W tym artykule:
Pierwszej podróży samolotem mogą towarzyszyć wielkie emocje, a także pewne obawy. Wiadomo jednak, że jest to niezwykle szybki i wygodny, a często także jedyny możliwy środek transportu do wielu rejonów świata. W przełamaniu swoich lęków związanych z pierwszym z lotem samolotem mogą pomóc rzetelne wskazówki i informacje. Przyspieszą one odbycie wymaganych procedur, a także właściwie przygotują nas do podróży.
Pierwszy lot samolotem nie musi być wcale stresujący. Wystarczy poznać sprawdzone triki, które pomogą się zrelaksować, a także przydatne wskazówki niezbędne do sprawnego poruszania się po lotnisku. Czego musisz się dowiedzieć, zanim po razu pierwszy wejdziesz na pokład samolotu? O czym pamiętać, by bezproblemowo przejść odprawę? Te i inne ważne kwestie dotyczące pierwszego lotu samolotem krok po kroku omawiamy w poniższym artykule.
Pierwszy raz na lotnisku – odprawa i wejście na pokład
Choć wiele osób czuje przerażenie na samą myśl o oderwaniu się samolotu od pasa startowego, to znacznie bardziej stresująca może okazać się dla nas sama odprawa. Powodem tego jest spora ilość procedur, jakie musimy odbyć przed wejściem na pokład. Pierwszy lot samolotem z pewnością nauczy nas poruszania się po lotnisku oraz opanowania czynności formalnych przewidzianych dla każdego pasażera.
Przed wylotem czeka Cię odprawa. Jest to konieczny etap, bez którego żaden pasażer nie zostanie wpuszczony na pokład. W przypadku biletu na lot samolotem z bagażem podręcznym istnieje możliwość dokonania odprawy online – w domu. Szczegóły tego procesu udostępnione zostaną przez Twoje linie lotnicze. Bagaż podręczny zabierasz ze sobą na pokład, dlatego omija Cię spora część procedur związanych z ważeniem walizek.
W przypadku posiadania bagażu rejestrowanego, który powędruje do luku, będziesz musiał pojawić się na lotnisku około 2 godziny przed wylotem. Odprawy bagażowo-biletowej dokonasz bowiem jedynie osobiście. Po wejściu na lotnisko musisz znaleźć oznaczenie dotyczące stanowiska, z którego obsługiwany będzie Twój lot i niezwłocznie się tam stawić. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ do tej odprawy mogą ustawiać się spore kolejki. Szybsze przybycie zredukuje niepotrzebny stres.
Po dotarciu do stanowiska odpraw musisz okazać swój dokument tożsamości, a po jego weryfikacji nastąpi zważenie i oznakowanie bagażu rejestrowanego. Następnie otrzymasz od obsługi swoją kartę pokładową, na której pojawi się to samo oznaczenie, co na walizkach. Ułatwi to ich późniejszą identyfikację. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy, czy kolejny lot samolotem, warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Dzięki temu masz pewność uzyskania rekompensaty w razie jego zgubienia lub kradzieży.
Po odprawie na lotnisku możesz udać się już do hali odlotów. Na miejscu nastąpi jeszcze kontrola służb granicznych. Przed pierwszym lotem samolotem warto wiedzieć, jak się na nią przygotować — znacznie przyspieszy i ułatwi to całą procedurę. Oto lista czynności, które musisz wykonać przy kontroli granicznej:
- 1Weź jeden z plastikowych pojemników i połóż go na taśmie.
- 2W pojemniku ułóż swój bagaż podręczny, portfel i kartę pokładową.
- 3Do kolejnego pojemnika włóż osobno elektronikę lub płyny (każdy pojemnik z płynem max. 100 ml – łącznie 1 litr na 1 bagaż podręczny).
- 4W czasie, gdy bagaż przejedzie taśmą, Ty przejdź przez bramkę.
- 5Jeśli podczas przechodzenia uruchomi się alarm, najpewniej będziesz musiał zdjąć buty lub inne części garderoby czy biżuterii, które posiadają metalowe elementy.
- 6Po przejściu kontroli spakuj ponownie swoje rzeczy osobiste i udaj się do strefy bezcłowej.
Po znalezieniu się w strefie bezcłowej możesz już dokonywać zakupu napojów, które będziesz mógł wnieść na pokład. Pamiętaj, by znaleźć odpowiednią bramkę (gate). Podczas boardingu przejdziesz nią do rękawa lub autobusu, którymi udasz się na pokład samolotu. Na tym etapie wciąż będziesz potrzebować dokumentu tożsamości oraz karty pokładowej.
Przy boardingu należy ustawić się w kolejce. Pierwszeństwo mają osoby uprzywilejowane (z niepełnosprawnością lub te, które wykupiły taką usługę), a także np. rodziny z dziećmi. Jest to istotna informacja dla rodziców, którzy planują lot samolotem z niemowlakiem – można zapewnić sobie w tej sytuacji pierwszeństwo przyjęcia na pokład, a także niezbędną pomoc ze strony personelu. Po wejściu do samolotu każdy z pasażerów zajmuje swoje miejsce i oczekuje na instrukcję załogi.
Lot samolotem – garść przydatnych wskazówek
Choć zdawać by się mogło, że procedura związana z odprawą jest najbardziej stresującym elementem podróży, to nic bardziej mylnego! Do tych czynności możemy się bowiem odpowiednio nastawić i przygotować. Zdarzają się jednak sytuacje, które ciężko przewidzieć. Mowa na przykład o znacznym przesunięciu lotu, które może m.in. pokrzyżować nam wakacyjne plany. Wykupując odpowiednie ubezpieczenie od skutków opóźnionego lotu, możemy spodziewać się rekompensaty strat.
Pierwszy lot samolotem może wywoływać mieszane odczucia. Wiele osób jako czynnik stresujący wskazuje sam… brak kontaktu z podłożem! W obniżeniu poziomu lęku mogą pomóc ćwiczenia oddechowe, a także żucie gumy lub ssanie cukierków – te ostatnie przydadzą się także w neutralizowaniu efektów zmiany ciśnienia na podkładzie.
Jeśli jesteś osobą, której latanie przysparza strachu, a ryzyko wystąpienia dużego dyskomfortu jest wysokie, warto rozważyć tabletki uspokajające na lot samolotem. W tym celu należy skorzystać z porady medycznej. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może zalecić zarówno słabszy specyfik dostępny bez recepty, jak i silniejsze leki na lot samolotem, które znacznie obniżą poziomu lęku.
Podczas lotu samolotem nieocenione jest również pozytywne nastawienie. Warto uświadomić sobie, że według statystyk ta forma transportu jest jedną z najbezpieczniejszych i najmniej wypadkowych. Ponadto umożliwia i znacznie skraca podróż do odległych zakątków świata. Zapewni nam także wspaniałe widoki, o ile tylko odważymy się zdecydować na zajęcie miejsca przy oknie. Widok rozświetlonych miast z lotu ptaka, który zapewni nam lot samolotem w nocy to gwarancja niezapomnianych wrażeń z każdej podróży!
Najczęstsze problemy w czasie lotu samolotem – jak im zapobiegać?
Do najczęściej wymienianych przez pasażerów problemów, jakie niesie za sobą pierwszy lot samolotem, zaliczyć można strach przed lataniem, a także dyskomfort związany ze zmianą ciśnienia w kabinie. Istnieją jednak pewne sposoby na to, jak radzić sobie z takimi trudnościami. Niewiele osób zdaje sobie na przykład sprawę z tego, co zabrać na lot samolotem, by zredukować skutki zmiany ciśnienia. Większość z tych rzeczy bez problemu umieścisz w bagażu podręcznym.
Problemy z błędnikiem a lot samolotem? Jeśli mierzysz się z tą przypadłością, staraj się wybierać miejsca w środkowej części samolotu zlokalizowane przy oknie i patrz przez nie w trakcie podróży. Unikaj obfitych i ciężkostrawnych posiłków, a także gazowanych napojów oraz alkoholu. Zrezygnuj także z czytania książek i nie korzystaj z urządzeń elektronicznych w czasie lotu. Nie wykonuj gwałtownych ruchów głową i zmian pozycji ciała. Z fotela wstawaj powoli.
Najczęstszą niedogodnością w samolocie, z którą mierzą się pasażerowie, jest uczucie zatkanych uszu podczas startu i lądowania. Zwykle problem rozwiązuje żucie gumy lub ssanie cukierka. Jeśli jednak dyskomfort jest większy, warto wypróbować na przykład popularne zatyczki do uszu na lot samolotem. Posiadają one specjalne filtry redukujące ciśnienie i neutralizujące to zjawisko. Warto jednak pamiętać, by unikać podróży samolotem w czasie silnych infekcji dróg oddechowych. Zmiany ciśnienia mogą bowiem nasilić objawy choroby, takie jak obrzęk śluzówek.
Z DORADCĄ
Na drobne niedogodności muszą przygotować się także opiekunowie, którzy odbywają pierwszy lot samolotem z dzieckiem. Pociecha znudzona długimi godzinami spędzonymi na lotnisku, a potem na pokładzie może okazywać niezadowolenie. Dlatego na każdy lot samolotem z dzieckiem należy przygotować smaczne przekąski, których spożywanie nie tylko odwróci uwagę malucha, ale także zapobiegnie zatykaniu uszu na skutek zmian ciśnienia w kabinie. Warto zadbać też o zapewnienie dziecku rozrywki, która wypełni mu czas w trakcie lotu. Mogą to być książki, gry, kolorowanki lub ulubione zabawki.
Częstym problemem wśród pasażerów, na jakie zwraca uwagę obsługa lotniska, a także pracownicy kontroli granicznej jest pozostawianie bagażu bez opieki lub gubienie dokumentów. Jeśli odbywasz swój pierwszy lot w Polsce lub za granicą musisz wiedzieć, że w związku z obecną polityką antyterrorystyczną porzucona walizka może być traktowana jako potencjalne zagrożenie, co skutkuje nawet ewakuacją lotniska. Aby uchronić się przed związanymi z tym konsekwencjami, nigdy nie pozostawiaj swojej walizki, torby czy plecaka bez opieki.
Jakie dokumenty przygotować na podróż samolotem z dzieckiem?
Oprócz własnego paszportu (uniwersalnie) czy dowodu osobistego (strefa Schengen), warto wiedzieć też, co będzie potrzebne na lot samolotem z dzieckiem. Dokumenty, jakie zobowiązany jest posiadać rodzic lub opiekun będą takie same, jak w przypadku osoby dorosłej. Do podróżowania dziecka po całym świecie upoważnia zatem uniwersalnie paszport. Część lotów europejskich dopuszcza także dowód osobisty dla dziecka, a większość rejsów krajowych nawet legitymację szkolną.
Niezwykle istotną informacją dla wszystkich osób podróżujących z dziećmi jest to, by przy odprawie okazać do kontroli ten sam dokument, z którego dane widnieją na bilecie. Dziecko musi posiadać także własny dokument – nie może korzystać z dokumentu rodziców. Dopuszczalne dokumenty dla dziecka w różnych przypadkach to:
- Paszport lub dowód osobisty – na terenie państw należących do strefy Schengen.
- Paszport oraz wiza – w przypadku lotów poza strefę Schengen.
- Dowód osobisty – może być wyrobiony w obecności jednego z rodziców, gdy dziecko ukończyło 5. r.ż. (dokument jest ważny 5 lat, jeśli dziecko nie ukończyło 5. r.ż. i 10 lat, jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat).
- Paszport – uniwersalny dokument akceptowany przy każdym locie. Jak wyrobić dziecku paszport? Potrzebne informacje znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Bezpieczny lot ze zwierzęciem lub nietypowym bagażem – o czym warto wiedzieć?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pierwszy lot samolotem z biurem podróży, czy sami zorganizujemy podróż od A do Z, warto pamiętać o tym, że w kwestii nietypowego bagażu obowiązują odrębne zasady. Dlatego zawsze należy sprawdzić wytyczne dotyczące bagażu rejestrowanego oraz podręcznego, które znajdują się na stronie wszystkich linii lotniczych. Jeśli planujesz przewóz przedmiotów ponadwymiarowych, do których należą np.: narty, akcesoria golfowe czy deski surfingowe, sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie bagażu chroni też sprzęt sportowy.
Osoby, które planują podróż drogą powietrzną z pupilem, także muszą zadbać o odpowiednie przygotowania. Lot samolotem z psem lub kotem będzie bezpieczny, jeśli o właściwe warunki zadba zarówno przewoźnik, jak i właściciel czworonoga. Podczas podróży pupil musi znajdować się w specjalnym transporterze do przewozu zwierząt o odpowiednich wymiarach dostosowanych do jego wagi, które określa regulamin linii lotniczych.
Aby kot, pies lub inne zwierzę domowe mogło zostać wpuszczone na pokład samolotu, musi zostać uprzednio zidentyfikowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie lub posiadać paszport wydany przez weterynarza. Przed dopuszczeniem do lotu samolotem każde przewożone zwierzę musi też zostać zgłoszone do przewoźnika wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami. Za takie usługi trzeba również dodatkowo zapłacić.
W przypadku lotu samolotem z bagażem o nietypowych wymiarach warto przed zakupem biletów zwrócić się do linii lotniczych z pytaniem o wewnętrzne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Korzystając z usług danego przewoźnika, należy bezzwłocznie upewnić się bowiem, w jaki sposób przewozić dany przedmiot, ponieważ bez respektowania tych zasad uchyli się on od odpowiedzialności za jego ewentualne uszkodzenia. Na wypadek nieprzewidzianych sytuacji warto wykupić także ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu zyskasz maksymalną ochronę w czasie podróży!
Oceń artykuł