2023-11-30

Obowiązkowe wyposażenie motocykla – co mówią przepisy?

Nie ryzykuj mandatu! Dowiedz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie motocykla.

Obowiązkowe wyposażenie motocykla – co mówią przepisy?

Planujesz zrealizować swoje marzenie i kupić jednoślad? Pamiętaj, że do jazdy motocyklem trzeba się dobrze przygotować! Chodzi o bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jakie przepisy opisują obowiązkowe wyposażenie motocykla i co mówią na ten temat? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

Zapamiętaj:

  • Obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty jest kask ochronny.
  • Teoretycznie nie trzeba mieć specjalnego stroju na motocykl, jednak by zadbać o swoje bezpieczeństwo, dobrze jest go skompletować.
  • Apteczka, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, a także kamizelka odblaskowa to nieobowiązkowe wyposażenie motocyklisty, ale warto je mieć.
  • Obowiązkowe wyposażenie motocykla to m.in. odpowiednie światła czy inne elementy, dzięki którym pojazd może być dopuszczony do ruchu.

Jakie przepisy precyzują wyposażenie motocyklisty?

Najpierw przytoczymy brzmienie przepisu, który określa, jakie powinno być wyposażenie motocyklisty w Polsce. Wertując kartki Kodeksu drogowego natrafimy na art. 40 ust. 1., który mówi:

„Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym”.

Okazuje się, że według polskiego prawa do obowiązkowego wyposażenia motocyklisty należy tylko kask ochronny. Przepisy nie precyzują, jaki to ma być rodzaj ochrony. Znajduje się w nich tylko informacja o tym, że kask musi być zgodny z odpowiednimi warunkami technicznymi.

Motocyklista może więc wybierać spośród różnych rodzajów kasków ochronnych, a należą do nich m.in. kaski integralne, szczękowe, otwarte lub sportowe. Warunkiem jest jedynie to, by kask był zgodny z europejskimi wymaganiami, czyli posiadał atest ECE R22-05. Cena kasków ochronnych zaczyna się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Szukając informacji na temat kasków ochronnych na motocykl, dowiemy się, że dobry i przede wszystkim zapewniający bezpieczeństwo model można kupić w granicach 500-600 zł.

Ważne!

Pamiętaj, że obowiązek noszenia kasku ochronnego podczas jazdy ma nie tylko motocyklista, ale i jego pasażer! Nawet jeśli tylko okazjonalnie przewozisz inne osoby, zadbaj o to, by mieć dodatkowy kask dla pasażera.

Jaki mandat grozi za brak kasku na motocyklu?

Skoro posiadanie kasku ochronnego traktowane jest jako obowiązkowe wyposażenie motocyklisty, trzeba powiedzieć również o karze za jego brak. Gdy policja zatrzyma motocyklistę bez takiego elementu stroju, ukarać go może mandatem, którego wysokość wynosi 100 zł, a także przydzielić mu 5 punktów karnych.

Wiemy, że obowiązek jeżdżenia w kasku ochronnym ma również pasażer. Co w przypadku, gdy nie będzie go miał? Mandatem obarczony zostanie nie tylko sam pasażer, ale i motocyklista. Ten drugi dodatkowo dostanie 5 punktów karnych.  

Czy strój na motocykl jest obowiązkowy?

Wiemy już, że jedynym obowiązkowym elementem wyposażenia motocyklisty jest kask ochronny. Jednak warto na dłużej zatrzymać się i omówić kwestię stroju. Powinien o nim pomyśleć każdy motocyklista, gdyż jest on ważny w przypadku poruszania się jednośladem z jednego prostego powodu – bezpieczeństwa. Jadąc motocyklem jesteśmy narażeni na upadki, kolizje czy wypadki, które mogą mocno nadszarpnąć nasze zdrowie. Teoretycznie możemy jeździć na motocyklu nawet w krótkich spodenkach i T-shircie, jednak nie trzeba mocno uruchamiać wyobraźni, by przewidzieć, co stanie się podczas upadku.

