Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-05-13

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Sprawdź czy ubezpieczenie motocykla jest droższe od OC samochodu osobowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Jesteś właścicielem motocykla? W takim razie musisz pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, podobnie jak kierowca samochodu osobowego. Sprawdź czy jest ono tańsze w porównaniu z innym pojazdem czy droższe oraz jak je kupić.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla

Jak wynika z aktualnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, liczba motocykli i motorowerów rośnie. Choć przejażdżki jednośladami wiążą się z wieloma pozytywnymi emocjami, to każdy właściciel powinien pamiętać o swoich obowiązkach. Oprócz utrzymywania pojazdu w odpowiednim stanie technicznym, każdy powinien mieć polisę OC.

Nawet jeśli jako motocyklista korzystasz z pojazdu wyłącznie w cieplejsze miesiące, musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe przez cały rok. Umowa powinna być podpisana na 12 miesięcy, tak jak w przypadku samochodu osobowego. Nie masz możliwości czasowego wyrejestrowania motocykla, dlatego od momentu zakupu czy rejestracji aż do wyrejestrowania lub sprzedaży pojazdu, musisz zachować ciągłość OC. Zakres ubezpieczenia jest taki sam w każdym towarzystwie, więc zanim zaczniesz wybierać odpowiednią polisę, zwróć uwagę przede wszystkim na jej cenę, a także dodatki i rozszerzenia, które może zaproponować ubezpieczyciel. Warto jednak wiedzieć, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje OC dla motocykla.

Ubezpieczenie motocykla - co grozi za przerwanie ciągłości polisy?

Każdy właściciel jednośladu musi pamiętać dokładną datę zakończenia polisy jego pojazdu. Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że nawet jeden dzień przerwy skutkuje karami finansowymi.

  • Gdy OC na motocykl zostanie przerwane na maksymalnie 3 dni, wówczas kara jaką musimy zapłacić wynosi 190 złotych.
  • Z kolei jeżeli ten czas zawiera się w zakresie od 4 do 14 dni, kwota kary wzrasta do 470 złotych.
  • Najwyższą karę trzeba zapłacić wówczas, gdy przerwa w polisie wynosi więcej 14 dni - 930 zł.

Ubezpieczenie każdego motocykla i motoroweru (w tym ubezpieczenie motocykla 125 cm³ i motoroweru, którego pojemność silnika przekracza 125 cm³) jest weryfikowane nie tylko przez policję w trakcie rutynowych kontroli. Bazę danych wszystkich ubezpieczycieli sprawdza również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie UFG. Jeżeli przez przeoczenie lub z jakiejkolwiek innej przyczyny ciągłość polisy zostanie przerwana, wówczas należy spodziewać się kary nałożonej przez UFG.

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest tańsze niż samochodu?

Kierowcy często zastanawiają się, czy ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż samochodu. Odpowiedź brzmi TAK - koszt polisy na motocykl jest zdecydowanie niższy, ze względu na mniejszą moc silnika. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę, wyliczając składkę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego zależy cena OC motocykla?

Cena za obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla zależy zarówno od profilu właściciela, jak i samych parametrów pojazdu. Przede wszystkim, kwota jest uzależniona od pojemności silnika. Im jest ona większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za OC. Motocykl, który nie przekracza pojemności silnika 50 cm3 będzie miał zatem niższą cenę ubezpieczenia (nawet do kilkudziesięciu złotych), a pojazd o pojemności 125 cm3 czy większej, analogicznie wyższą. Na wysokość składki OC dla motocykla wpływa także rok produkcji, marka oraz model pojazdu. Jeśli chodzi o dane właściciela, będzie istotna Twoja historia ubezpieczeniowa, czyli np. czy miałeś wcześniej wypadek na drodze lub czy płaciłeś poprzednie ubezpieczenie regularnie. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na OC motocykla. Liczy się także wiek oraz doświadczenie za kierownicą.

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC motocykla?

Dla niektórych towarzystw ubezpieczeniowych ważny jest także adres zamieszkania właściciela pojazdu. Dlaczego? Za każdym razem, kiedy wyliczana jest składka, bierze się pod uwagę ryzyko kolizji czy wypadku. Miejsce zamieszkania ma na to wpływ. Statystyki pokazują, że w dużych aglomeracjach miejskich dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych niż w mniejszych miejscowościach. Z tego powodu, ubezpieczenie skutera lub motocykla może nieznacznie się różnić ze względu na miejsce jego rejestracji.

Gdzie możesz kupić ubezpieczenie motocykla?

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla możesz wykupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zadzwonisz na naszą infolinię lub do swojego doradcy CUK. Poza tym, polisę możesz kupić, korzystając z kalkulatora online. Wystarczy, że podasz dane motocykla oraz właściciela pojazdu, a następnie porównasz ceny ofert. Płatność odbywa się przez internet, dlatego tuż po jej dokonaniu będziesz mógł cieszyć się z ochrony swojego motocykla. Ubezpieczenie skutera online trwa dosłownie chwilę, dlatego warto rozważyć tę możliwość nie tylko w przypadku jednośladów, ale również wszystkich innych posiadanych pojazdów.

Ubezpieczenie motoroweru i innego jednośladu 

Gdzie kupić ubezpieczenie motocykla? Formalności możesz dopełnić m.in. w placówkach stacjonarnych CUK. Klikając w link, zostaniesz przekierowany na stronę internetową, na której znajduje się mapa wszystkich placówek CUK. Kupisz tam najtańsze OC na motocykl. W całym kraju jest aż 500 punktów, w których otrzymasz profesjonalne rady dotyczące zarówno obowiązkowych ubezpieczeń, jak i możliwości rozszerzenia polisy. By błyskawicznie zlokalizować najbliższą placówkę, wystarczy wpisać nazwę miejscowości lub kod pocztowy w wyszukiwarkę. Chcąc dokładnie dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, wystarczy zadzwonić i podać niezbędne dane, a pracownik przygotuje najkorzystniejsze oferty ubezpieczeń, dopasowane do Twoich oczekiwań.

AC dla motocykla - dlaczego jest trudno dostępne?

Obowiązkowe ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży motocykla, której często obawiają się właściciele pojazdu. Wtedy przyda Ci się AC. Choć oferta produktów ubezpieczeniowych jest stale poszerzana i dostępna nadal dosyć trudno jest znaleźć taką polisę na motocykl. Jest jednak kilka towarzystw, które proponują takie rozwiązania. Ryzyko wystąpienia szkody jest nieco większe niż w przypadku tradycyjnych samochodów osobowych. Warto jednak zapytać ubezpieczyciela o możliwość kupna polisy AC lub sprawdzić oferty w naszym kalkulatorze online. 

Czy warto mieć AC na motocykl? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od konkretnej oferty, ceny i przede wszystkim wartości motocykla. Wielu posiadaczy nowych motocykli lub używanych pojazdów o wysokiej wartości decyduje się na zakup nieobowiązkowego ubezpieczenia AC.

Kalkulator ubezpieczenie motocykla - jak z niego korzystać?

Wielu kierowców zastanawia się, gdzie ubezpieczyć motocykl. Dla części z nich priorytetem jest niska cena, z kolei dla innych możliwość rozbudowania polisy o dodatkowe pakiety. Bez względu na to czego szukasz, porównywarka ubezpieczeń motocykli pozwoli na precyzyjne dopasowanie ubezpieczenia do Twoich wymagań i preferencji. By sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie skutera lub motocykla, na początku należy podać markę, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, rok nabycia, pojemność i moc silnika, model, wersję i liczbę miejsc. Opcjonalnie można również wpisać numer rejestracyjny. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim dlatego, że część firm ubezpieczeniowych wymaga podania tych informacji. Jeżeli tego nie zrobimy, otrzymamy mniej ofert. Ubezpieczenie motocykla można kupić online, wypełniając formularz na www.cuk.pl.

Superoferta CUK!

Sprawdź nasz kalkulator online, dzięki któremu szybko wyliczysz składkę. Jeśli masz pytania, zadzwoń na naszą infolinię albo odwiedź jedną z placówek CUK Ubezpieczenia. Planujesz zagraniczną wyprawę na swoim motocyklu? Pomyśl o ubezpieczeniu bagażu i nie martw się o cenne przedmioty, które zabierasz w podróż.

Oceń artykuł

0
(0)