2023-07-03

Mandat za nieodśnieżone auto – ile wynosi w 2023 roku?

Sprawdź, co grozi za nieodśnieżony samochód.

Mandat za nieodśnieżone auto – ile wynosi w 2023 roku?

Według nowego taryfikatora mandatów 2023 kara za nieodśnieżony samochód może wynosić nawet 3000 zł! W jakich sytuacjach zapłacimy taką grzywnę? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Nieodśnieżony samochód – kara

To, że za jazdę nieodśnieżonym autem może spotkać nas kara regulują przepisy znajdujące się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W kontekście sezonu zimowego interesują nas konkretnie dwa – art. 66 i 60. Ten pierwszy mówi, że:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego [...] zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Dodatkowo ustawodawca szczególną rolę przykłada także do widoczności m.in. tablic rejestracyjnych czy świateł. Mowa o tym w art. 60. ustawy Prawo o ruchu drogowym:

„Zabrania się [...] zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne”.

Nie da się ukryć, że np. zaśnieżone czy oblodzone reflektory sprawiają, że samochód jest mniej widoczny na drodze, a co za tym idzie stwarza zagrożenie. Również tablica rejestracyjna powinna być łatwa w odczytaniu, by umożliwić zidentyfikowanie auta.

Jaki mandat za nieodśnieżony samochód?

Ok, znamy już podstawę prawną mandatu za nieodśnieżony samochód. A o jakiej konkretnie kwocie mówimy? Za niedostosowanie auta do jazdy podczas śnieżnego dnia grozi nam mandat do 3000 zł.

Czy wiesz, że…

Nowy taryfikator mandatów za nieodśnieżony samochód przewiduje karę aż 6-krotnie wyższą niż przed 2022 r. Wtedy maksymalna kara za jazdę nieodśnieżonym pojazdem wynosiła 500 zł.

Policja może ukarać kierowców grzywną zarówno za jazdę na tzw. „bałwana”, jak i „czołgistę”. Ten pierwszy przypadek oznacza poruszanie się po drodze samochodem z dużą pokrywą śnieżną na dachu czy masce samochodu. Stwarza to zagrożenie na drodze nie tylko dla innych kierowców, ale i pieszych.

Sprawdźmy kilka scenariuszy. Śnieg może zsuwać się z samochodu i ograniczać widoczność innym uczestnikom ruchu drogowego. Poza tym zalegająca na dachu czapa śniegu może podczas awaryjnego hamowania zsunąć się na przednią szybę, co również może przyczynić się do tragedii. Mocno zbity śnieg czy fragmenty lodu mogą przecież także uderzyć w pieszych.

Z kolei jazda „na czołgistę” polega na odśnieżaniu lub zeskrobywaniu lodu tylko z przedniej szyby samochodu, od strony kierowcy. Nie trzeba chyba mówić czym to grozi. Mocno zaburza to pole widzenia kierowcy, który może nie zauważyć np. przechodzącego przez jezdnię pieszego.

Czy wiesz, że…

Gdy już skończysz odśnieżać, pamiętaj, by wsiadając do samochodu otrzepać buty z nadmiaru śniegu. Wnosząc do kabiny dużą jego ilość przyczyniasz się do parowania szyb w samochodzie. By temu zapobiec, włącz także dodatkowo klimatyzację. Przeczytaj, jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą

Mandat za nieodśnieżony samochód a tablice rejestracyjne i światła

W poprzednich akapitach pisaliśmy, że przepisy polskiego prawa odnoszą się nie tylko do kwestii sprawności auta, ale także do widoczności tablic rejestracyjnych czy świateł.

Za pozostawienie świateł oraz innych elementów sygnalizacyjnych auta zaśnieżonych grozi nam kara – mandat w wysokości 300 zł. Z kolei za zaniechanie odśnieżania tablic rejestracyjnych policja może nałożyć na nas mandat w wysokości 500 zł

Ważne!

Mandat za nieodśnieżony pojazd to nie jedyna kara, jaką możesz zapłacić zimą. Jeśli mieszkasz w domu, jesteś zobowiązany także do uprzątnięcia terenu wokół posesji. Na ten temat dowiesz się więcej z tych artykułów: „Odśnieżanie chodnika przed posesją – co mówią przepisy?” oraz „Upadek na śliskim chodniku – kiedy należy się odszkodowanie?”.

Mandat za odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku

Teraz przeanalizujmy taką sytuację: załóżmy, że kierowca bardzo przykłada się do odśnieżenia samochodu, wiedząc, jak bardzo niebezpieczne jest robienie tego tylko pobieżnie. Jednak bardzo mu się spieszy, a na dworze panuje siarczysty mróz, dodatkowo na aucie zgromadziła się spora pokrywa śnieżna po niedawnej śnieżycy. By sobie ułatwić zadanie, włącza silnik, kieruje nawiew klimatyzacji na szybę, włącza ogrzewanie „na maksa”, bierze w dłoń skrobaczkę i miotełkę do śniegu i przystępuje do zadania odśnieżania samochodu. Złamał w ten sposób przepisy, a konkretnie art. 60. ust. 1. pkt 1. i 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym, którego celem jest m.in. ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Według niego, po pierwsze, nie można używać samochodu w sposób, który zagraża bezpieczeństwu innych, a włączenie silnika i opuszczenie pojazdu z pewnością do takiej sytuacji się zalicza. Samochód może się przecież stoczyć, wyrządzając szkodę. Z kolei ustęp 2 wspomnianego artykułu zabrania kierowcy:

“(...) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu; używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem; pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (...)”.

W naszym przykładzie policja może ukarać kierowcę mandatem. I tutaj pojawiają się dwie kwoty:

 • 100 zł – tyle grozi za odśnieżanie auta przy włączonym silniku w terenie zabudowanym;
 • 300 zł – taka kara dotyczy użytkowania auta w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin oraz hałasem.

Punkty karne za nieodśnieżony samochód

Wiemy już, ile wynosi mandat za nieodśnieżony samochód. Teraz przyjrzyjmy się kwestii punktów karnych. Ile możemy „zarobić” ich w okresie zimowym?

 • Niedostatecznie odśnieżone lub oskrobane z lodu szyby – maksymalnie 12 punktów karnych.
 • Nieodśnieżone światła – maksymalnie 8 punktów karnych.
 • Nieodśnieżone, a przez to nieczytelne tablice rejestracyjne – maksymalnie 8 punktów karnych.
 • Odśnieżanie auta z włączonym silnikiem – z reguły nie otrzymamy za to punktów karnych, chociaż możliwe jest ukaranie 1 punktem karnym.

Nietrudno policzyć, że podczas jednej kontroli policji w okresie zimowym, kierowca może stracić prawo jazdy. Jeśli zostanie ukarany np. za nieodśnieżone szyby, światła i tablice rejestracyjne, na jego koncie pojawić się może 28 punktów karnych, a maksymalna ich liczba to 24. Chyba że mówimy o młodym, niedoświadczonym kierowcy – wtedy prawo jazdy zabierane jest już po przekroczeniu 20 punktów karnych. 

Ważne!

By zachować zimą bezpieczeństwo na drodze, konieczne jest nie tylko usuwanie z samochodu zalegającego śniegu czy lodu. Sprawdź, jak bezpiecznie zimą jeździć samochodem.

Mandat za nieodśnieżone auto – ile wynosi w 2023 roku? Podsumowanie

 • Za niedostatecznie odśnieżony samochód możemy otrzymać nawet 3000 zł mandatu i 12 punktów karnych.
 • Brak odśnieżonych świateł oraz innych elementów sygnalizacyjnych oznacza mandat w wysokości 300 zł i 8 punktów karnych.
 • Mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne może wynosić nawet 500 zł. Dodatkowo otrzymamy 8 punktów karnych.
 • Według przepisów nie można odśnieżać auta przy włączonym silniku. W terenie zabudowanym grozi za to mandat w wysokości 100 zł.

Zimą przyda Ci się assistance

W mroźne dni nietrudno o rozładowany akumulator. Czy wiesz, że mając ubezpieczenie assistance możesz zabezpieczyć się na tę ewentualność? Towarzystwo zorganizuje pomoc w razie awarii akumulatora – naładuje go na miejscu lub, jeśli będzie to niemożliwe, odholuje do najbliższego warsztatu. Gdzie kupić takie ubezpieczenie? Skorzystaj z kalkulatora assistance i kup ubezpieczenie online! 

FAQ:

 • 1
  Czy cały samochód musi być odśnieżony?

Według art. 66 kodeksu drogowego samochód nie może stwarzać zagrożenia dla innych. Jeśli nie odśnieżymy całego samochodu, podczas jazdy śnieg będzie spadał z dachu czy innych elementów karoserii i może ograniczyć widoczność innym, a nawet uszkodzić samochód, jeśli śnieg będzie zbity. W związku z tym nie wystarczy odśnieżenie tylko przedniej szyby, ale trzeba usunąć śnieg także z pozostałych szyb, reflektorów, dachu.

 • 2
  Jaki mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne?

Według nowego taryfikatora mandatów, obowiązującego od początku 2022 r., policjant może nas ukarać mandatem do 500 zł i 8. punktów karnych za poruszanie się autem bez odśnieżonych tablic rejestracyjnych.

 • 3
  Czy można odpalić auto i odśnieżać?

Nie, nie jest to zgodne z przepisami. Za odśnieżanie auta z włączonym silnikiem w obszarze zabudowanym można zapłacić mandat w wysokości 100 zł. Poza terenem zabudowanym policjant może jednak ukarać kierowcę grzywną w wysokości 300 zł na podstawie przepisu, mówiącego o tym, że nie można użytkować auta w sposób, który powoduje, że wydziela on dużą emisję spalin lub generuje nadmierny hałas.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku