2022-11-14

Mundial 2022 w Katarze – podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu

O czym trzeba pamiętać, wybierając się na mundial w Katarze?

Mundial 2022 w Katarze – podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu

Najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze rozgrywane będą od 20 listopada do 18 grudnia 2022 roku. Niektórzy fani futbolu nie poprzestaną jednak na obserwowaniu sportowego święta sprzed ekranu telewizora. Już wcześniej wykupili bilety na mundial 2022, by spełnić marzenie i na żywo podziwiać piłkarskie zmagania.

Przed podróżą do dalekiego kraju warto zabezpieczyć się na wypadek wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń, a także zapewnić sobie optymalną ochronę podczas sportowego eventu. Polisa podróżna dla kibiców, którzy wybierają się do Kataru na piłkarskie mistrzostwa, jest w tym wypadku bardzo ważna. Chcesz dobrze przygotować się do podróży na mundial? Rozważasz, jak zorganizować wyjazd i jakie ubezpieczenie wykupić do Azji? Na te i inne związane z tematem pytania odpowiadamy poniżej.

Katar – informacje o azjatyckim celu podróży

Katar to państwo położone w Azji, we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską, a jego stolicą jest Doha (Ad-Dauha). Państwo to zajmuje teren o powierzchni 11,6 tys. km² i tym samym jest najmniejszym państwem na Półwyspie Arabskim. Jedynym sąsiadem Kataru jest Arabia Saudyjska, z którą dzieli go granica lądowa.

Katar jest zlokalizowany poza naszym kontynentem, dlatego wyjazd do tego kraju na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku jest o wiele bardziej skomplikowany niż podróż po państwach europejskich. Przede wszystkim należy zapoznać się z innymi zasadami funkcjonowania społecznego, różnicami kulturowymi i miejscowymi przepisami prawnymi – zwłaszcza tymi, które dotyczą kwestii spożywania alkoholu, wieprzowiny i ubioru – są one wymienione na stronie GOV w informacjach dla podróżujących.

Katar to państwo, które posiada bogatą i odmienną od europejskiej historię i tradycję, dlatego przed wyjazdem warto poznać ciekawostki dotyczące tegGOo kraju. Oto niektóre z nich: 

 • 1
  Międzynarodowe lotnisko Kataru mieści się w Doha. Dolecieć można na nie m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, Syrii i Indii. Drogą lądową dostać można się tam jedynie z Arabii Saudyjskiej.
 • 2
  Najlepszą porą na wyprawę do Kataru jest okres od listopada do maja.
 • 3
  W Katarze warto kupić: przyprawy, dywany, ubrania/tkaniny, przedmioty z miedzi.
 • 4
  Ze względu na bogate złoża ropy naftowej jest ważnym celem podróży biznesowych.
 • 5
  W Katarze kwitnie luksusowa turystyka nastawiona na bogatą klientelę. Głównymi atrakcjami kraju są plaże, głębie morskie, pustynia, a także połączenie wschodnich tradycji beduińskich i nowoczesności.

Przy planowaniu wycieczki do Kataru, pamiętaj, że przy wjeździe potrzebny jest paszport. ważny przez minimum 6 miesięcy. Obywatele RP mogą podróżować w ruchu bezwizowym do 90 dni. Po tym czasie należy wyrobić wizę. Szczegółowe informacje dotyczące wjazdu do Kataru przez obywatela RP można znaleźć na podstronie GOV.

Kiedy polska reprezentacja zagra na mundialu w Katarze 2022?

Podstawowe pytanie o mundial 2022 w Katarze dotyczy terminarza piłkarskich spotkań Polaków. Kiedy nasza reprezentacja ma rozegrać mecze z innymi państwami? Drużyna Czesława Michniewicza trafiła do grupy C. Terminarz spotkań polskiej reprezentacji na MŚ w Katarze w 2022 roku przedstawiamy poniżej:

 • 22 listopada (wtorek): Meksyk – Polska (godz. 17.00 - Ad-Dauha)
 • 26 listopada (sobota): Polska – Arabia Saudyjska (14.00 - Ar-Rajjan)
 • 30 listopada (środa): Polska – Argentyna (20.00 - Ad-Dauha)

W razie awansu polska drużyna piłkarska zagra w 1/8 finału 3 lub 4 grudnia z Francją, Danią, Tunezją lub zwycięzcą barażu (Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Peru). Transmisje wszystkich meczów polskiej reprezentacji będzie można obejrzeć bezpłatnie w polskiej telewizji lub na platformach internetowych. (Sprawdź, gdzie będzie transmitowany mundial 2022).

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Kataru na mecz?

