Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2022-09-15

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Co musisz wiedzieć o zakupie polisy motocykla bez uprawnień?

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Marzysz o posiadaniu własnego motocykla, ale nie masz jeszcze prawa jazdy? A może chcesz być jedynie właścicielem i oddać pojazd w ręce syna? Sprawdź, czy bez prawa jazdy na motocykl możesz wykupić ubezpieczenie.

Czy możesz być właścicielem pojazdu bez prawa jazdy?

Okazuje się, że tak! Jako właściciel pojazdu nie musisz jednocześnie być jego kierowcą. Właśnie dlatego, możesz zarejestrować motocykl na siebie, wykupić ubezpieczenie i nie korzystać z niego na co dzień. Pamiętaj jednak, że kierowanie jakiegokolwiek pojazdu bez uprawnień grozi poważnymi konsekwencjami. Chodzi tutaj nie tylko o wykroczenie, ale także spowodowanie wypadku czy kolizji wskutek braku odpowiedniego doświadczenia w kierowaniu pojazdem.

Komu przyda się zatem ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy?

  • Kierowcy, który dopiero stara się o uprawnienia do prowadzenia dwukołowego pojazdu, ale chce stać się jego właścicielem.
  • Klientowi, który znalazł ciekawą ofertę motocykla i nie chce go stracić, nawet jeśli nie ma prawa jazdy.
  • Osobie, która otrzymała motocykl w ramach spadku i nie jest uprawniona do jego prowadzenia.
  • Zwycięzcy w loterii, konkursie itp.
  • Osobie, która utraciła prawo jazdy na ponad rok, jednocześnie nie chce rezygnować z posiadania swojego motocykla.

To ważne!

Ubezpieczenie jest przypisane do pojazdu, a nie do osoby. Właśnie dlatego musisz pamiętać o tym, że jazda na skuterze bez prawa jazdy jest niedozwolona, ale posiadanie nawet kilku pojazdów i tym samym polis OC już tak.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla motocykla

Tak samo jak w przypadku posiadania samochodu, jako właściciel motocykla musisz mieć wykupione OC. Dotyczy to zarówno pojazdu kompletnie nieużywanego, który przechowujesz w garażu, a także wykorzystywanego sezonowo przez innego użytkownika. Polisa ważna jest przez cały rok i tego okresu nie da się skrócić.

Kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak obowiązkowego ubezpieczenia są bardzo wysokie. Jednocześnie, w łatwy sposób można sprawdzić ważność polisy. Wystarczy wejść na stronę internetową, na której znajduje się baza pojazdów, a następnie wpisać numer VIN lub numer rejestracyjny. To prosta metoda np. podczas kontroli kierowcy przez funkcjonariuszy policji.

To ważne!

Aktualnie w Polsce jest wiele sposobów na to, aby sprawdzić, czy masz ważne ubezpieczenie pojazdu. Funkcjonariusz policji zrobi to błyskawicznie za pomocą dostępu do bazy, a w dodatku wspomniany wcześniej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny regularnie sprawdza właścicieli pojazdów i ich ważne polisy.

Kara finansowa za brak OC motocykla to dopiero początek kłopotów. Jeśli masz prawo jazdy i będziesz się poruszać pojazdem po ulicach, a w niespodziewany sposób spowodujesz wypadek, będziesz musiał liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Ubezpieczenie OC chroni interesy sprawcy, wypłacając odpowiednie odszkodowanie poszkodowany. Bez takiej ochrony, poniesiesz nieprzyjemne konsekwencje.

Brak prawa jazdy a ubezpieczenie skutera po zakupie

Ubezpieczenie skutera czy motocykla jest tak samo ważne jak OC dla samochodu osobowego. Tylko w niektórych określonych przez prawo sytuacjach nie musisz go posiadać (np. jeśli masz pojazd zabytkowy i nie służy on do regularnego poruszania się po drogach). Kiedy kupisz motocykl, motorower bez prawa jazdy, możesz oczywiście przejąć OC po zbywcy. Wtedy jednak polisa nie przedłuża się automatycznie. Musisz też pamiętać o zmianie danych u ubezpieczyciela. Jeśli jednak jesteś młodym kierowcą albo jeszcze nie masz uprawnień, cena za polisę może być wyższa. Właśnie dlatego trzeba liczyć się z tzw. rekalkulacją składki. Ubezpieczyciel na nowo obliczy ryzyko ubezpieczeniowe i wskaże koszt polisy.

Drugą opcją jest wypowiedzenie umowy i podpisanie nowej, z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. To znacznie bardziej komfortowe. Samodzielnie możesz wybrać ofertę od firmy, z którą chcesz współpracować.

Jak wykupić ubezpieczenie OC?

Skorzystaj z naszego kalkulatora online, aby porównać oferty ubezpieczeniowe. Dzięki temu, dopasujesz polisę do swoich potrzeb oraz poznasz dokładną cenę składki. W intuicyjnym panelu na stronie internetowej będziesz musiał podać informacje na temat pojazdu. Przede wszystkim dotyczy to marki i modelu, roku produkcji, dotychczasowego przebiegu oraz celu wykorzystywania pojazdu. Istotną informacją jest inny użytkownik pojazdu, którego musisz dodać do ubezpieczenia. W kalkulatorze online musisz także podać swoje dane, które pomogą w przygotowaniu dla Ciebie polisy. Ubezpieczenie na motocykl możesz wykupić przez Internet i komfortowo opłacić składkę, korzystając z płatności elektronicznej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocykla bez prawa jazdy?

Jeśli nie posiadasz prawa jazdy i jesteś właścicielem motocykla, może się zdarzyć, że zapłacisz większą składkę za OC. Dlaczego tak się dzieje? Istotnym elementem wpływającym na cenę jest doświadczenie użytkownika pojazdu. Kiedy od niedawna posiada prawo jazdy, wysokość składki będzie wyższa. Firmy ubezpieczeniowe często zabezpieczają się w ten sposób, ponieważ młody kierowca może szybciej spowodować wypadek lub kolizję na trasie. To jednak nie reguła i w niektórych towarzystwach brak prawa jazdy na motocykl nie powinien wpłynąć na cenę składki. To przecież użytkownik pojazdu będzie nim jeździł, a nie właściciel bez uprawnień.

Na całkowity koszt OC wpływa także dotychczasowa historia - jeśli to Twój pierwszy pojazd, wartość będzie wyższa. Cena składki zależy również od marki i modelu pojazdu, jego roku produkcji i pojemności silnika. Często towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również miejsce zamieszkania, ponieważ na jego podstawie można określić ryzyko wypadku.

Komu przysługują zniżki?

Zakup pierwszego ubezpieczenia OC wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak każda kolejna polisa będzie tańsza, ze względu na bezszkodową jazdę. Istotne jest to, że zniżki przysługują wyłącznie tej osobie, która posiada wykupione ubezpieczenie. Nie będą miały znaczenia dla głównego użytkownika motocykla. To także komfortowe rozwiązanie, jeśli zdecydujesz się na prawo jazdy kategorii A – zachowasz pojazd i polisę oraz dotychczas wypracowane zniżki.

Czy można jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Jeszcze kilka lat temu jazda z kartą motorowerową uprawniała do prowadzenia niewielkich pojazdów o pojemności, która nie przekraczała 50 cm3 oraz mocy nie większej niż 4 kW. Dziś takie uprawnienie zostało zastąpione prawem jazdy kategorii AM lub B. Skuter bez prawa jazdy dla dorosłych aktualnie nie istnieje. Jak jest w przypadku motocykli? Tutaj w zależności od pojemności silnika i parametrów, trzeba mieć prawo jazdy kategorii A1, A2, A lub B.

Wyjątkiem są pojazdy osób, które urodziły się do 19 stycznia 1995 roku i posiadają kartę motorowerową. Jeśli skuter jest zarejestrowany jako ten środek transportu, mogą one jeździć legalnie.

Pamiętaj! Jeśli posiadasz skuter, to musisz zakupić polisę OC nawet jeśli nie masz uprawnień do kierowania tym pojazdem.

Ubezpiecz motocykl bez prawa jazdy

Odpowiednia polisa czeka na Ciebie w naszym kalkulatorze ubezpieczeń motocykla. Możesz także zadzwonić na infolinię lub zajrzeć do placówki CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy.

Oceń artykuł

0
(0)