Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz? Bezpośrednim powodem parowania szyb jest zazwyczaj zwiększona wilgotność powietrza. Najlepszym sposobem jest po prostu ogrzanie szyby. Jednak, parowanie szyb nie zawsze związane jest z różnicami temperatur pomiędzy wnętrzem auta a światem zewnętrznym. Czasem przyczyna jest poważniejsza i związana z niesprawną częścią samochodu. Sprawdź, jak zapobiec parowaniu szyb w aucie.
Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz?
Parowanie szyb w aucie to częste zjawisko, z którym zmagają się kierowcy. Może być bardzo niebezpieczne, ponieważ znacznie ogranicza widoczność, szczególnie jesienią i zimą, kiedy dodatkowo jest ciemno, a warunki atmosferyczne nie sprzyjają jeździe. Zanim wyjedziesz z parkingu, trzeba dokładnie wytrzeć szyby. Warto też włączyć nawiew. Niestety problem ten często pojawia się również podczas jazdy. Parowanie szyb w samochodzie podczas prowadzenia jest szczególnie niebezpieczne, dlatego jak najszybciej warto poznać powód. Często nie ma znaczenia to, jak stare jest auto, ale za to istotny może być stan techniczny układu chłodzącego. Wszystko to wyjaśniamy w dalszej części naszego artykułu.
Zastanawiasz się, dlaczego parują szyby w aucie? Powodem jest oczywiście nadmierna wilgoć, która może być spowodowana zarówno warunkami na zewnątrz i wewnątrz kabiny, jak i stanem technicznym nagrzewnicy. Parowanie szyb w samochodzie z klimatyzacją występuje znacznie rzadziej. To dlatego, że w układzie znajdują się elementy odpowiedzialne za skuteczne osuszanie powietrza. Jeśli zatem wsiadasz po deszczu, Twoje buty i ubrania są mokre, układ klimatyzacji (sprawnie działający) powinien sobie poradzić z tym problemem.
To ciekawe!
Warto wiedzieć, w jakich warunkach para wodna ulega skropleniu. Dzieje się to wtedy, kiedy jest jej za dużo w otoczeniu. Można to zaobserwować np. w kuchni, gdy gotujesz obiad przy zamkniętym oknie. Pojawia się dużo pary wodnej, która skrapla się na oknach. Może nawet pojawić się strużka wody, która jest bardzo niebezpieczna. Para wodna ulega skropleniu także przez zmniejszenie temperatury. Właśnie dlatego wiosną o poranku możesz zobaczyć rosę na trawie albo wodę na przedniej szyby samochodu od zewnątrz.
Parowanie szyb w czasie deszczu
Zjawisko parowania szyb pojawia się często w okresie jesienno-zimowym. Powodem są spore różnice temperatur pomiędzy wnętrzem auta i otoczeniem zewnętrznym. Deszcz i śnieg również sprzyjają pojawianiu się w samochodzie wilgoci. Kropelki wody wniesione na butach czy ubraniu osadzają się na tapicerce i wycieraczkach, a później parując osadzają się na szybach.
Parujące szyby w samochodzie podczas deszczu to problem, który pojawia się bardzo często. Właśnie dlatego warto sprawdzić działanie wentylacji. W naturalnych warunkach klimatyzacja powinna sobie poradzić z tym kłopotem. Koniecznie trzeba sprawdzić też stan filtra kabinowego, bo jeśli jest zabrudzony lub dostała się do niego nadmierna wilgoć, koniecznie trzeba go wymienić. Warto też dbać o to, aby we wnętrzu samochodu było jak najbardziej sucho. Cały czas trzeba usuwać zanieczyszczenia, które mogą spowodować wzrost wilgotności. Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały? Zachowaj porządek, otrzepuj buty ze śniegu i wycieraj je z nadmiaru wody. Nie pozostawiaj też mokrych wycieraczek po umyciu auta, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z układu wentylacyjnego pozbądź się drobnych gałązek, liści i jakichkolwiek zanieczyszczeń, które mogłyby ograniczać cyrkulację powietrza. Więcej na ten temat tego, jak pozbyć się pary z szyb samochodu, dowiesz się z dalszej części artykułu.
Brudne szyby
Może nie jest to bezpośrednia przyczyna parowania szyb, ale w wilgotnych warunkach brudne szyby na pewno sprzyjają powstawaniu tego zjawiska. Woda w postaci małych kropelek łatwo się osadza na porowatej powierzchni stworzonej przez brud i tłuszcz, powodując na szybie ograniczającą widoczność mgłę. Pamiętaj o tym, aby regularnie czyścić swój samochód, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie zostawiaj brudnych szyb ani kokpitu.
Stare uszczelki
Parowaniu szyb jesienią i zimą będą sprzyjać nieszczelne drzwi czy bagażnik. Z biegiem lat, uszczelki po prostu się zużywają. Twardnieją i przestają spełniać już funkcję izolowania wnętrza auta od świata zewnętrznego. Woda przedostaje się do środka auta, tworząc mokre plamy na tapicerce, a stąd już o krok od parowania szyb. Zanim wybierzesz się do mechanika, możesz sprawdzić te elementy samodzielnie.
Z DORADCĄ
Filtr kabinowy a parowanie szyb
Zlokalizowany zazwyczaj na podszybiu filtr przeciwpyłkowy w dużej mierze odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza. To naturalne, że po pewnym czasie wlot tunelu, odpowiadającego za wentylację samochodu może się zapchać. Gromadzą się tu liście, drobinki brudu, pyłki i inne zabrudzenia, które sprawiają, że świeże powietrze nie może się dostać do auta. Właśnie dlatego, kiedy wybierzesz się do mechanika z problemem parowania szyb, najpewniej wskaże to jako pierwszą przyczynę.
Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza
Używanie tylko obiegu wewnętrznego w samochodzie sprawia, że do wnętrza auta nie dostaje się świeże powietrze. Jaki nawiew zapobiega parowaniu szyb? Lepszym rozwiązaniem jest przełączenie nawiewu na obieg zewnętrzny.
Uszkodzenie nagrzewnicy a parowanie szyby
Z powodu usterki nagrzewnicy płyn chłodzący przenika przez klimatyzację i osadza się na szybie jako tłusta plama. O tym, czy parowanie szyb w aucie spowodowane jest przeciekającą nagrzewnicą, dowiesz się obserwując, czy ze zbiornika nie ubywa płyn chłodniczy.
To ważne!
Klimatyzacja nie służy do tego, aby używać jej wyłącznie latem. Pełni również ważną rolę jesienią i zimą. Może to być jeden ze sposobów na to, by zapobiec parowaniu szyb w samochodzie.
Jak zapobiec parowaniu szyb w aucie?
Parujące szyby w samochodzie mogą być kłopotliwe i bardzo niebezpieczne. Co zrobić w pierwszej kolejności? Usuwaj na bieżąco mokre przedmioty, a także sprawdź stan techniczny auta. Może okazać się, że do wnętrza dostaje się wilgoć z zewnątrz (np. poprzez nieszczelności). Nieuniknione jest wsiadanie do auta z mokrymi ubraniami, szczególnie jeśli pada albo jest śnieg. Spróbuj jednak chociaż otrzepać buty z pozostałości, zanim postawisz nogę na wycieraczce. Pozbądź się też otwartych butelek wody i innych napojów. Wbrew pozorom, one także są źródłem wilgoci w komorze auta.
Regularnie używaj klimatyzacji, zarówno zimą, jak i latem (pamiętaj także o czyszczeniu klimatyzacji, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem). Jeśli jej nie masz, pamiętaj o podgrzewaniu szyby. Używaj do tego nawiewu. Spróbuj wyobrazić sobie działanie wentylacji – to ona jest odpowiedzialna za odpowiednią cyrkulację powietrza. Wilgoć nie może pozostawać w środku, powinna mieć swobodny przepływ na zewnątrz.
Nie pada? Otwieraj okna i przewietrz kabinę samochodu. Zanim wybierzesz się do mechanika z tym problemem, spróbuj poradzić sobie samodzielnie. Wyczyść auto, usuń z niego zbędne przedmioty i widoczne zanieczyszczenia, a także przyjrzyj się swoim szybom. Na brudnych powierzchniach szybciej może się osadzać wilgoć.
W sklepie są dostępne specjalne pochłaniacze wilgoci. Może okazać się, że ogólnodostępne produkty skutecznie sobie poradzą z tym problemem. Parowanie szyb w aucie, które jest w pełni sprawne, warto po prostu ograniczyć. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo, a także komfort pasażerów. Pamiętaj, że nadmierna wilgoć nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Utrzymująca się przez długi czas, prowadzi do grzybu i pleśni. To już bardzo niebezpieczne sytuacje, które mogą przekładać się na problemy zdrowotne.
Właśnie dlatego spróbuj domowych sposobów, w tym pochłaniaczy wilgoci. Możesz je umieścić w mało widocznym miejscu albo postawić z tyłu na wycieraczce. Dobrze z wilgocią radzi sobie także… żwirek dla kota! Wśród preparatów są także specjalne spraye, które tworzą powłokę zapobiegającą osadzaniu się pary. W niektórych przypadkach może być to dobre rozwiązanie. Warto to sprawdzić!
Aby utrzymać dobrą widoczność w aucie, trzeba je odpowiednio przygotować. Jeśli szyby w Twoim aucie często parują, wypróbuj te sposoby:
- ogrzewanie auta
Jeśli samochód stoi w garażu, warto otworzyć okno na noc, aby wilgoć wydostała się z wnętrza. Podczas jazdy natomiast dobrze jest używać klimatyzacji lub nawiewu z obiegiem zewnętrznym. Staranne wentylowanie wnętrza auta osuszy tapicerki czy dywaniki i pozwoli Ci uniknąć parowania szyb jesienią i zimą. Pamiętaj, że podczas parowania szyb ogrzewanie auta ma bardzo duże znaczenie.
- mycie szyb
Dokładne wyczyszczenie szyb zmniejszy prawdopodobieństwo osadzania się na nich kropelek wody. Dla wzmocnienia efektu warto również po umyciu zastosować specjalny środek przeciw parowaniu szyb w postaci roztworu czy pasty. Pozostawia on specjalną powłokę ochronną, po której wilgoć się “ześlizguje”.
- wymiana uszczelek i wycieraczek
Jeśli zadbamy o dobry stan uszczelek, kropelki wody nie będą się do niego dostawać np. podczas ulewnego deszczu. Jesienią i zimą warto również ułożyć na dnie auta wycieraczki gumowe zamiast dywanowych, z których łatwiej usunąć nadmiar wody wniesiony na podeszwach butów.
- wymiana filtra przeciwpyłkowego
Jeśli auto jest często użytkowane w okresie jesienno-zimowym, warto zadbać o to, aby filtr kabinowy był w dobrym stanie, a w razie potrzeby został wymieniony. Dobrą praktyką jest również usunięcie zalegających na podszybiu liści i oczyszczenie kanalików odpływowych podczas wymiany filtra.
- domowe sposoby i pochłaniacze wilgoci
Na rynku dostępne są pochłaniacze wilgoci, które umieszcza się np. pod siedzeniem. Niektórzy uciekają się do domowych sposobów zapobiegania parowaniu szyb. Czasem pomaga umieszczenie w aucie woreczka z ryżem i solą lub rozsypanie na noc kociego żwirku. Wszystkie te substancje dobrze absorbują wilgoć, a sól dodatkowo pochłania nieprzyjemny zapach.
- wymiana nagrzewnicy
W przypadku stwierdzenia uszkodzenia układu chłodniczego należy usunąć usterkę. Jeśli dolanie środka uszczelniającego układ chłodzenia nie pomoże, konieczna może okazać się wymiana nagrzewnicy. Szczególnie niebezpieczne jest parowanie szyb w samochodzie z klimatyzacją i jednoczesne osadzanie się tłustego nalotu na dole przedniej szyby. Może to świadczyć właśnie o nieszczelnej nagrzewnicy. Jej wymiana jest kosztowna, ale niezbędna do bezpiecznego poruszania się autem.
Parowanie szyb w samochodzie jest nadal Twoim problemem? Jeśli dodatkowo z nawiewów wydostają się nieprzyjemne zapachy, wybierz się do mechanika, który sprawdzi, co może być tego przyczyną. Może okazać się, że parujące szyby w samochodzie podczas deszczu to tylko początek kłopotów.
Ubezpieczenie szyb
Nasze rady pozwolą Ci pozbyć się problemu parujących szyb. Zachęcamy Cię również do kompleksowego zadbania o szyby w aucie i wykupienia ubezpieczenia. O tym, dlaczego warto i co obejmuje takie ubezpieczenie przeczytasz w artykule: Czy warto ubezpieczać szyby samochodowe?
Na temat polisy chętnie porozmawiają z Tobą pracownicy infolinii lub agenci ubezpieczeniowi w placówkach CUK. Polisę na auto możesz kupić również online. Zapraszamy!
Oceń artykuł