W Katarze nie ma obecnie podwyższonego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Jest to bezpieczne państwo, nieodstające liczbą przestępstw od krajów europejskich. Nie wolno jednak zapominać o różnicach kulturowych, które wyraźnie zarysowują się między Polską a krajem arabskim. Na co warto uważać, udając się tam w celach turystycznych? Oto najważniejsze kwestie:

 • Zabroniony jest przywóz alkoholu (także kupionego w sklepie bezcłowym), wieprzowiny, narkotyków i pornografii. Osoby przyjmujące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne powinny mieć przy sobie receptę lub zaświadczenie lekarskie.
 • Wycieczka do Kataru oznacza ścisłe dostosowanie się do zasad prawa islamskiego. Należy pamiętać o powściągliwym zachowaniu i ograniczeniu w eksponowaniu ciała w miejscach publicznych.
 • Alkoholu nie można spożywać w miejscach publicznych (również na stadionie piłkarskim). Procentowe trunki można kupować i spożywać wyłącznie w wybranych miejscach – np. niektórych hotelach lub klubach. Za złamanie przepisów można otrzymać grzywnę do 3 000 QR, a nawet trafić do więzienia na 6 miesięcy.
 • W okresie ramadanu zabronione jest jedzenie, palenie papierosów oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.

Jeśli wybierasz się do Kataru na najbliższe MŚ w piłce nożnej, to powinieneś wiedzieć o specjalnej aplikacji na swojego smartfona. Nosi ona nazwę Hayya i jest oficjalną aplikacją mundialu, pozwalająca na śledzenie terminarzy i wyników spotkań. Może być potrzebna z uwagi na dostępność biletów w aplikacji i możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji na czas mistrzostw. Karta Hayya (Hayya Card) stanowi formę wizy do wjazdu na mundial i uprawnienie do wejścia na stadion, a także zakwaterowania.

Warto wiedzieć!

Jeśli w czasie zwiedzania Kataru planujesz korzystać z komunikacji miejskiej, zwróć uwagę na godziny kursowania metra, ponieważ nie jeździ ono całą dobę. Ponadto trzeba uważać też na piątki i soboty (dni wolne w Katarze), gdy metro nie kursuje aż do popołudnia. W inne dni jeździ w godzinach mniej więcej od 6 rano do godz. 23 lub 24.

Podróż do Azji a COVID-19 – jakie informacje warto śledzić?

Choć sytuacja epidemiczna na świecie powoli stabilizuje się, to przed podróżą do innego zakątka świata warto sprawdzić, jakie zasady i obostrzenia sanitarne obowiązują w danym kraju. Przed wyjazdem do Kataru najlepiej wykupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19, a także śledzić bieżące zalecenia dotyczące wyjazdów na stronie MSZ.

Dokładne przepisy dotyczące podróżowania do Kataru w odniesieniu do aktualnej sytuacji epidemiologicznej znajdziesz na stronie GOV. Pamiętaj, by zadbać o wymagane formalności w terminie! O bezpiecznych wakacjach w dobie pandemii pisaliśmy też w tej poradzie.

Jak wybrać polisę turystyczną, jadąc na mundial 2022?

Istnieje wiele cennych wskazówek dotyczących zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas wizyty w Azji – warto zrobić listę czynności, które zapewnią nam poczucie komfortu i spokoju, np. na lotnisku. (O tym, jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem pisaliśmy w tej poradzie).

Przede wszystkim jednak przed tak daleką podróżą należy wykupić właściwą ochronę ubezpieczeniową. Katar jest krajem azjatyckim, a więc polisa powinna zapewniać ochronę dostosowaną do specyfiki tego obszaru geograficznego i politycznego. Więcej informacji dotyczących wyboru ubezpieczenia turystycznego do Azji znajdziesz w tej poradzie. Co jeszcze może ułatwić wybór polisy na mundial w Katarze? Odpowiedz sobie na następujące pytania i dobierz adekwatne rozszerzenia:

 • Dla kogo będzie polisa i na jaki czas?
 • Od czego ma chronić?
 • Gdzie konkretnie się udajemy?
 • Jaką dodatkową aktywność planujemy podczas wyjazdu?
 • Jaka będzie suma ubezpieczenia?
 • Czy mamy choroby przewlekłe?
 • Czy przewozimy drogi sprzęt, np. elektroniczny lub inne wartościowe przedmioty?
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jaką ochronę zapewni polisa podróżna na wyjazd do Kataru?

Wyjazd do Kataru na mecz to nie tylko wspaniała przygoda, ale też ogromne ryzyko związane z długą i daleką podróżą. W trakcie transportu nasze rzeczy osobiste mogą zostać zgubione, zniszczone lub skradzione, dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie bagażu i inne dodatki. Polisa z właściwym rozszerzeniem pokryje na przykład koszty leczenia prywatnego. Oprócz tego przyjrzyjmy się, w jakich jeszcze sytuacjach może chronić odpowiednio rozszerzone ubezpieczenie turystyczne:

 • assistance – zamiast szukać najbliższej przychodni czy szpitala na własną rękę, wystarczy kontakt z infolinią, by uzyskać wskazówki, jak postąpić i dokąd się udać. W razie hospitalizacji otrzymasz właściwą opiekę, a także zyskasz transport medyczny na miejscu lub do kraju;
 • NNW – w razie nieszczęśliwego wypadku towarzystwo wypłaci odszkodowanie zależne od stopnia uszczerbku i sumy ubezpieczenia; im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe będzie odszkodowanie na pokrycie kosztów rehabilitacji lub dalszego leczenia;
 • OC w życiu prywatnym – jeśli wyrządzisz szkody w pokoju hotelowym lub zniszczysz czyjeś mienie, nie zostaniesz obciążony kosztami, a szkodę pokryje ubezpieczyciel;
 • ubezpieczenie bagażu – w razie kradzieży, utraty lub zniszczenia bagażu z rzeczami osobistymi, sprzętem elektronicznym możesz liczyć na wypłatę świadczenia.

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną na mundial w Katarze?

Mecze mistrzostw świata w piłce nożnej 2022 to jeden z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Katar. Bezpieczeństwo eskapady będzie w dużej mierze uzależnione od znajomości podstawowych zasad funkcjonowania w obcym kraju. Jednak by zapewnić sobie najlepszą ochronę, warto wykupić odpowiednią polisę podróżną uwzględniające pobyt w Azji – wykonaj kalkulację i znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia turystycznego online!

Dlaczego warto mieć prywatną polisę podróżną, jadąc do Kataru? Ponieważ potencjalne koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie i wpędzić nas w niemożliwe do spłacenia długi. Warto mieć świadomość, ile kosztuje leczenie w danym kraju i dopasować właściwą sumę ubezpieczenia do ewentualnej potrzeby korzystania z pomocy medycznej. Co możesz zyskać dzięki dobrze dobranej polisie turystycznej na wyjazd do Azji?

 • zwrot kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie NNW,
 • koszty ratownictwa i poszukiwań, na każdym etapie,
 • assistance w podróży,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • OC w życiu prywatnym.

Od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego do Azji?

Ubezpieczenie turystyczne za granicę ukierunkowane na Azję może zrefundować wszystkie koszty leczenia na podstawie OWU, zapewnić szeroki zakres ochrony podczas podróży, obejmować swoim zakresem całą trasę podróży oraz miejsce pobytu. Od czego jednak zależy jego cena? Od wielu czynników, w tym od konkretnego miejsca, celu i czasu wyjazdu, zakresu ochrony, sum ubezpieczenia, a także dobranych rozszerzeń.

Warto pamiętać, że sama wycieczka do Kataru jest dość drogą inwestycją. Właśnie dlatego warto rozważyć również ewentualną ochronę na wypadek opóźnionego lub odwołanego lotu czy odwołania samej wycieczki (np. z powodu zachorowania lub innych ważnych powodów). O szczegóły związane z zakupem takiej polisy zapytaj naszego doradcę w najbliższej placówce stacjonarnej CUK lub za pośrednictwem infolinii czynnej przez cały tydzień.

Koszt podróży do Kataru na mundial – podsumowanie wydatków

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących wyjazdu na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 jest to, ile kosztuje wycieczka do Kataru. Niestety niewielu stać na taki wydatek. Sam lot samolotem na inny kontynent w obie strony obciąża ogromnymi kosztami. Poza wysoką ceną za transport będziemy musieli uwzględnić też wydatki związane z noclegiem i wyżywieniem. Nie wolno zapominać o najważniejszym – czyli o  zakupie biletu na mundial. Oto orientacyjne podsumowanie kosztów:

 • Bilety na spotkanie w fazie grupowej – od 300 do 966 zł
 • Mecz otwarcia oglądany z trybun – od 1300 do 2700 zł
 • Finał oglądany z trybun – 2600 do 7000 zł
 • Bezpośredni (najtańszy) lot z Warszawy do Dauhy – około 3000 zł w jedną stronę
 • Nocleg w stolicy Kataru (Ad-Dauha) – od 200 do nawet 1000 zł za noc
 • Posiłek dla 2 osób (restauracja klasy średniej, 3 dania) – około 250 zł

Ochrona ubezpieczeniowa na wyjazd do Kataru – sprawdź ofertę CUK!

Zanim wyruszysz do Kataru na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 lub w innym celu turystycznym, koniecznie zadbaj o ochronę podczas podróży. Dzięki porównywarce CUK Ubezpieczenia znajdziesz najlepsze aktualne oferty polis turystycznych dostosowane do potrzeb Twojego wyjazdu. Skorzystaj z kalkulatora online i sprawdź propozycje od wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Wycenę otrzymasz w niespełna 2 minuty!

Wolisz zapytać o ofertę osobiście? Zostaw swój numer w formularzu, a oddzwonimy i zaproponujemy najlepsze rozwiązania. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię (22 27 00 337) w dowolnym dniu tygodnia lub przyjść do najbliższej placówki stacjonarnej CUK, by porozmawiać z doradcą. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku