Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-11-30

Co powoduje parowanie szyb w samochodzie i jak temu zapobiec?

Parowanie szyb w aucie to niebezpieczne zjawisko. Sprawdź jak temu zapobiec.

Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz? Bezpośrednim powodem parowania szyb jest zazwyczaj zwiększona wilgotność powietrza. Najlepszym sposobem jest po prostu ogrzanie szyby. Jednak, parowanie szyb nie zawsze związane jest z różnicami temperatur pomiędzy wnętrzem auta a światem zewnętrznym. Czasem przyczyna jest poważniejsza i związana z niesprawną częścią samochodu. Sprawdź, jak zapobiec parowaniu szyb w aucie.

Przyczyny parowania szyb mogą być różne. Dlatego warto poszukać rzeczywistej przyczyny, by móc skutecznie osuszyć szyby w aucie.

Parowanie szyb w czasie deszczu

Zjawisko parowania szyb pojawia się często w okresie jesienno-zimowym. Powodem są spore różnice temperatur pomiędzy wnętrzem auta i otoczeniem zewnętrznym. Deszcz i śnieg również sprzyjają pojawianiu się w samochodzie wilgoci. Kropelki wody wniesione na butach czy ubraniu osadzają się na tapicerce i wycieraczkach, a później parując osadzają się na szybach.

Brudne szyby

Może nie jest to bezpośrednia przyczyna parowania szyb, ale w wilgotnych warunkach brudne szyby na pewno sprzyjają powstawaniu tego zjawiska. Woda w postaci małych kropelek łatwo się osadza na porowatej powierzchni stworzonej przez brud i tłuszcz, powodując na szybie ograniczającą widoczność mgłę.

Stare uszczelki

Parowaniu szyb jesienią i zimą będą sprzyjać nieszczelne drzwi czy bagażnik. Z biegiem lat, uszczelki po prostu się zużywają. Twardnieją i przestają spełniają już funkcję izolowania wnętrza auta od świata zewnętrznego. Woda przedostaje się do środka auta tworząc mokre plamy na tapicerce, a stąd już o krok od parowania szyb.

Filtr kabinowy a parowanie szyb

Zlokalizowany zazwyczaj na podszybiu filtr przeciwpyłkowy w dużej mierze odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza. To naturalne, że po pewnym czasie wlot tunelu, odpowiadającego za wentylację samochodu może się zapchać. Gromadzą się tu liście, drobinki brudu, pyłki i inne zabrudzenia, które sprawiają, że świeże powietrze nie może się dostać do auta.

Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza

Używanie tylko obiegu wewnętrznego w samochodzie sprawia, że do wnętrza auta nie dostaje się świeże powietrze. Jaki nawiew zapobiega parowaniu szyb? Lepszym rozwiązaniem jest przełączenie nawiewu na obieg zewnętrzny.

Uszkodzenie nagrzewnicy a parowanie szyby

Z powodu usterki nagrzewnicy płyn chłodzący przenika przez klimatyzację i osadza się na szybie jako tłusta plama. O tym, czy parowanie szyb spowodowane jest przeciekającą nagrzewnicą dowiesz się, obserwując, czy ze zbiornika nie ubywa płyn chłodniczy.

Jak zapobiec parowaniu szyb w aucie?

Aby utrzymać dobrą widoczność w aucie, trzeba je odpowiednio przygotować. Jeśli szyby w Twoim aucie często parują, wypróbuj te sposoby:

  • ogrzewanie auta

Jeśli samochód stoi w garażu, warto otworzyć okno na noc, aby wilgoć wydostała się z wnętrza. Podczas jazdy natomiast dobrze jest używać klimatyzacji lub nawiewu z obiegiem zewnętrznym. Staranne wentylowanie wnętrza auta osuszy tapicerki czy dywaniki i pozwoli Ci uniknąć parowania szyb jesienią i zimą. Pamiętaj, że podczas porowania szyb ogrzewanie auta ma bardzo duże znaczenie.

  • mycie szyb

Dokładne wyczyszczenie szyb zmniejszy prawdopodobieństwo osadzania się na nich kropelek wody. Dla wzmocnienia efektu warto również po umyciu zastosować specjalny środek przeciw parowaniu szyb w postaci roztworu czy pasty. Pozostawia on specjalną powłokę ochronną, po której wilgoć się “ześlizguje”.

  • wymiana uszczelek i wycieraczek

Jeśli zadbamy o dobry stan uszczelek, kropelki wody nie będą się do niego dostawać np. podczas ulewnego deszczu. Jesienią i zimą warto również ułożyć na dnie auta wycieraczki gumowe zamiast dywanowych, z których łatwiej usunąć nadmiar wody wniesiony na podeszwach butów. 

  • wymiana filtra przeciwpyłkowego

Jeśli auto jest często użytkowane w okresie jesienno-zimowym, warto zadbać o to, aby filtr kabinowy był w dobrym stanie, a w razie potrzeby został wymieniony. Dobrą praktyką jest również usunięcie zalegających na podszybiu liści i oczyszczenie kanalików odpływowych podczas wymiany filtra. 

  • domowe sposoby i pochłaniacze wilgoci

Na rynku dostępne są pochłaniacze wilgoci, które umieszcza się np. pod siedzeniem. Niektórzy uciekają się do domowych sposobów zapobiegania parowaniu szyb. Czasem pomaga umieszczenie w aucie woreczka z ryżem i solą lub rozsypanie na noc kociego żwirku. Wszystkie te substancje dobrze absorbują wilgoć, a sól dodatkowo pochłania nieprzyjemny zapach.

  • wymiana nagrzewnicy

W przypadku stwierdzenia uszkodzenia układu chłodniczego, należy usunąć usterkę. Jeśli dolanie środka uszczelniającego układ chłodzenia nie pomoże, konieczna może okazać się wymiana nagrzewnicy.

Ubezpieczenie szyb

Nasze rady pozwolą Ci pozbyć się problemu parujących szyb. Zachęcamy Cię również do kompleksowego zadbania o szyby w aucie i wykupienia ubezpieczenia. O tym, dlaczego warto i co obejmuje takie ubezpieczenie przeczytasz w artykule: Czy warto ubezpieczać szyby samochodwe? 

Na temat polisy chętnie porozmawiają z Tobą pracownicy infolinii lub agenci ubezpieczeniowi w placówkach CUK. Polisę na auto możesz kupić również online. Zapraszamy!