda Ci się jeśli pozostawisz samochód na nieznajomym parkingu i zostanie on skradziony lub zagapisz się i uderzysz w samochód, który znajdzie się przed Tobą. To jeszcze nie wszystko. Pełen komfort i bezpieczeństwo zapewni Ci assistance, szczególnie kiedy:

●    Twój samochód zatrzyma się daleko od większej miejscowości i niezbędne będzie holowanie,
●    rozładuje Ci się akumulator, co jest częste zimą i będziesz potrzebować nagłego uruchomienia auta,
●    zabraknie Ci paliwa i nie będziesz miał możliwości dojazdu do stacji paliw,
●    zatrzaśniesz kluczyki,
●    będziesz z daleka od domu, Twój samochód zostanie uszkodzony i trzeba zorganizować transport oraz...  nocleg!

Zacznij zimę z assistance

Kompleksowe ubezpieczenie assistance kupisz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych, na infolinii oraz w placówce CUK Ubezpieczenia w Twoim mieście.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku