2023-06-07

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Sprawdź czy ubezpieczenie motocykla jest droższe od OC samochodu osobowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Jesteś właścicielem motocykla? W takim razie musisz pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, podobnie jak kierowca samochodu osobowego. Sprawdź czy jest ono tańsze w porównaniu z innym pojazdem czy droższe oraz jak je kupić.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla

Jak wynika z aktualnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, liczba motocykli i motorowerów rośnie. Choć przejażdżki jednośladami wiążą się z wieloma pozytywnymi emocjami, to każdy właściciel powinien pamiętać o swoich obowiązkach. Oprócz utrzymywania pojazdu w odpowiednim stanie technicznym, każdy powinien mieć polisę OC. Koszt ubezpieczenia motocykla nie jest wysoki, a pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych kar za niedopełnienie ustawowego obowiązku związanego z posiadaniem polisy OC.

Nawet jeśli jako motocyklista korzystasz z pojazdu wyłącznie w cieplejsze miesiące, musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe przez cały rok. Umowa powinna być podpisana na 12 miesięcy, tak jak w przypadku samochodu osobowego. Nie masz możliwości czasowego wyrejestrowania motocykla, dlatego od momentu zakupu czy rejestracji aż do wyrejestrowania lub sprzedaży pojazdu, musisz zachować ciągłość OC. Zakres ubezpieczenia jest taki sam w każdym towarzystwie, więc zanim zaczniesz wybierać odpowiednią polisę, zwróć uwagę przede wszystkim na jej cenę, a także dodatki i rozszerzenia, które może zaproponować ubezpieczyciel. Warto jednak wiedzieć, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje OC dla motocykla.

Ubezpieczenie motocykla – co grozi za przerwanie ciągłości polisy?

Każdy właściciel jednośladu musi pamiętać dokładną datę zakończenia polisy jego pojazdu. Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że nawet jeden dzień przerwy skutkuje karami finansowymi.

  • Gdy OC na motocykl zostanie przerwane na maksymalnie 3 dni, wówczas kara jaką musimy zapłacić wynosi 230 złotych.
  • Z kolei jeżeli ten czas zawiera się w zakresie od 4 do 14 dni, kwota kary wzrasta do 580 złotych.
  • Najwyższą karę trzeba zapłacić wówczas, gdy przerwa w polisie wynosi więcej 14 dni - 1160 zł.

Ubezpieczenie każdego motocykla i motoroweru (w tym ubezpieczenie motocykla 125 cm³ i motoroweru, którego pojemność silnika przekracza 125 cm³) jest weryfikowane nie tylko przez policję w trakcie rutynowych kontroli. Bazę danych wszystkich ubezpieczycieli sprawdza również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie UFG. Jeżeli przez przeoczenie lub z jakiejkolwiek innej przyczyny ciągłość polisy zostanie przerwana, wówczas należy spodziewać się kary nałożonej przez UFG.

Koszt ubezpieczenia motocykla 125 cm3 nie jest wysoki w porównaniu do kar, jakie możesz zapłacić. Cena ubezpieczenia motocykla zależna jest od wielu czynników, m.in. Twojej historii ubezpieczeniowej. Bez względu na to, ile by kosztowała Twoja polisa, nawet koszt ubezpieczenia motocykla 600 cm3 będzie niższy niż zapłacenie kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przykład 1:

Adam, właściciel motocykla, dwa miesiące temu kupił swój jednoślad od Janka. Nie zauważył, że data zakończenia jego polisy OC minęła kilka dni temu. Nie zdając sobie z tego sprawy, kontynuował jazdę motocyklem. Niestety, podczas rutynowej kontroli drogowej został zatrzymany przez policję.

Po sprawdzeniu baz danych funkcjonariusze potwierdzili, że polisa Adama została przerwana i nie jest już ważna. Oznaczało to, że Adam był nieubezpieczony przez kilka dni. Policja nałożyła na niego karę w wysokości 580 złotych, ponieważ przerwa w polisie mieściła się w przedziale od 4 do 14 dni.

Adam zdawał sobie sprawę, że cena ubezpieczenia motocykla była niższa niż kara, jaką musiał teraz zapłacić za nieubezpieczony okres. To doświadczenie nauczyło go, jak ważne jest pilnowanie ciągłości polisy i terminów jej przedłużenia. Od tego momentu Adam zawsze dbał o regularne opłacanie i aktualizację swojej polisy motocyklowej, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Warto wiedzieć!

Zapomniałeś kupić polisy OC dla swojego motocykla i UFG nałożyło na Ciebie karę? Pomimo jej uregulowania w dalszym ciągu ciąży na Tobie obowiązek posiadania obowiązkowego ubezpieczenia, więc koszty związane z płatnością za polisę i tak będziesz musiał ponieść.

Gdzie możesz kupić ubezpieczenie motocykla?

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla możesz wykupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zadzwonisz na naszą infolinię lub do swojego doradcy CUK. Polisę możesz też kupić korzystając z kalkulatora online. Ubezpieczenie motocykla przez internet jest bardzo proste! Wystarczy, że podasz dane motocykla oraz właściciela pojazdu, a następnie porównasz ceny ofert. Płatność odbywa się przez internet, dlatego tuż po jej dokonaniu będziesz mógł cieszyć się z ochrony swojego motocykla. Ubezpieczenie skutera online trwa dosłownie chwilę, dlatego warto rozważyć tę możliwość nie tylko w przypadku jednośladów, ale również wszystkich innych posiadanych pojazdów.

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest tańsze niż samochodu?

Kierowcy często zastanawiają się, czy ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż samochodu. Odpowiedź brzmi: tak, koszt polisy na motocykl jest zdecydowanie niższy ze względu na mniejszą moc silnika. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę, wyliczając składkę. Koszt ubezpieczenia motocykla zależny jest od wielu czynników, nie tylko od pojemności silnika Twojego jednośladu. Podpowiemy Ci, co może mieć wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC motocykla?

Cena za obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla zależy zarówno od profilu właściciela, jak i samych parametrów pojazdu. Przede wszystkim, kwota jest uzależniona od pojemności silnika. Im jest ona większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za OC. Motocykl, który nie przekracza pojemności silnika 50 cm3 będzie miał zatem niższą cenę ubezpieczenia (nawet do kilkudziesięciu złotych), a pojazd o pojemności 125 cm3 czy większej, analogicznie wyższą. Na wysokość składki OC dla motocykla wpływa także rok produkcji, marka oraz model pojazdu. Jeśli chodzi o dane właściciela, będzie istotna Twoja historia ubezpieczeniowa, czyli np. czy miałeś wcześniej wypadek na drodze, a także czy płaciłeś poprzednie ubezpieczenie regularnie. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na OC motocykla. Liczy się także wiek oraz doświadczenie za kierownicą. Każde towarzystwo dobiera jednak indywidualnie czynniki, które wpływają na wysokość składki ich polisy. Dlatego przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto porównać dostępne na rynku oferty, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC motocykla?

Dla niektórych towarzystw ubezpieczeniowych ważny jest także adres zamieszkania właściciela pojazdu. Dlaczego? Za każdym razem, kiedy wyliczana jest składka, bierze się pod uwagę ryzyko kolizji czy wypadku. Miejsce zamieszkania ma na to wpływ. Statystyki pokazują, że w dużych aglomeracjach miejskich dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych niż w mniejszych miejscowościach. Z tego powodu, ubezpieczenie skutera lub motocykla może nieznacznie się różnić ze względu na miejsce jego rejestracji. Koszt ubezpieczenia motocykla zarejestrowanego w małej miejscowości będzie zatem niższy niż ubezpieczenie jednośladu zarejestrowanego np. w Warszawie, gdzie ryzyko wystąpienia kolizji jest wyższe.

Ile kosztuje OC na motocykl?

Jak wspominaliśmy wcześniej, koszt ubezpieczenia motocykla nie jest wysoki, zwłaszcza jeżeli posiadasz pełną historię ubezpieczeniową i jesteś bezszkodowym kierowcą. Co jednak w sytuacji, kiedy nie posiadasz jeszcze uprawnień do prowadzenia jednośladu, ale już kupiłeś swój pierwszy motocykl? Czy ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy jest możliwe? Tak, takie ubezpieczenie nie tylko jest możliwe, ale przede wszystkim konieczne, jeśli jesteś właścicielem motocykla. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, musi być ubezpieczony, nawet jeżeli jego właściciel nie posiada prawa jazdy. Umowa kupna-sprzedaży motocykla sprawia, że stajesz się jego pełnoprawnym właścicielem i to na Tobie ciąży obowiązek ubezpieczenia Twojego jednośladu.

Porównaliśmy składki dla motocykli w zależności od pojemności silnika jednośladu. Przygotowaliśmy wyliczenie dla klienta, który ma pełną historię ubezpieczeniową, bez żadnych szkód. Kalkulacja została przeprowadzona dla dwóch motocykli marki Yamaha z 2013 roku. Sprawdzimy, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600 cm3 oraz dla porównania pokazaliśmy koszt ubezpieczenia motocykla 125 cm3.

TowarzystwoUbezpieczenie OC dla motocykla 125 cm3Ubezpieczenie OC dla motocykla powyżej 600 cm3

Allianz

356 zł

381 zł

BeeSafe

185,06 zł

337,96 zł

Benefia

121 zł    

181 zł    

Compensa

200 zł

315 zł

Ergo Hestia

225 zł

226 zł

Generali

173 zł

231 zł

HDI

164 zł

221 zł

InterRisk

193 zł

193 zł

MTU

139 zł    

140 zł

Proama

165 zł

220 zł

PZU

236 zł

236 zł

TUW

169 zł

613 zł

TUZ

425 zł

425 zł

Warta

164 zł

221 zł

Wiener

542 zł

542 zł

Powyższe wyliczenia doskonale obrazują jak różne mogą być składki za ubezpieczenie motocykla. Cena różni się w zależności od pojemności silnika Twojego jednośladu. Koszt ubezpieczenia motocykla 125 cm3 jest znacznie niższy niż to, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600 cm3 w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Cena ubezpieczenia motocykla 600 cm3 u niektórych ubezpieczycieli jest dwukrotnie wyższa niż składka za ubezpieczenie motocykla z niższą pojemnością silnika. Co więcej, rozbieżność w cenach pomiędzy poszczególnymi towarzystwami jest ogromna. Zanim zdecydujesz się na zakup polisy ubezpieczeniowej, koniecznie porównaj dostępne na rynku oferty, żeby nie przepłacać za ubezpieczenie OC, ponieważ zakres takiej polisy w każdym towarzystwie jest identyczny, gdyż reguluje go ustawa.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla bez zniżek?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w sytuacji, gdy posiadasz pełną historię ubezpieczeniową. Poniżej przedstawiamy dodatkowo wyliczenie z naszego kalkulatora online dla osoby, która nie posiada żadnych zniżek, a prawo jazdy na motocykl zrobiła miesiąc temu.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125 cm3 bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla – ile kosztuje?

Składki za ubezpieczenie w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych są znacznie wyższe niż te, które zostały zaproponowane klientowi posiadającemu pełne zniżki.

Pozostaje nam jeszcze sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600 cm3 bez zniżek. Zobaczmy!

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla – ile kosztuje?

W przypadku ubezpieczenia motocykla o wyższej pojemności silnika, ceny dla klienta, który nie posiada żadnych zniżek, również wzrosły dwukrotnie.

Zapamiętaj!

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje indywidualną taryfę dla ubezpieczeń komunikacyjnych. Zanim kupisz ubezpieczenie, koniecznie porównaj oferty kilku towarzystw, żeby nie przepłacać za obowiązkowe OC.

AC dla motocykla – dlaczego jest trudno dostępne?

Obowiązkowe ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży motocykla, której często obawiają się właściciele pojazdu. Wtedy przyda Ci się AC. Choć oferta produktów ubezpieczeniowych jest stale poszerzana, nadal dosyć trudno jest znaleźć taką polisę na motocykl. Jest jednak kilka towarzystw, które proponują takie rozwiązania. Ryzyko wystąpienia szkody jest nieco większe niż w przypadku tradycyjnych samochodów osobowych. Warto jednak zapytać ubezpieczyciela o możliwość kupna polisy AC lub sprawdzić oferty w naszym kalkulatorze online. Ubezpieczenie motocykla od kradzieży zapewni Ci ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji. Jeżeli Twojego jednośladu nie da się już odzyskać, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie z polisy AC, a Ty będziesz mógł kupić sobie nowy pojazd.  

Przykład 2:

Marcin, posiadacz nowego i drogiego motocykla, zdecydował się na zakup ubezpieczenia AC dla swojego pojazdu. Był świadomy, że istnieje duże ryzyko kradzieży motocykla i chciał mieć dodatkową ochronę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Niestety, pewnego dnia Marcin wrócił do miejsca, w którym zaparkował swój motocykl i odkrył, że został on skradziony. Natychmiast powiadomił o tym fakcie policję i skontaktował się ze swoim ubezpieczycielem, informując o zaistniałym zdarzeniu.

Dzięki polisie AC Marcin otrzymał odszkodowanie z ubezpieczenia. Choć strata motocykla była dla niego bolesna, otrzymane środki finansowe pozwoliły mu na zakup nowego pojazdu, który spełniał jego potrzeby.

Czy warto mieć AC na motocykl? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od konkretnej oferty, ceny i przede wszystkim wartości motocykla. Wielu posiadaczy nowych motocykli lub używanych pojazdów o wysokiej wartości decyduje się na zakup nieobowiązkowego ubezpieczenia AC.

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie motocykla?

Poszukujesz najtańszego OC dla Twojego jednośladu? Zastanawiasz się jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę? Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest porównanie cen. Przed zakupem obowiązkowej polisy OC warto zapoznać się z ofertami co najmniej kilku towarzystw, by nie przepłacać za ubezpieczenie. Koszt ubezpieczenia motocykla w każdej firmie się różni, dlatego warto skontaktować się ze swoim doradcą ubezpieczeniowym lub przeliczyć składkę w naszym kalkulatorze online. Wystarczy wprowadzić kilka najważniejszych danych i w kilka minut możesz kupić ubezpieczenie motocykla. Cena w zależności od towarzystwa będzie inna, ale to Ty jako klient będziesz mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Kalkulator ubezpieczenie motocykla – jak z niego korzystać?

Wielu kierowców zastanawia się, gdzie ubezpieczyć motocykl. Dla części z nich priorytetem jest niska cena, z kolei dla innych możliwość rozbudowania polisy o dodatkowe pakiety. Bez względu na to czego szukasz, porównywarka ubezpieczeń motocykli pozwoli na precyzyjne dopasowanie ubezpieczenia do Twoich wymagań i preferencji. By sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie skutera lub motocykla, na początku należy podać markę, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, rok nabycia, pojemność i moc silnika, model, wersję i liczbę miejsc. Opcjonalnie można również wpisać numer rejestracyjny. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim dlatego, że część firm ubezpieczeniowych wymaga podania tych informacji. Jeżeli tego nie zrobimy, otrzymamy mniej ofert. Jeżeli zaproponowana cena ubezpieczenia motocykla Ci odpowiada, polisę możesz zawrzeć online – bez wychodzenia z domu, wypełniając formularz na www.cuk.pl.

Ubezpieczenie motocykla w CUK!

Sprawdź nasz kalkulator OC/AC motocykla, dzięki któremu szybko wyliczysz składkę. Jeśli masz pytania, zadzwoń na naszą infolinię albo odwiedź jedną z placówek CUK Ubezpieczenia. Planujesz zagraniczną wyprawę na swoim motocyklu? Pomyśl o ubezpieczeniu bagażu i nie martw się o cenne przedmioty, które zabierasz w podróż.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku