2023-02-22

Ubezpieczenie choppera — wszystko, co warto wiedzieć

Dowiedz się, czy trzeba wykupić ubezpieczenie choppera!

Ubezpieczenie choppera — wszystko, co warto wiedzieć

Doświadczeni motocykliści na pewno zgodzą się w jednej kwestii – im szersza wiedza dotycząca użytkowania danego pojazdu, tym bezpieczniejsza i przyjemniejsza staje się jazda. Nie wolno zapominać także o tym, by zakupić odpowiednie ubezpieczenie motocykla. Niezależnie od marki czy posiadanego modelu pojazdu należy zapoznać się z jego specyficznymi potrzebami ubezpieczeniowymi.

Co musisz wiedzieć, nim wykupisz OC choppera? Na jakie rozszerzenia polisy postawić? Ile kosztuje ubezpieczenie choppera i gdzie kupić polisę? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tym rodzajem pojazdu znajdziesz w poniższym tekście. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu motocykla typu chopper!

Czy ubezpieczenie choppera jest obowiązkowe?

Tak. Ubezpieczenie OC choppera jest obowiązkowe. Motocykle te należą do grupy pojazdów, które muszą być objęte stałą polisą odpowiedzialności cywilnej przez cały rok. Wykupienie tego ubezpieczenia chroni przed konsekwencjami potencjalnych zdarzeń drogowych. Jeśli posiadacz lub kierowca motocykla wyrządzi nim szkodę innym osobom, to zgodnie z prawem ponosi za to odpowiedzialność. Ochronę na wypadek takich zdarzeń zapewni właśnie ubezpieczenie motocykla chopper.

Polisa OC to jednak nie tylko prawny obowiązek. To także dbałość o własne zabezpieczenie finansowe na wypadek zderzenia z innymi uczestnikami ruchu drogowego lub pieszymi. Dzięki ubezpieczeniu OC pojazdu motocyklowego w razie kolizji lub wypadku nie będziesz musiał pokrywać wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. Kalkulator ubezpieczenia motocykla ułatwi Ci znalezienie polisy OC choppera lub innego typu pojazdu z wybranym rozszerzeniem ochrony w najkorzystniejszej cenie!

Przykład 1:

Adam jest dumny posiadaczem choppera i uwielbia nim jeździć. Pewnego słonecznego dnia Adam wyruszył na weekendową przejażdżkę motocyklem. Niestety, na skrzyżowaniu stracił panowanie nad kierownicą i doprowadził do kolizji.

W wyniku zdarzenia zarówno motocykl Adama, jak i samochód drugiego kierowcy uległy uszkodzeniom. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Adam natychmiast poinformował swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zaistniałej kolizji i zgłosił roszczenie.

Dzięki polisie OC choppera Adam mógł skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej. To towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie za szkody powstałe na pojeździe drugiego kierowcy. Adam nie musiał martwić się o pokrycie kosztów naprawy, ani o ewentualne roszczenia finansowe ze strony poszkodowanego.

Uwaga!

Pamiętaj, że za brak OC choppera, tak jak każdego innego motocykla możesz zapłacić karę! Właściciele motocykli, którzy poruszają się nieubezpieczonym jednośladem poniżej 3 dni, za brak polisy zapłacą 230 złotych. Jeśli brak ubezpieczenia OC będzie wynosił od 3 do 14 dni, kara wzrośnie już do 580, a powyżej 14 dni 1160 złotych.

Czym jest motocykl typu chopper?

Chopper to z założenia przerobiony motocykl. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa "chop" czyli ciosać, rąbać. Cechą charakterystyczną chopperów jest wysunięty przód i długi widelec koła przedniego. Mają one również wąskie zbiorniki. Zwykle są wyposażone w wysoką kierownicę i wyciągnięte podnóżki.

Zgodnie z powszechną interpretacją branży motoryzacyjnej choppery to motocykle pozbawione zbędnych elementów w celu polepszenia osiągów. Chopper jest więc dla motocyklisty mniej więcej tym, co rower typu dirt dla cyklisty.

Czy wiesz, że…

Motocykle typu chopper są znane m.in. dzięki filmowi „Easy Rider”? Produkcja ta przedstawia choppera jako zgrabny motocykl z długim widelcem, który dzięki filmowi zyskał ogromną popularność na całym świecie! Harley-Davidson „Captain America”, na którym główny bohater jeździł w kultowym filmie, został sprzedany na aukcji w stanie Kalifornia w USA za 1,35 mln USD (4,5 mln zł)!

Kupno i użytkowanie choppera – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kupując używanego choppera, należy zwrócić uwagę na wszelkie pojawiające się na nim widoczne zadrapania oraz rysy. Używany motocykl przeważnie posiada tego typu wady – chyba że jest on świeżo pomalowany. Niektóre z nich to tylko powierzchowne rysy, lecz poważniejsze mogą wskazywać na znacznie głębsze problemy wynikające z przeszłych wypadków.

Aby móc bezpiecznie jeździć chopperem po drogach, dokładnie przeanalizuj jego stan techniczny: obejrzyj silnik i upewnij się, czy nie ma wycieków (pod spodem, z głowicy, między karterami). Sprawdź mocowania do ramy, a także, czy uszka nie są popękane. Zwróć uwagę na śruby silnika – jeśli motocykl ma więcej niż 10 lat, normalną rzeczą jest, że był wyciągany z ramy.

Zanim nabędziesz swój wymarzony pojazd i rozważysz, gdzie ubezpieczyć choppera, musisz przejść jeszcze jeden ważny proces, jakim jest rejestracja motocykla ← z tej porady dowiesz się, jakich formalności należy dopełnić krok po kroku!

Warto wiedzieć!

W ciągu ostatnich dekad powstało mnóstwo firm zajmujących się przerabianiem lub budowaniem od podstaw chopperów (OCC, West Coast Choppers). Motocykle typu chopper były zwykle konstruowane z motocykli H-D, a dzisiejsze firmy chopperowe często wykorzystują podzespoły i części Harleya. Obecnie największą popularnością cieszą się one w Wielkiej Brytanii i USA.

Gdzie i jak najlepiej ubezpieczyć choppera?

Zastanawiasz się, jak i gdzie ubezpieczyć motocykl? Przede wszystkim kompleksowo i tanio! Taką polisę znajdziesz szybko, korzystając z kalkulatora ubezpieczenia motocykla na stronie CUK! Wpisując dane do formularza, rozważ jednak, na co zwrócić szczególną uwagę, by ubezpieczenie choppera sprostało wymaganiom posiadanego pojazdu.

Dane dotyczące motocykla muszą być precyzyjne, ponieważ to na ich podstawie algorytm przeanalizuje Twoje potrzeby i ryzyko szkodowości. W ten sposób zyskasz dostęp do najtańszych i najlepiej dopasowanych ofert od towarzystw ubezpieczeniowych! Zawsze możesz też zapytać o szczegóły ubezpieczenia choppera naszego doświadczonego doradcę w placówce lub na infolinii: 22 27 00 337 – czekamy na Twój telefon!

Jakie ubezpieczenie wykupić, posiadając choppera?

Wybierając ubezpieczenie choppera lub innego motocykla, należy uświadomić sobie, na jakie ryzyka jest on narażony zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postoju. Przed zakupem OC i innych form polisy dla choppera, rozważ następujące aspekty, które pozwolą Ci dobrze oszacować ryzyko. O ile bowiem zakup OC jest Twoim prawnym obowiązkiem, to inne formy ochrony mogą okazać się przydatną opcją.

Choppery to z reguły motocykle na długie trasy, przeznaczone do nieco mniej dynamicznej jazdy. Jeśli wybierasz się nimi w daleką podróż, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie assistance. Wszelkie awarie pojazdu na drodze będą bowiem wymagały specjalistycznej pomocy. Ochronę przed uszkodzeniami czy kradzieżą zapewni Ci z kolei polisa autocasco. Natomiast wsparcie w ramach nieszczęśliwych wypadków na drodze zyskasz, wykupując ochronę NNW.

Oto najważniejsze pytania, jakie warto sobie zadać przed kupnem ubezpieczenia motocykla:

  • Zwróć uwagę na miejsce parkowania – czy motocykl jest trzymany w garażu, na ulicy/ pod zadaszeniem, czy pod gołym niebem?
  • Na jaki typ uszkodzeń jest na co dzień wystawiony motocykl?
  • Jaki jest Twój styl i specyfika jazdy? Wyruszasz w długie, czy krótkie trasy? Wolisz szybką jazdę czy rozwijasz niskie prędkości?
  • Jaka jest wartość Twojego pojazdu – czy jego elementy mogą stać się łupem dla złodzieja?
  • Po jakim terenie przeważnie poruszasz się motocyklem? Zwróć uwagę również na to, czy są to niebezpieczne dzielnice i jakie panuje tam ryzyko kradzieży.

Jak zabezpieczyć choppera przed kradzieżą?

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży wiąże się z zakupem ochrony autocasco. Choć nie jest to obowiązkowa polisa, to może ona zabezpieczyć finansowo właściciela pojazdu w sytuacji, gdy chopper zostanie skradziony. Warto zaznaczyć jednak, że AC zadziała także, jeśli motocykl zostanie uszkodzony na skutek działania sił natury, stłuczki lub kolizji drogowej – nawet z winy właściciela. Jeśli posiadamy więc drogi pojazd, zawsze warto rozważyć tę formę ubezpieczenia, zwłaszcza że sami możemy określić zakres.

Istotną formą ochrony motocykla typu chopper przed kradzieżą będzie też troska o bezpieczny postój pojazdu. Zabytkowe lub bogato wyposażone choppery bywają gratką dla złodziei! Właśnie dlatego warto parkować je w bezpiecznych miejscach, najlepiej na strzeżonych parkingach lub – w miarę możliwości – jedynie we własnym garażu. Należy przy tym pamiętać, że odpowiednio dobrana polisa AC zapewni nam odszkodowanie także w przypadku kradzieży motocykla z tego miejsca!

Przykład 2:

Anna jest właścicielką pięknego choppera. Świadoma ryzyka kradzieży, postanowiła zadbać o odpowiednie zabezpieczenia swojego motocykla. Przede wszystkim wykupiła polisę autocasco, która chroniła ją finansowo w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu.

Dodatkowo Anna zawsze starannie wybierała miejsca parkingowe dla swojego choppera. Niezależnie od tego, czy podróżowała do miasta, czy na wieś, starała się parkować na strzeżonych parkingach lub w bezpiecznych miejscach. W domu motocykl był przechowywany w zamkniętym garażu, który dodatkowo zabezpieczyła alarmem i zamkami.

Niestety, pewnego dnia Anna odkryła, że jej chopper został skradziony z parkingu podczas wizyty w centrum miasta. Natychmiast skontaktowała się ze swoim ubezpieczycielem i zgłosiła kradzież. Dzięki posiadanej polisie AC, Anna otrzymała odszkodowanie, które pomogło jej pokryć straty finansowe związane z utratą motocykla.

Poszukujesz ubezpieczenia motocykla? Skorzystaj z oferty CUK!

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, czym jest motocykl typu chopper, a także, od czego i w jaki sposób najlepiej go ubezpieczyć. Poszukując odpowiedniej polisy, pamiętaj więc o jego specyficznych potrzebach! Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie choppera lub innego pojazdu, zrobisz to w CUK. Sprawdź nowoczesny i intuicyjny kalkulator ubezpieczenia motocykla na naszej stronie – wycenę najlepszych ofert od wiodących towarzystw otrzymasz w zaledwie 2 minuty, a polisę kupisz bez wychodzenia z domu! 

Wolisz zapytać o ubezpieczenie motocykla osobiście? Nie ma problemu! Skontaktuj się z naszym doradcą za pośrednictwem infolinii: 22 27 00 337 lub odwiedź nas w najbliższej stacjonarnej placówce CUK Ubezpieczenia. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy można ubezpieczyć zabytkowy motocykl?

Zabytkowy motocykl nie musi posiadać ubezpieczenia OC, jeśli nie jest używany w ruchu drogowym. Właściciel zabytkowego pojazdu może kupić dla niego krótkoterminowe OC tylko na czas, gdy będzie nim jeździł, ale nie krócej niż na 30 dni. Sprawdź ofertę ubezpieczenia wybranego motocykla w kalkulatorze online na stronie CUK!

  • 2
    Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocykla?

Wysokość składki przy ubezpieczeniu motocykla jest obliczana na podstawie parametrów pojazdu oraz cech jego właściciela. Znaczenie ma również rodzaj jednośladu, marka, model  i pojemność silnika. Istotny będzie też wiek oraz doświadczenie kierowcy, a nawet jego miejsce zamieszkania czy stan cywilny. Zatem na to, ile kosztuje ubezpieczenie choppera czy innego typu motocykla wpływa wiele czynników. Wykorzystaj kalkulator ubezpieczenia motocykla online i sprawdź najtańsze polisy w CUK!

  • 3
    Ile trwa ubezpieczenie Choppera?

Standardowa polisa zapewnia ochronę ubezpieczeniową motocykla na rok. Choppery sprowadzone z zagranicy i zarejestrowane czasowo mogą mieć krótkoterminowe ubezpieczenie OC wykupione na co najmniej 30 dni, ale nie na krócej niż na cały okres czasowej rejestracji. Następnie nie można kupić dla nich kolejnego krótkoterminowego OC. Należy wtedy wykupić ubezpieczenie obowiązujące przez 12 miesięcy.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku