2023-11-27

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Co musisz wiedzieć o zakupie polisy motocykla bez uprawnień?

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Marzysz o posiadaniu własnego motocykla, ale nie masz jeszcze prawa jazdy? A może chcesz być jedynie właścicielem i oddać pojazd w ręce syna? Sprawdź, czy bez prawa jazdy na motocykl możesz wykupić ubezpieczenie.

Czy możesz być właścicielem motocykla bez prawa jazdy?

Okazuje się, że tak! Jako właściciel pojazdu nie musisz jednocześnie być jego kierowcą. Właśnie dlatego, możesz zarejestrować motocykl na siebie, wykupić ubezpieczenie i nie korzystać z niego na co dzień. Pamiętaj jednak, że kierowanie jakiegokolwiek pojazdu bez uprawnień grozi poważnymi konsekwencjami. Chodzi tutaj nie tylko o wykroczenie, ale także spowodowanie wypadku czy kolizji wskutek braku odpowiedniego doświadczenia w kierowaniu pojazdem.

Komu przyda się zatem ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy?

  • Osobie, która dopiero stara się o uprawnienia do prowadzenia dwukołowego pojazdu, ale chce stać się jego właścicielem.
  • Klientowi, który znalazł ciekawą ofertę motocykla i nie chce go stracić, nawet jeśli nie ma prawa jazdy.
  • Osobie, która otrzymała motocykl w ramach spadku i nie jest uprawniona do jego prowadzenia.
  • Zwycięzcy w loterii, konkursie itp.
  • Osobie, która utraciła prawo jazdy na ponad rok, jednocześnie nie chce rezygnować z posiadania swojego motocykla.

To ważne!

Ubezpieczenie jest przypisane do pojazdu, a nie do osoby. Właśnie dlatego musisz pamiętać o tym, że jazda na motocyklu bez prawa jazdy jest niedozwolona, ale posiadanie nawet kilku pojazdów i tym samym polis OC już tak.

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe, jeśli nie masz prawa jazdy?

Tak samo, jak w przypadku posiadania samochodu, jako właściciel motocykla musisz mieć wykupione OC. Dotyczy to zarówno pojazdu kompletnie nieużywanego, który przechowujesz w garażu, jak i wykorzystywanego sezonowo przez innego użytkownika. Polisa ważna jest przez cały rok i tego okresu nie da się skrócić. Tylko w niektórych określonych przez prawo sytuacjach nie musisz go posiadać przez cały rok (np. jeśli masz pojazd zabytkowy i nie służy on do regularnego poruszania się po drogach, masz obowiązek wykupienia OC jedynie na czas użytkowania pojazdu).

Kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak obowiązkowego ubezpieczenia są bardzo wysokie. Jednocześnie, w łatwy sposób można sprawdzić ważność polisy. Wystarczy wejść na stronę internetową, na której znajduje się baza pojazdów, a następnie wpisać numer VIN lub numer rejestracyjny. To prosta metoda np. podczas kontroli kierowcy przez funkcjonariuszy policji.

Aktualnie w Polsce jest wiele sposobów na to, aby sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Funkcjonariusz policji zrobi to błyskawicznie za pomocą dostępu do bazy, a w dodatku wspomniany wcześniej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny regularnie sprawdza właścicieli pojazdów i ich ważne polisy.

Kara finansowa za brak OC motocykla to dopiero początek kłopotów. Jeśli masz prawo jazdy i będziesz się poruszać pojazdem po ulicach, a w niespodziewany sposób spowodujesz wypadek, będziesz musiał liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Ubezpieczenie OC chroni interesy sprawcy, wypłacając odpowiednie odszkodowanie poszkodowany. Bez takiej ochrony, poniesiesz nieprzyjemne konsekwencje.

Przykład 1:

Marta, właścicielka motocykla, nie zdawała sobie sprawy, że jej ubezpieczenie OC wygasło kilka dni temu. Nie zwracała uwagi na to, ponieważ motocykl był używany tylko okazjonalnie w sezonie letnim. Pewnego dnia, podczas wypadu na przejażdżkę, Marta straciła panowanie nad motocyklem i wymusiła pierwszeństwo. Doszło do poważnej kolizji, w wyniku której poszkodowany doznał poważnych obrażeń i konieczne było jego hospitalizowanie.

Niestety, z powodu braku ważnego OC motocykla, Marta nie miała ochrony ubezpieczeniowej. Musiała pokryć koszty leczenia, rehabilitacji i innych usług medycznych z własnej kieszeni. Sytuacja finansowa Marty stała się trudna, a poniesione koszty miały negatywny wpływ na jej życie codzienne.

Warto wspomnieć, że ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy to nie tylko obowiązkowe OC. Osoba, która jest właścicielem motocykla, ale nie ma uprawnień do kierowania nim może zdecydować się także na nieobowiązkową polisę motocyklową, czyli autocasco, NNW oraz inne dodatki w postaci np. assistance.

Co dzieje się z ubezpieczeniem motocykla bez prawa jazdy po zakupie jednośladu?

Ubezpieczenie skutera czy motocykla jest tak samo ważne jak OC dla samochodu osobowego. Kiedy kupisz motocykl bez prawa jazdy, możesz oczywiście przejąć OC po zbywcy. Wtedy jednak polisa nie przedłuża się automatycznie. Musisz też pamiętać o zmianie danych u ubezpieczyciela. Jeśli jednak jesteś młodym kierowcą albo jeszcze nie masz uprawnień, cena za polisę może być wyższa. Właśnie dlatego trzeba liczyć się z tzw. rekalkulacją składki. Ubezpieczyciel na nowo obliczy ryzyko ubezpieczeniowe i wskaże koszt polisy.

Przykład 2:

Tomek, młody motocyklista, postanowił kupić skuter i rozpocząć swoją przygodę z jednośladami. Niestety, jeszcze nie miał prawa jazdy na kategorię A, które uprawnia do prowadzenia motocykli. Nie zważając na to, Tomek zakupił skuter od znajomego i postanowił kontynuować jego używanie.

Po zakupie skutera Tomek zorientował się, że jego polisa OC została wydana na poprzedniego właściciela i nie jest już ważna. Wiedząc, że ubezpieczenie jest obowiązkowe, postanowił zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego i wykupić nową polisę. Okazało się jednak, że cena polisy dla młodego kierowcy bez prawa jazdy jest znacznie wyższa, ze względu na większe ryzyko.

Tomek zdecydował się porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i znalazł korzystną ofertę, która była dostosowana do jego sytuacji. Przez internet dokonał wypowiedzenia umowy poprzedniego ubezpieczyciela i zawarł nową umowę z wybraną firmą.

Drugą opcją jest wypowiedzenie umowy i podpisanie nowej, z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. To znacznie bardziej komfortowe. Samodzielnie możesz wybrać ofertę od firmy, z którą chcesz współpracować.

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – jak wybrać?

Nie zawsze najtańsze ubezpieczenie motocykla będzie najlepszą opcją. Trzeba zastanowić się, jaki jest stosunek jakości do ceny, a właściwie zakresu do wysokości składki. Ubezpieczenie jednośladu może się różnić w zależności od towarzystwa. Chodzi przede wszystkim o cenę, zakres ubezpieczenia, wysokość sum gwarancyjnych.

Dlatego, wybierając ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy trzeba zwrócić uwagę na te kwestie. Na przykład, jeśli interesuje Cię tylko OC, poszukaj takiego, które będzie najtańsze, gdyż jego zakres jest regulowany prawem i w każdym towarzystwie jest dokładnie taki sam. Warto jednak poszukać takiej oferty, która w cenie OC ma także przydatne dodatki, jak np. Bezpośrednia Likwidacja Szkód (u swojego ubezpieczyciela). Wybierając autocasco motocyklowe z kolei, zwróć uwagę na to, jakie szkody obejmuje – czy jest to wariant all risk, czy np. szkody spowodowane tylko przez żywioły. Jeśli chodzi natomiast o NNW, sprawdź wysokość sumy ubezpieczenia.

Jak kupić ubezpieczenie na motocykl bez prawa jazdy?

Skorzystaj z naszego kalkulatora online, aby porównać oferty ubezpieczeniowe w aż 30 towarzystwach! Dzięki temu dopasujesz polisę motocyklową do swoich potrzeb oraz poznasz dokładną cenę składki. W intuicyjnym panelu na stronie internetowej będziesz musiał podać informacje na temat pojazdu. Przede wszystkim dotyczy to marki i modelu, roku produkcji, dotychczasowego przebiegu oraz celu wykorzystywania pojazdu. Istotną informacją jest inny użytkownik pojazdu, którego musisz dodać do ubezpieczenia. W kalkulatorze online musisz także podać swoje dane, które pomogą w przygotowaniu dla Ciebie polisy. Ubezpieczenie na motocykl możesz wykupić przez Internet i komfortowo opłacić składkę, korzystając z płatności elektronicznej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocykla bez prawa jazdy?

Jeśli nie posiadasz prawa jazdy i jesteś właścicielem motocykla, może się zdarzyć, że zapłacisz większą składkę za OC. Dlaczego tak się dzieje? Istotnym elementem wpływającym na cenę jest doświadczenie użytkownika pojazdu. Także, kiedy od niedawna posiadasz prawo jazdy, wysokość składki będzie wyższa. Firmy ubezpieczeniowe często zabezpieczają się w ten sposób, ponieważ młody kierowca może szybciej spowodować wypadek lub kolizję na trasie. To jednak nie reguła i w niektórych towarzystwachbrak prawa jazdy na motocykl nie powinien wpłynąć na cenę składki. To przecież użytkownik pojazdu będzie nim jeździł, a nie właściciel bez uprawnień.

Na całkowity koszt OC wpływa także dotychczasowa historia – jeśli to Twój pierwszy pojazd, wartość będzie wyższa. Cena zależy również od marki i modelu pojazdu, jego roku produkcji i pojemności silnika. Często towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również miejsce zamieszkania, ponieważ na jego podstawie można określić ryzyko wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy?

By się tego dowiedzieć, posłużmy się konkretnym przykładem. Składkę wyliczyliśmy w kalkulatorze ubezpieczeń motocyklowych na CUK.pl. Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy wyliczyliśmy dla:

  • 32-letniej kobiety, która nie ma uprawnień do prowadzenia motocykla, ale z jednośladu, którego jest właścicielem będzie korzystać jej młodszy brat, posiadający prawo jazdy na motocykl od ponad roku,
  • motocykla Yamaha Chopper, rocznik 2020, o pojemności 942 cm3.

W poniższej tabeli znajdziesz porównanie kilku ofert ubezpieczenia na motocykl bez prawa jazdy.

Kalkulacja sporządzona 21.11.2023 r.
Partner CUKProamaGenerali

Cena

336 zł

1860 zł

429 zł

OC

TAK, dodatkowo Bezpośrednia Likwidacja Szkód

TAK, dodatkowo Zielona Karta

TAK, dodatkowo Zielona Karta

AC

NIE

TAK, zakres: szkody spowodowane przez żywioły i zwierzęta oraz kradzież

NIE

NNW

TAK, kierowca i pasażerowie,  
suma ubezpieczania: 15 000 zł,
zakres: świat

TAK, kierowca i pasażerowie,
suma ubezpieczania: 30 000 zł,
zakres: Polska

TAK, tylko kierowca, suma ubezpieczania: 50 000 zł, zakres: Polska i Europa

W poniższej tabeli znajdziesz porównanie kilku ofert ubezpieczenia na motocykl bez prawa jazdy.

Komu przysługują zniżki na motocykl bez prawa jazdy?

Zakup pierwszego ubezpieczenia OC wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak każda kolejna polisa będzie tańsza, jeśli będziesz mógł się pochwalić bezszkodową jazdą. Istotne jest to, że zniżki przysługują wyłącznie tej osobie, która posiada wykupione ubezpieczenie. Nie będą miały znaczenia dla głównego użytkownika motocykla. To także komfortowe rozwiązanie, jeśli zdecydujesz się na prawo jazdy kategorii A – zachowasz pojazd i polisę oraz dotychczas wypracowane zniżki.

Czy można jeździć motocyklem bez prawa jazdy?

Niestety nie. W zależności od pojemności silnika i parametrów jednośladu trzeba mieć prawo jazdy kategorii:

  • AM (dla motoroweru z silnikiem o pojemności do 50 cm3 lub silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW i prędkości maksymalnej do 45 km/h, czterokołowca lekkiego o masie własnej do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h),
  • A1 (dla motocykla o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg, motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczającej 15 kW, pojazdów opisanych wyżej w kategorii AM),
  • A2 (dla motocykla o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczającej 15 kW, pojazdów opisanych wyżej w kategorii AM),
  • A (motocykla z bocznym wózkiem, motocykla z przyczepą motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg, pojazdów opisanych wyżej w kategorii AM),
  • B (dla jednośladów o pojemność skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg).

Jazda motocyklem bez prawa jazdy jest karana. Jeśli kierowca, który nie ma uprawnień do prowadzenia takiego jednośladu zostanie skontrolowany, policja skieruje sprawę do sądu. Kończy się ona orzeczeniem o zakazie prowadzenia pojazdów dla takiego kierowcy oraz ukaraniem grzywną od 1500 do 30 tysięcy złotych. Jeśli i to nie powstrzyma takiej osoby i po raz kolejny zostanie przyłapana na jeździe motocyklem bez prawa jazdy, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat!

Jeszcze kilka lat temu jazda z kartą motorowerową uprawniała do prowadzenia niewielkich pojazdów o pojemności, która nie przekraczała 50 cm3 oraz mocy nie większej niż 4 kW. Dziś takie uprawnienie zostało zastąpione prawem jazdy kategorii AM lub B. Skuter bez prawa jazdy dla dorosłych aktualnie nie istnieje. Wyjątkiem są pojazdy osób, które urodziły się do 19 stycznia 1995 roku i posiadają kartę motorowerową. Jeśli skuter jest zarejestrowany jako ten środek transportu, mogą one jeździć legalnie.

Pamiętaj!
Jeśli posiadasz skuter, to musisz zakupić polisę OC, nawet jeśli nie masz uprawnień do kierowania tym pojazdem.

Ubezpiecz motocykl bez prawa jazdy

Odpowiednia polisa czeka na Ciebie w naszym kalkulatorze ubezpieczeń motocykla. Możesz także zadzwonić na infolinię lub zajrzeć do placówki CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku