2023-02-10

Jak zaplanować bezpieczny wyjazd do Egiptu?

Marzysz o wycieczce do Egiptu? Przeczytaj naszą poradę i zaplanuj wyjazd!

Jak zaplanować bezpieczny wyjazd do Egiptu?

Tęsknisz za słońcem i ciepłem, gdy za oknem szaleje zima? Jednym z chętniej wybieranych kierunków podróży przez osoby preferujące odpoczynek w promieniach słońca na pięknych pokrytych złotym piaskiem plażach jest Egipt. W styczniu w znajdującym się w północnej części kraju Kairze temperatura waha się między 10 a 19°C. Jednak im dalej na południe, tym coraz cieplej. W takich kurortach jak Hurghada czy Marsa Alam położonych nad Morzem Czerwonym temperatury znacznie przekraczają 20°C. Jest to więc dobre miejsce na zimową przerwę. Wiosną robi się już znacznie cieplej, a lato to prawdziwa frajda dla amatorów mocnego słońca i bardzo wysokich temperatur.

Nie należy jednak zapominać, że Egipt to miejsce odmienne kulturowo o podwyższonym zagrożeniu terrorystycznym. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Jak zaplanować wyjazd do Egiptu, aby przebiegł bezproblemowo? O czym pamiętać, wybierając się do tego słonecznego kraju, aby cieszyć się jego urokami, wypoczynkiem i nie narazić się na niebezpieczeństwo? Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu? Przeczytaj w naszej poradzie.

Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu do Egiptu?

Aby przekroczyć granicę Egiptu, trzeba mieć ze sobą paszport. Do Egiptu nie wjedziesz na podstawie dowodu osobistego. Warto zwrócić uwagę na datę ważności dokumentu podróży. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu. Co zrobić w przypadku zgubienia paszportu już po przekroczeniu granicy? Należy zgłosić się do polskiej Ambasady w Kairze, celem otrzymania paszportu tymczasowego.

Bez względu na to, jakim paszportem się posługujesz, biometrycznym czy tymczasowym, konieczna będzie wiza. Uzyskasz ją:

 • w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym,
 • na lotnisku po przylocie do Egiptu,
 • online przez stronę internetową.

Za wizę jednokrotną zapłacisz 25 USD, za wielokrotną – 60 USD. Wyrobienie wizy trwa od 5 do 8 dni w zależności od trybu. W przypadku wyboru formy zdalnej wniosek trzeba złożyć najpóźniej 7 dni przed planowanym wyjazdem. Jeśli zamierzasz kupić wizę na lotnisku, nie zapomnij udać się do właściwego punktu zaraz po przylocie. Wizy obowiązują maksymalnie przez 30 dni pobytu.

Jeśli zgubisz paszport, w którym była wiza, konieczne będzie wyrobienie wizy wyjazdowej. Obowiązuje ona przez 7 dni i jest niezbędna, aby opuścić Egipt.

Wyjazd do Egiptu na własną rękę czy z biurem podróży?

Planując podróż do Egiptu uwzględnij, że wyjazd nie we wszystkie rejony kraju jest bezpieczny. Na stronie gov.pl znajdziesz aktualne informacje, jakich obszarów należy bezwzględnie unikać, a w które podróż jest niewskazana, jeśli nie ma takiej konieczności. Na terenie całego kraju zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Zgodnie z informacją na stronie przy wejściach do kościołów, budynków użytku publicznego można spodziewać się wzmożonych kontroli. Wieczorami i nocą niewskazane jest poruszanie się poza strefami turystycznymi i głównymi szlakami komunikacyjnymi. Dobrze chronione są kurorty i hotele oraz przynależne do nich plaże.

Jeśli zastanawiasz się, czy zorganizować wyjazd do Egiptu na własną rękę, czy skorzystać z oferty certyfikowanego biura podróży, zaleca się drugą opcję. Biura podróży z reguły dysponują planami działania w razie pojawienia się zagrożenia, zapewniają pomoc rezydentów. Warto też zapoznać się z serwisem Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz”, w ramach którego można dobrowolnie zgłosić swój pobyt za granicą. Ułatwi to pomoc ze strony ministerstwa w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej na danym obszarze.

Na co uważać w Egipcie?

Wyjeżdżając do Egiptu, koniecznie trzeba zapoznać się z zasadami robienia zdjęć. Chociaż niedawno stały się one mniej restrykcyjne i nie są już wymagane pozwolenia na fotografowanie w miejscach publicznych, to nadal lepiej nie robić zdjęć obiektów strategicznych dla bezpieczeństwa kraju, budynków ministerstw, zwłaszcza spraw wewnętrznych i obrony, sądowniczych czy parlamentu. Pamiętaj, że w Egipcie:

 • nie wolno fotografować dzieci;
 • dorosłym mieszkańcom można zrobić zdjęcie, jeśli wyrażą pisemną zgodę;
 • nie wolno wykonywać zdjęć, które w jakikolwiek sposób wpływałyby negatywnie na wizerunek kraju.

Kolejna kwestia, o której trzeba pamiętać podróżując do kraju faraonów, to odmienna flora bakteryjna. Chociażby z tego względu warto zadbać o dobre ubezpieczenie zdrowotne. Egipt jest krajem, gdzie łatwo narazić się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. O ile w hotelach zwraca się uwagę, by nie fundować gościom problemów żołądkowych, to na targach lub w innych punktach gastronomicznych już niekoniecznie. Dlatego wskazane jest unikanie jedzenia w przypadkowych miejscach, picie jedynie przegotowanej wody lub oryginalnie butelkowanej, częste mycie rąk, a także dokładne mycie warzyw i owoców. Dobrze jest zaopatrzyć się w probiotyki, które mogą być pomocne w przypadku złego samopoczucia.

Koszty leczenia w Egipcie

Wyjeżdżając na urlop oczekujemy, że przebiegnie on bez problemów zdrowotnych. Czasem jednak na skutek wypadku czy nagłego zachorowania konieczna jest wizyta w szpitalu lub przychodni. Leczenie w Egipcie jest kosztowne. Jeśli planujesz wyjazd do Egiptu, ubezpieczenie turystyczne obowiązkowo powinno znaleźć się na liście spraw do załatwienia. Dokonując właściwego wyboru polisy, uchronisz się przed sporymi kosztami związanymi z leczeniem.

Nawet jeśli posiadasz ważną kartę EKUZ, Egipt nie należy do państw UE ani EFTA, dlatego karta nie będzie upoważniała Cię do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej. Koszt konsultacji lekarskiej waha się w granicach 40-100 euro, doba w szpitalu to ok. 200-300 euro. Koszty szybko rosną, gdy konieczne okazują się dodatkowe badania, zabieg operacyjny czy transport medyczny, który może wynieść nawet kilka lub kilkanaście tys. euro. Można wybrać ubezpieczenie podróżne do Egiptu, którego suma będzie oscylowała w pobliżu 300 000 zł, bezpieczniej jednak zdecydować się na sumę 500 000 zł. W razie wypadku czy problemów zdrowotnych zaleca się najpierw kontakt z ubezpieczycielem, by upewnić się, że koszty będą refundowane.

Jak wybrać ubezpieczenie do Egiptu?

Dobre ubezpieczenie do Egiptu to takie, które przede wszystkim pokryje wszystkie koszty związane z leczeniem. Należy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, aby później nie okazało się, że ubezpieczyciel pokryje jedynie część wydatków. Stosunkowo nieduża różnica w składce może przełożyć się na znaczącą różnicę w sumie ubezpieczenia. Dlatego wybierając się do kraju, gdzie koszty leczenia są wysokie, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, bo ewentualne wydatki mogą stanowić naprawdę spore obciążenie dla kieszeni.

Kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę zastanawiając się, jakie ubezpieczenie do Egiptu wybrać, to zakres ochrony. Polisa przewidująca jedynie podstawową opiekę i wybiórcze badania czy zabiegi może okazać się niewystarczająca. Im szerszy zakres, tym większe poczucie bezpieczeństwa i mniejsze prawdopodobieństwo, że przydarzy się coś, czego polisa nie obejmuje. Ubezpieczenie powinno przewidywać:

 • hospitalizację;
 • leczenie choroby przewlekłej, udaru lub poparzenia słonecznego, schorzeń psychicznych;
 • zabiegi operacyjne;
 • transport medyczny;
 • leczenie skutków biernego uczestnictwa w aktach terroru.

Warto też zwrócić uwagę, czy polisa zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19 oraz zapoznać się dokładnie z OWU, zwłaszcza z wyłączeniami.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Egiptu, dobrze jest pamiętać o pakiecie assistance. Informacja o wyborze placówki, do której można się udać, wskazówki o jej lokalizacji, transport medyczny nie tylko do kraju, ale też na miejscu — wszystkie te formy wsparcia mogą stanowić nieocenioną pomocą. Przydatna może być też opieka prawna w przypadku zatrzymania przez miejscowe służby.

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno ponadto zawierać:

 • ubezpieczenie NNW – w razie uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku można liczyć na odszkodowanie;
 • ochronę bagażu – w razie zgubienia lub zniszczenia bagażu można liczyć na odszkodowanie;
 • OC w życiu prywatnym – w razie wyrządzenia szkody innej osobie, ubezpieczyciel pokryje koszty.

Podczas egzotycznych wakacji ciężko nie skusić się na kolorowego drinka. Warto pamiętać o klauzuli alkoholowej, by w razie nieprzewidzianego zdarzenia czy konieczności skorzystania z opieki medycznej, ubezpieczyciel nie kwestionował swojej odpowiedzialności ze względu na spożycie alkoholu.

Warto także wyposażyć się w ubezpieczenie od deszczu, które gwarantuje Ci zwrot kosztów za zepsutą przez złą pogodę wycieczkę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak rozszerzyć polisę podróżną do Egiptu, gdy planuje się uprawianie sportu?

Egipt jest wymarzonym miejscem do uprawiania niektórych sportów, np. nurkowania. Jeśli zamierzasz głównie odpoczywać i cieszyć się słońcem leżakując pod parasolem lub zwiedzając przewidziane przez organizatora miejsca i zabytki, wystarczy Ci polisa uwzględniająca opisane wyżej elementy. Jeśli jednak chcesz spędzić czas bardziej aktywnie i skorzystać ze sportowych atrakcji oferowanych w Egipcie, ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać odpowiednie rozszerzenie o uprawianiu sportów ekstremalnych. Standardowa polisa nie chroni przed kosztami wynikającymi z wypadku podczas nurkowania ze specjalistycznym sprzętem, jazdy quadem, skuterem wodnym, surfingu, windsurfingu czy lotu balonem. Jeśli jesteś zatem aktywnym fanem sportów, koniecznie pamiętaj o zaznaczeniu tego podczas zakupu polisy.

Ubezpieczenie z biura podróży do Egiptu – czy wystarczy?

Biura podróży najczęściej oferują podstawowe warianty ubezpieczenia o niskich sumach i wąskim zakresie. Jeśli polisa wliczona jest w koszty oferty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo poszukać korzystniejszej opcji samemu. Warto zadbać o rzeczywistą ochronę i wybrać odpowiednie ubezpieczenie. Egipt jest krajem, gdzie występuje zwiększone ryzyko zatrucia pokarmowego czy ucierpienia w wyniku ataku terrorystycznego. Planując odpowiednio wyjazd i stosując się do zasad, można oczywiście to ryzyko zminimalizować. Jednak nieprzewidziane zdarzenia mogą przytrafić się podczas każdej podróży, a posiadanie jakiejkolwiek polisy, a nie takiej, która rzeczywiście pokryje ewentualne koszty, może skutkować sporym obciążeniem budżetu. Dlatego warto przyjrzeć się ubezpieczeniu oferowanemu przez biuro podróży i rozważyć pełniejszą ochronę. Znalezienie dobrej polisy nie musi być trudne ani czasochłonne.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Egiptu?

Jeśli chcesz oszacować, ile będzie kosztowała Cię polisa turystyczna do Egiptu, wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora CUK. W kilku krokach podając podstawowe informacje na temat wyjazdu, otrzymasz zestawienie najkorzystniejszych rozwiązań.

Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację kosztów ubezpieczenia dla 2 osób dorosłych w przedziale wiekowym od 18 do 69 lat, udających się w 6-dniową podróż na przełomie stycznia i lutego 2023. Osoby te planują wypoczynek bez uprawiania sportów wyczynowych czy sportów wysokiego ryzyka, ale jedna z nich choruje na chorobę przewlekłą.

TUWariantKoszty leczenia i assistanceNNWOCBagaż podróżnyCena

Generali

Oszczędny 

100 000 zł

15 000 zł

nie        

nie            

75,00 zł

Generali

Optymalny    

300 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

500 zł

93,00 zł

Generali

Elastyczny    

500 000 zł    

40 000 zł

100 000 zł

500 zł

109,00 zł

Proama    

Oszczędny    

100 000 zł

15 000 zł    

nie

nie

75,00 zł

Proama    

Optymalny    

200 000 zł

32 000 zł

50 000 zł

500 zł

90,00 zł

Proama    

Elastyczny    

300 000 zł

30 000 zł

80 000 zł

500 zł

93,00 zł

Allianz

VIP        

500 000 zł

60 000 zł    

800 000 zł

4 000 zł

510,60 zł

Allianz

Complex        

300 000 zł

40 000 zł

400 000 zł

1 600 zł

331,20 zł

Allianz

Standard

200 000 zł

20 000 zł

200 000 zł

1 000 zł

273,24 zł

Allianz

Premium    

1 000 000 zł    

 60 000 zł

800 000 zł

4 000 zł

852,84 zł

Wszystkie warianty obejmują leczenie w razie zachorowania na COVID-19 oraz klauzulę alkoholową. Warianty Allianz dodatkowo zapewniają ochronę podczas rekreacyjnego uprawiania sportu.

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Egipt to kraj obfitujący w niezapomniane widoki i piękne zabytki. Jeśli planujesz wyjazd do stolicy kraju, obowiązkowym punktem programu będą piramidy w Gizie, jednej z dzielnic Kairu. Nieopodal piramid wznosi się słynny pomnik Sfinksa wykuty w skale. Zwolennicy muzeów powinni odwiedzić Muzeum Egipskie, gdzie można zapoznać się z historią kraju liczącą kilka tysiącleci i obejrzeć niezliczone eksponaty, m.in. kolekcję mumii, posągi, sarkofagi, papirusy i złotą maskę Tutenhamona. Warto też zobaczyć Meczet Al Azhar. Osobliwością omijaną przez turystów jest Miasto Umarłych, uboga dzielnica mieszcząca się na terenie dawnego cmentarza.

Odwiedzając Kair, dbanie o własne bezpieczeństwo powinno być jedną z najważniejszych kwestii. Warto unikać samotnych wędrówek po zmroku, zgromadzeń, zapuszczania się w rejony niepopularne wśród turystów.

Niezwykłych wrażeń dostarczy z pewnością Luksor nazywany największym muzeum na świeżym powietrzu, obfitujący w świątynie i grobowce. Na Zachodnim Brzegu Nilu warto odwiedzić słynną Dolinę Królów. Znajduje się tam wiele bogato zdobionych grobowców, komnat i komór grobowych.

Ciekawym celem podróży będzie kurort Sharm el Sheikh, gdzie oprócz luksusowych hoteli, fani nurkowania będą mogli w pobliżu podziwiać niezwykłe rafy koralowe. Dla osób wolących podziwiać piękno podwodnego świata bez zanurzania się przewidziano rejsy łodzią ze szklanym dnem, popularne również w Hurghadzie.

Niesamowite wrażenie robią monumentalne świątynie Abu Simbel, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Egiptu pochodzący z XIII w.p.n.e., położony na południu kraju.

Osobliwą i mniej popularną atrakcją są formy skalne wyrastające spośród piasków Białej Pustyni, położonej w zachodniej części Egiptu. Białe kredowe skały wymyślne kształty zawdzięczają występującym tu burzom piaskowym.

Podróż do Egiptu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Osoby zażywające niektóre leki, odwiedzając Egipt mogą ulec po przylocie niemiłemu zaskoczeniu. Jak można dowiedzieć się ze strony gov.pl, substancje stosowane w niektórych lekach wydawanych w Polsce zarówno na receptę, jak i dostępnych bez recepty czy homeopatycznych, są w Egipcie uznawane za niedozwolone. Nie jest dostępna jednolita lista niedozwolonych leków, a decyzja o konfiskacie jest podejmowana przez służby egipskie na lotnisku. W razie wątpliwości sprawdzanie leków w laboratorium może trwać nawet kilka tygodni. Konfiskata nie jest jedyną konsekwencją, inna to pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Aby uniknąć nieprzyjemności, można skierować wcześniej zapytanie do Ambasady Egiptu w Warszawie o konkretny lek lub zabrać ze sobą przetłumaczone zaświadczenie lekarskie o konieczności zażywania danego leku. Nie warto też zabierać ze sobą nadmiaru dawek leków.

Jeśli marzą Ci się zdjęcia piramid z lotu ptaka wykonane za pomocą drona, to zbierając fotograficzne pamiątki z Egiptu musisz niestety ograniczyć się do korzystania z telefonu lub aparatu. Drony traktowane są przez władze Egiptu jako sprzęt specjalny i wymagają uzyskania zezwolenia egipskiego Ministerstwa Obrony lub Egyptian Civil Aviation Authority. Pozytywne rozpatrzenie prośby jest jednak mało prawdopodobne. Za naruszenie zakazu wwozu dronów grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Wybierając się do Egiptu warto mieć przy sobie gotówkę, gdyż za część atrakcji nie zapłacisz kartą. Jeśli planujesz wwiezienie do kraju większej ilości gotówki, nie będzie konieczności wypełniania deklaracji celnej, o ile kwota nie przekroczy 10 000 USD. Taką samą kwotę można wywieźć z Egiptu bez zgłaszania tego służbom celnym.

Znajdź ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu w CUK

Bez względu na to, czy planujesz wyjazd do Egiptu samodzielnie, czy z biurem podróży, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Egipt jest pięknym krajem oferującym piaszczyste plaże, niezwykłe zabytki i mnóstwo urokliwych miejsc. Aby w pełni korzystać z jego atutów i podczas urlopu odpocząć, nie martwiąc się o ewentualne koszty leczenia, warto zadbać o dobrą polisę. W CUK porównamy dla Ciebie dostępne oferty i doradzimy w wyborze optymalnego wariantu. Odwiedź jedną z naszych placówek, skontaktuj się z infolinią pod numerem 22 27 00 337 lub skorzystaj z kalkulatora CUK i kup polisę online. Podróżuj bezpiecznie!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku