Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-01-20

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Sprawdź czy ubezpieczenie motocykla jest droższe od OC samochodu osobowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Jesteś właścicielem motocykla? W takim razie musisz pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, zupełnie tak jak w przypadku samochodu osobowego. Sprawdź czy jest ono tańsze w porównaniu z innym pojazdem czy może droższe oraz jak je kupić.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla

Nawet jeśli korzystasz jako motocyklista z pojazdu wyłącznie w cieplejsze miesiące, musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe przez cały rok. Umowa powinna być podpisana na 12 miesięcy, zupełnie tak jak w przypadku samochodu osobowego. Nie masz możliwości czasowego wyrejestrowania motocykla, dlatego od momentu zakupu czy rejestracji do wyrejestrowania, musisz zachować ciągłość OC. Zakres ubezpieczenia jest taki sam w każdym towarzystwie, więc zanim zaczniesz wybierać odpowiednią polisę, zwróć uwagę przede wszystkim na jej cenę, a także dodatki i rozszerzenia, które może zaproponować ubezpieczyciel.

Czy ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż samochodu?

Kierowcy często zastanawiają się czy ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż samochodu. Tak, to prawda, koszt takiej polisy jest zdecydowanie niższy, ze względu na mniejszą moc silnika. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wyliczając składkę.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Cena za obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla zależy zarówno od profilu właściciela, jak i samych parametrów pojazdu. Przede wszystkim, kwota jest uzależniona od pojemności silnika. Im jest ona większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za OC. Motocykl, który nie przekracza pojemności silnika 50 cm3 będzie miał zatem niższą cenę ubezpieczenia (nawet do kilkudziesięciu złotych), a pojazd o pojemności 125 cm3 czy jeszcze większej, analogicznie wyższą. Na kwotę OC wpływa także rok produkcji, marka oraz model pojazdu. Jeśli chodzi o dane właściciela, będzie istotna Twoja historia ubezpieczeniowa, czyli np. czy miałeś wcześniej wypadek na drodze lub czy płaciłeś poprzednie ubezpieczenie regularnie. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na OC motocykla. Liczy się także wiek oraz doświadczenie za kierownicą.

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC motocykla?

Dla niektórych towarzystw ubezpieczeniowych ważny jest także adres zamieszkania właściciela pojazdu. Dlaczego? Za każdym razem, kiedy wyliczana jest składka, bierze się pod uwagę ryzyko pojawienia się kolizji czy wypadku. Miejsce zamieszkania ma zatem na to wpływ. 

Jakie są kary za brak OC motocykla?

W 2020 roku ceny za brak OC motocykla znacznie wzrosły w porównaniu z poprzednim. Kwota zależy od tego, jak długo kierowca porusza się pojazdem bez ubezpieczenia. Najwięcej trzeba zapłacić za brak OC ponad 14 dni, ponieważ cena wynosi 870 złotych. Jeśli pojazd nie będzie miał ubezpieczenia od 4 do 14 dni, musisz liczyć się z karą wynoszącą 435 złotych, a do 3 dni 170 złotych.

Gdzie możesz kupić ubezpieczenie motocykla?

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla możesz wykupić nawet bez wychodzenia. Wystarczy, że skorzystasz z naszej infolinii lub zadzwonisz do swojego doradcy CUK. Poza tym, możesz też zrobić to korzystając z kalkulatora online. Wystarczy, że podasz dane motocykla oraz właściciela pojazdu, a następnie porównasz ceny ofert. Płatność odbywa się również przez Internet, dlatego tuż po jej dokonaniu będziesz mógł cieszyć się z ochrony swojego motocykla.

AC dla motocykla - dlaczego jest trudno dostępne?

Obowiązkowe ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży motocykla, której często obawiają się właściciele pojazdu. Wtedy przyda Ci się AC. Choć rynek ubezpieczeń jest coraz szerszy i bardziej dostępny, nadal dosyć trudno jest znaleźć taką polisę. Jest jednak kilka towarzystw, które proponują takie rozwiązania. Ryzyko wystąpienia szkody jest nieco większa niż w przypadku np. tradycyjnych samochodów osobowych. Warto jednak zapytać ubezpieczyciela o możliwość zakupu polisy AC lub sprawdzić oferty w naszym kalkulatorze online.

Superoferta CUK!

Sprawdź nasz kalkulator online, dzięki któremu szybko wyliczysz składkę. Jeśli masz pytania, zadzwoń na naszą infolinię albo odwiedź jedną z placówek CUK Ubezpieczenia.

keyboard_arrow_up