2023-07-25

Jak często czyścić klimatyzację w samochodzie?

Poznaj skuteczne metody!

Jak często czyścić klimatyzację w samochodzie?

Przynajmniej raz w roku, a jeśli jesteś alergikiem nawet dwa razy w roku – tak w skrócie można odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie tego artykułu. Z naszej porady dowiesz się, dlaczego tak ważne jest, by dbać o klimatyzację w samochodzie i jak odbywa się jej czyszczenie. Poznasz także przybliżoną cenę takiej usługi.

Klimatyzacja w samochodzie – jak często czyścić?

Złota zasada brzmi, że klimatyzacja auta powinna być czyszczona raz w roku. Najlepiej robić to w okresie wiosennym. Dlaczego? Z prostego powodu. Deszczowa pogoda jesienią oraz roztapiający się śnieg zimą powodują, że w aucie, a co za tym idzie także w podzespołach klimatyzacji gromadzi się wilgoć. To świetne środowisko dla rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Dlatego, jeśli jesteś alergikiem, dla którego narażenie na takie mikroby może zaostrzać objawy ze strony układu odpornościowego, rekomendujemy częstsze czyszczenie klimatyzacji auta – nawet dwa razy w roku.

To ważne!

Klimatyzację auta warto wyczyścić, zawsze gdy kupujemy używany samochód. Nie wiadomo bowiem, kiedy ten zabieg był wykonywany. W tym wypadku nie warto wierzyć zapewnieniom sprzedawcy, że klimatyzacja była niedawno odgrzybiana, chyba że mamy do niego pełne zaufanie.

Dlaczego regularne czyszczenie klimatyzacji auta jest tak ważne?

Jeśli nie będziemy regularnie odgrzybiać klimatyzacji, po pewnym czasie poczujemy nieprzyjemny zapach, który będzie ulatniał się z dysz wraz z wdmuchiwanym do kabiny pasażerskiej powietrzem. Oznacza to, że poziom szkodliwych drobnoustrojów jest już naprawdę bardzo wysoki, a to może mieć wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów. Mikroby gromadzące się wewnątrz układu klimatyzacji powodują stany zapalne i alergie, w skrajnych przypadkach nawet zakaźne choroby układu oddechowego. U alergików i osób z astmą oskrzelową mogą nasilać duszności, powodować pieczenie i zaczerwienienie oczu czy podrażnienie skóry. Również błony śluzowe nosa czy jamy ustnej są podatne na działanie drobnoustrojów, które mogą powodować katar czy ból gardła. Z powodu grzybów może także ucierpieć nasza skóra. W skrajnych przypadkach zaniedbana klimatyzacja może doprowadzić nawet do legionellozy.

Pamiętajmy także, że nieczyszczona klimatyzacja to mocno zawilgocona klimatyzacja. Poszczególne podzespoły mogą zacząć gnić, a stąd już o krok od awarii. Warto wiedzieć, że o ile koszt regularnego serwisu to wydatek rzędu 100-300 zł, to naprawianie klimatyzacji może kosztować nawet parę tysięcy złotych.

Jak wyczyścić klimatyzację auta?

By odgrzybić klimatyzację, można skorzystać z jednej z trzech metod. Oto one:

 • metoda ultradźwiękowa

To jedna ze skuteczniejszych metod czyszczenia. W skrócie polega ona na tym, że umieszcza się w układzie substancję aktywną i wykorzystuje dźwięki o niskiej częstotliwości. Niestety po takim zabiegu w kabinie utrzymuje się nieprzyjemny, charakterystyczny dla czyszczenia klimatyzacji tą metodą zapach. By się go pozbyć, można wykorzystać dodatkowo jeszcze substancję niwelująca zapachy.

 • metoda ozonowa

Jest świetnym sposobem dezynfekcji klimatyzacji, stosowanym w różnych zakładach. Do układu przy pomocy ozonatora wpuszcza się tritlenek (O3), mający silne działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

 • metoda odgrzybiania przy użyciu pianki

Tego typu zabieg można wykonać samodzielnie i właśnie w ten sposób najczęściej czyści się klimatyzację bez korzystania z pomocy specjalistów. Do zalet tej metody niewątpliwie należy jej niska cena. Do wad – niedokładność i brak gwarancji zabicia wszystkich bakterii. Przy pomocy rurki wprowadza się do przewodów klimatyzacji i na skraplacz piankę dezynfekującą. Produkt ma formę aerozolu, który po wciśnięciu tłoka, aplikowany jest do wewnątrz. Pianka, osadzając się na ściankach, zabiera nieczystości. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że środek pozostaje wewnątrz systemu jeszcze przez kilka dni, wydobywając się do kabiny pasażerskiej. Poza tym nie wiemy, czy pianka dostała się do najdalszych zakątków kanału wentylacyjnego. Ciężko jest także wyczyścić wszystkie elementy klimatyzacji.

Czy wiesz, że…

Warto wspomnieć, że odgrzybianie dobrze połączyć z wymianą filtra kabinowego, bo drobnoustroje lubią się tam osadzać i o ile sam układ będzie wyczyszczony, to brudny filtr sprawi, że za niedługi czas mikroby znów zaatakują klimatyzację.

Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji?

Możesz oczywiście wyczyścić klimatyzację sam, by zaoszczędzić, jednak jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie lepiej skorzystać z usług specjalistów. Cena odgrzybiania i czyszczenia „klimy” zależy od tego, jaka metoda zostanie zastosowana.

 • Decydując się na korzystanie z usług zakładu czyszczącego klimatyzację przy pomocy ultradźwięków, musimy liczyć się z wydatkiem od 100 do 180 zł. Wszystko zależy oczywiście m.in. od regionu oraz zakładu, a także modelu pojazdu. Przy okazji specjaliści zalecą także sprawdzanie szczelności poszczególnych podzespołów klimatyzacji – to cena ok. 80-140 zł, a także wymianę filtra kabinowego – to koszt rzędu 30-55 zł.
 • Jeśli na czyszczenie klimatyzacji wybieramy się do zakładu wykorzystującego w tym celu ozonator, zapłacimy za samo odgrzybianie od ok. 80 zł do 135 zł. Samodzielne czyszczenie tą metodą wiąże się z zakupem ozonatora, a ten może kosztować i 400 zł, ale i kilka tysięcy złotych.
 • Korzystanie z piankowej metody czyszczenia klimatyzacji auta jest najtańszym rozwiązaniem. Nie potrzebujemy drogiego sprzętu, tylko samą piankę, która kosztuje od ok. 20 zł do 80 zł. Sam produkt jest szeroko dostępny. Znajdziemy go i w sklepach motoryzacyjnych, i w sklepach wielkopowierzchniowych.

Klimatyzacja w samochodzie – jak dbać?

By uniknąć nadmiernego zagrzybienia klimatyzacji auta, możesz stosować jedną prostą zasadę. W momencie, gdy wyłączasz klimatyzację, pozostaw przez chwilę włączoną dmuchawę. Osuszysz w ten sposób parownik, w którym gromadzą się drobnoustroje i grzyby.

By cieszyć się chłodzeniem w upały i zapobiegać m.in. parowaniu szyb samochodowych w okresie jesienno-zimowym warto regularnie odwiedzać specjalistów, by wykonać przegląd klimatyzacji w samochodzie lub sprawdzić układ samodzielnie. O tym, co jest ważne w kontekście serwisowania klimatyzacji auta, pisaliśmy więcej tu: Jak używać klimatyzacji w samochodzie? 

Na jak długo wystarcza klimatyzacja w samochodzie?

Za wydmuchiwanie do kabiny pasażerskiej chłodnego powietrza odpowiada czynnik chłodzacy, który krąży w układzie klimatyzacji. Warto wiedzieć, że pomimo szczelności całego układu, podczas korzystania z klimatyzacji ubywać może około 10-15% czynnika chłodzącego. Dlatego raz na 2 lata warto sprawdzić jego poziom.

Koszt nabijania klimatyzacji w 2023 r. to wydatek rzędu 300-500 zł. Cena jest uzależniona od rodzaju czynnika chłodzącego. W zależności od modelu auta może to być R134a lub R1234yf.

Jednak warto zaznaczyć, że profesjonaliści odradzają samo nabijanie klimatyzacji bez wykonania całego serwisu wraz z próbą szczelności i wymianą osuszacza. Chociaż taki pełen przegląd jest o wiele droższy niż samo nabijanie klimatyzacji, to warto ją wykonać. Jeśli okaże się, że klimatyzacja jest np. nieszczelna, będzie się to wiązało z o wiele większymi wydatkami. Regularny serwis pozwoli szybko wykryć usterkę i ją usunąć.

Eksperci porównują nabijanie klimatyzacji bez wykonania szczegółowego przeglądu do dolewania oleju silnikowego zamiast jego wymieniania. Jeśli pominiemy etap zlewania starego oleju i wlania nowego, możemy doprowadzić do szybszej awarii jednostki napędowej. Tak samo sprawa wygląda z klimatyzacją auta.

Jak często czyścić klimatyzację w samochodzie? Podsumowanie

 • Klimatyzację auta należy czyścić raz w roku. Jeśli w aucie często jeżdżą alergicy, zaleca się odgrzybianie klimatyzacji częściej – dwa razy w roku.
 • Jeśli zrezygnujemy z czyszczenia klimatyzacji auta, musimy się liczyć z tym, że będzie wydobywał się z niej nieprzyjemny zapach. To przez grzyby, pleśnie czy bakterie, które mogą drażnić błony śluzowe jamy ustnej, nosa, ale także powodować zmiany skórne. Zagrzybiona klimatyzacja jest bardzo niekorzystna dla osób chorujących na astmę oskrzelową.
 • W zakładach samochodowych klimatyzacja czyszczona jest metodą ultradźwiękową (koszt 100-180 zł) lub ozonową (koszt 80-135 zł). Do tej usługi zazwyczaj dolicza się jeszcze koszt sprawdzania szczelności oraz wymianę filtra. Samodzielnie do czyszczenia można wykorzystać specjalną piankę do klimatyzacji (koszt 20-80 zł).

Kup ubezpieczenie OC taniej!

Regularne czyszczenie, serwisowanie i dbanie o klimatyzację wiąże się niestety z wydatkami. A to nie jedyne koszty związane z eksploatacją auta. Oszczędzaj tam, gdzie możesz. Na przykład kupując ubezpieczenie OC, porównuj oferty. Możesz to wygodnie zrobić, korzystając z naszego kalkulatora OC i AC. Nie tylko znajdziesz najlepszą opcję, ale możesz także dokonać płatności online.

FAQ

 • 1
  Czy klimatyzację trzeba nabijać do pełna?

Eksperci odradzają samo tylko nabijanie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym. Zaleca się regularne wykonywanie co 2-3 lata pełnego serwisu klimatyzacji wraz z próbą szczelności i wymianą osuszacza.

 • 2
  Jak sprawdzić, czy klimatyzacja jest nabita?

Najprostszym sposobem jest zastosowanie termometru z sondą na gumowym przewodzie. Końcówkę sondy wkładamy przez kratki nawiewu do wnętrza włączonej klimatyzacji. Jeśli wskaże nam temperaturę o 5 stopni C (lub więcej) niższą, oznacza to, że czynnik chłodzący wciąż jest w środku.

 • 3
  Jak samemu sprawdzić szczelność klimatyzacji w samochodzie?

By sprawdzić szczelność klimatyzacji auta domowym sposobem potrzebna będzie nam np. woda z rozpuszczonym w niej mydłem. Po nałożeniu jej na zewnętrzną część przewodów, środek zacznie się pienić w miejscu, gdzie powstała nieszczelność.

 • 4
  Na czym polega przegląd klimatyzacji w samochodzie?

Podczas serwisu klimatyzacji sprawdza się m.in. szczelność układu oraz to, czy jest on odpowiednio smarowany. Jeśli nie, konieczne będzie uzupełnienie oleju, który miesza się z czynnikiem chłodzącym. Ważne jest także sprawdzenie, czy filtry nie są zapchane. Jeśli tak, trzeba będzie je wymienić. Podczas przeglądu klimatyzacji w samochodzie sprawdza się także, czy nie trzeba uzupełnić czynnika chłodzącego. Warto serwis klimatyzacji połączyć z jej czyszczeniem.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku