Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-01-24

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Co musisz wiedzieć o zakupie polisy motocykla bez uprawnień?

Marzysz o posiadaniu własnego motocykla, ale nie masz jeszcze prawa jazdy? A może chcesz być jedynie właścicielem i oddać pojazd w ręce młodszego syna? Sprawdź, czy bez prawa jazdy na motocykl możesz wykupić ubezpieczenie.

Nie musisz mieć prawa jazdy kategorii A, aby ubezpieczyć należący do Ciebie motocykl.

Czy możesz być właścicielem pojazdu bez prawa jazdy?

Okazuje się, że tak! Jako właściciel pojazdu nie musisz jednocześnie być jego kierowcą. Właśnie dlatego, możesz zarejestrować motocykl na siebie, wykupić ubezpieczenie i nie korzystać z niego na co dzień. Pamiętaj jednak, że kierowanie jakiegokolwiek pojazdu bez uprawnień grozi poważnymi konsekwencjami. Chodzi tutaj nie tylko o wykroczenie, ale także spowodowanie wypadku czy kolizji bez odpowiedniego doświadczenia w kierowaniu pojazdem.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla motocykla

Tak samo jak w przypadku posiadania samochodu, jako właściciel motocykla musisz mieć wykupione OC. Dotyczy to zarówno pojazdu kompletnie nieużywanego, który przechowujesz w garażu, a także wykorzystywanego sezonowo przez innego użytkownika. Polisa ważna jest przez cały rok i tego okresu nie da się skrócić. Kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak obowiązkowego ubezpieczenia są bardzo wysokie. Jednocześnie, w łatwy sposób można sprawdzić ważność polisy. Wystarczy wejść na stronę internetową, na której znajduje się baza pojazdów, a następnie wpisać numer VIN lub numer rejestracyjny. To prosta metoda np. podczas kontroli kierowcy przez funkcjonariuszy policji.

Jak wykupić ubezpieczenie OC?

Skorzystaj z naszego kalkulatora online, aby porównać oferty ubezpieczeniowe. Dzięki temu, dopasujesz polisę do swoich potrzeb oraz poznasz dokładną cenę składki. W intuicyjnym panelu na stronie internetowej będziesz musiał podać informacje na temat pojazdu. Przede wszystkim dotyczy to marki i modelu, roku produkcji, dotychczasowego przebiegu oraz celu wykorzystywania pojazdu. Istotną informacją jest inny użytkownik pojazdu, którego musisz dodać do ubezpieczenia. W kalkulatorze online musisz także podać swoje dane, które pomogą w przygotowaniu dla Ciebie polisy. Ubezpieczenie na motocykl możesz wykupić przez Internet i komfortowo opłacić składkę, korzystając z płatności elektronicznej.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocykla bez prawa jazdy?

Jeśli nie posiadasz prawa jazdy i jesteś właścicielem motocykla, może się zdarzyć, że zapłacisz większą składkę za OC. Dlaczego tak się dzieje? Istotnym elementem wpływającym na cenę jest doświadczenie użytkownika pojazdu. Kiedy od niedawna posiada prawo jazdy, wysokość składki będzie wyższa. Firmy ubezpieczeniowe często zabezpieczają się w ten sposób, ponieważ młody kierowca może szybciej spowodować wypadek lub kolizję na trasie. To jednak nie reguła i w niektórych towarzystwach brak prawa jazdy na motocykl nie powinien wpłynąć na cenę składki. To przecież użytkownik pojazdu będzie nim jeździł, a nie właściciel bez uprawnień.

Na całkowity koszt OC wpływa także dotychczasowa historia - jeśli to Twój pierwszy pojazd, wartość będzie wyższa. Cena składki zależy również od marki i modelu pojazdu, jego roku produkcji i pojemności silnika. Często towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również miejsce zamieszkania, ponieważ na jego podstawie można określić ryzyko wypadku.

Komu przysługują zniżki?

Zakup pierwszego ubezpieczenia OC wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak każda kolejna polisa będzie tańsza, ze względu na bezszkodową jazdę. Istotne jest to, że zniżki przysługują wyłącznie tej osobie, która posiada wykupione ubezpieczenie. Nie będą miały znaczenia dla głównego użytkownika motocykla. To także komfortowe rozwiązanie, jeśli zdecydujesz się na prawo jazdy kategorii A – zachowasz pojazd i polisę oraz dotychczas wypracowane zniżki.

Ubezpiecz motocykl bez prawa jazdy

Odpowiednia polisa czeka na Ciebie w naszym kalkulatorze ubezpieczeń motocykla. Możesz także zadzwonić na infolinię lub zajrzeć do placówki CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy.

Oceń artykuł

0
(0)