Właśnie dlatego dobrze wybrać się do sklepu ze specjalną odzieżą dla motocyklistów i wybrać odpowiednią kurtkę oraz spodnie ze wzmocnieniami w strategicznych miejscach. Warto zastanowić się także nad specjalną „zbroją”, która zabezpiecza kręgosłup czy klatkę piersiową i ramiona przed mocnym zranieniem. Ważne jest także, by zainwestować w odpowiednio usztywnione buty, sięgające ponad kostkę oraz solidne rękawice, które nie tylko uchronią skórę dłoni przed otarciami w razie upadku, ale będą również odpowiednio zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi i zapobiegną np. ślizganiu się dłoni na manetce podczas deszczu.

Czy motocyklista musi mieć kamizelkę?

Odpowiedź brzmi: nie, nie musi. Nie jest to obowiązkowe wyposażenie motocyklisty. Jednak ze względu na bezpieczeństwo osób poruszających się motocyklem warto kamizelkę odblaskową kupić. Wieczorem lub w nocy w warunkach niedostatecznej widoczności motocyklista jest jeszcze bardziej zagrożony. Kierowcy poruszający się pojazdami innymi niż jednoślady będą wdzięczni za uzupełnienie stroju motocyklisty chociaż o widoczne elementy odblaskowe.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie motocykla?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, zajrzyjmy do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jednoślad, by był dopuszczony do ruchu musi mieć odpowiednią homologację, a więc spełniać wymogi techniczne, a także posiadać wymagane światła.

Jakie światła musi posiadać motocykl?

Przede wszystkim motocykl musi mieć określone w przepisach oświetlenie z odpowiednią homologacją. Oto listaobowiązkowych elementów motocykla, jeśli chodzi o oświetlenie:

  • światła mijania,
  • światła drogowe,
  • kierunkowskazy,
  • światła hamowania,
  • światła przy tablicy rejestracyjnej,
  • światła pozycyjne,
  • światła odblaskowe tylne (nie chodzi tu o trójkąt odblaskowy).

Tak wygląda kwestia świateł obowiązkowych. Jednak oprócz tych elementów dopuszczalne jest także posiadanie takich lamp, jak światła przeciwmgielne przednie i tylne, odblaski przednie, światła do jazdy dziennej oraz światła awaryjne.

Wymogi techniczne

Aby motocykl został dopuszczony do ruchu w Polsce, musi mieć odpowiednią homologację. Ta obowiązująca w naszym kraju, jak i innych państwach Europy, ma oznaczenie „E” lub „e”. Do obowiązkowego wyposażenia motocykla należy:

  • drogomierz i prędkościomierz,
  • minimum jedno lusterko zewnętrzne, znajdujące się po lewej stronie,
  • sygnał dźwiękowy o poziomie dźwięku poniżej 87 dB,
  • błotniki (ich szerokość musi być przynajmniej taka, jak szerokość opony),
  • urządzenie, które zabezpieczy motocykl przed tym, by nie był używany przez osoby niepowołane,
  • tłumik wydechu (poziom hałasu przy motocyklu o pojemności silnika do 125 cm3 nie może być wyższy niż 94 dB, a przy silnikach o większej pojemności 96 dB),
  • dwa hamulce (jeden działający na przednie koło, a drugi na tylne),
  • ogumienie pneumatyczne, które dostosowane jest do nacisku kół.

Czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem motocykla?

Motocykliści nie mają obowiązku wożenia ze sobą apteczki, jednak ze względu na duże ryzyko urazów wielu z nich to robi. Co powinna zawierać apteczka motocyklowa? Spieszymy z odpowiedzią. Dobrze jest kupić taki zestaw ratunkowy, który ma takie elementy jak: rękawice ochronne, chusta trójkątna, bandaż, plastry, kompresy, preparat do dezynfekcji i nożyczki. Dodatkowo warto też zadbać o koc termiczny oraz maseczkę do przeprowadzenia oddechów ratowniczych.

Dodatkowe nieobowiązkowe wyposażenie motocykla

Oprócz obowiązkowego kasku ochronnego czy apteczki, która nie jest obligatoryjnym elementem wyposażenia motocykla, ale warto ją mieć, dobrze jest zadbać o zestaw przydatny podczas kolizji. Mówimy tu o trójkącie ostrzegawczym, który pomoże zabezpieczyć maszynę podczas poważniejszego zdarzenia na drodze. Drugim nieobowiązkowym przedmiotem, który może okazać się niezbędny podczas poważnej kolizji, zakończonej pożarem, jest gaśnica.

Obowiązkowe wyposażenie motocykla a wyjazd za granicę

Planując motocyklową wycieczkę po krajach europejskich warto wiedzieć, że wiele państw naszego kontynentu podpisało tzw. Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Jej zapisy mówią m.in. o tym, że poruszając się motocyklem zarejestrowanym w Polsce po terenie krajów europejskich, które przyjęły konwencję, musimy spełniać wymogi tylko krajowe. Warto jednak dowiedzieć się, jakie uregulowania w tym temacie obowiązują w innych państwach, by uniknąć nieprzyjemności.

Ważne!

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje motocyklem wybierz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Możesz to zrobić np. w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla – kup w CUK

Chociaż nie można powiedzieć, że ubezpieczenie należy do wyposażenia, to jednak bezsprzecznie trzeba obowiązkowo wykupić OC motocykla. Wynika to z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która mówi, że każdy pojazd mechaniczny musi mieć polisę OC.

Szukasz dobrego ubezpieczenia dla swojego jednośladu? Zapraszamy do kalkulatora ubezpieczenia motocykla. Korzystając z naszej porównywarki, możesz znaleźć ubezpieczenie komunikacyjne taniej nawet o 70%!

Pamiętaj, że chociaż ubezpieczenie AC nie należy do obowiązkowych, warto je wykupić ze względu na większe ryzyko zniszczenia motocykla z winy kierowcy niż w przypadku innych pojazdów. Tzw. szlif motocyklem, oznaczający upadek pojazdu i tarcie o nawierzchnię, może zdarzyć się nawet bardzo doświadczonemu motocykliście. Pamiętaj, że kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla, możesz zdecydować się dodatkowo na AC, a cena podczas zakupu pakietu będzie wówczas korzystniejsza niż w przypadku wykupienia tych polis oddzielnie. Inne ubezpieczenia motocykla, które warto mieć to NNW czy assistance.

FAQ:

  • 1
    Czy na motocyklu można przewozić nietrzeźwego pasażera?

    Nie, jest to zabronione. Według art. 45. ustawy Prawo o ruchu drogowym, zarówno na motorowerze, rowerze, jak i na motocyklu nie można przewozić osób pod wpływem alkoholu. Można to robić jedynie w bocznym wózku.

  • 2
    Czy pasażer może jechać bez kasku?

    Pasażer przewożony przez motocyklistę musi mieć założony kask ochronny. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, mandat grozi zarówno motocykliście, jak i pasażerowi. Jego wysokość wynosi 100 zł, a dodatkowo kierujący motocyklem otrzymać może 5 punktów karnych.

  • 3
    Czy można jeździć motocyklem bez kierunkowskazów?

    Nie. Kierunkowskazy obok świateł mijania, drogowych, hamowania, pozycyjnych, odblaskowych tylnych i oświetlenia tablicy rejestracyjnej należą do obowiązkowych elementów wyposażenia motocykla.

  • 4
    Czy motocykl może stać na chodniku?

    Tak, motocykl może stać na chodniku, jednak musi być zaparkowany przy krawędzi jezdni.

  • 5
    Czy można jeździć na motorze w krótkich spodenkach?

    Teoretycznie jest to dozwolone. Obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty jest jedynie kask ochronny. Jednak by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, każdy motocyklista powinien pomyśleć o odpowiednim stroju – spodniach, kurtce, odpowiednich butach za kostkę oraz rękawicach.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku