2024-05-09

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii

Albania to popularny kierunek podróży! Wybierając się tam, pamiętaj o ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii

Albania w ostatnich latach jest często wybieranym przez Polaków kierunkiem na wakacje. Dostęp do Morza Jońskiego oraz do Morza Adriatyckiego przyciąga niezwykłą przyrodą i ciekawą kulturą. W okresie wakacyjnym temperatury wahają się między 25 a 30 stopni, a oferty biur podróży często kuszą dość niską ceną w stosunku do innych kierunków wakacyjnych.

Planując wakacje w Albanii, zadbaj nie tylko o ułożenie planu wycieczki, ale też o swoje bezpieczeństwo. Najlepszym wsparciem w tym zakresie będzie ubezpieczenie turystyczne do Albanii. Dowiedz się, jak wybrać optymalną ochronę. 

Najważniejsze informacje:

 • Karta EKUZ w Albanii nie obowiązuje.
 • Dobre ubezpieczenie do Albanii musi być dostosowane do Twoich potrzeb i charakteru wyjazdu.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Albanii, jak każda polisa podróżna, powinna zawierać przynajmniej koszty leczenia i assistance w podróży.
 • Polisy proponowane przez biura podróży mogą być niewystarczające, warto więc zawsze szczegółowo weryfikować zakres przedstawianych ofert.

Czy Albania jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Bezpieczeństwo w Albanii jest na bardzo wysokim poziomie. Kradzieże i napaści są raczej rzadkimi incydentami. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że Albania leży w strefie sejsmicznej. Ostatnie ruchy sejsmiczne odnotowano w Albanii co prawda w 2019 roku, jednak warto przed wyjazdem zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sytuacji, gdy dojdzie do trzęsienia ziemi podczas Twoich wakacji.

Dodatkowo bądź uważny podczas podróży po Albanii autem czy skuterem. Szczególną uwagę zwróć na niedoświetlonych użytkowników dróg. Piesi, rowerzyści czy inni użytkownicy samochodów i motocykli bywają niekiedy po zmroku mało widoczni – to niestety częste zjawisko w Albanii. Na drogach możesz spotkać także nieoznakowane i nieoświetlone przeszkody, które po szczególnie po zmroku łatwo przeoczyć. Możesz wpaść w dziurę, studzienkę kanalizacyjną lub napotkać osuwisko ziemi.

Czy karta EKUZ działa w Albanii?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie miała zastosowania w Albanii.Państwo to nie należy do Unii Europejskiej (UE) ani do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), co jest warunkiem koniecznym do tego, by ta forma ochrony działała. EKUZ w Albanii nie zadziała,  lecz alternatywą może być to, że Polska podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu dla Polaków.

Jednak publiczna służba zdrowia nie jest tam na zbyt wysokim poziomie. W większych miastach Albanii można skorzystać z prywatnej wizyty u lekarza. Leczenie w Albanii w prywatnych placówkach jest na dobrym poziomie diagnostycznym, jednak wiąże się to z kosztami rzędu 50 euro za jedną wizytę. W związku z powyższym warto wykupić prywatną polisę turystyczną.

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wykupić taką polisę i jakie ubezpieczenie turystyczne do Albanii będzie najlepsze? Przeczytaj dalszą część naszej porady, a wszystkiego się dowiesz!

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Albanii wybrać?

Wybierając się na wakacje do Albanii warto, abyś był zabezpieczony na każdą ewentualność. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne na pewno zapewni Ci spokój, bezpieczeństwo i pomoc w niespodziewanych sytuacjach. Co powinno zawierać ubezpieczenie do Albanii, aby zabezpieczyło Ciebie i Twoich bliskich w nagłych sytuacjach losowych, takich jak np. wypadek, choroba, kradzież dokumentów, zagubienie bagażu czy konieczność transportu medycznego do Polski?

Ubezpieczenie kosztów leczenia w Albanii

Najważniejszą i podstawową częścią polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Co da Ci takie ubezpieczenie? Jeżeli podczas wycieczki do Albanii stan Twojego zdrowia ulegnie pogorszeniu i zachorujesz, to dzięki polisie zawierającej koszty leczenia będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarza i wykonać niezbędne badania. Towarzystwo ubezpieczeniowe wskaże Ci, gdzie najlepiej udać się do danego specjalisty, a gdy stan Twojego zdrowia będzie wymagał hospitalizacji, pokryje ono koszty pobytu w szpitalu. Polisa turystyczna zapewni Ci pokrycie kosztów leczenia w Albanii.

Pamiętaj!

Jeżeli Ty lub Twoi bliscy, z którymi wybierasz się w podróż do Albanii, chorujecie na choroby przewlekłe, koniecznie zweryfikuj czy Twoja polisa obejmuje również zaostrzenie dolegliwości podczas podróży!

Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada odpowiedzialność za zaostrzenie się choroby przewlekłej w podstawowym zakresie ubezpieczenia. Jednak czasami należy wybrać dodatkowe rozszerzenie, aby w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu w wyniku chorób przewlekłych polisa zadziałała.

Assistance w podróży

Drugim najważniejszym ryzykiem, jakie powinno się obowiązkowo znaleźć na polisie turystycznej jest assistance w podróży. W ramach tej polisy otrzymasz pomoc medyczną oraz informacyjną. W sytuacji, gdy będziesz potrzebował akcji ratowniczej w górach czy na morzu, otrzymasz takie wsparcie w ramach assistance w podróży. Jeżeli zachorujesz i stan Twojego zdrowia będzie wymagał specjalnego transportu medycznego do Polski, to także w tej sytuacji zadziała ochrona i towarzystwo pokryje koszty tego transportu.

Dodatki do polisy turystycznej

Warto zadbać też o odpowiednie dodatki na polisie turystycznej. Za niewielką kwotę można zabezpieczyć się w pełni. Rozszerzenia często są oferowane w pakiecie z kosztami leczenia oraz assistance podróżnym.

Niezależnie od tego czy zamierzasz wypoczywać aktywnie, czy też raczej odpoczywać w sposób bierny zadbaj by na Twojej polisie znalazło się OC w życiu prywatnym.

Podczas podróży może zdarzyć się tak naprawdę wszystko. Niemiłą sytuacją możesz popsuć sobie cały wyjazd, szczególnie jeżeli do wypadku dojdzie z Twojej winy, a zniszczeniu ulegną rzeczy innej osoby lub, co gorsza, szkoda będzie bezpośrednio na osobie. Niechcący wpadniesz na kogoś podczas zwiedzania i zniszczysz jego sprzęt elektroniczny lub potrącisz innego przechodnia podczas wycieczki rowerowej – ubezpieczyciel pokryje koszty w związku z roszczeniami osoby poszkodowanej.

Warto pamiętać też o:

 • Klauzuli alkoholowej, która zapewni Ci ochronę w ramach kosztów leczenia i assistance, nawet jeżeli do zdarzenia dojdzie podczas gdy będziesz pod wpływem alkoholu. 
 • Rozszerzeniu o sporty wysokiego ryzyka, które jest niezbędne, jeżeli zamierzasz podczas podróży do Albanii poczuć trochę adrenaliny podczas przejażdżek skuterami wodnymi, nurkowania na dużych głębokościach czy też skoków na bungee.

Ważne!

Wybierając się do Albanii własnym samochodem musisz wiedzieć, że ubezpieczenie komunikacyjne OC nie będzie tam obowiązywało.

Konieczne będzie posiadanie Zielonej Karty lub wykupienie OC granicznego bezpośrednio w Albanii. Jedna i druga pozycja działa tak samo jak OC komunikacyjne.

Czy ubezpieczenie proponowane przez biuro podróży będzie wystarczające podczas podróży do Albanii?

Albania jest często wybieranym krajem na podróż wakacyjną przez Polaków. Wiele osób korzysta z ofert biur podróży, ponieważ nie muszą się o organizację wycieczki do Albanii.  Jeżeli planujesz swój wyjazd z biurem podróży musisz wiedzieć, że posiadają one w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne. Są to często już gotowe pakiety do wyboru, które możesz zakupić od razu z wycieczką. 

Czy ubezpieczenie do Albanii proponowane przez biuro podróży jest odpowiednie i warte Twojej uwagi? To zależy. Wszystko jest uzależnione od tego, co zawiera konkretny pakiet, który zostanie Ci przedstawiony. Zanim się zdecydujesz, zweryfikuj więc koniecznie zakres ochrony.

Na co koniecznie zwrócić uwagę? Na sumę ubezpieczenia, jaka występuje na ofercie przy poszczególnych ryzykach. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym mniej niespodzianek i kosztów do pokrycia po ewentualnym zdarzeniu. Jeżeli suma ubezpieczenia będzie niewystarczająca w stosunku do kosztów, jakie będziesz musiał pokryć, różnicę będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Koniecznie sprawdź, czy na ofercie proponowanej przez biuro podróży są wszystkie niezbędne w Twoim przypadku klauzule. Bardzo często pakiety proponowane przez biura nie zawierają klauzuli rozszerzającej zakres o zaostrzenie chorób przewlekłych czy uprawianie sportów ekstremalnych.

Chcąc mieć pewność, że ubezpieczenie podróżne do Albanii będzie dopasowane do Twoich potrzeb, zapoznaj się z ofertą bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub samodzielnie dostosuj zakres i porównaj ceny korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Ile kosztuje polisa turystyczna do Albanii?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Albanii zależna jest od wielu czynników. Zaliczyć do nich możemy m.in. zakres ubezpieczenia, sumy ubezpieczenia na poszczególne ryzyka, wiek podróżujących oraz dodatkowe klauzule, które uzupełnią ochronę.

Poniżej przygotowaliśmy konkretny przykład oferty ubezpieczenia podróżnego do Albanii z cenami za określony zakres i sumy ubezpieczenia.

Przykład: Dwie osoby dorosłe wraz z dzieckiem w terminie 3-9.06.2024 zamierzają wybrać się do Albanii, gdzie będą wypoczywać, zwiedzać i uprawiać sporty wysokiego ryzyka. Zależy im, aby w zakresie były choroby przewlekłe. Oto dostępne dla nich oferty:

Przykład:

Dwie osoby dorosłe wraz z dzieckiem w terminie 3-9.06.2024 zamierzają wybrać się do Albanii, gdzie będą wypoczywać, zwiedzać i uprawiać sporty wysokiego ryzyka. Zależy im, aby w zakresie były choroby przewlekłe. Oto dostępne dla nich oferty:

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena

Proama

 • Koszty leczenia – 500 000 zł
 • Assistance – 500 000 zł
 • NNW – 20 000 zł
 • OC w życiu prywatnym – 200 000 zł
 • Bagaż podróżny – 500 zł
 • Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka.
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.
 • Klauzula alkoholowa w zakresie.

469 zł za wszystkich podróżujących! 

Allianz

 • Koszty leczenia – 400 000 zł
 • Assistance – 100 000 zł
 • NNW – 25 000 zł
 • OC w życiu prywatnym – 1 000 000 zł
 • Bagaż podróżny – 2000 zł
 • Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka.
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.
 • Klauzula alkoholowa w zakresie.

457 zł za wszystkich podróżujących! 

Generali

 • Koszty leczenia – 500 000 zł
 • Assistance – 500 000 zł
 • NNW – 40 000 zł
 • OC w życiu prywatnym – 100 000 zł
 • Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka.
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.
 • Klauzula alkoholowa w zakresie.

443 zł za wszystkich podróżujących!

Gdzie kupić ubezpieczenie do Albanii?

Jeżeli Twoja wycieczka na Bałkany jest już zaplanowana, a Ty jesteś w trakcie poszukiwania ubezpieczenia turystycznego na wyjazd w Albanii, warto porównać oferty kilku towarzystw, które proponują polisy turystyczne.

Możesz to zrobić w CUK Ubezpieczenia wykorzystując kalkulator ubezpieczeń turystycznych online. Drugą opcją jest kontakt z telefonicznym doradcą klienta dostępnym pod numerem 22 27 00 337! Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne bezpośrednio w placówce, znajdź dogodną lokalizację i spotkaj się z naszymi doradcami klienta.

FAQ:

 • 1
  Jakie dokumenty są potrzebne podczas wyjazdu do Albanii?

  Przede wszystkim dokument tożsamości, dzięki któremu będziemy mogli wjechać do Albanii. Może to być paszport, dowód osobisty lub paszport tymczasowy. Oprócz tego warto mieć wydrukowaną polisę lub jej część z najważniejszymi informacjami (numer polisy czy numer kontaktowy do zgłoszenia szkody).

 • 2
  Na co trzeba uważać w Albanii?

  W Albanii należy uważać na wstrząsy sejsmiczne, na słabo oświetlone drogi oraz innych jej użytkowników.

 • 3
  Ile kosztuje Zielona Karta do Albanii?

  Cena Zielonej Karty jest zależna od towarzystwa, w jakim ją kupujemy. Posiadając już OC komunikacyjne w danym towarzystwie bardzo często Zielona Karta dodawana jest do takiego ubezpieczenia za darmo lub za symboliczną kwotę rzędu 20 zł.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku