2024-06-17

Co warto zwiedzić w Egipcie?

Przeczytaj nasz przewodnik i odkryj najciekawsze miejsca w Egipcie.

Co warto zwiedzić w Egipcie?

Następny Twój urlop będzie w Egipcie i zastanawiasz się, co zwiedzić w tym kraju? Zapraszamy Cię do mini przewodnika, w którym opisujemy najważniejsze zabytki Egiptu! Nasz artykuł podzieliliśmy na kilka części. Dowiesz się z niego, jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne, przyrodnicze, kurorty oraz jakie miejsca w Egipcie odwiedzić z dziećmi.

Najważniejsze informacje:

 • Najpiękniejsze miejsca w Egipcie to piramidy w Gizie, Kair, zabytki w Luksorze. Nie można zapomnieć także o majestatycznych świątyniach np. Abu Simbel czy Horusa i Sobka w Kom Ombo.
 • Do atrakcji przyrodniczych Egiptu zaliczyć można Saharę, Białą Pustynię czy Park Narodowy Wadi El Gemal.
 • Zwiedzanie i wypoczynek w Egipcie można połączyć, wybierając się do takich kurortów turystycznych, jak: Hurghada, Dahab, Marsa Alam i Sharm el Sheikh.
 • Jakie atrakcje ma Egipt dla dzieci? Będąc tu z rodziną możesz się wybrać do Grand Aquarium Hurghada, gdzie można zobaczyć prawdziwe rekiny, skusić się na snorkeling na Ras Mohammed, zdecydować się na safari terenowym autem na pustyni czy na przejazd wielbłądem.
 • Gdy już zaplanujesz podróż do Egiptu, uwzględniając najciekawsze zabytki kraju faraonów, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego! Pamiętaj, że karta EKUZ tu nie obowiązuje, więc bez ważnej polisy turystycznej będziesz musiał z własnej kieszeni pokrywać koszty leczenia.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Egiptu

Nie zaplanowałeś jeszcze dokładnie wycieczki? Sprawdź najważniejsze atrakcje Egiptu.

Piramidy w Gizie

Zwiedzanie Egiptu nie może się obyć bez zobaczenia piramid w Gizie. To zespół, który składa się z trzech piramid: Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa oraz pozostałych obiektów. Największa z piramid, czyli Cheopsa, została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Nieopodal piramid wznosi się słynny pomnik Sfinksa wykuty w skale.

Giza, wchodząca w skład aglomeracji Kairu to miejsce, gdzie starożytność łączy się z czasami nowożytnymi. Oprócz monumentalnych piramid znajduje się też tu duże miasto – trzecie co do wielkości w kraju. Pełno tu hoteli czy knajp. Sporo dzieje się też w klubach nocnych.

Kair

Nie będziesz się tu nudził. Kair to w końcu największe miasto Egiptu. Można tu zwiedzać do woli, spacerować uliczkami dzielnicy śródmiejskiej czy odwiedzać muzea, meczety i kościoły. Oto co warto tu zobaczyć:

 • Muzeum Egipskie – zwolennicy muzeów powinni je odwiedzić, można tu zapoznać się z historią kraju liczącą kilka tysiącleci i obejrzeć niezliczone eksponaty, m.in. kolekcję mumii, posągi, sarkofagi, papirusy i złotą maskę Tutenhamona;
 • Meczet Al Azhar – jeden z najstarszych tego typu budowli w Kairze;
 • panoramę miasta możesz podziwiać z Cytadeli, a także dachu bramy Bab Zuweila. A widoki są naprawdę nieziemskie;
 • Khan el-Khalili to tradycyjny egipski bazar, gdzie znajdziesz przepiękne pamiątki dla najbliższych;
 • Stary Kair, czyli dzielnica, w której szukać można początków chrześcijaństwa. Warto odwiedzić m.in. kościół św. Sergiusza i Bachusa, który podobno był miejscem schronienia Marii i Jezusa w trakcie masakry niemowląt, zorganizowanej przez Heroda.

Czy wiesz, że...

Osobliwością omijaną przez turystów jest „Miasto Umarłych”, uboga dzielnica mieszcząca się na terenie dawnego cmentarza.

Ważne!

Odwiedzając Kair, dbanie o własne bezpieczeństwo powinno być jedną z najważniejszych kwestii. Warto unikać samotnych wędrówek po zmroku, zgromadzeń, zapuszczania się w rejony niepopularne wśród turystów.

Luksor

Niezwykłych wrażeń dostarczy z pewnością Luksor, nazywany największym muzeum na świeżym powietrzu, obfitujący w świątynie i grobowce. Na Zachodnim Brzegu Nilu warto odwiedzić słynną Dolinę Królów. Znajduje się tam wiele bogato zdobionych grobowców, komnat i komór grobowych. Inne warte uwagi zabytki to Świątynia Luksorska czy liczne krypty oraz posągi pochodzące z czasów starożytnych

Świątynie Abu Simbel

Niesamowite wrażenie robią monumentalne świątynie Abu Simbel, jedne z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Egiptu, pochodzące z XIII w.p.n.e., położone na południu kraju. Abu Simbel to kompleks, który składa się z dwóch świątyni:

 • Wielkiej Świątyni Ramzesa II, poświęconej bogini bogu Ptah i bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte,
 • Świątyni Nefertari, poświęconej bogini miłości Hathor oraz Nefertari.

Czy wiesz, że...

Świątynie Abu Simbel z powodu zagrażających im wód jeziora Nasser zostały w latach 60. XX wieku zdemontowane i przeniesione w inne miejsce. Cała akcja była bardzo skomplikowana ze względu na dużą powierzchnię świątyń, jednak zakończyła się z sukcesem, a turyści nadal mogą je zwiedzać.

Świątynia Horusa i Sobka w Kom Ombo

To świątynia na cześć Horusa oraz Sobka, czyli boga-krokodyla. Na miejscu podziwiać można m.in. Muzeum Krokodyli, relief ze starożytnym kalendarzem czy „wannę”, w której kąpała się Kleopatra VII.

Asuan

To miasteczko nieco bardziej spokojne niż Kair czy Luksor. Asuan położony jest nad bardzo widowiskową kataraktą, czyli progiem rzecznym, który zbudowany jest ze skał odpornych na erozję. Miejsce to zjawiskowo wygląda za dnia, a zachód słońca jest tu niesamowity.

W Asuanie turyści mogą podziwiać również niedokończony obelisk, który miał mierzyć 42 m i aspirował do największego osiągnięcia tego typu w Egipcie, ale prawdopodobnie z powodu pęknięcia nie udało się go ukończyć. Teraz można go podziwiać w Kamieniołomach Północnych, z których Egipcjanie wydobywali granit.

Aleksandria

W tym drugim co do wielkości mieście Egiptu czuć historię faraonów oraz rządzących tu po 30 r. p.n.e. Rzymian. Po tych drugich pozostał tu Miejski Teatr Rzymski, charakteryzujący się wspaniałą mozaikową podłogą i marmurowymi siedzeniami. W Aleksandrii warto zobaczyć także nową bibliotekę, która upamiętnia słynną Bibliotekę Aleksandryjską. Budynek o ciekawej architekturze nazywany jest „czwartą piramidą”. By poznać długą historię Aleksandrii z trzema imperiami w tle, warto odwiedzić Aleksandryjskie Muzeum Narodowe.

Klasztor św. Katarzyny

Ten jeden z najstarszych działających na świecie klasztorów mieści się pod Górą Synaj. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i tłumnie odwiedzany zarówno przez turystów, jak i pielgrzymów, którzy chcą poznać miejsce, gdzie Mojżesz otrzymał 10 przykazań. W okolicy znajduje się także studnia, przy której prorok poznał swoją żonę Seforę. 

Deir el-Medina

To ruiny wioski rzemieślników królewskich. Teren zapełniony jest nie tylko fundamentami domów, ale także grobowców, do których prowadzą wąskie korytarzyki. Wnętrze jest ozdobione świetnie zachowanymi malowidłami, które liczą sobie 3500 lat, a wyglądają miejscami jak nowe!

Najciekawsze atrakcje przyrodnicze Egiptu

Egipt ma do zaoferowania także ciekawe atrakcje przyrodnicze. Jakie?

Sahara

Zaliczyć ją trzeba niewątpliwie do największych atrakcji przyrodniczych w Egipcie. To także miejsce pochówku Egipcjan ze starożytnego miasta Memphis. Turyści znajdą tu wiele większych i mniejszych piramid, a niektóre z nich można nawet zwiedzić. Znajduje się tu jedna z najstarszych piramid na Ziemi, czyli Piramida Schodkowa Djosera. A kto wie, jakie jeszcze zabytki kryją się pod saharyjskimi piaskami…

Biała i Czarna Pustynia

Osobliwym i mniej popularnym miejscem jest Biała Pustynia, położona w zachodniej części Egiptu oraz występujące na niej formy skalne w formie grzybów. Białe kredowe skały wymyślne kształty zawdzięczają występującym tu burzom piaskowym. Nieopodal znajduje się z kolei Czarna Pustynia, która słynie z ciemnych skał wulkanicznych.

Park Narodowy Wadi el Gemal

Miłośnicy natury muszą go odwiedzić. Park, który rozciąga się od gór Pustyni Wschodniej aż po brzeg Morza Czerwonego, jest domem dla wielu gatunków zwierząt, także tych niezwykle rzadkich, jak np. sęp zwyczajny. Oryginalny ekosystem to nie wszystko. W parku żyje plemię Beja, które funkcjonuje według starych tradycji i prowadzi wędrowny tryb życia. Na obrzeżach parku znajdują się piękne plaże. Turyście udają się tu, by podziwiać podwodny świat podczas snorkelingu i nurkowania. Z kolei zamieszkujące tutejsze wody delfiny błystki dostarczają turystom rozrywki, wykonując zabawne akrobacje.  

Jakie kurorty szczególnie warto odwiedzić?

Do Egiptu jedziemy nie tylko zwiedzać, ale odpocząć na słonecznych plażach. Jakie kurorty wato wybrać?

Dahab

Jeśli szukasz spokojnego, ale pięknego kurortu, to Dahab jest dla Ciebie. Odpoczniesz tu na rajskich plażach, przespacerujesz się pięknymi uliczkami, odwiedzisz lokalne restauracje, serwujące pyszne jedzenie. Dahab to także idealne miejsce do nurkowania! Flora i fauna morska ma tu świetne warunki do rozwoju. Ciekawą atrakcją jest tu „Blue Hole”, czyli szczelinowa dziura wyrzeźbiona w rafie koralowej.

Hurghada

Tutaj również możesz odpoczywać na plaży i nurkować do woli. Osoby, które nie mogą lub nie chcą nurkować, mogą wybrać się w rejs statkiem ze szklanym dnem – w ten sposób również można podziwiać podwodny świat! A ci, którzy chcą zaznać nieco adrenaliny i sportu, mogą skorzystać z rejsu łodzią na pobliskie wyspy Giftun, połączonego z uprawianiem windsurfingu.

Marsa Alam

Cisza i spokój to niewątpliwe atuty tego kurortu. Jeśli podróż do Egiptu to Twój sposób na relaks, skorzystaj z pięknych plaż w Marsa Alam oraz podziwiaj podwodny świat podczas nurkowania. A jeśli chcesz połączyć odpoczynek w Egipcie ze zwiedzaniem, to ten kurort będzie świetną bazą do wypadu np. do naszpikowanego zabytkami Luksoru. 

Sharm el Sheikh

Ciekawym celem podróży będzie kurort Sharm el Sheikh, gdzie oprócz luksusowych hoteli, fani nurkowania będą mogli w pobliżu podziwiać niezwykłe rafy koralowe. Dla osób wolących podziwiać piękno podwodnego świata bez zanurzania się przewidziano rejsy łodzią ze szklanym dnem, popularne również w Hurghadzie.

Egipt z dziećmi – gdzie warto się wybrać?

Szukasz atrakcji w Egipcie, które pokochają najmłodsi członkowie rodziny? Oto kilka pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi.

Safari na pustyni

Pustynne safari to prawdziwa atrakcja dla najmłodszych. Fani motoryzacji ucieszą się z wycieczki jeepem czy quadem. Starsi chętnie spróbują swoich sił podczas ciekawej dyscypliny, jaką jest sandboarding. Miłośnicy egzotycznych zwierząt docenią z kolei przejażdżkę na wielbłądzie. I to wszystko pośród pustynnych wydm i piasków. Dodatkowym urozmaiceniem jest widok – safari organizowane jest zazwyczaj tak, by móc podziwiać malownicze wschody lub zachody słońca nad pustynią. Komu nie spodobałaby się taka atrakcja? To zabawa dla całej rodziny!

Snorkeling na Ras Mohammed

Teraz pora na coś dla fanów podwodnego świata. Twoje dziecko może poznać rafę koralową nie tylko z książki! Wycieczka do Parku Narodowego Ras Mohammed to połączenie ekscytującej zabawy z nauką. Podczas snorkelingu dzieci mogą podziwiać aż 150 gatunków koralowców i na własne oczy zobaczyć, jak różnorodny jest morska flora i fauna. Mówi się, że Ras Mohammed jest jedną z najpiękniejszych miejsc do snorkelingu na całym świecie.

Rejs statkiem pirackim

Co tak nie pobudza dziecięcej wyobraźni, jak opowieści o piratach? W Egipcie najmłodsi mogą przeżyć przygodę na statku stylizowanym na piracki! Rejs taką łodzią z Sharm El Sheikh połączony jest z wizytą we wspomnianym już Parku Narodowym Ras Mohammed oraz wizytą na plaży „Białej Wyspy”.

Grand Aquarium Hurghada

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają oglądać książki o podwodnym świecie, teraz będziesz mieć okazję, by pokazać im go na własne oczy! Spacer tunelem-akwarium pełnym kolorowych ryb, rekinów i innych morskich żyjątek to niezapomniane przeżycie nie tylko dla najmłodszych, ale i dorosłych!

Kurorty przyjazne rodzinom

Najlepszy przepis na podróż do Egiptu to zwiedzanie i wypoczynek. Jeśli szukasz miejsca na spokojny relaks z dziećmi, to warto wybrać Hurghadę i Marsa Alam. Nie tylko plaże są tu przystosowane dla najmłodszych – mowa tu głównie o łagodnych zejściach do wody – ale także pozostała infrastruktura. W tych kurortach najłatwiej o atrakcyjny hotel z aquaparkami (np. Albatros Jungle Aqua Park i Jaz Aquaviva w Hurghadzie). Z kolei w Marsa Alam polecany jest dla tych, którzy preferują spokojną atmosferę i wypoczynek.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Jeśli zaplanowałeś już podróż do Egiptu od A do Z, teraz pora, byś zadbał o bezpieczeństwo. Ponieważ w Egipcie nie obowiązuje karta EKUZ, za każdą pomoc medyczną w tym kraju będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Chyba że wykupisz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Przeczytaj, jak powinno wyglądać dobre ubezpieczenie do Egiptu. A jeśli lekturę tego tekstu masz już za sobą i wiesz, jaką polisę chcesz kupić, to zapraszamy do kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, w którym porównasz kilka ofert i w kilka chwil kupisz wybraną przez internet.

FAQ:

 • 1
  Na co trzeba uważać w Egipcie?

  Z powodu podwyższonego zagrożenia terroryzmem należy zachować szczególną ostrożność na lotniskach, w obiektach kultu religijnego, budynkach rządowych i innych miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów.

 • 2
  Czego nie jeść w Egipcie?

  By uniknąć tzw. klątwy faraona, formalnie nazywanej biegunką podróżnych, należy unikać picia niepasteryzowanego mleka, wody z kranu, świeżo wyciskanych soków, jedzenia lodów, a także produktów kupowanych na ulicy np. hot-dogów, hamburgerów czy kebabów.

 • 3
  Kiedy nie jechać do Egiptu?

  Najchłodniejsze miesiące w Egipcie, kiedy temperatura nie sprzyja raczej kąpielom to styczeń, luty i grudzień. Temperatura w dzień osiąga tu wtedy ok. 19-20 st. C, a w nocy 10-12 st. C.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku