2021-04-21

Na co zwrócić uwagę, wybierając OC motocykla?

Co trzeba wiedzieć przed zakupem OC na motocykl? Czy motocykl musi być ubezpieczony na cały rok?

Na co zwrócić uwagę, wybierając OC motocykla?

Według danych udostępnionych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, liczba zarejestrowanych motocykli w Polsce systematycznie rośnie. Dotyczy to zarówno motorowerów, jak i motocykli o pojemności do 125 i powyżej 125 cm³. Posiadanie pojazdu tego typu wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami, ale jego właściciel musi pamiętać o obowiązkach. Ubezpieczenie motocykla w naszym kraju jest obowiązkowe, bez względu na pojemność silnika, moc i przeznaczenie.

Co obejmuje ubezpieczenie motocykla?

Zakres ubezpieczenia jest jednym z najważniejszych czynników, które powinny wpływać na wybór konkretnej polisy. OC na motocykl zawiera tak zwany zakres gwarantowanej pomocy. OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem regulowanym przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z OC są pokrywane koszty likwidacji szkód/szkody wyrządzonych osobom trzecim, np. w czasie wypadku komunikacyjnego.

 • Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje szkody (zarówno osobowe, jak i rzeczowe), które powstały wskutek użytkowania motocykla.
 • W zależności od ubezpieczyciela, polisa może również obejmować bezpłatny transport do najbliższego (lub wybranego) warsztatu po wypadku, gdyż w cenie OC niektóre towarzystwa dodają mini assistance. W jego zakres wchodzi holowanie, jednak tylko po wypadku. Gdy chcemy mieć możliwość pokrycia kosztów holowania po awarii przez ubezpieczyciela, powinniśmy wykupić assistance, czyli pakiet dodatkowych usług.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają również dostęp do całodobowej infolinii, a nawet pomoc w wymianie ogumienia. Zatem jaką polisę wybrać? Z pewnością pomoże nam porównywarka ubezpieczeń motocykli. Dzięki niej mamy możliwość porównania nie tylko cen, ale również dodatkowych opcji, które oferują ubezpieczyciele.

Kalkulator OC - motocykl i motorower

Porównywarka OC motocykla to najszybszy sposób na sprawdzenie dostępnych ofert i kupienie ubezpieczenia. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę i wymaga podania podstawowych danych. Dlaczego trzeba je podawać? Ponieważ dzięki temu można wyliczyć wysokość składki dla naszego motocykla i od razu wykupić polisę.

 • 1
  Na początku należy podać markę, rok produkcji, a także datę pierwszej rejestracji motocykla. Następnie wpisujemy rok nabycia, pojemność silnika, jego moc i liczbę miejsc. Jeżeli nie jesteśmy pewni, wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego. Tam znajdziemy wszystkie dane dotyczące naszego motocykla.
 • 2
  Opcjonalnie możemy podać także numer rejestracyjny. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim dlatego, że po podaniu tej danej otrzymamy więcej ofert, które potencjalnie mogą nas zainteresować. 
 • 3
  Następnie należy zaakceptować regulamin. Wówczas pojawi się strona, na której wybierzemy zakres ubezpieczenia i wprowadzimy dane pojazdu. Porównywarka OC motocykli wymaga podania aktualnego przebiegu oraz informacji o sposobie wykorzystania pojazdu. Dotyczy to wyjazdów za granicę. Należy również podać informacje o pochodzeniu pojazdu.
 • 4
  Kolejny krok to wpisanie numeru telefonu i zaakceptowanie zgód marketingowych.

Chcesz poznać cenę polisy online? Wystarczy, że podasz jeszcze kilka informacji o właścicielu motocykla, a nasz kalkulator online porówna i wyświetli oferty polis od wiodących towarzystw.

Potrzebujesz pomocy doradcy? Zadzwonimy i przedstawimy Tobie najkorzystniejszą ofertę. Ponadto możemy zaproponować rozszerzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC o pakiet NNW lub AC. Jeżeli nie dysponujesz w danym momencie wolną chwilą na rozmowę, możemy umówić się na dowolny termin.

Czy motocykl musi być ubezpieczony na cały rok?

Motocykl, tak jak inne pojazdy poruszające się po drogach publicznych, musi mieć wykupione i ważne ubezpieczenie OC. Nawet jeżeli użytkujemy go wyłącznie w sezonie wiosennym, letnim i ewentualnie jesiennym, musi być ubezpieczony cały rok. Wyjątkiem są motocykle, które zostały uznane za historyczne lub zabytkowe. Pojazdy tego typu muszą mieć odpowiednie dokumenty, które wydaje specjalista. Wówczas istnieje możliwość wykupienia tak zwanego krótkoterminowego OC na jeden miesiąc. Niestety przerwanie ciągłości polisy OC skutkuje karą finansową, która jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie UFG. Jej wysokość jest ściśle uzależniona od liczby dni, w trakcie których pojazd nie był objęty ochroną.

 • Brak OC dla motocykla do 3 dni - opłata 190 złotych. Pomiędzy 4 a 14 dni - opłata 470 złotych. Powyżej 14 dni opłata wynosi aż 970 złotych. Dlaczego te kwoty są tak wysokie? Przede wszystkim dlatego, że poruszanie się po drogach publicznych bez obowiązkowego ubezpieczenia OC stanowi potencjalne zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych.
 • Większy problem pojawia się w momencie, gdy kierowca, który nie ma polisy OC spowoduje wypadek. Wówczas koszty są nieporównywalnie wyższe i zależą bezpośrednio od rodzaju wypadku, a także jego następstw. Jedno jest pewne, żaden kierowca nie powinien poruszać się pojazdem bez aktualnego ubezpieczenia OC.

W praktyce, ubezpieczenie skutera lub motocykla na cały rok może okazać się mniej kosztowne niż kara, którą będziemy musieli zapłacić za przerwę w ochronie. Wniosek? Należy dokładnie sprawdzać i pilnować dat związanych z ubezpieczeniem wszystkich posiadanych pojazdów, bez względu na to czy posiadamy miejski skuter z silnikiem o pojemności 50 cm³, czy sportowy ścigacz. Kupując polisę w CUK, nie będziesz musiał się denerwować - na kilka dni przed końcem ubezpieczenia, przypomnimy Ci o możliwości przedłużenia umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125?

Nie jesteśmy w stanie podać konkretnej kwoty, ponieważ koszt ubezpieczenia motocykla jest uzależniony od kilku czynników. Nawet podając kilkadziesiąt przykładów i porównań, nigdy nie będziemy w stanie podać Ci dokładnej kwoty, którą będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie motocykla. Zatem jakie czynniki wpływają na finalną kwotę?

 • Pierwszym z nich jest pojemność silnika. Ubezpieczenie motocykla 125 cm³ będzie tańsze niż pojazdu z silnikiem o pojemności 1000 cm³. Z czego to wynika? Z niższego poziomu ryzyka. Osiągi motocykli z dużymi silnikami są nieporównywalnie wyższe, dotyczy to zwłaszcza maksymalnej prędkości.
 • Ubezpieczenie skutera lub motocykla o pojemności do 125 cm³ zależy także od wieku kierowcy, jego doświadczenia i historii. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze statystyk. Niestety młodzi kierowcy powodują największą liczbę wypadków, dlatego płacą za ubezpieczenie więcej.

Ubezpieczenie motocykla, a tak naprawdę jego cena, również jest ściśle uzależniona od wypracowanych zniżek. Ich maksymalna wielkość to 60% (zdarzają się jednak ubezpieczyciele, którzy proponują 70, a nawet 80% zniżki). Każda firma w nieco inny sposób nalicza zniżki, jednak w zdecydowanej większości przypadków głównym czynnikiem jest tak zwana bezszkodowa jazda. OC na motocykl 125 cm³ najczęściej wiąże się z wydaniem kilkuset złotych. Jeżeli chcielibyśmy rozszerzyć ubezpieczenie pojazdu o pakiet NNW i AC, wówczas ubezpieczenie motocykla 125 cm³ będzie droższe.

Ubezpieczenie motocykla online - najważniejsze informacje

Nie trzeba wychodzić z domu, aby szybko porównać prawie wszystkie oferty dostępne na rynku. Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600 cm³ lub ubezpieczenie skutera 50 cm³? Wystarczy skorzystać z porównywarki, aby poznać aktualne ceny polis.

 • Wielu kierowców zastanawia się, gdzie ubezpieczyć motocykl. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy właściciel jednośladu ma inne wymagania i potrzeby. Dla niektórych liczy się cena. Wówczas wybór jest najprostszy. Sortujemy oferty według ceny i decydujemy się na najtańszą.
 • Jeżeli niska cena nie jest dla nas priorytetem i szukamy rozbudowanych pakietów, wówczas warto zaznaczyć dodatkowe ubezpieczenie, czyli NNW, ASS (Assistance) lub AC. Wybierają je nie tylko posiadacze drogich motocykli, ale również kierowcy, którzy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Większość kierowców wie, co obejmuje ubezpieczenie OC, AC i NNW. Jednak co wchodzi w skład ubezpieczenia ASS, czyli Assistance? Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Wielu z nich oferuje m.in. pomoc techniczną na miejscu awarii. Ponadto w skład pakietu ASS często wchodzi także pomoc medyczna, czyli transport wszystkich osób poszkodowanych. W niektórych pakietach można również liczyć na pomoc prawną.

POROZMAWIAJ Z DORADCĄ
O OC/AC MOTOCYKLA

W jaki sposób działa porównywarka ubezpieczeń?

Bez względu na to czy szukasz wyłącznie obowiązkowej polisy OC, czy ubezpieczenia AC motocykli z pakietem NNW i ASS, porównywarka ułatwi Ci przyjrzenie się cenom. Jakie są jej największe zalety?

 • Przede wszystkim w jednym miejscu możesz swobodnie przeglądać oferty aż 30 firm i sprawdzić ile kosztuje OC na motocykl. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy mają w ofercie rozbudowane pakiety dla jednośladów.
 • Wielu kierowców, którzy nie kupowali jeszcze ubezpieczenia przez internet zastanawia się, czy takie zakupy są bezpieczne. Porównywarka jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Co to znaczy w praktyce? Połączenie użytkownika z serwerem jest odpowiednio zabezpieczone i nikt nie ma do niego dostępu. Takie rozwiązanie sprawia, że kupno polisy za pośrednictwem porównywarki nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Kupując polisę przez internet, nie musisz się martwić o bezpieczeństwo transakcji. Możesz wybrać najbardziej odpowiednią dla Ciebie formę płatności - BLIK, PayU czy przelew online. Dodatkowo płatności możesz rozłożyć na raty.

Osoby, które chciałyby jednak osobiście udać się do placówki CUK mogą to zrobić w godzinach jej otwarcia. Gdzie można je znaleźć? Wystarczy znaleźć placówkę znajdującą się najbliżej miejsca zamieszkania. Obecnie (stan na marzec 2021) CUK ma aż 500 placówek. Tak duża liczba sprawia, że prawdopodobieństwo, że nasza placówka znajduje się blisko miejsca Twojego zamieszkania jest wysokie.

Warto dodać, że korzystanie z porównywarki jest całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące. Jeżeli chcemy zorientować się wyłącznie w obecnie obowiązujących cenach polis, nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z kalkulatora. Być może podejmiemy decyzję o zmianie ubezpieczyciela, ponieważ inny oferuje atrakcyjniejsze warunki polisy.

Czekamy na kontakt!

Chcesz kupić OC motocykla bez wychodzenia z domu? Sprawdź nasz kalkulator online, wypełnij formularz i kup odpowiednią polisę. Możesz również zadzwonić na naszą infolinię lub odwiedzić najbliższą placówkę CUK. Jeśli wybierasz się na długą i pełną przygód wyprawę motocyklem, pomyśl o dokupieniu assistance. Wybranie odpowiednich usług oszczędzi Ci stresu podczas niespodziewanych lub niekomfortowych sytuacji na drodze. Skontaktuj się z najbliższą placówką CUK, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń motocykla lub zadzwoń do nas i wybierz najlepszy pakiet ubezpieczeń motocykla dla siebie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku